ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2014
ÎNSCRIS: 13.07.14
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII

Chiar o pensiune a “bunului-simt “

Din dorinta de a multumi gazdelor, am intrat pe acest site pentru a scrie un review. Nu mare mi-a fost mirarea cand am dat peste review-ul lui “eeumihai“ (...).

Stimate “eeumihai“ din Iasi, noi am intrat in pensiune la scurt timp dupa plecarea d-voastra. Usile camerelor erau deschise si am putut vedea mizeria de pe jos, peturi aruncate si lasate, cesti de cafea, pahare si paturi nefacute. Oare, pun o intrebare, asa se lasa o camera de hotel? Apoi am intrat in sala de mese pentru a pune ceva in frigider. Proprietara nu stia cum sa-si mai ceara scuze pentru maldarul de vase nespalate lasate asa de “clientii din Iasi ce tocmai au parasit pensiunea“. In frigiderul folosit de dumneavoastra nu se putea pune nimic. Mancare neacoperita, oale, sticle. Noroc ca pensiunea are in dotare doua frigidere!

Am ajuns la aceasta pensiune inainte de ora pranzului, intrucat ne-a fost recomandata de niste prieteni, care de alftel ne-au si explicat cum sa ajungem. Doamna Carmen nu ne astepta si am vazut-o vizibil jenata ca trebuia sa ne primeasca in asemenea conditii.

Am lasat bagajele si am plecat sa vizitam imprejurimile pentru a-I permite gazdei, ca impreuna cu camerista, sa puna la punct pensiunea pentru a-si putea primi oaspetii in conditii normale.

Nu am vazut niciun regulament pe usi, televizorul din camera functiona, apa calda am avut tot timpul, curatenie exemplara iar curtea… de vis! O curte salbatica, cu brazi, cu salcii, cu un lacusor, cu leagane …. leaganul de langa salcii, sa tot stai si sa tragi un pui de somn in susurul apei.

Nu am stat mult, timpul nu ne-a permis, de data aceasta am fost doar in tranzit, dar cu siguranta aceasta va fi pensiunea la care vom trage cand ajungem in zona Branului.

Ca sa stiti: nu se fumeaza in pensiune si nu se asculta manele. De aceea prietenii nostri prefera aceasta pensiune de 4 ani.

Singurul minus pe care il punctez este drumul de la soseaua principala pana la pensiune, care este un drum de piatra, nu astfaltat.

Acum o preferam si noi!

A.C.

Trimis de leaffa in 13.07.14 15:27:05
Validat / Publicat: 13.07.14 17:12:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: DELTA DUNARII, CAZANE, APUSENI, MARAMURES, MOLDOVA, VALEA OLTULUI, VALEA PRAHOVEI

VIZUALIZĂRI: 1500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (leaffa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[13.07.14 17:17:15]

@leaffa: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

În plus, în general acest site e dedicat impresiilor personale. Evident, nu interzicem nici divergențele de opinie, dar pentru astfel de cazuri, există acest sistem de „ecouri” prin care te poți adresa direct autorului pe topicul său - ceea ce îți și recomandăm să faci pe viitor.

Mulțumim,

eeumihai
    [15.07.14 21:17:52]

@leaffa: Stimata doamna imi dau clar seama ca sunteti proprietara pensiunii. Nu vedeti regulamentele de pe masuta de langa biliard? Cele din camere? Cele de pe usile de la bucatarie?

Unde aveti dvs camerista? Aduceti va aminte ca am vrut sa rezerv o camera de la mansarda si pana la masina mi am dat seama ca nu am balcon. Cand am revenit si v am rugat sa mi schimbati camera a ti sarit ca arsa: a ti umblat prin camera? a ti folosit ceva din camera?

Exact comportamentul dvs si atitudinea dvs fata de clienti este minusul acelei pensiuni.

[...] de care a ti dat dovada cand a ti mintit ca nu este non stop in bran cu toate ca ne ati vazut ca eram cu 5 copii dupa noi.

Mizeria din camere stimata doamna? Nu imi sta in caracter sa beau din pet uri, iar referitor la farfuriile din chiuveta de unde sa apara daca noi ne am trezit si nu stiam cum sa fugim din pensiune? Cine sa manance la dvs cand totul este sub cheie?

Lac in curte? Este o chestie ciudata intre niste salcii plangatoare care cred ca anul acesta au fost montate iar lacul are latime de 1-1,30m si apa vine din canalele care se scurg printre aleile din beton turnate total eronat.

Imi pare rau ca scriu aceste impresii dar modul in care mi am pierdut 2 zile din viata intr o locatie in care am fost tratati foarte rau ma indeamna sa aduc la cunostinta si altor grupuri interesate de odihna.

[15.07.14 21:26:21]

@eeumihai: cel mai probabil autoarea NU este proprietara (ori angajată, apropiată etc) - articolul nu ar fi "trecut", altfel, de verificările echipei de moderare.

Sau, posibil, nu am găsit *dovezi* care să susţină această posibilă calitate - caz în care moderatorii au aplicat principiul "pemiza de bune intenţii"

Nu pot vedea clar, în acest moment, în care din situaţiile de mai sus ne aflăm în cazul de faţă - dar înclin să cred că în prima.

în altă ordine de idei, unele cuvinte folosite de tine mai sus (la adresa autoarei acestui articol) sunt prea "tari" pentru "gustul" AFA - vor fi rapid eliminate. Ai un avertisment pentru jigniri (verbal, deocamdată - nu-ţi este trecut, "oficial", în cazier)

Înlocuieşte-le, dacă vrei, cu alţi termeni - decenţi, care să nu jignească.

eeumihai
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ego: