ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2014
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 27.01.12
JUL-2014

Am fost acolo... si mai vreau!!! :)

Buna ziua!

Asa cum am promis d-lui Bociort revin cu impresii din sejurul petrecut in muntii Apuseni.

Voi incepe prin a preciza ca vacanta a inceput cu o seara petrecuta la Praid pentru a putea vizita salina. Pentru cei care doresc sa faca acelasi lucru (doar sa viziteze salina) le recomand cazarea in Sovata care ofera mult mai multe posibilitati de petrecere a timpului liber... mai ales spre seara. Salina merita vizitata si ofera copiilor destula distractie si adrenalina.

A doua zi am continuat drumul spre Turda unde bineinteles ca am facut escala la salina... merita vazuta!! :) (locul 2 in top 10 locuri subterane de pe mapamond ce trebuiesc vizitate... sursa BBC).

Odata terminata vizita si luat masa de pranz, am pornit spre Garda de Sus. De la Turda sunt cam 170 km care la inceput nu ofera mare lucru, doar serpentine pe dealuri si usor joc in suspensii, dar pe masura ce se intra in Apuseni incepe sa ti se cam taie rasuflarea: peisajul devine "ilustrata" de trimis celor dragi (prima fotografie). Am fost in mai multe zone montane din Romania si la un moment dat am crezut ca Bucovina ofera cele mai multe elemente decorative si oarecum umane, dar acum m-am convins ca Tara Motilor nu are egal... are tot ce-i trebuie unei zone sa multumeasca orice turist: munte (si mai mare si mai mic), padure cat vezi cu ochii, OAMENI, locuri de cazare foarte frumoase. Totusi pot mentiona doua neajunsuri: distanta mare de Galati si drumurile din zona care la un moment dat te pot descuraja de la a face unele excursii.

In concluzie, dupa aproape 3 ore de drum (nu m-am grabit) am ajuns la Pensiunea Danciu. Si de acum apar problemele mele: nu stiu cum sa descriu mai bine locul si oamenii.

Am fost condusi de catre gazde la camera noastra (pe care deja o stiam din poze) si ni s-a prezentat si restul pensiunii. Aceasta dispune... in corpul principal... de 13 camere si 2 living-uri, acestea din urma complet utilate pentru o buna sedere (frigirere, filtre de cafea, prajitoare de paine, plite cu inductie pentru gatit, sah, rummy).

In camera foarte curat, la baie la fel, prosoape si tot ce era conectat la curent electric in stare de functionare. Loc de parcare mai mult decat suficient si curtea pensiunii (care nu prea se vede in pozele de pe site-urile de specialitate) ofera loc de joaca pentru copii fara sa dea parintilor dureri de cap... loc berechet. Si despre foisor... mare si frumos. Concluzie: cazare-FOARTE BINE!!!

La capitolul masa - FOARTE BINE!!... am mari dificultati sa descriu acest capitol (mai bine poze).

Si ultimul capitol, dar nu cel din urma (poate cu asta trebuia sa incep): OAMENI (GAZDE) - EXTRAORDINARI!!!

Timp de o saptamana, oamenii de la pensiunea Danciu (proprietari si salariati) ne-au ajutat sa ne petrecem vacanta asa cum am gandit-o inainte de plecare.

Atractiile turistice din zona sunt multe (pesterile Scarisoara, Vartop, Poarta lui Ionele... muntele Gaina (am fost la targul de fete)... Rosia Montana (galeriile romane)... Alba Iulia... Gropa Ruginoasa... putin mai departe Cetatile Ponorului si pestera Ursilor si gazdele te pot indruma spre toate aceste obiective si pot furniza foarte multe informatii despre acestea (informatii ce nu sunt foarte cunoscute).

Momentan nu mai am idei, dar daca cineva va solicita informatii mai amanuntite voi raspunde cu placere.

Dupa cum am mai spus: Am fost acolo... si mai vreau!!!

Trimis de buddy_cool74 in 29.07.14 12:04:42
Validat / Publicat: 29.07.14 13:55:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 6148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (buddy_cool74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.14 13:57:00]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[29.08.14 13:54:15]

Salut @buddy,

Vad ca esti din Galati.

Poti descrie pls traseul si cum e drumul. Posibil sa fac ceva asemanator saptamina viitoare.

Mersi.

(am inteles in mare traseul; ceva mai multe detalii mi-ar fi de folos. Ai mers prin Buzau sau Focsani?)

===========

LE - cum e cu zgomotul la Danciu? Cam la drum... si parca sint niste constructii active pe acolo....

[29.08.14 14:37:12]

@sirbuvio: Salut!

Traseul a fost urmatorul: Galati-Tecuci-Adjud-Onesti-Comanesti-Miercurea Ciuc-Praid-Sovata-Campia Turzii-Turda-Campeni-Garda de Sus.

Ceva probleme apar de la iesire din Comanesti pana la Ghimes Faget (drumul nu este foarte rau dar sunt ceva gropite, care pot fi ocolite, si sunt multe denivelari de la peticirile anterioare)... in rest e tipla. De la Miercurea Ciuc pana la Turda iarasi nu sunt probleme (doar foarte multe serpentine... nu foarte accentuate dar totusi serpentine... eu m-am saturat de ele).

De la Turda pana la limita dintre jud. Cluj si Alba iarasi drumul este bun... nu la nivelul portiunii anterioare dar mai bun decat in zona de trecere dintre Moldova si Ardeal, apoi in jud. Alba situatia se schimba: identica cu cea dintre Comanesti si Ghimes Faget ... ceva gropite si asfaltari succesive, iar de la Campeni in sus spre Garda se mai inmultesc gropile.

Sa eviti sa cobori spre Deva... drum in lucru si intre 10-20 semafoare.

Drumul spre Oradea-pestera Ursilor (de la Garda prin Arieseni) este ciuruit de gropi... eu m-am intors din drumul pana la Stei.

Si de la Turda pana la Garda sa stii ca te saturi de curbe si linie continua... noroc ca drumul nu este foarte circulat (sau asa mi s-a parut mie).

Daca te mai pot ajuta cu ceva scrie si ti voi raspunde.

[29.08.14 14:57:54]

@sirbuvio: Referitor la zgomot: acesta... daca exista... este acoperit de zgomotul raului ce curge exact intre pensiune si sosea.

Eu am avut camera spre interior (spre curte) dar am mai fost cu un prieten care a avut camera spre sosea si a zis ca a dormit cu geamul deschis ca sa poata auzi raul si nu a avut probleme cu un alt fel de zgomot.

Masinile mari sunt destul de rare pentru ca soseaua ce trece pe langa pensiune e foarte buna doar cativa kilometri apoi trecandu-se brusc la drum forestier, in rest trecand doar masini mici (localnici si turisti). Aceasta sosea duce spre pestera Scarisoara (portiunea foarte buna) si in continuare pe inca ceva asfalt si apoi drum forestier la pestera Vartop (de vazut!!!). Este o intersectie unde se bifurca spre Scarisoara si spre pestera Poarta lui Ionele (un drum mai lug ce ajunge si el la pestera Scarisoara dar care nu este la fel de bun).

Drumul principal (Campeni-Arieseni-Stei), care este mai circulat trece prin fata restaurantului, iar pensiunea (camerele) sunt la vreo 20-30m distanta (se vede in pozele cu masinile aliniate ... si iarasi raul isi face treaba extraordinar.

Si inca un lucru... care mi se pare demn de mentionat... claxonul de la masina este un accesoriu care nu are valoare... nu-l foloseste nimeni... acolo nimeni nu se grabeste, doar cate un "turist" si din pacate am remarcat ca cei mai multi claxomani intalniti in zona erau din Moldova.

[29.08.14 23:51:33]

buddy, mersi.

Multa informatie si de calitate... pacat ca nu stiu de ce nu ma convinge... Street view ma dezamageste.

Dar sotia e incintata, asa ca... Danciu be it!

[30.08.14 09:50:48]

@sirbuvio: N-o sa-ti para rau!

Pune in bagaje si 1-2 lanterne si bocanci... sunt pesteri in zona (Vartop si Coiba mare nu sunt luminate... la Vartop iti da ghidul lanterna dar daca mai ia una nu strica)... si pentru "belvedere" iti recomand Groapa Ruginoasa (dar sa fie soare).

[30.08.14 10:01:36]

Mersi @buddy.

Pentru trasee ai luat ghid sau ai fost de capul tau?

Vf Bihor merita? M-ar tenta o poza acolo in virf...

[30.08.14 11:51:20]

@sirbuvio: Am umblat de capul meu si la indrumarile prietenului cu care am fost... el a stat la pensiunea Danciu si anul trecut. Nu am fost spre Oradea... mi s-a parut departe si drumul e prost.

Am fost la Scarisoara, Vartop, Poarta lui Ionele, Coiba Mare, Groapa Ruginoasa, Muntele Gaina, Alba Iulia, Rosia Montana.

Iti recomand sa vorbesti cu gazdele (Liviu si Alina) si vei primi informatii despre toate obiectivele din jur (starea drumurilor, durata trasee, ce merita vazut)... sunt foarte bine informati.

Am vazut pe un alt topic ca te-ia cam hotarat sa mergi prin Praid -Turda... iti recomand sa te cazezi in Sovata caci Praidul in afara de salina nu ofera multe (strandul e o alternativa de petrecere a timpului dar daca pleci dimineata si ajungi pe la pranz nu prea mai ai timp de plaja... si depinde si de vreme) pe cand Sovata iti ofera mai multe si este si foarte frumos amenajata. Diferenta la cazare este de 10-20lei la camera mai mult la Sovata dar merita. Eu am stat in Praid si dupa ce am vazut salina am plecat la Sovata pana s-a intunecat caci in Praid nu aveam ce face.

Si inca ceva: cauta sa-ti faci plinul la masina intr-un oras mai mare (ultimul pe ruta asta ar fi Turda) caci in zona nu prea sunt benzinarii iar cele existente sunt de genul"Gigi Oil", cu o singura pompa si pretul este mai mare decat la o statie mai serioasa. Poti avea surpriza ca benzinaria sa fie inchisa. Cea mai acatarii este la Campeni (30-40km de Garda).

Daca mergi la Alba Iulia ia in calcul toata ziua caci ai ce vedea.

La Rosia Montana merita sa vezi galeriile romane, dar cel mai mult merita sa asculti ghidul de acolo... este extraordinar.

[18.07.21 02:58:00]

Deci nu creeeeed...

Sunt deja 7 ani de atunci?! cand Dumnezeule mare au trecut? ????

Deci, multora le spuneam, cand mai dadeam cate un sfat - ma, ziceti si voi ceva cand reveniti. Si nu ziceau nimic. Si vad acum ca uite, fac si eu asa! Mai ales ca...

Da, amfostacolo. Chiar acolo. Si am facut tot ce zici acolo, in afara de galerii. Pfoaaaa, ce rau imi pare... Cred ca nu am citit raspunsul tau inainte sa plec!! Am stat la etaj, chiar sub mansarda-poza ta P15, ca am avut "baietii" cu noi (fiul si un nepot, sunt ca fratii, am luat si nepotul ca sa aibe cu cine se intretine). Baietii au stat sus, se intra printr-un chepeng mare parca... hihi, beau bere pe ascuns... am gasit cutiile la plecare ????!

A fost o excursie misto tare, desi un adevarat tur de forta.

La Sovata, ce sa vezi. Dupa ce am urcat bagajele - hai la masa. Cand am coborat in fata, era un Outlander de Bucuresti. Ma, de unde stim noi masina asta. Pfuuii, era unul de la noi (Tulcea), avea o firma de electrice si ne pusese stalpul in curte la casa de la tara. Tare de treaba amandoi, de gasca, am stat numai cu ei pe-acolo. Cand sa plecam din Sovata ne-au intrebat ca unde merge acum. Pai, Garda de Sus. Hai si noi. Hai! Au furat-o saracii, au intrat din greseala pe autostrada si n-au mai putut iesi pana la Cluj. Iti dai seama cat au ocolit. Dar tot au ajuns inaintea noastra. Pai, motiv de bere atunci!

Fata de voi, am vazut Pestera Ursilor. Sotia fusese acolo in copilarie si ramasese cu gandul la putinile cu inghetata care erau in fata pesterii... si mi-a facut pofta. Nu mai erau putinile... dar am luat niste placinte, pfoaaa, imi ploua in gura cand imi amintesc. Am fost si la Meziad. Am fost si la Alba Iulia, am ramas prost, habar n-aveam ca exista cetate si ca e o superbete. Am vazut Dealul cu Melci, casa lui Avram Iancu, o cascada mai deosebita tot pe acolo... Pisoaia, parca.

Si doamna... Alina? Nu mai stiu. Fosta profesoara, parca. Avea o problema la o mana, asa? S-au dat la barfa cu soata, au schimbat retete, si-au povestit vietile... cred ca daca mai stateam o zi doua se apucau si de crosetat. Ce n-ai zis tu... ce haios era dimineata cand plecau vacile lor la pascut, treceau printre masinile noastre... si, evident, se auzeau talangile. Misto cand mai calcai in cate o balega...

Parca n-am vazut sa zici multe de restaurantul lor, mi-a ramas la inima, si aspectul/aranjamentul, si preparatele, si servirea... si berea aia rece, buna rau dupa o zi de alergatura...

Eu as fi vrut sa stau mai sus un pic, la Calin cu ATV-urile, era mai aventuros asa, dar n-a vrut soata, a vrut aici. Vorba ta, as mai vrea si eu...

Pai, daca mai treci pe aici... sanatate, toate cele bune si vacante reusite!

buddy_cool74, sirbuvio
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Danciu: