ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2014
DIN: Piedimonte San Germano
ÎNSCRIS: 21.07.14
JUL-2014

La Casa Magica - m-am simtit ca acasa!!!

Casa Magica - locul in care m-am simtit ca acasa din multe puncte de vedere! Le voi lua pe rand, dar inainte tin sa mentionez ca este pentru a doua oara cand vin sa-mi petrec vacanta in acest loc! Oare de ce???

De la intrarea in pensiune esti intampinat cu zambetul pe fata de d-soara de la receptie! Mereu zambitoare, amabila si atenta cu clientii! De cate ori am mers la ea cu o mica problema sau pentru a-i cere o favoare, nu a ezitat in a ne ajuta!

De la receptie, mergem la camere! Camera cu toate conditiile decente unui sejur la munte: un pat imens, cu o saltea pe care am dormit ca un bebelus, televizor (nu prea l-am deschis ca eram in concediu, vroiam relaxare), baie in camera - cu tot ce-i trebuie; balconul foarte mare, cu scaun si masuta pentru a-ti servi cafeaua si tigara de dimineata si nu numai! In iarna, caldura din camera ne-a facut sa dormim cu usa de la balcon putin deschisa! (Pentru prietenii nostri in schimb, care sunt mai frigurosi, a fost mai mult decat perfect, replica lor: "caldura mai mare decat avem acasa!"). Per ansamblu: camera primitoare, calduroasa, curata, decenta - perfecta pentru cine vrea sa se relaxeze si mai ales, pentru oameni decenti, fara fite si pretentii de magnat! :D

De la camere mergem la restaurant! Numai cuvinte de bine, de la ospatari la picoli si pana la maestrii bucatari! Intreg personalul ne-a facut sa ne simtim ca acasa! Mereu zambitori, amabili si sociabili, stiau sa ne atraga si sa ne aprecieze nu numai ca si clienti, ci ca si prieteni! Eu una asa m-am simtit! O zi de care tin neaparat sa povestesc a fost ziua de 18 iulie (ziua mea de nastere)!

Era a doua zi de cazare la Magica! Dupa ce am stat la masa, la pranz, am cerut, cum e firesc, nota de plata... nota care intarzia sa apara, deoarece se stricase "aparatul" :D... asta a fost explicatia data de ospatarita care ne-a servit. Zic eu, ok! Asteptam... si asteptam... la un moment dat toti ospatarii si fata de la receptie dispar in bucatarie si dupa numai 2 minute ies de-acolo cu un desert "specialitatea bucatarului " (super bun), cu o artificie in mijloc, cantandu-mi toti in cor: Multi ani traiasca!!! (in final cu scuzele de rigoare ca nu au tort, insa nu au vrut sa treaca ziua mea fara a-mi oferi o mica surpriza) ! M-au emotionat pana la lacrimi, (poate ca sunt eu mai sensibila de fel), si ceea ce mi-a placut si m-a facut sa ma simt chiar de-a casei, a fost faptul ca pana si doamnele de la bucatarie au vrut sa ma felicite si sa-mi ureze La multi ani! (oare de ce?). Mai departe: despre mancare... oameni buni, vreti mancare de calitate la preturi mici? mergeti la Casa Magica! Ciorbele sunt gustoase, dar gustoase pe bune! Portiile, de la o omleta si pana la platourile speciale, sunt mai mult decat abundente! Omleta gretoasa? Nici pomeneala! Un deliciu! Papanasii... iamiiiiii... cu smantana si dulceata de cirese (atentie: facuta de ei), plus ceva toping de ciocolata deasupra... un adevarat deliciu!!! Snitele bune, sarmalute cu varza si afumatura, fasole cu ciolan afumat... un adevarat dezmat culinar! Ca sa vorbesc despre preturi: un singur exemplu... hai doua: o ciorba de fasole cu afumatura (mai precis era ciorba de afumatura cu fasole la cata carne avea), costa 4,9 lei! (La un alt restaurant - tot din Busteni si nu de fite, aceeasi ciorba de fasole - fasole cu 2 bucati de carne - 10 lei! (ambele la acelasi gramaj) ! Si al doilea exemplu: papanasii! o portie - 2 papanasi - 130 grame - 8,8 lei fata de pretul aceluiasi papanasi cu acelasi gramaj de la un alt restaurant la 13 lei!!! Mai doriti exemple? (Ca sa nu fiu acuzata ca vorbesc de-aiurea, am mancat si la alte restaurante si stiu preturile si alte detalii, pentru ca auzisem ca ACOLO e mult mai bun, chiar daca platesti mai mult! Pe naiba! M-am convins si am mancat la Casa Magica! Si iarasi intreb: Oare de ce?

Asadar, am vorbit de receptie, camere, restaurant... un alt detaliu (care pe unii enerveaza, pe mine insa ma incanta), este locul de joaca, amenajat ce-i drept in imediata intrare in restaurant! O masuta cu scaunel pentru copilasi, cu o cutie mare cu diverse jucarii! O masa cu doua calculatoare pentru copilasii dornici de jocuri! Abia astept sa am bebe si sa pot merge cu el acolo! Un loc superb!

Mai departe, un alt loc magic: salonul SPA! Fetele de acolo stiu sa-si faca meseria cu adevarat! Stiu sa-si atraga clientul, daca ai fost pe mana lor o data, sigur vei dori sa vii si a doua si a treia oara!

In concluzie, Casa Magica - un loc pe care-l recomand cu mare placere, in special celor care-si doresc un concediu linistit, decent si care nu au fite de magnat!!!

Un ultim detaliu: - tin sa mentionez ca nu sunt tipul de client care pupa-n dos pe cei care ma servesc sau care lasa spaga pentru a fi tratata bine! Cei de la Casa Magica, m-au tratat cu acelasi respect si aceeasi caldura si cand le-am lasat ceva dupa oferirea serviciilor si cand nu!

Trimis de camytza in 21.07.14 21:41:22
Validat / Publicat: 21.07.14 23:05:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI. A mai fost în/la: Lacu Rosu - Pensiunea Cristina Baile Felix - Hotel Ami Bacau - Motel Levisticum

VIZUALIZĂRI: 2008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (camytza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.00 EUR pe cameră

cristina.eu
    [23.07.14 13:42:54]

Confirm si eu ca omleta nu a fost deloc gretoasa caci, de felul meu, am alergie la abundenta de ulei. ) Camiytza, bine si complet ai surprins totul.

sniga
    [16.08.14 13:08:00]

Confirm tot ce ati scris, ne-am intors de o saptamana de acolo, am fost a doua oara. Mancarea a fost parca mai buna decat anul trecut, delicoasa, preturi mai mici decat aici nu cred ca sant in Busteni. Ciorbele, un deliciu, papanasii la fel, mancarea gatita asemenea. Nu pot reprosa nimic.

Despre seriozitate, ce sa mai spun? Ce camera rezervi, aia e, nu te trezesti in alta. Personalul... numai oameni draguti, politicosi, ne vom intoarce cu mare drag, chiar de vom merge doar o zi in Busteni, macar vom lua masa acolo.

pingo_doce
    [04.05.15 16:54:42]

@camytza: la cate munute de mers pe jos este fata de centrul orasului?

camytzaAUTOR REVIEW
    [06.05.15 22:35:56]

@pingo_doce - sa zic cel mult 10 minute

pingo_doce
    [06.05.15 22:38:20]

@camytza: multumesc. Chiar se merita la aceasta pensiune?? Ce sfaturi imi dai?

camytzaAUTOR REVIEW
    [06.05.15 22:43:54]

@pingo_doce - mie imi place f mult. nu e lux de 5 stele, insa e curat, camere aerisite, primitoare, personal amabil, mancare fff buna si ieftina. pentru cine nu are fite, pentru cine vrea relaxare la preturi decente, o recomand cu toata inima. plusuri si minusuri gasesti si la 5 stele daca e sa fii carcotas...

camytza, cristina.eu, pingo_doce
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Magică: