ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2014
ÎNSCRIS: 17.07.11
JUL-2014

Elegant, discret, linistit.

La recomandarea unui coleg, avand nevoie de o noapte de cazare de weekend in Busteni, am ales acest mini-hotel si nu am regretat deloc.

Proprietarul foarte amabil si discret, personalul vesel si respectuos.

Cladirea este situata pe strada Valea Alba la nr. 78 la o distanta de 3 minute cu masina de DN1, inspre Caminul Alpin. Sunt cam 6-7 locuri de parcare in curtea din lateral-spate si alte 3-4 locuri in fata, pe strada, dar acestea din urma pe o panta destul de pronuntata.

Noi nu am avut probleme, desi era weekend am gasit un loc liber in spate.

Camera este de dimesiuni in regula, mobilierul functional, asternuturile in stare buna. Baia este destul de spartana dar incapatoare si cel putin la camera noastra are clasica problema cu apa care nu se scurge imediat prin sifonul din pardoseala. Dar asta e deja un "standard" intalnit nu numai in Romania ci si prin alte zone mai rasarite :)

Curatenia este bine facut, cel putin sotia mea a remarcat acest lucru...

Putin deranjat poate fi si faptul ca balconul este delimitat de cel vecin doar printr-un separeu de inaltimea unui scaun. La un moment dat, uitand de acest aspect am iesit destul de neglijent in balcon cascand si scarpinandu-ma nu tocmai elegant, cand am dat ochi in ochi cu vecinul care ma fixa uimit. Amandoi am ingaimat cate un "buna ziua" sugrumat. Dupa aceea nu l-am mai vazut deloc :)

Nu exista mini-fridiger in camera, exista insa bucataria comuna de la parter care are un frigider foarte mare. Sunt 3 mese de 5 locuri la care se poate servi, nu am avut nevoie decat Duminica dimineata cand am plecat foarte devreme pe traseu. Inteleg ca ar mai exista o bucatarie la ultimul etaj dar nu am ajuns pana acolo.

Exista si un gratar in curte pentru "pasionati", personal nu mi se pare o idee foarte buna pentru ca se afuma camerele celor de pe partea respectiva.

Per total, poate ca ne-am sincronizat noi cu alti oaspeti civilizati, pentru ca atmosfera a fost foarte, foarte linistita, lucru pe care mi l-as dori oriunde m-as caza.

Trimis de rowger in 28.07.14 17:04:12
Validat / Publicat: 29.07.14 00:49:47

VIZUALIZĂRI: 1850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rowger); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la strada.

[29.07.14 00:49:22]

Bună recomandarea, bun review de debut -- după vro 3 ani de chibiţat ăstaaa... luat notiţe despre cum se scriu revs bune?

@rowger: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Casa Valea Albă [Buşteni], AZUGA / BUȘTENI" (nou-creată pe sait)

rowgerAUTOR REVIEW
[30.07.14 16:58:40]

@webmasterX: Imi place mult sa citesc review-urile de pe site si cred ca am prins "stilul".

Locatia pe GPS e OK.

Insa am comis o gresala: Numele corect este "Pensiunea Valea Alba", nu "Casa Valea Alba" si are oficial 3 stele. Daca s-ar putea rectifica ar fi excelent, eu unul imi cer scuze.

[30.07.14 17:02:45]

@rowger: mulţumiri

- adnotat coord GPS drept confirmate

- modificat denumirea şi clasificarea oficială

adrianaglogo
[25.07.17 16:31:38]

@rowger: Hai ca m-a distrat faza de pe balcon! Imi si inchipui scena si jena care te-a cuprins in acel moment!

Mi s-a intamplat si mie ceva asemanator, adica mi s-a rupt fermoarul la fusta si aceasta a alunecat frumos pana pe sol!

Noroc ca eram in curtea cabinetului, la prima ora, si acolo se afla doar asistenta mea!!!

Eu aveam mainile ocupate si nu mi-a dat prin cap decat sa strig la ea, in loc sa imi eliberez mainile si sa imi ridic fusta!!

[02.08.17 01:43:17]

@adrianaglogo: Eu am patit-o cu fusta, si mai rau. M-am dat jos cu chiu cu vai dintr-un autobuz extrem de aglomerat, in Iasi, in Podul Rosu. Aveam o fusta frumoasa, gen "â la gitane", cu elastic in talie, cu volane si lunga pana in pamant. M-a calcat cineva pe fusta, la coborare, usile s-au inchis, autobuzul a plecat, si eu am ramas... fara fusta! Aveam si o bluzita pana-n talie. Noroc ca eram depilata!

Sa nu credeti ca a oprit autobuzul ca sa-mi recuperez fusta!!! Insa, chiar in statie erau niste tarabe cu chestii de vanzare. Si am avut bani doar cat sa-mi cumpar un fel de capotel de stamba.

[02.08.17 01:46:06]

Simpatic articol. Dar bine ca era vecinul, si nu vecina

adrianaglogo
[02.08.17 02:08:50]

@cristina47: M- ai depasit la faza cu fusta. Ma intreb cum ai reactionat...

Eu una cred ca as fi murit de doua ori. Prima data de jena si a doua de ras!

Macar iti venea bine capotelul?

[02.08.17 02:36:34]

@adrianaglogo: M-am infuriat pe dobitocul care ma calcase pe fusta, pe soferul autobuzului, pe aglomeratie. Ca sa nu mai zic, ca fusta aia era unicat, nu gaseai doua la fel in Iasi.

Normal ca mi-a fost atat de jena!!! Capotelul statea ca un sac pe mine, insa mai bine decat nimic.

adrianaglogo, cristina47*, rowger
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Albă: