ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
ÎNSCRIS: 18.08.14
AUG-2014

Mucegai, mizerie, risc de a contacta boli

Pentru cei carora le pasa de vacanta lor si vor sa primeasca servicii pe masura banilor pe care ii platesc ii sfatuiesc sa NUUUUUUUUUU aleaga niciodata Casa Yachi.

Am platit aproape 1.300 lei, pentru care nu am primit niciun bon si am primit o camera insalubra, care mirosea a mucegai si a gunoi. Saltelele, paturile, asternuturile, mobilierul, totul era ticsit de mucegai. Aerul in camerele inchiriate este irespirabil, iar dupa o noapte in care ati dormit in asternuturile din Casa Yachi, va veti simti ca si cum ati fi dormit intr-un container plin cu gunoi. Asternuturile nu au mai fost spalate de... cine stie cand!!! In baie, mucegaiul inflorise prin toate spatiile dintre placile de faianta, pe langa toaleta, pe langa chiuveta, pe clanta, pe usa. Acolo nu a fost folosit niciodata macar un mop cu apa curata, nu mai vorbesc despre clor sau alte solutii dezinfectante.

Proprietarul pensiunii este (...) certat cu igiena, mai mult - pretinde ca nu a murit nimeni locuind in acele camere, deci turistii ar face bine sa nu se planga de conditii, altfel sunt invitati sa iasa pe poarta afara.

Va sfatuiesc sa nu acceptati sub nicio forma sa mancati acolo. Conditiile de preparare sunt mizerabile si, inca o data, riscati sa va imbolnaviti.

Trimis de meda07 in 20.08.14 00:15:43
Validat / Publicat: 20.08.14 10:03:47

VIZUALIZĂRI: 1725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meda07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[20.08.14 08:56:17]

@meda07: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

[20.08.14 13:36:26]

@meda07: am sa ma limitez prin a demonta scurt spusele dumneavoastră completând: suma de 1300 lei 12 persoane 3 nopți in sezon de vârf. Aproximativ 30 lei pe zi de persoana!!! La celelalte aspecte bolii Etc va rog [sa mergeti la medic]

Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [20.08.14 13:45:19]

@yachi: dreptul la repllică nu include "dreptul la jigniri" - AFA nu e tarla!

Avertisment, deocamdată (ultimul!) pentru porţiunea editată

La recidivă vor urma sancţiuni.

[20.08.14 13:51:57]

@webmaster: ok o sa oricum nu mai răspund nimănui ca vad ca sunteți destul de părtinitori dovada spuselor anumitor persoane nu o aveți si totuși ati postat tampeniile fara măcar sa veniți la fata locului dacă va plăteam vro reclama erau altele datele problemei am înțeles si ma ocup de asta!!!

[20.08.14 13:56:44]

@yachi:

ma limitez prin a demonta scurt spusele dumneavoastră completând: suma de 1300 lei 12 persoane 3 nopţi in sezon de vârf. Aproximativ 30 lei pe zi de persoana

Sau mai bine zis - „dacă tăceai, filozof rămâneai”... De ce? simplu, pentru că autoarea a scris altceva mai sus:

DURATA 5 nopti

TIP: [CUPLU FARA COPII]

REGIM MASA: [MD]

PRET SEJUR: 1300 lei

"ECHIPA" A INCLUS: ADULTI: 2

ceea ce face (în conformitate cu regulile artimeticii de clasa cel mult a IV-a) cam așa:

1300 / 5 = 260 lei / zi (cameră cu mic dejun) sau 130 de lei de persoană pe zi...

[20.08.14 15:32:22]

@Dragos: asadar, proprietarul pensiunii, care semneaza "Dragos", isi aminteste exact cat a incasat si ce calcule a facut pentru a-si baga in buzunar niste bani nemunciti. Fa-ti un serviciu si in loc sa postezi pe site-ul asta tot felul de impresii mincinoase, pretinzand ca esti un turist care a locuit la Yachi (colt cu lanul de porumb) si care s-a simtit minunat, incearca sa-ti cureti/igienizezi/deparazitezi pensiunea. Chestii care se invata inca de la gradinita!!!

[20.08.14 15:44:15]

@meda07: cred că vorbești cu cine nu trebuie. De unde ai dedus tu că EU aș fi proprietarul, când de fapt eu în ecoul de mai sus îl critic tocmai pe acest proprietar?!? iar în privința impresiilor scrise de mine pe acest sait, pot dovedi la fiecare că AmFostAcolo, dacă nu cu chitanțe, facturi și mail-uri de rezervare, cel puțin cu poze. (Și culmea, niciuna de la Casa Yachi!) Tu ai vreo poză care să susțină cele de mai sus? Nu de alta, dar așa i-ai mai închide gura adevăratului proprietar (yachi), care vorbește ceva mai sus fără să-și dea seama că nu se ceartă (nici el) cu cine trebuie.

[21.08.14 12:51:02]

@Dragos: scz. Dragos, am citit atatea comentarii postate de proprietar cu nume fictive si sunt in continuare atat de scarbita de intorsatura pe care a luat-o ceea ce trebuia sa fie o vacanta la mare, incat ti-am scris tie, din greseala. Da, am o parte din dovezi (avans + poze). Proprietarul nu elibera bon de casa sau chitanta niciunui turist, asa ca singura sansa de a recupera din paguba este sa te adresezi Oficiului pentru Protectia Consumatorului Constanta. Telefon:

0241/550.550 sau constanta@opc.ro. Si da, merita sa ii contactezi.

Am platit o gramada de bani cazarea, in ideea de a veni in vacanta, apoi a trebuit sa-mi caut cazare in alta parte pentru ca in camera Yachi nici nu puteam sa respir (in niciun caz sa dorm sau sa locuiesc 5 nopti), iar cand am cerut sa mi se restuie suma platita, am fost amenintata sa am grija cum ma port, ca sunt inregistrata cu camerele de vederi si conversatia cu telefonul... A fost o bataie de joc. Nimeni nu ar trebui sa mai treaca prin experiente de genul asta.

[21.08.14 13:01:49]

@meda07: O să ai o mare surpriză, când vei dori să depui reclamația la ANPC: conform legii, pentru ca ei să ia un agent economic la întrebări, cel care face sesizarea trebuie să dovedească faptul că a achiziționat produsul / serviciul reclamat cu factura și sau chitanța fiscală. Cum nu ai așa ceva, va trebui eventual să depui o plângere la Poliție, pentru înșelăciune, pe baza dovezilor pe care le ai. E singura instituție abilitată de lege să facă (în astfel de cazuri) ceva.

PS Appologies accepted.

[21.08.14 15:40:03]

@Dragos: Esti gresit informat! Asta e tot ce pot sa-ti spun. Dar pentru siguranta ta, apeleaza la ambele variante.

[21.08.14 16:11:27]

@meda07:

Esti gresit informat!

Îmi pare rău, dar chiar am avut și eu de-a face cu ANPC-ul de vreo două ori și nu au avut cum să mă ajute.

Iată și de ce:

Reclamaţia/sesizarea dumneavoastră se rezolvă în termenul legal (conform prevederilor O. G. nr. 27/2002), cu conditia ca aceasta să fie însoţită de toate documentele probatorii, respectiv factura fiscală, bon fiscal sau chitanţa, contract, certificat de garanţie sau alte documente, după caz.

Reclamaţiile dvs. pentru a putea fi instrumentate de către comisarii din cadrul Comisariatelor Judeţene trebuie să îndeplineasca condiţiile prezentate mai sus. În caz contrar acestea se clasează din lipsa de informaţii.

Din pagina oficială cu informații de pe saitul ANPC.

Petiţiile înregistrate şi clasate sunt:

• petiţiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare ale petiţionarului, a entităţii reclamate şi ale produsului/serviciului reclamat, precum şi cele care nu au ataşate documentele aferente achiziţionării produsului sau serviciului ori alt document care să aibă legatură cu aspectele reclamate;

Petiţiile trebuie să conţină informaţii referitoare la produsul sau serviciul reclamat, datele de identificare a operatorului economic, inclusiv anexarea documentelor probatorii.

Din procedura ANPC de rezolvare a petițiilor.

De fapt, pe asta se și bazează omul și nu dă nimănui bon fiscal. Nu doar ca să nu plătească taxe.

cocan
    [21.08.14 16:59:08]

@Dragos: Si dupa noul cod civil, sau de procedura civila chiar credeti ce spuneti, ca nu se poate rezolva nimic?

[21.08.14 23:29:36]

@cocan: se pare că nu ai citit toate ecourile mele - ceva mai sus am recomandat să facă o plângere la poliție pentru înșelăciune. Așa se numește fapta de a promite ceva pentru care încasezi o sumă, dar pe urmă nu te mai ții de promisiune și „uiți” să mai oferi produsul sau serviciul promis.

[22.08.14 11:55:34]

Dragos informeazate mai bine dezinformarea in cod voit sau nevoit sa pedepseste dupa noul cod penal nu eliberez bon chitanța factura Pt ca am formular 220 venituri nedeclarate ANAF nu Pt a ma sustrage plăti!!! Si cu fapta de înșelăciunea aberezi eu nu am inselat pe nimeni o sa printez si hârtia primită in urma controlului de la Opc Etc aberațiile astea pe care le scriu uni mucegai si alte tampeni Opc le verifica nu ca voi ce spune omul luați de bun!!! E ultimul coment de la mine

[31.08.14 11:41:44]

@meda07: sa nu uitati sa postați si răspunsul autorităților pe care al primiri ca va anunț ca au fost in control si v-au atasat si foto făcute de dându sa vedem corectitudinea dumneavoastră cat mai aberați

[25.09.14 02:18:06]

Da vad corectitudinea dumneavoastră ) ati primit si foto de la Opc si reclamații a fost ne fondata dar vad ca ati uitat domnilor de la am fost acolo sa cereți copie dupa răspuns va astept incontinoare sa veniți sa vedeți ce aberații lăsați sa posteze uni dar nu ma mira dar sunteți profesioniști in Tepe (cum ar fi concursurile voastre la are tit voi Participați si multe altele o sa vedem cum o sa rămână ca cineva va va veni de hac!!!

Tempest
    [21.02.15 16:46:58]

@yachi - daca reusesti sa intelegi ca aici esti intr-o comunitate de oameni care isi impartasesc impresiile referitoare la locurile in care s-au cazat, [***] ai sa reusesti sa intelegi si faptul ca e nevoie de o schimbare mare la "Casa Yachi" - fie o inchizi si te duci in Mamaia, acolo unde ai fi in elementul tau, fie faci curatenie in propria casa si nu mai lasi loc de comentarii negative pe viitor. Eu merg in Vama Veche de 4 ori pe an cel putin [*** - daca ai fost acolo , vezi invitatia de mai jos - by wb]

[21.02.15 16:57:44]

@Tempest -

Eu merg in Vama Veche de 4 ori pe an cel putin...

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[21.02.15 17:24:10]

@Tempest: vând ca nu va opriti cu aberațiile voastre!!! Tu cel ce ma cunosti cred ca nu ma cunosti aberați incontinoare nu mai dau curs dupa cum am mai scris aberatiilor voastre (sobolani te mănâncă noapte sincer voi credeți ce spuneti?) te astept cu drag sa vi la fata locului cand vi in vama si sa ami arati live toate problemele cu care casa yachi se confrunta dar dupa cum bine styu nu vei veni si online in spatele calculatorului poti spune ce doresti fara a proba cineva spusele tale dar așa Pt cultura ta Generala intra pe fb yachi Alex si caută albumul renovat 2014 sa vezi investițiile de anul trecut de acum eu investesc modific îmbunătățește continu in funcție de comentariile reale si necesitatile turiștilor nu a celor care nu au ce face si scriu prostii pe care nu le pot proba si au gasit singurul site care nu vrea sa dea curs invitatiei mele sa vina la fata locului si multumesc Pt Anti reclama pe care mio faceți gratuit!!! Turisti care vin aici chear sunt indicnati de aberațiile spuse de uni dintre voi!!!

Tempest
    [21.02.15 20:42:57]

@yachi - multumesc frumos pentru mesajele private lipsite de bun gust si de un minim de cunoastere al gramaticii romane, insa din moment ce ai blocat primirea de mesaje private, nu am cum sa-ti raspund...

meda07, Tempest, yachi
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Yachi [Vama Veche]: