ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2014

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Domeniul Girbea - Cea mai proasta experienta traita in Romania

Am fost week-end-ul 08-10.08.2014 la pensiunea "Domeniul Girbea - La Cascada" in Jud Buzau, langa localitatea Starchiojd. Vazusem inainte pensiunea si ne-a placut foarte mult asa ca am rezervat-o pe toata.

Am vrut sa facem petrecerea de cununie perfecta. Am vorbit in nenumarate randuri la telefon, am cazut la o intelegere si am rezervat cele 44 de locuri care mi-au fost garantate telefonic si care apar pe site-ul lor domeniulgirbea.ro/cazare/cascada.

Toate bune si frumoase pana cand am ajuns acolo vineri seara in jurul orei 18:00. De aici incepe aventura: Pensiunea nu are 44 de locuri construite si nu a avut niciodata, in schimb pretul este pentru 44 de locuri. Aveau decat 31 de locuri din care 4 erau date, desi eu platisem avans pentru TOATA pensiunea. Am luat legatura cu proprietara care mi-a sugerat ca sunt putin fraier ca m-am luat dupa site-ul lor, ca nu se face asa ceva trebuia sa o intreb pe ea cate locuri exact are (desi purtasem in nenumarate randuri discutia asta, eu de pe site am luat doar aranjarea in camere). Oameni buni fiind ei, s-au oferit sa imi mai vanda niste locuri pentru persoanele in plus la o alta pensiune pe care o detin ei in zona, la vreo 20 km. Nu am acceptat, ne-am inghesuit cum am putut si am trecut cu brio prima noapte.

A doua zi, afara soare si frumos iar noi aveam o piscina proprie in complexul care a fost inchiriat IN EXCLUSIVITATE. Surpriza: Piscina de fapt este strand comunal, oricine a putut sa vina peste noi contra sumei de 10 lei sezlongul. Oamenii care au venit din afara la piscina s-au simtit ca acasa, s-au plimbat prin bucataria noastra, si-au luat niste bere din frigider, ba chiar au gasit si niste mici care au mers incalziti la microunde. Toate acestea erau ale noastre bagate in frigiderele puse la dispozitie de pensiune.

Trecem si peste asta, vine momentul sa mergem sa facem o baie sa ne racorim putin. Taxa 10 lei daca vrei sa faci baie este valabila si pentru noi, chiar daca tu ai platit o suma destul de mare ca sa inchiriezi tot ce este acolo. Dar nu ne mai enervam si platim 10 lei pentru a evita o alta discutie. Sarim in piscina.

Pe langa faptul ca apa era verde, bazinul nefinisat (toti am iesit cu zgarieturi/taieturi pe picioare pentru ca este doar o groapa betonata si vopsita, nu este o piscina in adevaratul sens al cuvantului), apa avea maxim 9-10 grade, si asta doar pentru ca a batut putin soarele in ea. Nu au sistem de reciclare a apei sau sistem de incalzire, este doar o balta. Dupa ce ne apuca durerea de rinichi de la apa rece (pe care am folosit-o ulterior sa ne racim sucurile) mergem pana la raul de langa pensiune. Am bagat un picior in apa sa vedem cum e si surpriza: am stat si am facut baie ceva vreme acolo pentru ca apa era mult mai calda intr-un raulet de munte decat in piscina amenajata a pensiunii.

Am mers in sala de mese sa mancam o ciorba "ECO" dupa cum spunea patronul care ajunsese acolo. Sala de mese era plina de oamenii care s-au plimbat toata ziua prin locatia inchiriata IN EXCLUSIVITATE de noi, si au fost aproximativ 200 de persoane care s-au perindat prin pensiune in timpul zilei si inca vreo 20 care au stat la piscina.

Noi eram in acest timp animalele de la zoo - stateam in fata casutelor la o vorba, tabla, orice iar vizitatorii treceau pe langa noi, ne admirau, ne mai aruncau cate un zambet, doar alune nu ne-a aruncat nimeni. La un moment dat un turist ocazional chiar m-a felicitat pentru cununia ce tocmai a avut loc (semn ca erau instruiti de la intrare ce se intampla in complex) si s-a oferit sa ma "faca o linie" la table.

Revenim la sala de mese, a trebuit sa imi gasesc un loc printre intrusi si imi comand ciorba de gaina “ECO". De fapt mi-a fost servita o urma de ciorba intr-un recipient putin mai mare decat o scrumiera si care avea (si nu glumesc absolut deloc) 2 degete de gaina. Cost: 15 Lei. Imi piere pofta de mancare si imi mai comand doar o portie de cartofi prajiti. Portia consta intr-un cartof prajit sau 2 daca sunt mai mici. Cost: 10 Lei.

S-au acumulat deja prea multe si sun din nou proprietara (care nu a calcat pe acolo in timpul sejurului nostru). "Doamna Girbea, v-am platit pretul cerut de dumneavoastra, nu am negociat 1 leu, ne-am inteles la 44 de locuri pe care nu le aveti fizic, am inteles si am trecut peste dar am inchiriat TOATA locatia tocmai pentru intimitate si acum lumea se plimba pe la noi prin pensiune, vin la strand, invitatii mei au ramas fara sezlonguri pentru ca au stat ei, ne fac o tabla, ne beau berea pt ca e mai rece si mai gratis decat a dumneavoastra, mananca si ceva carne pentru ca probabil trebuie sa isi vanda Dacia 1310 ca sa manance la dvs, ce facem?" Raspunsul fulminant al doamnei patroane "Domne, ei vin la piscina pentru ca eu trebuie sa imi scot banii pe investitie (va dati seama, aprox. 200 RON a castigat de la piscina pt ca berea si mici au fost, fara voia mea, din partea noastra) si acum ce aveti cu ei daca sunt tarani, se vede ca aveti ceva cu taranii".

Recunosc, am ramas fara replica, am inchis telefonul, astept sa treaca repede si a doua noapte ca sa pot termina cosmarul.

Ma trezesc Duminica, de abia astept sa imi fac bagajele si sa fug, ies din camera, eram urmarit general. Se intamplase o tragedie, inevitabilul fusese produs. Au numarat angajatii paharele si au concluzionat ca lipsesc 4 care au fost sparte. Trebuie sa le platim, 10 lei paharul (desi nu erau nici macar din IKEA, erau niste pahare care au fost cumparate maxim de la targul saptamanal din Starchiojd. Nu le-am platit nici un pahar, ne-am urcat in masini si ne-am simtit minunat imediat ce am plecat din aceasta locatie mizerabila.

Si acum alte lucruri pe scurt:

- Camerele sunt toate prezentate ca fiind cu grup sanitar propriu - Gresit, nu au toate grup sanitar propriu. Explicatie: In casuta din fata acestei camere era o baie publica pentru vizitatorii pensiunii, o pot folosi pe aia ca oricum vizitatorii nu merg la baie.

- Camerele pe care le-am preluat au fost extrem de murdare pe jos. Nu au existat prosoape in baie (in apartament pentru 4 persoane, in care s-a stat chiar si in varianta de 6-7 persoane datorita “greselii de matematica la numaratul camerelor” au fost disponibile un prosop de fata + un prosop intim), si de asemenea pe perioada sederii nu a intrat nimeni in camera pentru a face curatenie.

- Personalul angajat (desi credem ca nu, toata lumea se striga nasu' si finu' pe acolo) nu are nici un fel de studiu in domeniul turismului, si am mari dubii ca ar avea vreun studiu peste maxim 8 clase. In schimb toti stiu spaniola :)

- Am cerut bon fiscal si factura - Nu se poate asa ceva, nu exista casa de marcat.

- Ne-au cerut pe langa pretul pensiunii, inca 200 RON pentru 20 de sezlonguri la piscina. Noi am folosit decat 7 dar asa se face ca trebuie sa isi scoata omul investitia.

- Mi-au cerut buletinul sa imi faca o copie, le-am cerut si eu autorizatia pentru prelucrarea datelor cu caracter personal. Evident ca nu exista asa ceva, atunci mi s-a sugerat prin niste semne ca s-ar putea sa "mi-o iau" daca mai sunt asa tupeist.

Concluzie: Nu am destul de multe cuvinte urate in vocabular ca sa descriu aceasta locatie, am incercat sa ma cenzurez in povestirea de mai sus. Cuvintele sunt nimic pe langa ce a fost acolo, nu am crezut ca poate exista asa ceva in tara asta.

Locatia este chiar frumoasa, in mijlocul padurii, constructie noua si de calitate, mobilier de calitate, etc, insa serviciile incalificabile. Asa se intampla probabil cand nu este vorba de un business, este cu totul altceva.

Nu este un business cand investesti foarte multi bani intr-o astfel de locatie iar pe tine ca si patron nu te intereseaza cum se simt turistii, tu esti basma curata.

Trimis de citi in 11.08.14 13:47:48
Validat / Publicat: 11.08.14 17:41:45

VIZUALIZĂRI: 26399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (citi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20899 PMA (din 22 voturi)

[11.08.14 17:41:15]

Cel mai fain scris (şi mai elegant) review despre "condiţii dezastruoase" publicat în acest an.

Ne pare rău pentru sejurul vostru mai puţin reuşit, ne pare bine că te-ai hptărât să-l scrii aici, va fi o lectură atât plăcută, cât mai ales UTILĂ şi folositoare multor-altora

@citi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Domeniul Gîrbea - Pensiunea La Cascadă [Starchiojd, BZ], SIRIU-NEHOIU [BZ]" (nou-creată pe sait)

Safta Radu
[11.08.14 18:24:06]

Tare simpatic review-ul, aveti un simt al umorului bine dezvoltat (am ras cu lacrimi). Totodata, ati evidentiat si ati tras un semnal de alarma cu privire la conditiile pe care le ofera unele pensiuni din Romania, precum si la atitudinea proprietarilor acestora. ,,CASA DE PIATRA'' si un vot din partea mea.

crismis
[11.08.14 18:55:53]

"Casa de piatra" si din partea mea! Dar astia n-ar trebui lasati in pace, ca se inmultesc! De OPC ati auzit?

melena
[11.08.14 20:43:49]

Cu parere de rau asta este realitatea! Cred ca stim unde sintem si ce anume vrem!!!???

,,Casa de piatra ,,si sper ca acestea sa fie singurele necazuri din viata!!!

[12.08.14 03:01:17]

@webmasterX: Multumesc pentru acceptarea in comunitatea voastra, nu ma asteptam la asemenea reactii intr-un timp atat de scurt. Promit sa fiu activ dupa fiecare plecare de astazi inainte. Nu am mai facut niciodata asta insa in acelasi timp, niciodata nu m-am mai simtit atat de umilit si batjocorit pe baniii mei. Sper sa vada cat mai multa lume acest articol iar acea "pensiune" sa nu mai aiba clienti niciodata. Oricum targetul a fost atins, banii au fost cheltuiti, pentru ce sa se mai supere alti turisti nevinovati?

Revenim: Localizarea prin GPS este perfecta, ati nimerit exact locul de parcare din fata pensiunii.

Pana la alte review-uri pot spune pe scurt ca dupa ce am fugit din acest iad am aterizat in Campina, cu un nivel foarte ridicat de foame. Ne-am oprit la recomandarea unor prieteni la "Oscar". Oamenii sunt absolut senzationali. Dupa ce am fost tratati precum detinutii din Dachau timp de 3 zile am ajuns aici unde toata lumea parca era la dispozitia noastra (desi terasa era plina). Mancare foarte buna, preturi decente, servire ireprosabila

[12.08.14 03:07:14]

@crismis: Multumim pentru urari. Am auzit si de OPC insa am aflat acum de la alte persoane nemultumite care au avut ghinionul de a "pune botul" la ce spune d-na Girbea la telefon, persoane care au facut sesizare la ANPC si care au primit un raspuns incredibil: "Nu putem sa mergem noi acum peste ei asa ca v-ati trezit dumneavoastra sa faceti plangere. Trebuie sa primim si noi mai multe plangeri".

Nu se duce nimeni peste ei pentru ca familia Girbea este o familie influenta in zona Ploiesti-Valenii de Munte, Chiojdu si nimeni nu vrea sa ii deranjeze. Sunt apropiati Prefectului de Prahova.

Oricum sesizarea vine...

bessondm
[12.08.14 10:13:37]

@citi: Felicitari pentru fericitul eveniment! Si in "saptamana de miere" incercati sa mergeti pe vreundeva prin vecini (de ex. Bulgaria, cu buget sub cel alocat la Valeni, cu siguranta), nu mai riscati inutil. Vezi, ai impresia ca mergi undeva mai retras, mai la tara, ca ai parte de liniste, civilizatie, peisaje de basm, de "vesnicia" care s-a nascut la sat... si, cand colo...

@webmasterX: Comuna Starchiojd este situata in judetul Prahova, nu in Buzau; e drept, la Vest se invecineaza cu Chiojdu, comuna care apartine judetului Buzau. Prin urmare, definirea locatiei din titlu ar trebui corectata.

[12.08.14 10:32:05]

@bessondm: Multumim pentru urari si pentru indrumare! In luna de miere vom merge la sigur, un Euro-Trip prin vest, Austria, Germania, Olanda, Belgia, Elvetia. Acolo sigur vom fi tratati cum trebuie .

Despre localizarea comunei Starchiojd, ai dreptate, aceasta este in Jud. Prahova insa pensiunea este in Jud. Buzau, la vreo 15-20 km distanta de com Starchiojd, peste deal, dupa ce traversezi com. Chiojdu si Basca si este construita pe terenul luat abuziv de la sateni (asta asa, ca sa mai aprind putin o discutie. Sursa: uslstarchiojd.wordpress.c ... ente-cu-scantei)

[12.08.14 11:24:36]

@Safta Radu: Multumim pentru urari, pentru aprecieri si pentru vot. Ma bucur ca v-am starnit rasul, inseamna ca pana la urma nu a fost chiar un dezastru total week-endul nostru, mai sunt si oameni care se distreaza . Credeti-ma ca in spatele sarcasmului din acest articol se ascunde o ura incredibila fata de acesti oameni care ne-au distrus week-endul contra unei sume frumusele. Sper totusi ca aceste review-uri proaste sa aiba efectul pe care ni-l dorim noi cei 44 de oameni inghesuiti in 31 de locuri

[12.08.14 11:50:54]

@bessondm, citi: destul de alambicată situaţia localizării, cu Starchiojd /PH, Chiojd/BZ etc.

Başca - lol, vezi mai jos - încadrarea noastră la "regiunea" SIRIU-NEHOIU/BZ... (e cea mai adecvată secţiune, @this-moment)

Pentru a rupe, în vreun fel, pisica, am decis "localizarea" Pensiunii La Cascadă în "Basca/BZ" - ce zici, citi, e corect aşa?

Şi 2. Câte diacritice sunt în "Basca"? 0? 1-2-3?

Adică cum e? Basca - Bâscă, Bască, Bâşca etc şamd

[12.08.14 12:09:54]

@webmasterX: Este perfecta localizarea, Siriu-Nehoiu BZ. Localitatea este Bâsca, un singur diacritic. Starchiojd este pe deal, in Jud Prahova. Varful dealului este granita dintre Jud. Prahova si Buzau, se traverseaza si se coboara in Chiojdu, Jud. Buzau dupa care Bâsca si pensiunea cu pricina.

[12.08.14 12:11:36]

@citi: tx, ajustat - "Bâsca"

bessondm
[12.08.14 15:15:56]

@webmasterX: Sunt de acord, zona Siriu-Nehoiu e cea mai potrivita pentru arondarea geografica a pensiunii.

Ca sa te mai pun la treaba putin - la baza dealului, cum spune @citi, este satul Bâsca Chiojdului, sat ce apartine de comuna Chiojdu. Satul isi trage numele de la raul care il traverseaza > Bâsca Chiojdului (care se varsa in Buzau putin mai la Sud, la Cislău).

Ca sa fie totul foarte clar si simplu , in judetul Prahova, ceva mai la sud de Starchiojd, exista si comuna Chiojdeanca.

ramonabalasescu
[03.01.15 16:34:30]

Felicitari, ai creat o imagine perfect reala a ceea ce se intampla acolo. Nu am rabdare sa povestesc acum ce revelion "minunat" ne-a oferit fam. Garbea. Sunt destul de indispusa si probabil ca voi reveni cu detalii dupa ce-mi voi aduna gandurile. Oricum, revelionul a fost super fiindca am avut o gasca de prieteni minunata si am facut haz de necaz. Cat despre gazde... ai spus totul, desi ai avut o exprimare de mare bun simt. De fapt nu cred ca cineva ar putea gasi cele mai potrivite cuvinte pentru a exprima cat de gros este soriciul acestor gazde.

Oricum noi am rezistat 4 nopti si ar fi trebuit sa stam 5, iar pretul... o pretul... faceam un city break la Paris.

Astfel, ai un mare vot de la mine.

[03.01.15 16:57:10]

@ramonabalasescu: Multumesc! Imi pare rau pentru experienta voastra, noua ne-a luat vreo 3-4 saptamani sa ne revenim. Dupa ce va reveniti si voi va asteptam cu povestirea detaliata. Intre timp tu si prietenii tai puteti darama raitingul de pe facebook al acestor mistreti si mai puteti sa faceti cateva reclamatii la ANPC si la Garda Financiara pentru ca sunt sigur ca ati avut parte de mancare "ECO" (asa ii spun ei, adica nu polueaza-nu sunt sigur nici de asta) si sigur nu ati primit factura/bon fiscal. Puteti solicita in plangere returnarea banilor platiti pe cazare/mancare sau un procent din aceasta suma.

[03.01.15 17:31:02]

@ramonabalasescu - Ah, si pentru ca tot am fost reactivat, cred ca am descoperit cum au numarat ei 44 de locuri in loc de 31. Va provoc sa numarati cele 8 locuri din aceasta cabana prezentata de ei pe site-ul lor: domeniulgirbea.ro/booking ... curi-la-cascada

makuy*
[04.01.15 22:35:01]

Abia acum am citit acest review. Incredibil!

F2A1C
[13.01.15 20:26:32]

@citi -

Se rezolva si asta: solicitati acest raspuns in scris, impachetati-l si trimiteti-l la Bucuresti.

Nici astia nu voiau sa faca nimic cu Terra Park, pina li s-a cerut justificarea scrisa a "nu putem face nimic". Asa ca au facut.

[05.12.15 02:05:59]

@citi: Domnilor nu va luati dupa acest personaj, eu va spun care e treaba, dansii cand se imbata "face sesizari", el si cu prietenii lui de aceiasi teapa au mers acolo si sunt genul de oameni care daca nu le joci in struna ii ai de dusmani, el este un inamic al satului sa zic asa si sa pus deacord cu toti prietenii sa faca tot felul de comentarii rautacioase si negative despre un loc minunat, daca nu ma credeti, ca sigur o sa spuna ca mint sau sa ma insulte ptr ca asa stie el sa se apere intrati pe alte situri inclus pe facebook " Domeniul Girbea " si judecati dvs dupa comentarile de acolo, nu va luati dupa ei, au numai 5 stele, singura 1 stea e de la ei., ce coincidenta, nu? Toti multumiti, numai ei nuuu, au pus pe toti prieteni sa scrie numai aiureli dar sunt toti din aceiasi gasca!! ????????????ca numai rautati au in capul ala. Citi chiar asa : fa te om... fa te om... alunga gandul necurat ????????... ????????????????, vai de capul tau, lasa rautatile Citi ca nu e bn, lasa te de din astea baiete

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
F2A1C
[05.12.15 04:11:01]

In caz ca mai avea cineva vreun dubiu...

[05.12.15 05:35:25]

@Fateom: Gramatica ta spune totul... Te-ai insultat singur, nu mai ai nevoie de ajutorul meu.

​ Daca tot spui ca mint, te rog sa imi numeri si mie cele 44 de locuri care sunt prezente pe site si pe care eu le-am rezervat.

​ Despre restul nu mai vreau sa vorbesc pentru ca mi-am propus sa uit repede aceasta mizerabila experienta

[05.12.15 09:40:54]

Hai Citi dragule, dar eu nu sunt destept asa ca tine, ce eu am facultatile tale? ca tu doar ai facut facultatea de " litere" esti tare destept, am vazut asta ????????????????????, dar oricum eu nu trebuie sa inumar locuri, stiu f bine despre ce vorbesc, asa ca vede ti de treaba ta si lasa sesizarile, ca numai deastea si sa faci, cred ca ai o problema, iar in al doilea rand sa ti ma spun o treaba, eu nu stau toata ziua sa scriu prostii ca tine si sa fac " sesizari" asa cum faci tu, normal ca nu pot avea experienta si " gramatica" ta, ptr mine cel mai imp. lucru este ca m a inteles lumea si stie acum ADEVARUL nu minciunile si rautatile pe care le ai scris tu DESTEPTULE ce esti!!! Hai fugi si trage ceva la bord mai bineee ????????????????, fi calm dragule ca imbatranesti repede ca mine pe urma si uiti gramatica ????????????????

Oricum imi cer scuze la toti ptr asa zisele greseli gramaticale, dar sper ca m am facut inteles, va pot raspunde la nelamuriri ????

[05.12.15 10:54:59]

@Fateom: Acum cred ca toata lumea a inteles despre ce este vorba acolo, multumesc pentru ajutor. Sa il saluti si pe garbea din partea mea. Tu cine esti? Claudia sau vreun "fin"? Stop chat din partea mea.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.12.15 11:19:54]

@Fateom -

Greșelile sunt reale, nu așa-zise, dar să trecem peste asta. Oricum, de înțeles, am înțeles (cu greu) ceea ce ai vrut să spui. Din fericire, felul cum ai spus-o ne ajută să înțelegem și restul.

Așadar, am eu o nelămurire: de ce ai răspuns doar acestui articol, iar celorlalți trei care nu recomandă aceasta pensiune nu le-ai adresat nicio vorbă? Să înțelegem că ai ceva anume cu acest autor?

[05.12.15 13:20:11]

???????????????????? gata va ti trezit? Fiti calmi dragii mei, gata mi au sarit si prietenii in cap, eram sigur, am scris la acest articol ptr ca am considerat necesar sa stie lumea adevarul... Iar referent la fapul daca am ceva personal cu el... spun doar ca: AICI NU ESTE VB DE CEVA PERSONAL!!! Vreau sa stie lumea ADEVARUL!! intrati oameni buni si lamuriti'va singuri pe site-ul lor, pe fb Domeniul Girbea si judecati singuri, problema e ca ei au ceva personal. Citi numai minti si stai linistit in banca ta, tine ti gura inchisa mai bn si nu iti face griji ca intr o zi oarecare... o sa ma ai fata in fata si sa ai tu curajul sa mi spui ca nu este adevarat ce am spus, nu imi este frica asa ca o sa ti spun si in fata!!! Si o sa trebuiasca sa mi dai multe explicati la ce prostii vorbesti. Citi numai minti! Lasa vrajelile... ????????????????

Vezi ca nu sunt Claudia, dar pot sa ti spun ca intotdeauna e cine te astepti mai putin ????????????????, intr o zi... si cu asta cu tine am terminat asa ca lasa minciunile si rautatile!!!

@dragos prietenu' lu Citi acum termin si cu tine, dragul meu daca ai inteles cu greu ce am vrut sa spun, vezi sa nu cumva sa ai o problema si de aia nu intelegi, sfat : dute pe la un medic ceva... poate problema se mai poate rezolva, cu toate ca nu prea cred., Vezi tu atatea facultati (toate pe bani) nu v au folosit la nimic nimic, nu e nimic de capul vostru, dar normal daca nu aveti dece va lega, va legati de gramatica, vedeti va de treaba voastra mai bine.

Referent la faptul dece nu am scris si la ceilanti autori cum spui tu, nu am scris ptr ca stiu ca sunt tot prietenii lu' domnu' Citi pusi de el. La ce sa ma deranjez sa scriu si la ei?

Eu ma duc direct la sursa, la seful clanului, de aia te bagi si tu, ca doar trebuie sa i iei apararea ????????????????

Hai duceti'va pe la un chef ceva mai bine!! Hai mai flacai lasa'ti netu'l

Nu va faceti griji data viitoare o sa continui conversatia fata in fata si sa mi spuneti ca mint in fata!!!

Hai paaaaa, paaaa flacai paaaa fiti buni!!! Calmati'va cu o berica o tuiculita ceva... hai...

[05.12.15 13:37:43]

@Dragos: Este cineva din fam. garbea cel care a scris si care probabil ca acum a descoperit acest site. Am mai vazut la ei acest comportament demn de un manager de pensiune: Sa iti faci clientii betivi... Am fost o singura data acolo, nu voi mai merge niciodata si nu recomand nimanui sa piarda timp, bani si nervi pe acolo. Este singura sesizare le care am facut-o, chiar daca nu am stat in "5stele" mereu. Comentariile acestei persoane nu fac decat sa confirme ceea ce am spus eu, am vazut doar ca sunt betiv, scandalagiu, carcotas, intrigatior, etc, eu si prietenii mei, insa nu am vazut un argument din partea ei care sa sustina acest loc minunat pe care, cu greu, incearca sa il prezinte.

MihaiStanciu
[08.05.17 10:21:22]

Buna ziua!

Am fost si eu ieri cu familia. (07-Mai-2017).

O experienta scurta si rea, sa nu spun groaznica. Am ajuns la destinatie, peisajul era superb, cascada impresionanta. Am trecut podul si se vedea o curte frumoasa si ingrijita. Am facut cativa pasi inauntru si am fost intampinatii de patru caini ciobanesti uriasi care au inceput sa latre si sara amenintator pe langa noi. Am intrat pe prima usa deschisa sa ne adapostim si pe care scria "Receptie". Nu era nimeni acolo, decat niste bucatarese. Le-am explicat ca am vrea sa vizitam imprejurimile (domeniul) si sa luam pranzul acolo dupa aceea, dar avem o problema, si anume cainii care ne asteptau afara.

Ne a explicat ca nu au ce face si ca cainii apartin "curtii".

Pai in industria ospitalitatii ei asteapta clientii cu caini uriasi?

Nu ne intelegeti gresit, si noi avem un catel si iubim cainii, dar sa fii fugarit de caini in incinta unui local mi se pare absurd.

Cat am stat inauntru a mai aparut un cuplu cu un bebelus in brate, si aceiasi poveste, au fugit catre el sa-l muste, pur si simplu s- a suit pe tatal care disperat si uimit in acelasi timp isi ridicase copilul in sus.

Numai atunci o doamna din personal a strigat ceva si a chemat cainii.

Atunci am iesit si noi afara si am urcat niste scari in sus catre padure, incercand sa dam o sansa acestei iesiri. Am facut cateva fotografii si dupa aceea am coborat numai cand cainii au plecat catre alt loc.

Am coborat si am plecat catre masina. In schimb cand am trecut podul catre masina au inceput sa ne alerge, pur si simplu. Am ajuns in ultimul minut la masina, iar cel mai mare caine pur si simplu se suise pe capota.

Nu imi place sa fiu carcotas, e doar o experienta traita in aceasta locatie.

Impresia despre loc facuta din "fuga", locurile sunt foarte frumoase, insa administratia ar trebui concediata. Inadmisibil sa astepti clientii cu caini asa de mari si agresivi in curte.

Ca si clienti, din partea noastra nu au pierdut decat pretul unui pranz pentru trei persoane, insa cu siguranta locatia este stersa de pe lista.

Pacat de locatie, este foarte frumoasa.

Multumesc, si scuzati calitatea exprimarii, insa am simtit nevoia sa impartasesc cu dumneavoastra experienta de ieri.

[08.05.17 13:18:01]

@MihaiStanciu: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

SorinDRPHONE
[13.08.20 10:10:27]

Total de acord!  Eu am fost saptamana aceasta, la "minunatul" Domeniu Garbea si mi-a lasat un gust amar chiar proprietara acestui compex, o tantiță needucata, cu slapi de firma, pe care ii vezi de ma la mare distanta. Aceasta tantiță cu buzele subtiri, m-a obligat pur si simplu sa mergem (7 persoane) sa consumam ceva daca dorim sa ajungem la cascada. De acord cu acest lucru, numai in conditiile in care pe poarta de la intrare exista un anunt, sau pur si simplu nu aveau voie sa intre persoanele care nu sint cazate.

Aceasta "tăntiță", flancata in spate de sotul "ceafa lata" care statea la bere cu niste [...]  mici pe care le bucura cu prezenta imparatului, a strigat in gura mare sa ne orpim, spunandu-ne sa mergem in restaurant sa comandam ceva.

Mai oameni buni, turismul nu este pentru oricine, iar eu ii cunosc pe acesti "pafaristi" care au dat lovitura cu alte business-uri si avand foarte multi bani, s-au gandit sa investeasca in aceasta pensiune, frumoasa de altfel, turismul adevarat il fac acei oameni care sunt atenti la detalii, nu de aceste specimene care tipa ca in evul mediu si care metaforic vorbind, ei sunt adevaratii tarani, nu cei care locuiesc la tara si majoritatea au bunul simt la purtator...

So, ca sa nu o mai lungim, cu siguranta as fi facut consumatie de la restaurant dupa o baie in minunatul râu, la minuntata cascada, fara sa strige cineva dupa mine, caci nu aveam bagaj cu bere in traista si ladita frigorifica .

Concluzie: un loc superb pe care il vizitez foarte des, tot ce inseamna Comuna Chiojdu si imprejurimi, insa proprietari de toata jena si de aici pleaca tot, asa cum se impute si pestele

Mergeti sa vizitati zona, insa ocoliti "mirobolantul" loc, Domeniul Garbea!

bessondm, citi, crismis, makuy*, melena, MihaiStanciu, ramonabalasescu, Safta Radu, SorinDR
Alte impresii din această RUBRICĂDomeniul Gîrbea - Pensiunea La Cascadă [Bâsca Chiojdului, BZ]: