ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2014
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 09.07.14
JUL-2014

Un sejur reusit

Este a 3-a oara cand ma duc in Bulgaria, de fiecare data am fost in locatii diferite si pot sa spun ca la Astera mi-a placut cel mai mult. Desigur ca are si minusuri, nu poti fi niciodata pe deplin multumit dar am trecut peste ele si la final numai vroiam sa plecam la cat de mult ne-a placut.

In primul rand vreau sa subliniez ca este in principal un hotel de familie. Peste tot erau copii care alergau, se jucau, cateodata plangeau, mai ales la masa…pe noi nu ne-a deranjat, ne plac copiii dar altii poate vor sa evite mai ales daca sunt doar cupluri venite in vacanta sa se relaxeze ca si noi.

PARCAREA este unul dintre minusurile hotelului si mai exact angajatii de la parcare. Aproape toti care veneau aveau acelasi incident, li se spunea ca toate locurile sunt ocupate, sa parcheze la un hotel in apropiere si vor fi sunati cand se elibereaza un loc. Nu am crezut asta pentru ca stiam ca au parcare subterana destul de mare asa ca m-am dus personal in parcare sa ma conving si surpriza, vreo 10 locuri libere de parcare. Desigur ca ne-am dus la receptie si raspunsul a fost ca sunt rezervate, sa vorbim cu paznicul parcarii. Ne-am convins imediat ca “vorbitul” este faptul ca astepta o spaga pe care nu i-am dat-o pentru ca parcarea de anul acesta este si cu plata (5 leva/zi) si cu putin scandal la receptie ne-au dat un loc in parcarea subterana. A 2-a zi am mai aflat de un incident in care un grup de romani au dat direct paznicului cei 35 de leva pentru 7 zile de parcare fara sa le taie chitanta si desigur le-a gasit imediat un loc de parcare.

Noi am ajuns pe la ora 12, era ceva lume la receptie sa isi faca check-in-ul, dar a durat destul de repede deoarece erau cam 4 receptionere. Ne-au pus bratarile si ne-au spus ca pranzul nu putem sa il luam dar putem sa ne servim cu gustari e la baruri. Camerele au fost gata la ora 3 (atunci este check-in in mod normal), iar pranzul am putut sa in luam in ultima zi. Am inteles ca in alti ani puteai sa iti alegi daca vrei prima sau ultima zi dar se pare ca de anul acesta au schimbat.

La check-out ne lasau bratarile sa putem sa mancam de pranz si puteai sa le tii pana plecai. Nu iti faceau check-out-ul pana nu sunau femeia de serviciu sa o intrebe daca totul e in regula in camera. Un grup isi insusisera halatele, iar receptionera i-a atentionat imediat sa rezolve problema.

HOTELUL este frumos, curat, spatios, are 2 restaurante unde se servesc mesele, 1 lobby bar, 1 bar la piscina, unul langa spa si unul pe plaja. Are si un club in subteran, Arrogance, iar clientii hotelului au intrarea gratis. Va recomand sa va duceti cel putin o data acolo daca sunteti genul care frecventeaza cluburi pentru ca este unul foarte bun. Este cel mai mare din Nisipurile de aur, cu 3 camere fiecare cu genuri diferite de muzica. Joia ofera si un spectacol superb de lasere si lumini. Iar muzica nu se aude deloc in hotel, este foarte bine izolat fonic. Doar se simt putin vibratiile la picioare daca stai in lobby bar sau pe la receptie.

La baruri gasesti o varietate de bauturi in UAI, lobby barul avea si whisky JB, iar cel de la piscina avea Teachers. Pe langa astea gaseai lichior cu mai multe arome foarte bun, tequila, votca, cinzano, martini, cosmopolitan, mojito, etc... o sa pozez o hartie scrisa in romana pecare ne-a dat-o cand ne-am cazat. Fetele care serveau la lobby bar erau cam nepoliticoase, cand am cerut un cocktail au spus ca nu fac dar baietii de la piscina ne-au facut tot felul de cocktailuri cu bauturile din UAI si unul din ei, care probabil era un fel de sef al lor, stia si romana si stia sa faca tot felul de bauturi delicioase si mai tari si mai slabe. Barurile erau deschise pana la 23:00. Intre 10-18 aveai si prajituri si fructe. La barul de la spa (se numea Vitamin Bar) nu am stat asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea despre servire.

Barul de pe plaja era deschis intre 10-18, aveai bere, sucuri, apa, cafea, briose, cornulete, pufuleti, fructe si dimineata porumb care disparea imediat cum era scos pentru ca toti romanii se inghesuiau si se impingeau sa ia bratul de cate 10. Dar daca ai pofta de porumb poti sa faci o plimbare de 2 minute pana la hotel si sa iei intr-o gentuta cativa de la piscina pentru ca acolo erau nonstop si stateau neatinsi.

MANCAREA a fost foarte buna, variata si pe toate gusturile.

La micul dejun era mai putin variata, aveau cam aceleasi lucruri in fiecare zi: omleta, oua prajite, carnaciori, bacon, legume, branza feta, cereale, lapte, un chef foaarte bun, ovaz facut cu lapte cred, si el foarte bun si un fel de supa pentru dimineata, pate, unt, dulceata.

La pranz si cina aveai cam aceleasi categorii de mancare: supe destul de bune, mancaruri cu pui, porc, vita, miel, curcan, fructe de mare. Orez, legume si cartofi pregatite in diferite feluri, salata, prajituri, inghetata (foarte buna si cu topinguri si frisca daca vroiai), bauturile de la UAI care erau cu autoservire in restaurant. In fiecare zi erau mancaruri diferite. Am prins si seara mexicana cu mancaruri specifice si cea italiana cu paste de mai multe feluri. Era mancare pe toate gusturile, doar sa fii foarte pretentios sa nu iti placa nimic.

Restaurantele spatioase, aveai mereu locuri, insa ce ne-a deranjat pe noi (al 2-lea minus) a fost aerul conditionat foarte puternic din restaurantul rustic. Chiar nu puteai sa stai acolo deoarece gurile de ventilatie erau in tavan si aerul batea direct pe mese. Dar la restaurantul aqua era ok, nu simteai aerul batand direct pe tine si oricum era aceeasi mancare in ambele. Aerul ne-a cam deranjat si la lobby bar unde era de asemenea puternic uneori. Nu il simteai direct batand pe tine dar se facea foarte rece cateodata.

CAMERELE maricele, curate, toate aveau vedere la mare. Noi am avut camera dubla standard la et. 2, vroiam mai sus dar la 12 cand am ajuns noi deja se dadusera toate camerele superioare. La sosire am gasit in camera o sticla de vin (nu prea buna) si in minibar o sticla de 2l de apa si una de suc care erau inlocuite cand se goleau. Prosoapele erau schimbate in fiecare zi chiar daca nu le lasam pe jos asa cum scrie pe afisul din baie, asternuturile au fost schimbate o data in sejurul de 7 nopti, patul mereu aranjat la linie chiar daca il faceam cat de cat dimineata, hartia igienica schimbata regulat. In camera am mai gasit 2 halate si 2 papuci de unica folosinta, casti de par pentru dus, servetel pentru lustruit pantofi, set de ata si ac de cusut, mapa cu preturile tuturor obiectelor din camera daca le strici + alte informatii utile despre hotel. Sapun si gel de dus/sampon lichid la baie. Pe balcon erau 2 scaune si o masa si un uscator pe care sa iti intinzi hainele si prosoapele ude. Aveau si TV LCD cu multe canale HD si cateva si in romana.

PISCINA exterioara frumoasa, dar parca cu prea putine sezlonguri care erau ocupate imediat de oameni care lasau prosoape pe ele desi nu prea le foloseau. Mai lua salvamarul unele prosoape dar nu mereu. Cea interioara era mica si cu foarte putine sezlonguri, nu puteai sa stai deoarece era foarte cald si mirosea puternic a clor. La spa trebuia sa iti faci rezervare si era deschis doar intre 10-12 si 14-16.

Noi am stat cel mai mult la plaja unde aveai sezlonguri, saltele si umbrelute gratuite. Plaja curata, cu cateva scoici dar nu foarte multe. Bar pe plaja deschis intre 10-18 cum am zis mai sus, marea cu intrare lina, curata, limpede, fara alge. Plaja era aproape, la 2 minute de mers prin tarabele care tineau cam cat toata statiunea.

Aveai posibilitatea sa iei prosoape de la spa sau de la barul de pe plaja cu cardurile albastre care ti le dadeau la check-in. Daca pierdeai cardurile, pretul era de 20 leva/card.

Si la plaja unii aveau obiceiul sa rezerve sezlongurile din primele randuri, dar plaja hotelului e destul de mare si mereu gaseai cateva libere si mai in spate.

ANIMATIA nu mi s-a parut cine stie ce fata de alte hoteluri. Se chinuiau ei sa faca atmosfera pe la piscina, gimnastica in apa, polo, darts, un joc in apa, si la plaja volei si fotbal pe plaja dar parca erau prea putine activitati fata de alte parti in care am fost. Seara faceau mereu kids disco si un spectacol de la 21:15. Am stat putin in 2 seri, nu mi s-a parut cine stie ce, plus ca de la ora 18 era foarte curent la piscina exterioara unde se tinea spectacolul.

Aveai internet gratis la receptie si lobby bar si in camera puteai sa iei un cablu daca plateai 20 de leva depozit.

Sala de forta era cu aparate cam uzate, avea si o masa de ping pong. Aveai si langa vitamin bar o masa de billiard, dar lipseau cateva bile probabil luate ca "suvenir" de clienti. Tot la vitamin bar erau si cateva computere unde gaseai mereu copii jucandu-se. Ping pong, sala de forta si billiard erau gratis, computerele nu stiu ca nu le-am folosit.

STATIUNEA foarte frumoasa, agitata, plina de nemti si romani. Erau peste tot terase, cluburi si baruri cu preturi rezonabile si oferte bune. Activitati in apa de care ne-am bucurat la maxim, parasailing (60 leva/persoana, 80 leva/2 pers), banana, saltea pe apa (20 leva/pers), jet sky (60 leva/ maxim 2 pers pe 1 jet sky timp de 15 min). Daca vroiai si poze facute de fotograf, era 10 leva poza si era cam cat jumatate de foaie A4.

Per total ne-am distrat si ne-a placut mult hotelul si servirea, personalul in mare parte dragut si politicos, mancarea buna, bauturile la fel. Recomand cu placere acest hotel.

Trimis de andrutza016 in 10.07.14 13:34:12
Validat / Publicat: 10.07.14 15:15:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrutza016); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.07.14 15:15:13]

Foarte bun review de debut, merită remarcat

@andrutza016: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adriana34
    [10.07.14 17:20:54]

Buna ziua. va rog sa imi spuneti daca este galagie noaptea, se poate dormii? ati mentinat ca ati avut camera la etajul 2. multumesc.

andrutza016AUTOR REVIEW
    [10.07.14 21:10:51]

@adriana34: noi am avut camera pe partea cu piscina si dupa ora 10:30 cand se termina spectacolul facut de animatori era liniste, se putea dormi foarte bine.

Et. 2 e de fapt 3, pentru ca ei mai au si un etaj 0 unde este piscina interioara.

adriana34, andrutza016
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: