ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2009
ÎNSCRIS: 04.07.09
MAY-2006

Hotel, nu cabana

Vis din munti

Desi scrisesem mai demult un ecou referitor la acest hotel, m-am hotarat sa scriu si un review pentru a creste nota generala, care mi se pare mult prea mica pentru ce ofera acest hotel.

Proprietarii ii spun locului "cabana". Avand in vedere confortul oferit, dar mai ales preturile cerute, eu i-as spune fara probleme hotel. Profitand de oferta limitata de cazare din zona, cei de aici isi permit sa ceara 260 de roni pentru o camera dubla si culmea, chiar la aceste preturi, de multe ori au toate locurile ocupate. Camerele sunt suficient de mari, simple, placute, mobilate ca la munte, cu mobila din lemn natur (fara mobilier de pal, pe care il urasc). Pentru ca am fost un grup mai mare, dupa ce am vazut si camerele duble am ales sa stam intr-o camera la ultimul etaj, un dormitor cu 13 paturi, cu o baie si un balcon. Am avut apa calda si caldura in permanenta.

La parterul hotelului exista un restaurant mare, unde se serveste si micul dejun (inclus in pretul camerei). La pranz si cina poti alege intre preparate la gratar (facute chiar pe gratar cu carbuni, afara din hotel), cateva feluri de ciorba si alte mancaruri preparate pe loc (adica noi nu am gasit niciodata mancare gatita, gen sarmale). Iar de final neaparat sa intrebati ce au la desert, pentru ca intotdeauna cand am fost pe-acolo am gasit dulciuri facute in casa (mor de pofta cand imi amintesc tortul cu branza de vaci si fructe de padure...).

Mancarea de obicei este foarte buna iar servirea prompta. Am dormit o singura data la hotel dar am mancat de mai multe ori la acest restaurant, si o singura data s-a intamplat ca totul sa dureze foarte mult si sa primim mancarea rece, dar atunci era asa de aglomerat ca a trebuit sa asteptam pana sa avem loc la masa.

Trimis de lizuk in 18.11.09 16:14:56

VIZUALIZĂRI: 2659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza facuta din balconul camerei noastre

[18.11.09 18:48:08]

efectuat micile ajustari solicitate de autoare.

Cristian_h*
[22.12.09 21:36:09]

nu sunt sigur ca am nimerit bine cu aceasta melodie , sper ca Lizuk sa se ambitioneze si sa ne arate muzica care exprima cel mai bine trairile ei de aici

webmasterXY*
[23.12.09 09:08:53]

Pana ne spune lizuk daca se potriveste sau nu, va invit sa ascultam Visul din munti "descoperit" de Cristian.

lizukAUTOR REVIEW
[23.12.09 09:19:53]

Melodia este foarte faina, imi place, si se potriveste foarte bine cu imaginile - merci frumos, cristian. Cu trairile mele de aici nu neaparat, pentru ca aici de obicei am vacante foarte active - pe snowboard, deci ar merge ceva muuuault prea dinamic si ar da ca nuca in perete cu textul si cu pozele:-)

Ramane deci propunerea lui cristian, sper sa o ascultati cu totii cu placere, cum am facut-o si eu

gabriela33
[11.01.10 13:39:06]

multumesc foarte mult ca ati postat si aceste poze de iarna... eu inca nu am reusit sa ajung iarna dar vara este de vis... am sa fac tot posibilul sa ajung si iarna acolo... restaurantul este f primitor si cu o servire ireprosabilasi personalul foarte primitor si amabil... apropo muzica este f potrivita... bravo...

lizukAUTOR REVIEW
[18.01.10 22:30:52]

Am vrut sa ne petrecem un weekend aici si sa dam o fuga pana la Hotelul de Gheata. Cabana mare - ocupata, cel putin camerele duble din ea. Ocazie cu care am aflat ca cei de la Balea Cabana s-au extins si au amenajat un spatiu de cazare intr-o cladire din apropiere, care pana in aceasta toamna fusese abandonata. Aici camera dubla costa 180 ron, dar nu are televizor (cui ii pasa? ) si micul dejun se serveste in cabana mare.

Problema abia acuma vine: intreband care este programul de functionare al cabinei (9-17, am aflat) si cat costa o urcare (15 ron), ni s-a spus si ca, daca atunci cand vrem sa urcam, grupul este mai mic de 10 persoane, va trebui sa platim noi un pret mai mare pentru ca ei nu se "urnesc" fara 150 de roni pe urcare/coborare, indiferent de numarul de pasageri. Ce sa mai spui... cum sa-ti convina asa ceva, sa risti sa platesti 3 milioane daca nu reusesti sa te lipesti de nimeni care sa vrea sa urce/coboare in acelasi moment al zilei cu tine? Nu e prima data cand mi s-au parut nesimtiti cu serviciile oferite la cabina. Acum vreo 3 ani am petrecut la ei cateva zile si ne-au taxat pe fiecare pentru rucsacul pe care il aveam cu noi - cum sa pleci in vacanta cu mainile in buzunar?

Am scris remarca asta aici pentru ca cei care detin cabana Balea "detin" si cabina, singurul mijloc de a ajunge sus, la lac, jumatate de an cat Transfagarasanul este inchis.

Cristian_h*, gabriela33, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂBâlea Lac Cabana: