ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014
DIN: Zalau
ÎNSCRIS: 02.07.14
AUG-2014

Merita vizitat macar o data! Interesant atat pentru copii cat si pentru adulti

Am vizitat Legoland in luna august, chiar la sfarsit de saptamana. Am prins sambata in care erau serile lungi, adica parcul se inchidea la orele 22. Recunosc, sambata a fost foarte multa lume, probabil datorita spectacolului dat de aruncatorii de flacari si artificiilor, insa a meritat sa ne inghesuim putin. Duminica insa a fost lejer. Cozile la ride-uri au fost intre 1-30 min., in functie de atractia dorita. Copilasul nostru are 5 ani si s-a distrat de minune, in prima zi nu stia incotro sa o apuce. Exista atractii pentru copii incepand de pe la 2-3 ani si pana la adolescenti, ori adulti... de ce nu :). Pentru cei mici exista un loc de joaca special amenajat, unde cu siguranta nu se vor plictisi cateva ore. Pentru ei exista si trenulet ori calut si alte asemenea atractii. Pentru copii de la 4 ani in sus posibilitatile sunt nenumarate. De la cautarea aurului, ori obtinerea unui permis de conducere (care se platesc extra) pana la diverse ride-uri pe care pot sa mearga fie singuri fie insotiti. Unele dintre atractii au impusa o limita de varsta ori de inaltime, ceea ce este normal.

Din punctul nostru de vedere o singura zi nu este suficienta pentru a vizita intreg parcul, noi am pierdut cateva ore numai la constructiile lego care reproduc locatii din marile orase. Recunosc... este uimitor ce au putut sa faca din piese Lego. Mai este interesanta fabrica Lego, unde copii pot vedea cum se fabrica cuburile Lego, iar la sfarsitul vizitei pot achizitiona diverse piese Lego la 9,9 euro/100 gr. Unele dintre aceste piese nu le gasiti in magazinele obisnuite care comercializeaza seturi sau piese Lego. In restul magazinelor Lego se poate achizitiona cam tot ce apare in catalogul Lego, preturile fiind cele din catalog. Magazin cu produse reduse (cum am citit intr-un review anterior) noi nu am gasit, probabil nu mai exista.

In ceea ce priveste costul, pretul biletelor este cel de pe site, iar pentru a doua zi se plateste o taxa de 15 euro/pers. Cuponul de gratuitate pentru un copil insotit de un adult care plateste bilet intreg (deci nu cel achizitionat online) din catalogul Lego este valabil, caz in care cel mic intra gratuit. Pentru a doua zi insa si copilul trebuie sa plateasca. Parcarea se plateste extra si este 6 euro/zi.

Mancare si bauturile, cum este de asteptat, sunt destul de scumpe in parc. Foarte multa lume avea apa, sucuri si sandwichuri in rucsac. Sunt multe cismele de unde se poate bea apa sau umple sticlele. Exista o multime de locuri unde poti lua masa si nu am vazut vreo regula potrivit careia sunt interzise alimentele ori bauturile aduse dinafara parcului. Daca se opteaza pentru o masa in parc, optiunile sunt multe. Costul pentru un meniu este undeva la 7-8 euro/pers (6/copil) unele includ bautura altele nu. Sucurile si bauturile in general sunt foarte scumpe, mancarea are un pret mai accesibil.

In ceea ce priveste cazarea, noi am stat la un motel de pe autostrada la 6 km de parc, cazare ok, insa preturile mai mult decat piperate. Despre cazare insa voi vorbi separat.

Un buget pentru doua zile, care sa includa cazare, intrarea in parc, o masa si un set lego, este undeva intre 400-500 euro.

Per total a fost super, atat copilului cat si noua ne-a placut mult, probabil vom mai vizita Legoland si in viitor.

Trimis de AndreaCS in 18.08.14 14:42:16
Validat / Publicat: 18.08.14 15:13:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 5652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreaCS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.14 15:05:25]

@AndreaCS: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

denis_en
[18.08.14 18:14:57]

Foarte utile informattile, multumim.

Referitor la intrarea copilului pe baza de cupon de reducere: am inteles ca intra cu un adult platitor de bilet intreg, insa a doua zi ce tarif trebuie platit pentru el- tarif intreg de copil sau tot 15E ca pentru adulti?

Ma gandesc ca daca in prima zi nu a platit nimic nu ai ce sa dai la casa petru second day ticket...

AndreaCSAUTOR REVIEW
[19.08.14 13:14:32]

@denis_en: Buna, a doua zi se platesc 15 euro/pers, si pentru copil. In prina zi primeste si el bilet de intrare, chiar daca e gratuit, la pret apare pe bilet 0 euro . Eu recomand insa ca biletele sa le luati odata pentru ambele zile, asa evitati cozile de la casa de bilete, cozi la intrare aveti oricum dimineata.

[15.04.15 22:59:28]

@AndreaCS: Buna! Pe site preturile biletelor sunt cu 25% mai mici. Daca rezerv o zi a doua zi o sa platim doar 15 euro/pers sau era o oferta cand ai fost tu? Am vazut Ma gandeam sa iau un abonament anual care e mai ieftin decat biletele pt doua zile 147 euro/ 3 pers

[17.04.15 08:44:27]

Stie cineva daca mai exista cupon de reducere in cataloagele lego din 2015??? in Romania evident ca nu este... Plec peste cateva zile

AndreaCSAUTOR REVIEW
[17.04.15 09:09:49]

@46446 - In catalog lego din Germania este cu siguranta, il puteti primi in orice magazin care comercializeaza lego.

[17.04.15 10:00:50]

@AndreaCS: aha, merci frumos! Noi ajungem in aeroport in Nurnberg si de acolo cu trenul pana la Gunzburg, unde ne cazam. Ai idee, pana in park avem unde sa gasim catalog sau la intrare in park?

46446, AndreaCS, denis_en
Alte impresii din această RUBRICĂLegoland (parc de distracții):