ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2014
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUN-2014
4 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Amplasament eficient si confortabil

Intamplarea m-a facut sa ajung in aceasta locatie, cautand pe booking un loc de odihna / tranzit in popasul meu din Smederevo si astfel am dat peste complexul de 11 apartamente, Zlatno Brno Guest House.

Incercasem o rezervare la hotelul Car de trei stele, situat pe strada Djure Danicica din aceeasi localitate, deoarece era situat la numai 8 kilometri de autostrada E 75, iar pretul era mult mai accesibil si dispunea de restaurant si piscina. Din pacate, nu am gasit disponibilitati si m-am orientat spre centrul orasului.

Deplasarea pana aici s-a facut prin Defileul Dunarii, pe malul drept sarbesc, un peisaj care m-a fascinat si mi-a incantat privirea prin ,,cazanele'' sale, trecand prin 20 de tunele de diferite dimensiuni, oprind in belvederele alocate pentru a ne imortaliza cu salbaticia spectaculoasa a vaii sapate de fluviu. Clisura Dunarii in cursul sau prin comuna Majdanpek este considerata cea mai frumoasa, cu viruri deosebit de adanci si o latime a albiei de 170 de metri, cu parti verticale ce se ridica deasupra fluviului de pana la 300 de metri, loc in care se gasesc peste 110 pesteri. Mai multe amanunte despre drum: aici (vezi impresii).

Smederevo sau Semendria din fotografii parea un orasel... cat parcarea de la Dragonul Rosu, dar temerile mi-au fost rapid raspandite de cum i-am ,,calcat'' hotarul.

Localitatea este linistita, un loc primitor ideal pentru un tranzit imperturbabil sau mici escapade in zona, precum: Pozarevac, Golubac, Veliko Gradiste - orase ce mustesc de istorie si adapostesc cetati medievale din secolul al XIV-lea.

Cetatea din Smederevo este cel mai atractiv monument al culturii si istoriei orasului, construita in anul 1430 de catre printul Durad Brankovic, ajungand capitala medievala a Serbiei in Evul Mediu.

Chiar daca este situat la doar 5-10 minute de mers pe jos de centrul orasului, am gasit cu dificultate complexul de apartamente Zlatno Brdo (Dealurile Aurii) si asta datorita indicatiilor localnicilor, familiarizati cu natura si urbanismul locului, casele fiind ascunse in pantele impadurite. Poate si de aici denumirea locatiei de Dealurile Aurii, situat pe strada Goricka la numarul 23! Web: www zlatnobrdo.com

Am fost intampinati de fiul managerului, fiind duminica la ora 18, care ne-a rugat sa asteptam cateva minute pana anunta una dintre receptionere. Ma rog, in cele din urma am fost repartizati la etajul intai intr-un apartament de 47 de metri patrati, A 4.

Facilitati:

Check-in: 15:00-21:00

Check-out: 08:00-12:00

Calea ne-a fost deschisa de un hol, in stanga careia se afla dormitorul matrimonial si un alt dormitor cu pat simplu, iar in dreapta se gaseste baia.

In capat se afla living-ul dotat cu o canapea extensibila, doua fotolii, masa cu patru scaune si... chicineta utilata complet.

In fiecare camera se gaseste aer-conditionat, tv cu ecran plat, iar conexiunea cu internetul se face in conditii optime. Accesul wi-fi este gratuit: internet username Zlatno Brdo B3, password: 09876.

Baia dispune de o cabina de dus, cosmetice de buna calitate si prosoape impecabile, daca nu chiar noi-noute!

Bucataria este amenajata corespunzator cu toate dotarile standard, deosebit de eficienta in acest spatiu functional.

Incorporat cu o anumita creativitate, se gaseste frigiderul si totodata mini-barul.

Preturi mini-bar: - apa plata/minerala (0,5 l) 90 dinari,

- vodca Bultik (100 de grame) 180 dinari,

- bitter (100 grame) 170 dinari,

- ciocolata (30 grame) 60 de dinari,

- bomboane asortate (150 grame) 90 dinari,

- alune (40 grame) 60 de dinari.

Din living-room te poti bucura de o terasa cu vedere spre oras, un peisaj pitoresc, avand culori care reflecta anotimpuri si sentimente, un urbanism identic, casele fiind acoperite cu aceesi tigla din aceeasi culoare.

Apartamentul se poate inchiria si partial, astfel ca: dormitorul mic, baie, living-room, bucataria si terasa te costa 30 de euro, iar varianta cu dormitorul matrimonial si celelalte facilitati echivaleaza cu 50 de euro.

Noi am optat pentru un apartament intreg care ne-a scos din portofel suma de 65 de euro, la aceasta suma se include cei 80 de dinari de persoana, renta de oras!

Copii pana in 12 ani au gratuitate cand sunt folosite paturile existente, pentru un pat suplimentar se plateste 6 euro/noapte. Nu se accepta mai mult de doua paturi intr-o camera, aceasta fiind capacitatea maxima admisa de politica manageriala a hotelului.

Breakfast la cerere - cost 5 euro/persoana si contine produse de patiserie proaspete, oranje juice, cafea, fructe si legume - toate servite in apartament in perioada orara: 07:00-11:00.

De asemenea, dispui de spatiu comun in gradina si foisor, acolo unde se afla amenajat un barbeque.

Complexul nu dispune decat de doua locuri de parcare in curte, restul se face in afara ariei si este monitorizata.

Pozitia locatiei ofera o multitudine de optiuni, fiind aproape de centrul orasului la umbra necesara a platanilor ce impodobeste malurile Dunarii, fluviu ce purta inca urmele inundatiilor din perioada revarsarii apocaliptice a raului Sava.

In zona pietonala principala a promenadei domina vechea biserica ortodoxa Sfantul Gheorghe, inconjurata de restaurante, patiserii si cafenele.

In consecinta, recomand Zlatno Brno Guest House cu apartamente spatioase imaculate, personal amabil, premise ce ofera vizitatorului confortul dorit, prin calitatea serviciilor, siguranta si facilitati moderne.

Deviza locatiei: ,,Feels like home... or even better "

Toate cele bune!

Trimis de Marian Preda in 14.07.14 11:11:07
Validat / Publicat: 14.07.14 12:45:11

VIZUALIZĂRI: 1959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panorama orasului Smederevo - imagine surprinsa de pe terasa complexului de apartamente Zlatno Brdo
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[14.07.14 12:43:50]

[14.07.14 12:50:32]

marocanu21
    [14.07.14 12:56:58]

Imi pare cunoscuta aceasta locatie!

[14.07.14 13:08:36]

@webmaster23:

Multumesc, web! OK!

[14.07.14 13:45:09]

@webmasterX:

Ok, web! Multumesc!

[14.07.14 14:23:39]

@marocanu21:

,,Cine se aseamana se aduna! "

Pai bine colegu', imi faci trasee si itinerarii, imi aloci o arhiva de colectii cartografice, mi-ai prestabilit rutele si principalele oportunitati turistice si... nu mi-ai facut repartitia cazarilor!!!

Crede-ma, am ramas surprins ca am folosit aceeasi locatie temporara, iar asemenea potriveala imi da de gandit!

Toate cele bune!

marocanu21
    [14.07.14 15:27:38]

@Marian Preda: Sincer, nici nu-mi dau seama cum mi-a scapat! Daca stau sa ma gandesc bine eu am incercat sa va conving sa alegeti Smederevo ca popas intermediar iar dupa-aceea am intrat in ,,amanunte'' si cred ca mi-a scapat sa va dau detalii si despre cazare! Era atmosfera prea ,,incarcata''! Stii tu cu ce!

cdiana
    [14.07.14 15:46:31]

Ce-aş vrea şi eu să-mi pară cunoscută această locaţie

Cine ştie, poate într-o zi...

traian.leuca †
    [14.07.14 16:23:24]

@marocanu21: Probabil că, dacă le-ai fi recomandat această locaţie ar fi ales altceva, la fel cum eu le-am recomandat ceva în Pozarevac şi au ajuns în Smederevo...)))

[14.07.14 17:58:25]

@marocanu21:

Timeo Danaos et dona ferentes!

Era atmosfera prea ,,incarcata''! Stii tu cu ce!

Ei, bine! Imi amintesc cu nostalgie de ,,incarcatura'' limita admisa si sper sa facem o intalnire AFA-ista in acea locatie!

Cat despre popasul intermediar, nu mi-o amintesc nici eu in harta mea mentala si cred ca nu mi-a fost greu sa retin informatiile! Ca sa obtin ceva, a trebuit sa renunt la altceva!

Toate bune!

[14.07.14 18:36:10]

@cdiana:

Suntem niste privilegiati ca am ,,pasit'' in Tara de Mijloc, dar pentru a ne incarca zen-ul, merita un sejur intr-o tara in forma de bumerang, precum Croatia!

Situata relativ aproape de tara noastra, este o destinatie incantatoare, bogata in frumuseti naturale si artistice inimaginabile, cu monumente medievale, opere ale antichitatii si numeroase parcuri naturale.

Litoralul croat se intinde pe 1778 de kilometri, asa ca avem loc cu totii!

Locatia de tranzit sus amintita, se adauga locurilor ce-ti ofera confort si relaxare.

Vacante frumoase!

[14.07.14 19:17:06]

@traian. leuca:

Pozarevac se gaseste la 80 de kilometri de Belgrad, la intersectia spre Homoljie si Portile de Fier.

Ce sa caut eu in orasul academismului, acolo unde in anul 1884 a avut loc prima premiera din Balcani a unei piese de Shakespeare, Romeo si Julieta?!

Mai pierdeam timpul si prin Galeria renumitei pictorite Milena Pavlovic-Barili, care este situata in casa natala si pastreaza intreaga sa opera, care contine 600 de picturi!

In mod aparte in aceasta regiune se foloseste... sabia, un joc aparte in care barbatii curajosi se intrec in manuirea acestora, in festivalul de la Ljubicevo...

Lacurile din nemijlocita localitate ofera parcul natural Plugovo, monumente ale naturii la Dragovac si Liubicevo si alte zone cu caracteristici naturale de exceptie - Krivaja, Rastova kosa, si Rastovaca.

Ai aruncat buzduganul precum concurentii de la Jocurile de hipism de la Ljubicevo si ti-am raspuns!

Numai timpul nu-si pierde timpul, iar noi eram in mare viteza!

Iti multumesc pentru toate informatiile, drag prieten!

Vacante frumoase!

cdiana, Marian Preda, marocanu21