ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2014
ÎNSCRIS: 07.08.14
AUG-2014

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Cea mai reusita parodie despre paradis

Anul trecut am pus Gura Portitei pe lista scurta de 'must do' dupa ce au aparut prin presa j'demii de articole despre acest adevarat paradis romanesc, si anul acesta 'am fost acolo!':

la Jurilovca (poarta raiului) am constatat ca pe Sfantul Petru il cheama defapt Mirel, de profesie escroc. Tipul e probabil taximetrist de gara de nord relocat pe timpul verii. Barca lui cred ca e facuta din niste capote de logan sau cel putin asa arata. Are 2 veste de salvare, deci restul pasagerilor trebuie sa fie capabili sa inoate inconstienti cel putin 6 km in cazul in care s-a economisit un electrod la sudura capotelor.

Am negociat cu el un drum dus-intors 200 lei (mama tata si copilu) - 150 ii dam la dus 50 la intors. Am plecat dar dupa 5 minute a fost sunat de cineva din port asa ca s-a intors si a mai luat 4 persoane. Cand am ajuns la Gura Portitei am platit noi (2+1) 150lei, iar ceilalti patru: 100 lei. Scor la pauza: 1-0 pentru Mirel!

Statiunea arata destul de cul dar am vazut hoteluri cu curti mai mari.

Cazarea te sperie la exterior dar te mai calmezi la interior. Camere mari, A. C. destul de ok. Pe plaja e ok: nu muzica, nu aglomeratie (in August!), lejer.

La papa, desi auzisem numai de bine, sunt amatori.

Exista un singur loc unde se poate papa. El deserveste 3 terase. Inteleg ca la ora pranzului e oarecum normal sa astepti destul de mult la fiecare etapa: sa te vada cineva, sa iti aduca meniul, sa iti ia comanda... etc deci nu comentez. De la bancuta facuta din barna Nadiei Comaneci am facut dungi pe buci toata familia si la plecare am ras unul de celalalt... eu inca le mai am, sper sa nu fiu nevoit sa ma operez... revin la papa: ati mancat voi undeva sturion prost? ... nici eu... deci papica e buna daca iti place pestele (mie da) dar se limiteaza la a pune pestele ori pe un gratar ori intr-o tigaie... atat, bucatarie ciuciu, ciorbe jenante, preturi mari chestie care mi-a dat inspiratie pentru a scoate macar o remiza cu Mirel: l-am sunat si i-am zis sa vina dupa noi asa cum ne-am inteles. Asa cum ma asteptam deja Mirel a dat-o ca el nu vine numai cand prinde clienti (deci ideea e ca nu pleci de acolo cand vrei tu ci cand iti permite Mirel) asa ca l-am momit: hai Mirele ca-ti dau 150 lei! ok sefu!... in 15 minute am egalat, zambind larg in timp ce ma indreptam catre Jurilovca la bordul altei barci si zarindu-l pe Mirel gonind sa mai ia din port.

Per total poate fi misto un concediu acolo (liniste & ciuciu manele) ce-i nasol e monopolul, scoruri destul de mari la papa si bauturi (pepsi 250 ml -7 lei, ciorba de peste 18 lei), zone care arata ca un combinat demolat, cam ca un paradis ce necesita renovare.

Trimis de raduhd in 07.08.14 18:11:18
Validat / Publicat: 07.08.14 19:11:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA PORTIȚEI.

VIZUALIZĂRI: 6334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduhd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 paradis, partea vestica

[07.08.14 19:10:46]

@raduhd: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[07.08.14 21:17:01]

Să vezi cum era acum 14 ani la crîşmă. Te aşezai şi ospătarul îţi prezenta oferta: ceva pe grătar - ceafă de porc sau piept de pui. După ce ziceai ce vrei, te informa cinstit şi direct că durează 2 ore, pentru că trebuie să dezgheţe felia de ceafă. Fiind foarte cald, departe de lume şi avînd un număr incert de clienţi, păpica era păstrată în congelator, să nu rişte nimic.

Problema era numai la prima vizită, după aia te învăţai că tre să te duci să dai comanda cu 2 ore înainte.

Partea mişto a fost că am prins într-o noapte marea fosforescentă, de la nu ştiu ce vietăţi, fenomen rar (n-am mai văzut de atunci aşa ceva, nici pînă atunci).

[07.08.14 21:21:49]

@abancor: acum 14 ani pana si eu eram mai fain

[07.08.14 21:59:37]

Excelent - şi super promiţător - review de debut!

Sper să mai avem ocazia să "te" citim.

[07.08.14 22:40:08]

@webmasterX: sarumana

balasa violeta
[07.08.14 22:44:48]

@raduhd: imi pare rau! Am fost acum cinci ani vezi impresii

Credeam ca s-au schimbat multe lucruri in bine, speranta moare ultima!

F2A1C
[07.08.14 23:41:37]

Am fost acum vreo 20 de ani, n-am avut probleme nici cu cazarea, nici cu masa. Cazare cu cearceaful intre mine si țînțari, am mincat guvizi prinsi de mine si am baut apa minerala adusa de un camion. Am rezistat 5 zile si-as mai fi stat, daca nu mi-era ca se ingrijoreaza mama, stia ca plec doar pentru doua zile

Mai era pe-acolo un nene tot ca mine, plecase de-acasa sa cumpere piine. Era din Bucuresti, si cind ajunsesem eu deja avea doua saptamini de plaja.

Barcagiii - ca-n povestea de mai sus.

[08.08.14 10:37:27]

Ehe, pe vremea aia venea lumea cu ditai calabalîcul după ei, fanii adevărați Portița, care, la întrebarea „cît e ceasul? ” răspundeau cu „la Portița nu există timp! ”.

La Jurilovca am fost martorul unei mutări de-a binelea, o familie descărca din mașină și încărca într-o barcă inclusiv mobilier (scaune de lemn, de sufragerie). Declarau că vor sta o lună. Frigiderul era o groapă în nisip, de 1 metru cub, a cărei săpare ocupa aproape întraga primă zi a sejurului. Aprovizionarea se făcea prin pescari, care aduceau din Jurilovca pîine, roșii, ardei, vodcă, vindeau pește. Oricum, turiștii portițari sadea, nu ca noi care veniserăm pentru 2 - 3 zile, veneau și cu provizii țapene. Și era deja și complexul turistic, aveai de unde cumpăra bere sau apă, unde face un duș. La cîteva zile trăgea la mal un vapor pe care se făcea „discotecă”.

Tabăra ocupa o suprafață babană și uneori era compusă din cort de dormit (mare), lipit de el, ca să comunice direct, urma un cort înalt de grădină (pavilion), cu pereți laterali, ca să izoleze de țînțari, care era sufrageria, dotată cu opaiț, cu masă și scaune, iar lîngă sufragerie un pavilion fără pereți, doar cu acoperiș, pentru umbră (pentru făcut plajă ziua).

ale.birsan
[08.08.14 11:22:14]

@raduhd: Multumim pentru articol!

Ma poate ajuta cineva cu info despre campare la portita? incerc sa sun de doua zile si telefoanele de pe site-ul complexului nu functioneaza...

[08.08.14 11:59:25]

@abancor: suna a Ciresarii ... parca ma incearca un regret pentru review-ul meu.

[08.08.14 12:04:41]

@ale. birsan:

am vazut ceva corturi dar habar n-am ce, cum si cat

ale.birsan
[08.08.14 12:10:15]

@raduhd: multumesc!

Radu
[08.08.14 18:22:23]

@abancor: Cred ca marea era fosforescenta de la combinatul ala, nu de la vietati...

Radu
[08.08.14 18:24:55]

@ale. birsan: Or fi asaltati de clienti multumiti

F2A1C
[08.08.14 19:54:47]

@abancor: Am gasit si eu 2-3 kg de cartofi intr-o groapa-frigider abandonata eu ma chinuiam sa infig niste pari in pamint si sa leg cearceaful de ei, dupa un fel de parapet din pamint, pentru ca era un vint extrem de puternic intr-o seara...si hop! cartofi!

[08.08.14 21:19:12]

@raduhd:

suna a Ciresarii ... parca ma incearca un regret pentru review-ul meu

Este? Lipseşte numai Ursu, care să tragă de unul singur, prin nisip, cotiga încărcată cu tot calabalîcul respectiv. Aici e înlocuit de Mirel, sau alţii ca el.

Regrete? E cel mai spumos review pe care l-am citit în ultima vreme.

@F2A1C:

Am gasit si eu 2-3 kg de cartofi intr-o groapa-frigider abandonata

Mă întreb dacă or fi încolţit şi s-or fi înmulţit în vara aia. I-or fi lăsat unii acolo tocmai în scop agricol şi tu le-ai deconspirat rezerva strategică.

Bine că n-au lăsat niscai cărniţă, ai fi găsit o crescătorie de viermuşi numa buni de dat la guvid (sau la ce s-o da cu viermuşi, că n-am mai pescuit din copilărie), cum am păţit io într-un camping la nord de Mamaia, dînd peste o groapă care servise drept coş de gunoi, în care mişunau viermii ca la magazinele de momeli vii.

abancor, ale.birsan, balasa violeta, F2A1C, Radu, raduhd
Alte impresii din această RUBRICĂSat de vacanță Gura Portiței (ex Complex Eden) :