ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2009
ÎNSCRIS: 13.11.09
NOV-2009

ARTICOL ARHIVAT

Amatorism pur

Din pacate, si "sadadifelippe" si "nagan" au avut dreptate!

Eu am trait o experienta similara, fara ca macar sa fi apucat sa merg acolo!

Am sunat la numerele de telefon afisate in dreptul pensiunii; dupa 4 - 5 incercari sortite esecului, a raspuns, in sfarsit, proprietarul! Era o zi de vineri. Doream sa fac o rezervare pentru 12 persoane pentru Craciun.

Dupa ce mi-a confirmat ca datele trecute pe net, cu privire la aceasta pensiune sunt cele reale si aplicabile pentru perioada de Craciun, mi-a sugerat ca, pentru repartitia si numarul de camere, sa o sun pe sotia lui, pe celalalt telefon, lunea viitoare. Imi precizeaza, totodata, ca pentru copiii care ne vor insoti, nu va trebui sa mai platim nimic suplimentar.

Am procedat intocmai.

Dupa 5 - 6 apeluri in van, raspunde si sotia. Ii prezint intentia mea de rezervare. De la inceput, tine sa precizeze ca oferta de pe net nu corespunde intocmai realitatii si imi motiveaza ca s-au gandit ei mai bine si ca, fiind perioada Craciunului, au hotarat sa mareasca pretul la cazare.

Mentionez ca pe net era afisata chiar "oferta de Craciun"!

De asemenea, ca trebuie sa platim o taxa suplimentara de 40 de lei pentru copii.

Mai mult decat atat, ca sejurul minim trebuie sa fie de 4 nopti, desi pe anuntul de pe net pentru perioada Craciunului sejurul minim era de 3 nopti!

Facand abstractie de faptul ca doamna Anca, caci despre ea era vorba (alias "Ancuta - hoteliera fara vocatie" din mesajul lui "nagan") nu cred ca avea habar ca o oferta publicata de ei in anuntul de pe net, odata acceptata de noi (ceea ce tocmai facuseram), are valoarea unui contract, i-am cerut permisiunea sa imi contactez ceilalti 11 amici pentru a le prezenta noile detalii.

Mentionez ca in mijlocul discutiei doamnei i s-a terminat bateria telefonului.

Ca orice proprietar de pensiune diligent, a catadicsit sa si-l incarce dupa vreo 45 de minute, rastimp in care eu tot sunam...

Am sunat, asadar la cei 11 pentru a le cere parerea. Desi au fost evident deranjati de noua abordare a proprietarilor, au decis, totusi, sa accepte si noile conditii.

Am sunat iarasi la doamna Anca. Dupa vreo 3 telefoane fara niciun raspuns, ii aud vocea inconfundabila.

Ii confirm ca suntem de acord si cu modificarile facute de ei fata de anuntul de pe net.

Hotaram ca in cursul saptamanii sa ii trimit un avans de 75 de lei de persoana.

Marti si miercuri am strans banii.

Intre timp, un prieten imi semnaleaza comentariile nu tocmai favorabile la adresa pensiunii postate pe net. Il cert (naivul de mine) - "ce vrei, ma, nu poti multumi pe toata lumea! ". Printre aceste comentarii era si cel al lui "sadadifelippe" privitor la taxe percepute de catre proprietari pentru utilizarea mesei de tenis (care era postata pe net cu o poza, dar fara o precizare ca ar fi utilizabila doar contracost). Unul dintre argumentele pentru care aleseseram aceasta pensiune era si cel ca avea masa de tenis, in dorinta de a le gasi si copiilor o preocupare (pe langa potentiala zapada) si sa fim si noi astfel, mai linistiti. Tot "sadadifelippe" ne spunea ca atat masa de tenis, cat si cea de biliard, dar si cea de fotbal erau intr-o avansata stare de degradare.

Joi o sun. Ce credeti? Evident, niciun raspuns.

Il sun pe sotul dumneaei. Cu greu, raspunde. Il rog sa imi indice numarul de cont pentru a le putea trimite avansul pe care il stabiliseram.

Imi spune ca nu il stie (??? ) si imi sugereaza, din nou, sa o sun pe sotia lui. Ii spunm "dom'ne, mai repede il prind pe Basescu! " - el - nu, sunati dupa 12, 30 ca raspunde.

Il intreb daca e adevarat ca masa de tenis este contra cost. Imi precizeaza omul: "nu dom'ne, e gratis; de altfel e foarte deteriorata, ca si cea de biliard de altfel, mai bine le scot de acolo, sa nu mai fie atatea discutii! " Asta era solutia, nicidecum o eventuala reparatie sau inlocuire a lor. Sunt curios, scoteau si poza de pe net cu aceste mese?

Probabil ca, dupa ce am terminat discutia cu el, si-a sunat sotia, pentru ca, MINUNE - nu o sa puteti ghici! - MA SUNA EA! Sa imi cada telefonul din mana, nu alta.

Imi spune ca nu am sunat-o miercuri (??? - trebuia??? ) si ca nu stie daca imi mai poate garanta cele 6 camere asupra carora conveniseram, deoaerece asteapta sa vada daca i-au trimis avansul pentru 3 camere altii (4 camere, stiam de la inceput, ca erau deja rezervate). Incerc sa parez: "Dar, doamna, am convenit ca saptamana asta va trimit avansul, e de abia joi... " Ancuta - nu si nu, ca aia sunt clienti vechi, ca stau o saptamana, etc. "Si noua de ce ne-ati mai spus sa va trimitem avansul saptamana asta? "

Imi zice sa o sun (!!! ) peste 2 ore, sa vada daca au trimis aia avansul.

Ok, zic. O sun peste 2 ore: ziceti voi - asa e, nu raspunde!

O sun dupa alte doua ore si, iarasi minune, raspunde! Imi zice ca nu sunt noutati, ca nu a putut lua legatura cu aia sa vada daca i-au trimis avansul si ca are doar 4 camere (in care sigur era si aia descrisa de "sadadifelippe" - "de langa bucatarie si sala de mese? (unde este zgomot permanent/miros de haleala proaspata si alte cele). " Si eu ce sa fac, ii zic, sa le spun la 4 prieteni sa nu mai mearga? Si noi cat sa mai asteptam, pana ar confirma aia?

Ajungem, in sfarsit, la un acord - sa punem capat colaborarii noastre neincepute!

Am hotarat sa postez aceste impresii nu ca sa ma razbun, ci ca lumea sa fie avizata, daca vrea sa mearga la "Gradina Raiului" sa solicite la inceput 50 de locuri, poate vrea doamna Ancuta sa le rezerve 3 si sa nu zica "hop" pana nu semneaza un contract, inregistrat la Finante si autentificat, nu ar mai risca decat sa fie mutati... , ca "sadadifelippe"!

Ma intreb daca si in Tirol se procedeaza la fel cu rezervarile, dar asta trebuie sa ne spuna ruxandra roman din bucuresti, nu?

Oricum, mie mi-a lasat un gust amar... o dovada in plus ca ne meritam pecetea ca si natie - concluziile le trageti voi singuri!

Trimis de alanpiti in 13.11.09 20:51:55

VIZUALIZĂRI: 2514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alanpiti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1950 PMA (din 7 voturi)

mirelab
[13.11.09 21:44:05]

Asta da experienta in perioada de recesiune economica...

Felicitari pentru modul in care ai povestit, nu stiu cati am fi in stare de un asa haz de necaz!!!!

[14.11.09 08:39:32]

felicitari si din partea mea, atat pentru savoarea review-ului cat si pozitia/judecata echilibrata pe care le reflecta.

indiralisa_26
[14.11.09 10:22:16]

alanpiti, stai bine de tot cu nervii nu as fi insistat atat cu telefoanele nici daca era ultima pensiune libera din romania!!! dupa cele citite aici despre gradina raiului nu as vrea 'ever' sa-i trec pragul.

[14.12.10 20:14:46]

Cu mare întârziere, se retrag notele acestui articol, întrucât nu a beneficiat de cazare.

Michaell
[31.03.11 16:16:42]

cam tirziu am citit review-ul tau dar la fel si de la mine tot respectul ptr. nervii de otel pe care cu siguranta ca-i ai... -

sa speram ca criza isi face efectul si ,,elimina" asemenea pseodo-hotelieri.

indiralisa_26, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Grădina Raiului [Moieciu de Jos]: