ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2014
DIN: SUCEAVA
ÎNSCRIS: 26.07.13
JUL-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel bun, locatie deosebita dar unii din personalul hotelului iti lasa cite un gust amar.

Am ajuns aseara de la aceasta frumoasa locatie si m am gindit ca ar fi bine sa descriu putin si la subiect la ce ne am asteptat si ce ni sa oferit in acest loc deosebit care este Kusadasi, Hotel Batihan.

Puncte forte: gradina frumoasa, terenuri pt toate sporturile: sporturi nautice linga plaja hotelului, sezlonguri pt toata lumea (nu conta la ce ora te trezesti, dar pt sezlonguri la piscina trebuia sa fii la 6 40 sa pui prosopul la 7 fix ca nu te lasa mai repede.

Curatenie zilica cu schimbare de prosoape si aranjamente pe pat, mincare f buna, pt toate gusturile, salate multe, dimineata cam repetabila dar aveai slava domnului variante destule, carne cam putina, salamuri cu culori ciudate, dulciuri deosebite si fructe de sezon. Deranjant era rapiditatea cu care stringeau mincare la amiaz, la 2 fix disparea mincarea.

Puncte slabe: Animatia slaba (au fost citeva trupe venite din afara care au mai salvat acest punct), plictisiti, se inviorau numai in prezenta unor frantuzoaice sau olandeze singure in rest te chemau cu jumatate de gura la cite un sport si joaca tinea foarte putin, deci se vedea clar ca o fac din obligatie si nu aveau nici o placere. Distractiile pt copii erau mai numeroase si pot sa afirm ca acest resort este un paradis pt familii cu copii mici in care ei se vor simti minunat. In rest parintii sint neglijati, nici macar o seara cu Discoteca pt toate virstele si toata distractia de seara era sa ne uitam la copii si sa fugim repede sa ocupam o masa in care sa servim o bautura destul de proasta calitativ. :

Alt punct slab Restaurantul a la carte Sunset la care chelnerii erau scirbiti de clienti, cu exceptia unor doamne sau domnisoare singure si eventual blonde in jurul carora roiau ca niste catei in calduri.

Ca o paranteza ma uitam ca femeile lor le tin cu salvari si batic in cap si sint inebuniti dupa ce nu pot sa aibe saracii. As putea sa spun ca femeile singure sint cele mai fericite la turci si cele la care li se acorda atentia pe care ar trebui sa o acorde tuturor. Un singur chelner mi a placut din tot resortul care intradevar era deosebit, in rest plictisiti si parca ingroziti ca se consuma mult. :

Berea buna, insa bauturile sprtoase si sucurile tec erau de calitate slaba. Vinul destul de prost calitativ, si inca un punct forte linga plaja era o mamaita care facea niste clatite sau placinte foarte bune. Un punct slab mai este si sauna la subsol in care aveai acces din holul hotelului, cu hamam tot cu acces gratuit insa nu m am dus deloc pt ca trebuia sa trec prin fata receptiei in slip sa ma duc sa fac o sauna.

La capitolul proasoape de plaja le luai dupa 9 dimineata si este de preferat (pt ca noi am cumparat de acolo 2 prosoape) sa luati de acasa 2 prosoape pt ca in prima dimineata nu o sa aveti cu ce ocupa sezlong daca nu aveti prosoape. Un punct forte mai este si plaja hotelului care este lina si in dreptul restaurantului sundal are nisip. In partea cealalta, linga biciclete era numai cu pietre si prima zi am intrat in apa pe acolo si sincer nu m am simtit confortabil.

Am stat in corpul vechi unde o problema foarte mare este ca aerul conditionat iti bate direct in cap si e deranjant noaptea. In rest am prins temperaturi de la 31 in prima zi pina la 35 ultima zi care sint foarte acceptabile daca stati pe malul marii, la piscine aerul e sufocant. Noi am stat la mare prima si ultima zi si vreau sa spun ca mi a parut rau ca nu am stat mai mult pe malul marii. Aveti si citeva mici topogane, dar foarte aproape este un parc agua destul de mic, dar cu 10 euro aveti citeva topogane bune pe care eu le am incercat.

In rest atractia zonei este Pamukkale care noi l am facut cu masina personala si ne a costat intrarea 9 euro (25 TL) unde mai sus pe platou aveti orasul antic Hierapolis si gradina cu piscina zeitei Afrodita, Efesus care este la 15 km de Kusadasi si are intrarea 10 euro de persoana plus plata parcarii (vreo 8 euro parca).

Atentie ca mai sus de Efesus aveti Casa fecioarei Maria care se merita vizitata (noi am aflat dupa aia ca este tot in zona numai ca urci pe munte cu masina in care intrarea este 15 tl de persoana plus 6 tl parcarea. Daca mergeti cu masina personala zic eu ca e mai confortabil asa decit sa stati dupa un grup in soare. Si neaparat cind mergeti sa vizitati sa aveti umbrela si apa la voi ca va omoara soarele.

Trimis de SORI_ZOZO in 28.07.14 11:22:23
Validat / Publicat: 29.07.14 22:49:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SORI_ZOZO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

SORI_ZOZO
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: