ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2014
ÎNSCRIS: 17.08.14
AUG-2014

Către satisfăcător

Hotel Alexander-Zakynthos DE GROAZA

Salutare dragi calatori prin Grecia. Sejurul nostru in zakynthos a inceput cum nu se poate mai prost. Hotelul in care am stat, Alexander, din Laganas, cotat la 3 stele nu are pretentia de a fi nici macar de 2 stele. Camera care ne-a fost a tribuita a fost sub orice critica, si, dupa cum se oate vedea in poze nu a mai fost renovata si curatata de ani buni. arata ca un cosmar, ca o camera dintr-un hotel ceausist: tavane crapate, tencuiala care mai avea putin si cadea, gresie si faianta crapata si peticita din loc in loc cu ciment, usi care nu se inchideau, furnici, aparat de aer conditiont plin de mucegai si peticit cu banda izoliera.

Am contestat la receptie conditiile oferite, am adus, cu greu in camera pe managerul hotelului care a dat din umeri si nici nu m-a bagat in seama cand i-am spus sa imi schimbe camera spunandu-mi ca nu este nici o problema cu camera si se poate locui acolo. Dupa nenumarate telefoane la agentie, in tara si la reprezentantul din Zakynthos, ziua urmatoare mi-a fost schimbata camera.

Am ales optiunea all inclusive, dar am facut cea mai mare greseala. La micul dejun am vazut aceeasi mancare timp d 7 zile, adica oua, carnati, fasole si rosii + castraveti. La pranz nu am apucat sa mananc niciodata, iar seara doar de 2 ori datorita faptului ca trebuia sa stai la coada cam 2 ore. Ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca trebuia sa stau la alta coaqda pentru a imi lua bauturi care si ele erau limitate la un singur pahar de persoana. Pentru facilitatile hotelului se platea extra:

aer conditionat (plin de mucegai) -- 5 euro/zi

frigider (care era initial incuiat) -10 euro/sejur

seif - 15euro/sejur

Curatenia in camera nu s-a facut deloc, decat la cererea mea, prosoapele se schimbau doar la cerere si dupa mari insistente decat unul de persoana. Tot sejurul nu am inchis un ochi in nici o noapte. Hotelul era plin de tineri englezi si italieni care obisnuiau sa bea si sa se alerge pe coridoare, sa mute paturi, sa faca scandal.

Despre statiunea Laganas nu am cuvinte de lauda. Este plin de tineri beti pe strada, care isi fac nevoile in vazul tuturor, este plin de prostituate de intrarea in fiecare bar, plin de scutere si ATV-uri inchiriate de tinerii mai sus mentionati. Pe toata perioada sejurului nu am vazut decat un echipaj de politie.

Chiar si in celelalte hoteluri, unde am avut prieteni cazati conditiile nu erau mai bune. In fiecare seara, la ora 10 erau obligati sa nu mai stea in lobby sau pe terasa si sa intre in camere.

Per total aceasta insula este DE EVITAT. In afara de cateva atractii turistice, apa cristalina si broscutele (daca ai norocul sa le vezi) nu ai ce face.

Trimis de roibuvictor in 17.08.14 18:15:50
Validat / Publicat: 17.08.14 21:07:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roibuvictor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.14 18:54:12]

@roibuvictor: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

danamandache
[17.08.14 23:29:17]

Au trecut 2 saptamani de la intoarcerea noastra din Zakynthos. Se pare, insa, ca modul in care am perceput insula este extrem de diferit.

Din tot ce ati scris , sunt de acord decat cu afirmatia ca insula este plina de atv-uri si scutere. Va inteleg revolta referitoare la conditiile existente in hôtel, dar asta nu va da dreptul sa denigrati intreaga insula.

Pentru mine insula Zakynthos cu ale ei plaje Navagio, Banana Beach, Kalamaki dar si cu Blue Caves, Porto Vromi sau Kampi a fost raiul pe pamant. !

Alegeri cat mai inspirate pe viitor, va doresc!

roibuvictorAUTOR REVIEW
[18.08.14 07:49:21]

@danamandache: am spus clar ca restul insulei este ok

danamandache
[18.08.14 11:29:43]