ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2009
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    SEP-2006

la PMM* = 59 USD

Noaptea pe strazile din Las Vegas

In avion in drum spre Las Vegas intr-o strare de transă, undeva intre o oboseală care imi inchidea ochii si o nerăbdare care nu mă lăsa sa adorm, imi făceam deja planuri - dacă câstig la ruletă nu mă mai intorc inapoi, când persona de lânga mine mă bate pe umăr făcându-mi semn că vrea să iasă din rândul de scaune. Inchizând cartea in care citise in ultimele ore o lasă pe scaun astfel incât sa-i pot vedea titlul „ Nobody wins in Las Vegas! “… de parcă mi-ar fi citit gândurile.

Din avion vedeam deja renumitul “ Strip” bulevardul principal cu hotelurile sale de 5 stele intrecându-se in spectacularitatea lor. Las Vegas este un oras construit in desert care a ajuns atât de bogat prin jocurile de noroc. Este un fel de Disney Land pentru adulti, o asimilare de hoteluri care mai de care mai maiestuos. Denumirile precum Luxor, Paris, Venetian (The venitian), Monte Carlo, Caesar Palace, Bellagio (exista un orasel in Italia cu acest nume), New York subliniaza dorinta Americanilor de a vedea si ei lumea – fără a depune insă un prea mare efort. Am aterizat pe la ora 3 după masa si fierbinteala aerului de desert aproape că mă dărâmase in momentul când am părăsit holul aeroportului răcoros. Aici nu mai ai nevoie de saună – iesi pe stradă si temperaturile de peste 40 grade iti elimina sudoarea in câteva secunde peste tot corpul – in incăperi aerul conditionat este atât de rece, că ori primesti o răceală zdravănă ori esti lecuit pentru totdeauna – diferenta extremă de temperatură având aceelasi efect ca si un vaccin.

Făcusem o rezervare doar pentru patru zile la un hotel in afara bulevardului principal (Las Vegas Blvd. ) destul de departe, dar nou construit si la un pret foarte mic de 49 de dolari pe camera (Hotel South Point). Nestiind ce ne asteaptă si mai ales având in cele 3 săptămâni cât planuisem pentru a vizita partea de sud-vest a SUA atât de multe de văzut. Primele zile in Las Vegas le-am petrecut ca si fiind pe o alta planetă. Greseala noastra fusese că ne-am culcat imediat după ce ajunsesem la hotel pe la ora 4 după-masa, morti de oboseală si astfel ne trezeam in fiecare noapte pe la ora 3 si ieseam pe străzi. Nu am luat pâna acum niciodată droguri dar cred că asa trebuie sa se simta cineva care este “high”…

Las Vegas trebuie vizitat noaptea când luminile fosforescente ale hotelurilor se intrec intre ele, când cărtile de pe mesele de pocker sunt deja fierbinti si bila din ruleta este ametită de atâtea circuite câte facuse. Când showurile devin frivole si magicienii cred si ei in trucurile pe care le prezintă. Doar atunci intre ora 3 noaptea si 6 dimineata descoperi adevăratul Las Vegas. Ne intorceam la hotel pe la ora 7-8 dimineata pentru a lua micul dejun care era inclus in pretul hotelului si care era atât de abundent incât nici nu il pot descrie. Incepând cu steaksuri imense si terminând cu raci si languste găseai de toate. Cele 4 zile in Las Vegas nu le voi uita niciodată – si nici nu le pot compara cu alte destinatii pe care le-am vizitat pâna acum, fiind atât de spectacular si unic pe pamânt. Pozele ce le-am facut cu hotelurile de pe strip ce le puteti vedea pe pagina:

aici vă spun totul. Cred că o descriere a hotelurilor nu mai este necesara…

Si la sfârsitul acestui sejur mi-am readus aminte de titlul cărtii din avion – pe care as vrea să-l modific putin – “Nimeni nu câstiga bani in Las Vegas…dar o grămada de experiente unice a căror valoare este de nepretuit”

Trimis de Pami* in 22.11.09 19:25:49

VIZUALIZĂRI: 3082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 vedere deasupra orasului din avion
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 USD pe cameră

Cristian_h*
    [22.11.09 22:30:46]

Dupa ora 2.00 trecatorii aproape dispar, si eu ma indepartasem mult de hotel Escalibur, filmam spectacolul de lumini si reclame, cand am auzit o voce care ma intreba daca nu am un dolar. Intrebarea venea din partea celui mai zdrentaros si mai negru american pe care l-am vazut, nimeni imprejur, sincer mi-au trecut prin minte tot felul de scenarii. El se uita la mine si la camera video, eu ma uitam ca prostul la el si nu am stiut decat sa spun " Nem Tudom " si sa fac 180 grade inapoi spre hotel. Dupa aceea nu am mai plecat singur noaptea!

[23.11.09 09:53:42]

Cristian fara suparare - fiecare are experientele lui ! tu ai fost cu 10 ani in urma acolo - multe s-au schimbat in Las Vegas ! cazinourile sunt pline pana dimineata. Daca ai observat povestirile mele sunt mai mult pentru a creea o atmosfera si a incerca sa redea ceea ce EU am vazut si simtit ;-) nu este o descriere doar informativa...

Cristian_h*
    [23.11.09 10:05:05]

nu este nici o suparare Pami, eu doar am spus ce s-a intamplat, sunt convins ca intre timp s-au schimbat multe!!!

[23.11.09 10:22:15]

am mai pus niste poze din toiul noptii...cum am mai si scris eu ma plimbam pe strazi de parca eram drogata din cauza jetlag-ului ;-)

mili1983
    [23.11.09 15:28:00]

Foarte frumos review-ul. Felictari!

Las Vegas e pe lista mea "Must visit"... visez la America... dar ma trezesc repede cand ma gandesc ce salariu am si nici nu stiu ce o sa urmeze.

Cat v-au costat cele 3 saptamani? Sa stiu sa pun bani la saltea... poate peste 10 ani ajung si eu acolo

Cam cum sunt preturile pe acolo?

PS: Hotelul South Point arata mai bine decat Palatul Parlamentului din Rom)

[23.11.09 18:14:49]

deocamdata este america destul de ieftina, avand in vedere ca dollarul a scazut foarte mult. Hoteluri / moteluri gasesti de la 30 dollari pe noapte pe camera. De obicei sunt 2 paturi imense in care pot dormi linistit patru persoane! Mancarea este super ieftina - la mcdonals costa 1 hamburger 49 de centi - si daca cumperi mancare la magazine si nu te duci la restaurante poti iesi foarte bine cu bani. (majoritatea motelurilor au si o mica bucatarioara).

Exista o metoda extraordinara de a dormi in hoteluri de lux la preturi foarte mici - pe pagina hotwire (acum fac si eu reclama sorry webmaster, dar aceasta oferta este unica de felul ei pe lume) poti sa cumperi in avans o camera de hotel fara a stii in care hotel vei primi cazarea. (doar orasul si cartierul iti este cunoscut) Abia dupa ce ai platit primesti rezervarea direct de la hotel. Noi am vizitat astfel Los Angeles si San Diego si am dormit in Sheraton si Hilton la preturi de 60-70 dollari pe noapte! Intreband a doua zi la receptie cat ne-ar fi costat camera am aflat ca preturile erau pe la 300 dollari. Benzina este ieftina si o masina de inchiriat de ex. la alamo (in America fara masina esti pierdut) te costa pe saptamana cam 99 de dollari.

Noi am cheltuit in total cam 4000 de dollari pentru 2 persoane, dar am facut o tura imensa (Las Vegas, Tara Canyoanelor, San Diego, Los Angeles, St. Monica, Venice Beach, Palm Springs)

mili1983
    [23.11.09 18:19:44]

Multumesc pt raspuns.

[23.11.09 18:30:49]

mili esti inca tanara, nu dispera...la varsta ta mi-au dat lacrimile cand am vazut pentru prima oara un palmier la malul marii mediterane... sunt atat de multe de vazut pe lumea asta si America nu fuge...

[26.05.16 10:40:59]

Cristian_h*, mili1983, Pami*