ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2014
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2013
2 AD. + - COPII

Cazarea perfecta in Aliki

Gorgona este de fapt al doilea loc unde ne-am cazat in Thassos. Dupa ce am ajuns pe insula cu ferry-ul (fara nici o rezervare prealabila, conform bunului nostru obicei, deoarece ne place sa alegem cazarea la fata locului, dupa ce inspectam locurile) am inceput sa facem turul insulei ca sa alegem un loc frumos.

Dupa sejururile din anii precedenti in Corfu si Lefkada (Corfu ramane nr 1 in topul meu personal) am fost initial usor dezamagiti de Thassos. Ni se parea foarte arid si muntos. Nu ne-au inspirat plajele dintre Chrisi Amoudia si Chrisi Akti (Skala Potamia) si nici Paradise Beach asa ca am trecut mai departe, si dupa Agios Ioannis Beach am ajuns in Aliki. Peisajul superb ne-a atras din prima asa ca am cautat cazare aici.

La prima pensiune (am sa revin intr-un alt review) am stat doar 2 nopti pentru ca atat aveau disponibil. Usor dezamagiti am inceput sa mai cautam ceva prin zona, cu toate ca oferta era cam limitata. Aliki este un satuc, nici nu stiu cum sa-i spun, foarte redus ca dimensiuni. S-a infiintat in jurul sitului arheologic de pe promontoriu si a vechii cariere de marmura, acum abandonata. Locul e foarte vizitat de turistii veniti cu vaporasul sau autocarul din toata insula.

Dar sa revenim la cazare. Am gasit deci pensiunea Gorgona, mai mult intamplator, pentru ca la strada este o firma, dar, fiind intr-o curba, e destul de greu de observat. Dupa intrarea din strada urmeaza un drum de acces asfaltat destul de abrupt pana la casa proprietarilor. (Proprietarul, Nikos, este foarte primitor si serviabil, foarte prompt si dornic sa ajute. Vorbeste bine engleza si germana.) Langa ea este pensiunea, ridicata pe 2 nivele (parter si etaj). Sunt 12 camere duble, foarte curate, orientate si catre curte si catre mare. La fiecare nivel sunt cate 6 camere (pe cele 2 parti). Noi am stat catre curte dar nu ne-a deranjat lipsa peisajului, pentru ca in camera urcam doar ca sa dormim, seara.

Camera era destul de spatioasa si mobilata curat, cu 2 paturi, dulap, noptiere, masuta si scaune. Pe jos gresie. Televizor nu avea dar nu am avut nevoie si nu i-am simtit lipsa. Aerul conditionat exista in fiecare camera dar nu a fost cazul sa il pornim. La geam este plasa de tantari dar si rolete. Baia era cam mica dar curata si echipata cu tot ce e nevoie. Nu era cada ci doar o cadita pt dus. Prosoape albe, curate, hartie igienica, sapun din partea casei. Apa calda din abundenta, de la panourile solare instalate pe acoperis. Intrarea in camera se face din balconul comun. Am avut si loc de parcare chiar langa scara.

In curte pensiunea are o dependinta formata din 2 incaperi, unde gasesti tot ce vrei pentru gatit sau pastrarea mancarii. In una din cele 2 camere sunt frigiderele, mari, cu rafturi metalice, ca cele din magazine. Fiecare camera are raftul ei, destul de mare pentru tot ce ai dori sa pastrezi la rece. In congelator ne pastram gheata pentru lazile frigorifice. Bucataria are si plite, aragaz, cuptor, coffee maker, toaster, mixer si o multime de vase. Pe langa tacamuri si vesela proprietarii pun la dispozitie (gratuit) condimente, ulei, otet, zahar si tot ce e necesar pentru gatit. In fata bucatariei sunt cateva mese din lemn unde poti servi masa si, daca mai cobori cateva trepte, ajungi pe terasa cu vedere la Aliki Bay (golful Aliki).

Si aici sunt masute cu scaune unde poti sta la un suc sau o cafea sau pur si simplu sa admiri privelistea. Dimineata aici ne beam cafeaua, si seara stateam iar sa admiram marea si apusul. Terasa este foarte ingrijita, zugravita in alb si umbrita de multe plante, maslini si vita de vie. Privelistea e superba, cred ca e cel mai frumos loc unde am stat vreodata in vacanta. Marea are o culoare grozava, e extrem de limpede iar perspectiva pe care o ai este minunata. Se vede si plaja mica de langa situl arheologic si promontoriul carierei. Multe barcute vin aici si fac escala aducand turisti din alte statiuni de pe insula. (vezi poza cu vaporasul).

In concluzie, AmFostAcolo si, la o viitoare vizita in Thassos, vom reveni cu mare placere la Gorgona!

Trimis de luciaoradea in 21.07.14 15:55:03
Validat / Publicat: 21.07.14 17:16:25

VIZUALIZĂRI: 4090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Pensiunea Gorgona- golful pe care il vedeam de pe terasa- superb!

[21.07.14 17:16:01]

Mutat în rubrica "Gorgona Rooms [Aliki], THASSOS" (nou-creată pe sait)

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[22.07.14 11:41:37]

@webmaster22

Ok, multumesc, trebuia sa fi introdus eu direct rubrica, dar am intrat gresit. Scuze si multumiri!

[22.07.14 15:08:38]

@luciaoradea: Nu ai gresit cu nimic, acum se poate sa incarci un review si in Buffer si la rubrica pe care o creezi singura, in caz ca ea nu exista, este bine in ambele feluri.

Acesta facilitate a fost inventata de Admin aici, pentru a usura incarcarea de review-uri de cazare, mai ales pentru unitatile noi pe site.

adrianaglogo
[22.07.14 16:52:37]

@luciaoradea: Am citit rew. despre Gorgona, pare interesant. Am doua intrebari:

1. Ai omis sa spui sau in camera nu este frigider?

Lipsa TV nu ma deranjeaza, dar a frigiderului da!

Am vazut in poze ca exista frigider mare in acel spatiu de gatit, dar nu o sa ma duc acolo sa beau un pahar de apa rece!

2. Aliki fiind un satuc, asa cum spui, exista suficiente taverne unde sa poti lua cina? La pranz, fiind plecati, mancam pe unde ne prinde foamea, dar seara vrem sa cinam aproape de "casa", sa putem bea o bere.

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[22.07.14 16:54:05]

@adrianaglogo:

In camera nu este frigider, dar in bucacarie este un frigider si inca unul mare, ca cel din magazine, pentru fiecare camera.

in ceea ce priveste tavernele, vizavi de Gorgona este o taverna (chiar a unchiului pensiunii daca nu ma insel) unde am luat masa intr-o seara si a fost ok.

Pe plaja mai sunt cateva taverne unde e mancare buna, noi am servit acolo in cateva zile.

Nu pot sa spun ca este o varietate foarte mare de locuri de luat masa. Noi de obiciei eram plecati toata ziua iar seara luam cina in locul unde ne aflam, sau mergeam in Potos, Limenas, Potamia sau Limenaria.

Dar nici in Aliki nu mori de foame.

luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂGorgona Rooms: