Berlin Golden Beach Hotel

înscris/ă în 26.03.12
JUL-2014
+ COPII: 2 -- varsta: 10, 5

NU recomand!

Nici nu stiu cu ce sa incep. Acest hotel nu este de 4 stele din nici un punct de vedere. Incerc sa explic notele date.

Conditii de cazare: mai degraba nemultumit. Desi camera este rezonabil de mare si a fost amenajata cu doua fotolii pat pentru copii asa cum am solicitat, curatenia lasa de dorit.

La baie instalatiile sanitare sunt deteriorate, rezervorul de la toaleta curgea, nu s-a deranjat nimeni sa faca ceva in perioada in care am stat acolo, ma indoiesc ca vor remedia chiar si dupa plecarea noastra.

Prosoapele s-au schimbat, intr-adevar la cerere. La cererea noastra insistenta, nu numai ca le-am lasat in cadita de dus, asa cum se solicita in afisul lipit in baie. A fost necesar in 3 zile sa cautam menajerele si sa solicitam expres schimbarea prosoapelor si ridicarea cosurilor de gunoi. In celelalte zile au schimbat de bunavoie. Atat. Nu s-a facut niciodata curatenie cat am stat acolo, ma refer la bagat un aspirator, ceva. Mobilierul de pe balcon era murdar, am sters noi masa si scaunele pentru a le putea folosi.

Servicii generale ale unitatii: extrem de nemultumit. Din tot personalul, am gasit doar 3 persoane care sa vorbeasca engleza, la care am reclamat conditiile proaste atat la cazare cat si la masa. In afara de niste zambete anoste si ridicari din umeri, altceva nu am obtinut. Nici macar scuze.

Bucatarie si conditii de servit masa: sub orice critica. Nu exagerez cu nimic din pacate. Sa incep cu micul dejun. Branza feta de proasta calitate, unul sau uneori doua tipuri de cascaval cu gust de sapun, doua tipuri de mezeluri oribile, nu am intalnit in viata mea asa ceva. Omletele dubioase, nefacute bine, se scurgea o zeama de ou nefacut din ele, bucatele de crenvusti prajiti sau fierti cu un gust si aspect straniu. Cateodata paste cu o urma de branza, astea deja erau lux si intrau in categoria de alimente cat de cat sigure. Salate, legume? De proasta calitate si putine. Cereale, lapte? O gluma proasta. Doua zile a tinut minunea cu niste cereale tip nestle, dupa care gata. Probabil prea scumpe. Numai fulgi de porumb si fulgi de ovaz. Laptele rece de la frigider. Am cerut expres sa se incalzeasca, sa puna un termos ceva, sa putem da la copii. Mi s-a replicat ca lapte cald sa luam de la dozatorul de cafea. Am incercat sa explic ca acela nu este un lapte care sa fie dat la copii. Au ridicat din umeri. E tot lapte, ce are?? Cu chiu cu vai, am prins doua zile in care au pus cate un termos de lapte cald, probabil ca au protestat foarte multi turisti, dar un termos, sa ne intelegem. Nu cred ca era mai mult de 1.5 l lapte in acel termos. Daca te nimereai acolo cand era adus, bine, daca nu... si se termina... asta e, ghinion! Un singur prajitor de paine la care se facea o coada imensa, o singura plita la care un nenea sictirit, ofticat si plictisit mesterea la clatite si oua ochiuri. Clatite, mult spus... niste chestii cat podul palmei, mai mult sau mai putin facute, la care se statea la coada, pentru ca efectiv nu aveai optiuni. Eu personal, dimineata am mancat paine prajita si un pahar de lapte rece. Copiilor le luam lapte cu cereale, cat au fost cerealele comestibile, apoi cate o cescuta de lapte si clatite sau paine prajita si dulceata/miere.

Pranzul... de cea mai proasta calitate posibila, facut in bataie de joc, carnea ori prea facuta, ori cruda, sare la greu, orezul daca era fiert in apa si atat era perfect, ma rugam sa nu mai puna tone de vegeta si/sau sare in el. Ciorbe/supe absolut necomestibile. Fasole verde/mazare, nefierte, pur si simplu nu se puteau mesteca, oricata bunavointa ai fi avut. Dulciurile proaste si oricum putine. Valabil la aproape orice categorie de alimente, daca se termina, se termina si gata, rar si neaparat la cerere se mai aducea cate o tava de ceva. Fructe?? Niste portocale lesinate gref-uri scofalcite, mere batute. Mai spre sfarsit am vazut, spun vazut pentru ca am vazut pe mese la altii, eu nu am apucat, ceva pepene. Cina, cu mici variatii ce era la pranz. Ah, ne-au salvat niste cartofi care erau cat de cat comestibili si uneori pastele.

Cafeaua sub orice critica. Bauturile putine si proaste si, iarasi, daca se terminau se terminau si gata. Degeaba au program de AI pana la nu stiu ce ore, pentru ca nu mai aveau ce sa serveasca, efectiv.

Conditiile de servit masa proaste. Nu se debarasa la timp, nu gaseai tacamuri, nu gaseai servetele, puteai avea neplacuta surpriza sa dai de farfurii nespalate corespunzator.

Personalul putin si prost instruit.

Plaja si marea: pe plaja sezlonguri insuficiente, mai ales avand in vedere ca de la ora 3 piscina era in umbra datorita cladirii inalte a hotelului a carei umbra se proiecta fix si exact pe piscina. Toaletele care deserveau piscina si restaurantul miroseau urat. Sezlongurile erau pline de excremente de pasari, nu se curatau niciodata. Ah, ma scuzati, se curatau, cum sa nu se curete, fiecare isi curata sezlongul!

Distractie si relaxare: echipa de animatori extraordinar de discreta, spre inexistenta. Clubul pentru copii? O masa mai la umbra unde o domnisoara statea cu copiii si le dadea de desenat. Atat. De doua ori am vazut un tip care a facut fix 10 minute de aquagym.

Am incercat sa zambim, sa nu comentam de fata cu copiii, sa nu le stricam vacanta. Am cumparat mancare si fructe din oras.

Dar, asta nu este normal la un hotel de 4 stele! All Inclusive!!

Va rog eu sa va ganditi nu de doua ori, de trei ori, sa va ganditi bine inainte sa alegeti acest hotel.

Pentru noi acest hotel a fost o experienta extrem de neplacuta.

Impresii încărcate de CarmenCat in 08.07.2014 10:50:06

Validat / Publicat: 08.07.14 12:12:05

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (CarmenCat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 5 voturi) nota2

- julia_bordi
[10.07.14 12:29:28]

As vrea sa te intreb, referitor la sejur din conceptul de all inclusive gold, adica cele scrise mai jos, este ceva? Noi urmeaza sa ne ducem de pe 28.07.

Umbrela pe plaja Gratuit: 2 sezlonguri + 1 umbrela / camera PE PLAJA sau la piscina (in limita disponibilitatilor).

DESCRIERE AI mic GOLD 2014:

Mic dejun bufet - 07:30-10:00 h

Pranz bufet - 12:00-14:00 h

Cina bufet - 18:30-21:00 h

1 cina bufet/sejur la restaurantul "a la carte" (necesita rezervare prealabila)

Lobby Bar si Barul de la Piscina - 10:00 - 23:00 h. bauturi locale, alcoolice si non-alcoolice

In Snack-Bar-ul de pe plaja 12:00 - 14:00 h. - pizza, patiserie, fructe

In restaurant 10:00 - 11:00 h si 15:00 - 17:00 h. - gustari calde si reci, ceai, cafea si patiserie

Noutate 2014: Casuta de inghetata Dolce Vita pe plaja - 15:00 - 17:00 h.

Noutate 2014: A 2-a cina in restaurantul a-la-carte de la Hotelul Berlin Green Park****

Noutate 2014: turistii sunt intampinati in camera cu o sticla de apa minerala, 2 pliculete de cafea instant si ceai

Divertisment

Piscina descoperita, sezlonguri si umbrele la piscina gratuit

Piscina acoperita cu apa minerala

Tenis de masa, fitness, darts, bocca

Program de animatie 6 zile/saptamana

Noutate 2014: Mini Golf, baschet, handbal, volei, fotbal - localizate in apropierea hotelului Berlin Green Park

Noutate 2014: WiFi in lobby, camere si pe plaja

Noutate 2014: Kids Club 11:00 - 22:00 h 6 zile/saptamana

Noutate 2014: Meniu special pentru copii

Astept cu mare nerabdare un raspuns. Multumesc anticipat! Las si un nr. de telefon [...].

[10.07.14 12:45:35]

@julia_bordi: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe numele utilizatorului, apoi - în fereastra nou-deschisă - pe linkul "trimite mesaj pers".

- CarmenCat
[10.07.14 13:02:43]

@julia_bordi:

Umbrela si sezlonguri: sunt gratuite intr-adevar, cu conditia sa apuci. Se practica pus prosoape pe sezlonguri de la 6 dimineata. Ca numar, sunt insuficiente.

Programul, din punct de vedere orar al restaurantului si barurilor este corect. Dar, mancarea este foarte, foarte proasta, atat din punct de vedere calitativ, cat si cantitativ. Ca sa apuci cat de cat ceva, inclusiv un loc la masa, trebuie sa fii la inceputul intervalului, altfel, vei gasi numai tavi goale. Sucurile de la dozatoare sunt foarte proaste, bauturile alcoolice de la baruri sunt in cantitati limitate, daca se termina se termina. Chiar daca barul respectiv respecta programul orar, nu mai ai ce lua.

Eu pizza nu am vazut niciodata la bar. Aduceau pe la 10 cand se deschidea barul de la piscina doua feluri de, sa zic, chec si un fel de fursecuri, care erau cat de cat comestibile si dispareau in 10 minute. Se aducea o tavita mica din fiecare si atat.

Programul la inghetata da, de la 15.00 la 17.00, dar e o coadaaaaaaaaaaaa... nu am luat niciodata.

Asta cu inghetata e ceva ce nu am intalnit decat aici. Pe unde am mai fost era inghetata la liber si la baruri si la pranz si la cina... Aici 2 ore la plaja si ca desert disponibil numai la cina, evident insuficienta cantitativ, un singur frigider de inghetata si o mare coada. Ah, si o singura paletica de pus inghetata aruncata intr-un recipient cu apa, pe care nu il mai schimba nimeni, de ajunge o chestie cleioasa, dubioasa, de nu iti mai vine sa folosesti lopatica respectiva.

Cina la restaurantul a la cart: s-ar intelege din prezeentarea lor ca intra pe AI, adica nu trebuie sa platesti nimic. Ei bine, nu e asa. Daca vrei musai cina aia, o platesti.

In camera am gasit cana-fierbator de apa, o sticla de apa plata. Nu am gasit nici pliculete de ceai, nici de cafea.

Exista piscina care e destul de mare si destul de buna, cu sectiune pentru copii. Sezlongurile si umbrelele de la piscina sunt foarte putine. Nu prea e populata, oricum, mai ales dupa aimiaza, pentru ca e umbrita de cladirea mare a hotelului.

Piscina acoperita se poate folosi numai daca afara ploua.

Tenis de masa, etc, nu am vazut.

Program de animatie foarte, foarte discret, spre inexistent.

Hotelul Berlin Green Park este undeva pe deal, mai sus de Berlin Golden Beach. Nu am fost pana acolo, asa ca nu stiu sa iti spun ce facilitati au si nici daca se permite celor de la Berlin Golden Beach sa le foloseasca.

WiFi nu am folosit.

Kids Club inseamna o masa mai la umbra, in dreptul piscinei pentru adulti unde sta o domnisoara care da fise si culori copiilor, sa deseneze/coloreze. Nu am remarcat nicio alta activitate cu copiii.

Meniu special pentru copii. Este... oribil.

- CarmenCat
[10.07.14 13:10:46]

Daca sunteti bautori de cafea, luati-va cafea/ness cu voi, va faceti oparita in camera cu apa fiarta la cana pusa la dispozitie. Cafeaua este extrem de proasta.

Ah, si zahar/indulcitor sa va luati! Indulcitor nu exista, iar zaharul este si el in cantitati limitate. Daca se termina, nu se reumplu dozatoarele de zahar.

- julia_bordi
[10.07.14 16:04:15]