ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2009
ÎNSCRIS: 23.11.09
NOV-2009

ARTICOL ARHIVAT

Surpriza... totala

In urma citirii atator impresii "bune" am facut rezervare la pensiunea Valea Mariei... am ajuns acolo, insa locatia era acum inconjurata de un adevarat santier... alte vile... progres... normal, am zis, ... masina am parcat-o cu chin prin noroaie... ok, suntem la munte... hai sa ne cazam... facem abstractie de o masina de perforat ce se auzea. in toata pensiunea, mergem in camere - am vazut doua -pareau ok la prima vedere, apoi am vazut, cand am tras cuvertura ca erau firimituri in pat, lenjeria nu era schimbata - era patata, necalcata si nu mirosea a... spalat pur si simplu. La obiectile si intrebarile noastre d-ra de la receptie ne-a spus ca petele sunt de la masina de spalat, iar necalcatul se datoreaza neputintei sale de a calca-o bine pe pat??? Apoi am iesit in balcon unde se aflau 4 saci de adeziv, placile de gresie pt balconul respectiv, o scrumiera cu chistoace, o caciula murdara, si niste manusi de protectie... ale muncitorilor... cred ca si camera tot a lor era... a fost... nu stim. Si de asemenea, aveti grija mare cand vreti sa admirati peisajul de la balcon sa nu aveti incredere in balustrada de sprijin... e prinsa in doua suruburi de 6 si tremura toata. Pur si simplu am plecat.

Trimis de vila adriana in 23.11.09 21:32:32

VIZUALIZĂRI: 2879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vila adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x FOTOGRAFIE OFICIALA, DE PREZENTARE: Fotografii recente (se vede din titlul emisiunii tv "VOTUL CANDIDATILOR") ; orice client poate sa vada din restaurant oricand cum se gateste dincolo de usile batante
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -200 PMA (din 2 voturi)

[29.11.09 17:27:02]

Punctul de vedere al administratorului Pensiunii Valea Mariei este:

Citind comentariul domnilor de la Vila Adriana din Herculane, ma opresc la a oferi cititorilor o analiza asupra obiectivitatii acestuia:

1. Chiar din comentariul dansilor reiese faptul ca nu a avut loc o discutie intre dumnealor si conducerea unitatii noastre. Ori acel eveniment daca el ar fi existat... !? ar fi fost normal sa fie adus la cunostinta conducerii in primul rand, mai ales ca prin sloganul pensiunii, expus pe site, rugam si totodata recomandam oricarui turist de a ne ajuta sa aflam orice problema pe care ar intampina-o pe perioada unui sejurul petrecut la noi;

Era normal sa fi procedat mai intai in felul acesta, tinand cont de faptul ca in servicii ca si in multe alte activitati se lucreaza cu oameni care pot gresi;

2. Faptul ca acest comentariu apartine proprietarilor Vilei Adriana dintr-o alta statiune, unitate anonima pe acest site de impresii, ma face sa cred ca incearca sa iasa din anonimat facandu-si reclama intr-un fel pe care prefer sa nu-l calific;

De asemenea nu o sa le raspund cu aceeasi moneda, desi in acest moment realizez cat de usor este sa strici imaginea cuiva in momentul cand esti iritat de multitudinea comentariilor laudative la adresa altei unitati concurente aflata de asemena intr-o statiune concurenta;

Mi se pare mult mai eficient, constructiv, si fair play a comunica cuiva competent o nemultumire intalnita intr-o unitate turistica si care se poate rezolva, decat a vana greselile altora, ca sa nu zic a exagera sau chiar inventa lucruri murdare ajungand astfel sa arunci de fapt cu noroi in similarul tau;

In plus in lipsa unor fotografii care sa insoteasca cele scrise de dvs, coroborat cu ceea ce am expus deja, concluzionez ca ar fi incorect sa-mi sanctionez acea d-ra de la receptie si care v-a intersis de fapt sa fumati in camere; din dicutia cu ea am retinut ca acesta ar fi fost de fapt adevaratul motiv al supararii dvs, care ati inceput apoi sa va comportati ca un profesor incompetent care cauta nod in papura incercand sa lase corigent un elev bun pentru simplul fapt ca si-a permis sa-l corecteze...!

Aceasta este senzatia pe care o am comparand spusele angajatei mele cu cele scrise de dvs;

Cu toate astea va asteptam si altadata pe la noi, dar... bineinteles fara sa fumati in camere!

[30.11.09 09:33:11]

Raspunsul unor oameni avizati din BAILE HERCULANE, in acest caz turisti la Ranca... Sa o luam punctual cum ii place dlui de la Valea Mariei... nu erati in locatie cand am cerut sa vb cu dvs. si sunt deacord ca personalul dintro unitate mai poate gresi... de aici incolo, in toata scuza dvs. nu faceti decat sa jigniti si sa va aratati ignoranta, adica: Ranca nu are cum sa se compare cu Baile Herculane care are o istorie de 1880 ani, care are, de zeci de ani, iluminat stradal, apa potabila curenta, magazine si multe altele, precum si turisti pe toata perioada anului, fata de Ranca dvs unde "exista" dar lipsesc cu desavarsire toate elementele de infrastructura [mai putin suseaua principala] si ceea ce este mai important nu lucrati cu turistii tot timpul anului -- se vede asta din laudele despre dvs datate doar in perioada ianuarie si februarie 2009, plus ca daca ai caldura si un vin fiert si zapada afara, toare sunt bune -- de unde sa aveti experienta in turism?

Asadar, nu am inventat nimic, nu am stiut ca trebuia sa fac poze ca sa ma creada cineva, reclama avem destula si de bine si de rau, dle Valea lu Maria, si ni le insusim la fel... ca asa e in turism dle, nu-i putem multumi pe toti dle...

In privinta fumatului, ati vb cu sotia mea la tel inainte de rezervare, numai ea fumeaza, si ziceati chiar ca veti avea 2 camere de fumatori sau ati uitat...

Oricum, coroborand, adunand si, in final, concluzionand va urez sa va credeti tot timpul doar personalul, sa luati in considerare doar laudele si sa mai acumulati experienta... a, sa nu uit, suntem similari ca si activitate desfasurata iar incompetent nu sunt deloc... sa traiti si sa invatati BINE.

[30.11.09 09:55:49]

nu vreau sa tin partea nimanui (desi raspunsul "valeamariei" chiar mi-a placut), probabil fiecare are argumentele sale. Vreau doar sa va rog sa ramaneti pe subiect, Pensiunea Valea Mariei - puteti discuta daca doriti, celelalte subiecte pe rubricile de "filozofari turistice" de pe forum.

[30.11.09 11:52:14]

Deja ii tineti partea...

[30.11.09 18:02:09]

Scrisoare deschisa…

Stimati domni de la Pensiunea Adriana din Herculane, pentru ca acest eveniment pe care il acuzati si in special reactia dvs m-au rascolit, nefiind nepasator de fel si neputand sa raman indiferent la orice acuza fie ea adevarata, exagerata sau inventata, va propun sa reveniti intr-o zi la pensiunea noastra, cand sunt si eu aici;

Va propun acest lucru in primul rand fiindca eu personal am cele mai bune intentii fata de latura profesionala a activitatii de turism, apoi pentru ca incerc sa refuz sa cred ca ati fi fost totusi rau intentionat, chiar daca ceea ce ati scris pe acest site era intr-un moment de suparare din cauza faptului ca i s-a intersiz sotiei sa fumeze in camera;

aici fac precizarea ca este vina mea ca avand mult mai multe afaceri pe cap decat aceasta pensiune am uitat sa informez camerista ca intr-un moment de slabiciune in discutia cu sotia dvs am acceptat sa i se permita sa fumeze in camera si tocmai de aceea era bine sa fi comunicat cu mine chiar daca nu eram acolo, iar in al treilea rand pentru ca postura in care va intorc si obrazul celalalt cum spunea Mantuitorul poate va face sa fiti mai buni si mai intelepti;

Va astept sa-mi confirmati invitatia si iata ca plecand de la premisa ca a exista ceva care v-a deranjat in discutia cu receptionera mea, va fac aceasta invitatie gratuita de data aceasta; poate primim si noi una in schimb la Herculane…

Le-am putea numi si un posibil schimb de experienta: noi va aratam ce inseamna sa fi tolerant si sa comunici cu cineva cand ai o nemultumire, iar dvs ne invatati cum sa facem sa fim perfecti in turism daca tot aveti traditie de pe vremea lui Traian

S-ar putea ca la dvs sa fie totul perfect si ireprosabil si atunci va OK, ca o sa scriem si noi o prima impresie despre dvs pe siteul acesta, al carui webmaster credeti-ma ca nu mi-e ruda si nici prieten, dar care poate va fi vreodata un posibil client;

Apropo, daca tot veni vorba de dansul, il invit si pe dumnealui; cred ca ar fi o premiera pentru acest site de impresii prin care administratorul sau poate aprecia live un argue ca aceasta; poate veniti impreuna si constatam impreuna ce putem noi oferi;

in fond si la urma, oricine poate veni pe la noi si scrie pe astfel de siteuri ce-i dicteaza constiinta, facand bine sau foarte mult rau (caci este foarte vizitat acest site iar omul se sperie mult mai repede de un ecou negativ decat se bucura de 10 aprecieri);

Va doresc la randul meu sa aveti si dvs la randu-va, personal perfect din toate punctele de vedere, chiar daca a fi perfect se spune ca este imposibil si mai ales sa aveti parte de turisti obiectivi de ale caror pareri sa aflati direct de la dansi si numai daca nu va conformati ingnorandu-le, sa fiti sanctionati prin ecouri pe internet;

Inchei adresand tuturor vizitatorilor acestui site un citat din Einstein: “Va rog sa ma scuzati ca nu am avut suficient de mult timp pentru a face aceasta scrisoare sa fi fost mai scurta”.

[01.12.09 09:21:32]

Ok, sa inchidem cursul de turism cu ultimele recomandari: cand vrei sa faci doua lucruri sau mai multe f. bine se poate sa le "cacalesti" pe toate... in ceea ce facem noi, turismul nostru romanesc, va rog sa ma credeti ca de 8 ani tot invat sa fiu: bun, tolerant, intelept, maleabil si ductil, actor desavarsit in interactiunea noastra cu generali, medici, ingineri, oameni simpli, turisti care fac caz sau nu de cine sunt ei... e greu in turism, se fac o groaza de compromisuri, pricipiile ti le calci tot mai des in dorinta de a avea clienti, asa ca Mantuitorul nu-si are loc aici, desi el este peste tot...

In alta ordine de idei, cum lucruri ideale nu exista, nici noi nu suntem perfecti si trebuie, daca suntem in stare desigur, sa acceptam si cele bune si cu atat mai mult, pe cele rele, de fapt acestea ducand la refacerea imaginii noastre...

Multumim de invitatie, apreciez eruditia dvs si va salut incheind cu un citat de Murphy "Ce incepe rau se termina si mai rau".

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.12.09 14:34:48]

eu personal, ori de câte ori întâlnesc un lucru care nu mă mulţumeşte într-un loc pe care îl vizitez, ii fac şi o poză, astfel încât sa pot avertiza şi pe alţii în privinţa acelui neajuns. lipsa unor astfel de dovezi scade credibilitatea 'criticului'... părerea mea, pe persoană fizică...

iar amintirea ca puncte negative ale pensiunii noroiul de pe drum şi şantierele din jur sunt deja cam exagerate. e evident că sunt lucruri care nu au absolut nicio legătură cu 'pensionarii' noştri! ruşinică!

[04.12.09 10:31:02]

Multumesc d-lui Dragos pentru impartialitatea d-lui;

Desi consider mai mult decat exagerata parerea domnilor "Adriana" despre ceea ce s-a intamplat la Ranca intr-un moment cand nu a fost nimeni din conducere, prefer sa nu mai continui schimbul de replici, iar acest lucru il fac din respectul pe care il am fata de orice turist care-mi calca pragul indiferent de starea de dispozitie sau intentiile sale, urmate de acuze mai putin fondate sau nefondate si care fac mult rau speriind viitori turisti;

Consider ca nu este politicos din partea mea sa-mi transform punctul de vedere intr-o disputa cu cineva care a fost pe la noi, chiar daca n-a ramas acolo;

Eu personal sunt cu sufletul impacat ca nefiind de fata la acea discutie care nu mi-a fost adusa la cunostinta, am facut ulterior tot ce am considerat de cuvinta incercand sa nu tratez cu ignoranta evenimentul:

-v-am invitat, de data asta gratis, sa reveniti cand sunt si eu acolo,

-am invitat si o alta persoana neutra, in persoana webmasterului,

-v-am facut recomandarea de a fi comunicat cu conducerea unitatii in acel moment,

-incerc sa-mi pastrez calmul si sa nu deviez de la subiect intrand in alte zone pe care le stapanesc;

iar daca tot am ajuns la acest ultim punct, as vrea sa va spun ca afirmatia dvs cu Mantuitorul mi se pare un sofism laic daca nu chiar un paradox;

Si ca sa inchei, v-a doresc domnule sa nu mai considerati ce-a spus Murphy drept afirmatii axiomatice; ele sunt doar statistice cu un iz pesimist si care eventual ne pot delecta in anumite momente, presarate printre tot felul de glume, la diverse petreceri;

Va recomand pe Dan Puric; Cand o sa va mai treaca din suparare, poate vorbim despre opera lui... la Valea Mariei

Sarbatori Fericite si mai ales Linistite!

[04.12.09 10:42:43]

multumesc ptr intelegere si sper sa ne oprim aici, consider c-am epuizat subiectul.

webmaster sau cineva din echipa va ajunge oricum pe-acolo, prima data chiar in aceasta luna , iar a doua candva mai tarziu, insa INCOGNITO - consider ca e mai bine asa.

mirelab
    [04.12.09 11:00:44]

Webmaster, nu-i chiar epuizat subiectul.

Am dori si noi cateva fotografii de la fata locului, fie ele si oficiale daca altele nu-s, nu de alta... dar a fost atat "de prezenta" aceasta vila in ultima vreme pe site... incat ne-ati facut mai mult decat curiosi cum arata "marul discordiei".

Sper sa nu ma trimiteti spre site-ul vilei... nu asta imi este dorinta... vrem cateva forografii calde cum s-ar zice.

Vacante minunate tuturor, iar gazdelor noastre (oricare ar fi ele) spor la treaba in aceasta perioada cu grad de ocupare 100%!!!

[12.04.10 12:41:37]

avand in vedere ultimele 'dezvoltari' ale subiectului -- postarea unui al doilea review de catre "vila_adriana", cunoscand obiectiile de pana acum referitoare la acceptarea *la limita* impresiilor sale (din prezentul review; motivul: nu a fost cazat acolo), am considerat NECESARA o reanalizare a situatiei.

Cercetand mai cu atentie profilul si patternul comportamental al utilizatorului "vila_adriana", am suspiciuni asupra identitatii sale reale (nu a scris, de exemplu, niciodata din Herculane, dupa cum pretinde la rubrica "localitate"). Nu sunt deloc convins ca e un simplu turist dezinteresat, precum ceilalti care au postat aici, astfel ca NU am DELOC incredere in aprecierile sale (cel putin lipsa de obiectivitate este de-a dreptul *evidenta*), astfel ca revin asupra hotaririi initiale si aplic prevederile care spun ca un review "de sejur" nu este acceptat daca autorul lor nu a fost cazat acolo si nu este in masura sa evalueze cel putin 3 capitole din sistemul de notare

Review invalidat, ramane pe site (pentru documentare), insa fara note.

cosminp
    [13.04.10 15:59:37]

analizand dezinteresat si "din afara", consider ca vila adriana este mult prea vehementa in impresii, mai mult decat ar trebui, foarte aproape de scandal. pe de alta parte, nu specifica nimic despre plata serviciilor de care urma sa beneficieze sau eventuale alte daune cerute patronilor pentru asa zisul drum facut degeaba pana la ranca.

cand faci un drum degeaba pana la o locatie de cazare, unde urmeaza sa-ti petreci cel putin 2 zile, faci ca trenu' si ceri despagubiri, nu faci ca vila adriana.

concluzia mea este ca doamna/domnul cu pricina sunt de fapt ceva vecini de-ai vilei maria sau "prieteni" mai vechi.

citind cu atentie remarcile vilei maria, acestea sunt civilizate si foarte pertinente, dar am remarcat faptul ca nu a negat (cu exceptia camerei de fumatori) cele reclamate de vila adriana. asa ca ceva s-ar putea sa fie adevarat.

oricum, o discutie deschisa intre cei doi sigur ar fi rezolvat situatia, daca aceast ar fi existat.

parerea mea. ha^c!

vasile55
    [27.04.10 12:50:00]

Eu N-AM FOST ACOLO inca, dar incerc sa ma informez, pentru ca vreau sa petrec un sejur la Ranca, la sfrsit de iunie. Ce ma intereseaza este: amabilitate, respect, liniste, curatenie, mancare buna, bautura... la fel. E prea mult? Restul: fumat in camera, firimituri in pat, etc. sunt... MOFTURI sau FITE. Am fost in multe locuri pe care le-am descoperit pe internet. De unele am fost incantat, altele... pe internet era zugravit gardul iar inauntru nu statea nici leopardul. Probabil era Versiunea DEMO. Eu sunt fumator, dar am cerut intotdeauna camera de nefumatori pentru ca nici acasa nu fumez in camera in care dorm. In calatoriile mele am avut surpriza sa gasesc camere de nefumatori dotate cu scrumiere, pe care era scris: VA MULTUMIM CA NU FUMATI. No coment...

Nu stiu cati din cei care posteza aici sunt "de-ai casei" sau "de-ai concurentei" dar stiu ca daca mie nu-mi place fac "staga-mprejur" dupa primele 5 minute. Nu mai spun de Mamitza...

Asa ca astept sa ma conving singur. Si sa spun si la altii, ca sa vina si ei sau... ca sa nu ia plasa.

Apropo: sa inteleg ca Dl. Adelin are o palinca bunaaa?

balasa violeta
    [28.04.10 20:20:30]

DOMNILOR de la vila Adriana m-a luat cu frisoane dupa ce am citit citatul din discutia dumneavoastra!? Rautate! Nu-i dati nici-o sansa? Nici-o speranta? Dupa atatea RAUTATI va simtiti mai bine? Pe 9 mai ma voi duce in acest loc DE CARE dv. ATI FUGIT si GARANTAT le-ati facut un mare bine, NOI, OAMENII DE BINE, vom avea grija sa nu se intample ca in citatul dat! Sunt din Campina la 12 km de Valea Doftanei si la o jumatate de ora de Sinaia, cred ca am un pic de experienta montana. Herculane are o istorie frumoasa dar prefer mirosul de reavan celui de insalubru! Uite ca fara sa-mi dau seama am devenit si eu rea!

balasa violeta
    [28.04.10 20:37:29]

Domnilor de la vila Adriana , dumneavoastra nu ati mai fost nicaieri, nici in tara, nici afara ? Nu aveti sa ne povestiti decat de vila Mariei ? Sunteti CITIT ! (Ileana Vulpescu...celelalte punctari...)

[29.04.10 00:10:28]

draga domnule cosmin, iti inteleg indignarea de moment pentru ca am fost si eu in situatia asta la momnetul respectiv, insa da-mi voie sa-ti spun ca domnii respectivi se prezinta cu identitatea reala si sunt chiar de la acea pensiune din Herculane si nu sunt vecini de-ai nostri, slava Domnului!

nu stiu cum percepe fiecare o astfel de disputa, insa eu unul, care incerc pe cat se poate in viata de zi cu zi sa vad lucrurile cat mai obiectiv, echidistant si echilibrat, va pot spune ca un singur lucru as vrea sa-l comentez in acel eveniment si o fac cu toata detasarea fata de evenimentul in care am fost implicat;

permiteti-mi, va rog, sa va introduc pe scurt si in fata nevazuta a acestei afacei numita turismul romanesc:

cand am decis sa investesc in acea zona nu aveam deloc experienta in turism, insa aveam o dorinta vie de a da nastere unei oaze de liniste, odihna si relaxare; iar dupa lafaiala de care am dat dovada in investitia respectiva, cred ca se vede ca nu a fost una comerciala cu scopul doar de a scoate profit sub orice forma;

asa se explica faptul ca nu am inceput sa construiesc decat atunci cand am reusit sa dobandesc de la Consiliul Local Novaci un lot mare de teren langa acea padure; n-a contat pentru mine ca era in panta si costurile de contructie a structurii cresteau cu 20-30%, n-a contat ca lucrarile se faceau intr-o zona izolata la 1600 m altitudine si costurile iar cresteau mai ales cu transportul materialelor pe acele pante, iar perioada de constructie era doar de 5-6 luni pe an la inaltimea aceea si astea cu destule intemperii care creau greutati. s.a... s.a... s.a!

in fine, terminai constructia si angajai personal care pentru a corespunde cerintelor turistilor trebui sa fie platit bine, sa-i asigur cazare, masa, deplasare, spor de izolare, la o unitate unde drumul de acces din strada principala il suportai eu singur, curentul il bransai singur, alimenterea cu apa o suportai singur, canalizarea statiunii abea anul asta se face dupa ce eu dadui 5.000 euro pe statia de epurare, ca trebuia sa iau avizele de functionare anul trecut;

si toate astea intr-o pensiune care produce doar in sezonul de iarna, de concedii si de weekend;

dupa toate astea, in timp ce am incercat sa culeg ce-i mai bun de pe unde am umblat si sa ofer primilor turisti care-mi calca pragul profesionalism in domeniu, vin domnii respectivi, culmea! tot de la o pensiune, dar din Herculane, care sunt convins suta la suta ca s-au lovit si ei de aceleasi probleme, macar in parte, mai ales ca functioneaza de ani de zile si dupa ce arunca niste vorbe in doi peri unei angajate de la pensiune intr-un moment cand eu nu eram acolo, pe motiv ca nu sunt lasati sa fumeze in camera in care atentie... ! urmau sa doarma noaptea, iar pentru ca aceasta nu le raspunde la fel cum ar face o angajata de la Vodafone sau Orange care chiar daca tzipi la ea, aceasta tot frumos si calm iti vorbeste (ca de! nici salariul si pregatirea nu sunt la fel, ca ar trebui sa fie camera 100 euro/noapte si cine ar mai veni? ) se apuca sa faca tot felul de comentarii pe un site atat de cunoscut, bine administrat si analizat de turisti cum este amfostacolo, fara sa se gandeasca la faptul ca o parere rea sperie mult mai mult decat 10 bune si incearca sa naruie totul;

asta in conditiile in care pana la urma sunt si eu un contribuabil al acestei tari, om cu destul stres, cu credite si probleme ca majoritatea romanilor din tara asta, dar care incerc din rasputeri sa gestionez cheltuielile cu salariile si administrarea acestei unitati in varful muntelui, astfel incat sa ofer conditii bune dar si un pret bun, si fara ca turistul sa simta ce este dincolo de cortina, adica munca din culise;

eu nu as fi procedat ca ei intr-o situatie similara, ci eventual m-as fi bucurat daca pe acea masuta as fi gasit un chestionar de sugestii si recomandari (cum a existat si exista in fiecare camera!), in care poti sa-ti expui punctul de vedere, care sigur ajungea sub "lupa" conducerii si gandind astfel: "administratorii se preocupa de modul cum ne simtim si cum suntem serviti de angajati" si cred ca era suficient;

acel review probabil mergea aplicat in cazul unor administratori, indiferenti, indolenti, impertineti la randul lor, incorigibili si atunci da! hai sa-l citeasca toti sa se pazeasca, pentru ca acolo nu este cale de intors!

repet, singura problema care cred ca a fost atunci (ca nu am fost de fata), s-a limitat la faptul ca d-ra de la receptie le-o fi raspuns dumnealor pe un tot mai iritat, dupa ce primise anumite acuze pe nedrept pe fondul subiectului "fumatul in camera" fapt ce a aprins mai tare spiritele si au dat frau liber imaginatiei, scenariilor si comentariilor putin spus subiective;

stimate webmaster, astea fiind spuse, efectiv ma simt

eliberat si va multumesc pentru intelegere!

desi ati avut destula amabilitate si toleranta fata subiectul de mai sus, va promit ca in ceea ce ma priveste incerc sa ma opresc aici si asta fara ca dvs sa o cereti ci pentru ca asta simt in acest moment!

vicandi
    [29.07.10 12:03:05]

N-am fost acolo, dar as vrea sa aflu cum e acolo si asta in nici un caz de la proprietari.

Parca nu era vorba pe aici si de chestii pur comerciale.

[29.07.10 12:06:15]

lol, unde vezi tu chestii comerciale, "parca", eu vad un drept legitim la replica, pe care poate (si trebuie! ) sa-l aiba orice proprietar de unitati de cazare.

[29.07.10 12:28:58]

sfatul meu pentru dvs precum si pentru toti cei care au nelamuriri si incertitudini referitoate la o destinatie turistica este:

1. sa incerce sa contacteze pe fiecare autor de reviewuri prin mesageria privata localizabila dand clik pe ID respectivului si sa intrebe cat mai multi dintre cei care au fost acolo, nu sa aleaga dintre toate revieurile doar pe cele negative intrebandu-l prin ecouri; acestea au de fapt rolul de a se face completari sau observatii la revieuri pe subiectul respectiv si de catre altii turisti sau depturi la replica, care drepturi se refera deasemenea la destinatia respectiva;

2. e adevarat ca daca cineva are suficiente cunostinte de baza din domeniul socio-psihologic coroborate cu elemnte de logica, poate simti cam cum stau lucrurile chiar din revieurile respective, mai ales cand sunt suficient de multe;

eu aleg de regula varianta a doua iar prima doar pentru ceea ce s-a omis de catre autor si ma intereseaza in mod expres;

o alegere inspirata va doresc!

[29.07.10 12:44:09]

@ webmaster

va rog sa atasati la acest review (chiar daca nu este al meu) nu o melodie ci altceva mult mai util: click aici

ne da de gandit mai ales faza aceea de la minutul 1.30

asa ca webmaster nu noi trebuie sa ne adaptam, ci sa rezistam...

[29.07.10 12:57:27]

nu cred ca e potrivit sa atasez acest clip fara acordul autorului acestui review, insa am transformat mai sus linkul in hyperlink, cine doreste, il poate vizualiza.

presario
    [29.07.10 13:06:37]

valeamariei - felicitari si jos palaria !!!

De abia astept sa vin sa-mi "consum" si eu sejurul castigat pe acest site.

any*
    [29.07.10 17:11:00]

,,Sic tranzit gloria mundi"

webmasterXY*
    [29.07.10 19:41:40]

Constat că şi pe acest topic s-a ajuns la "diverse"; după ce subiectul propriu-zis a fost epuizat.

În concluzie declar (şi aici) TOPIC ÎNCHIS!

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
    Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: