ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2014
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUN-2014

O alegere excelenta!

Vazand ca nu prea sunt impresii despre acest hotel, iar noi tocmai ce ne-am intors de cateva zile din vacanta, am hotarat sa scriu cateva randuri pt a veni in ajutorul celor ce urmeaza sa mearga la Mitsis sau pt cei ce nu s-au decis ce hotel sa aleaga in insula Corfu.

Intentionat am ales acest titlu, pt a se sti din start ca Mitsis este un resort foarte bun, iar Corfu este o destinatie ce nu trebuie omisa. Deci, am decolat de pe Otopeni la ora 11dimineata cu compania Aegean, un zbor linistit de aprox o ora si jumatate fara nici o intarziere. In Kerkyra am fost transferati imediat in autocare si... catre hoteluri.

Sunt aproximativ 36km pana la hotel, iar transferul a durat aprox. doua ore si jumatate. Nu am gresit, este zona de coasta, se merge greu si atat dureaza. Ajunsi la hotel, cazare se face repede, insa cei de acolo nu au decat un singur baiat care sa se ocupe de turistii noi cazati, asa ca am luat-o pe cont propriu spre camera, intreband din aproape in aproape cam pe unde ar fi aceasta.

Daca camera nu este pe placul dvs, reveniti la receptie si solicitati sa o schimbe, lucru ce s-a intamplat si in grupul nostru si a functionat. Tot acum este indicat sa se faca si rezervarile pt restaurantele a la carte. Ajunsi in camere cam pe la ora 16, pierdusem masa de pranz si, cum nu mancasem mai nimic toata ziua, am mers sa mancam ceva. Am gasit doar hot dog, pop corn si ceva prajiturele la barul de la plaja si cel de la piscina. De fapt cam asta se gaseste in permanenta intre mese plus inghetata.

Camerele sunt elegante, nu foarte mari, dar placute si curate. Minibarul l-am gasit gol. Prosoapele de plaja se iau cu un depozit de 20euro/buc. Mai toti turistii le aveau pe cele personale, asa ca daca la aveti nu strica sa le luati cu dvs., daca mai aveti loc in bagaje. Piscinile curate, cu apa sarata, iar cea pt copii prevazuta cu 2 topogane mai mici. Tot pt ei mai exista si un loc de joaca in aceeasi zona, si bineinteles un miniclub. Echipa de animatie este omniprezenta pe tot parcursul zilei, iar copii au minidisco in fiecare seara.

Plaja este micuta cu nisip foarte fin cu sezlonguri relativ putine ca si la piscine, de altfel. De aceea se practica acea rezervare timpurie cu lucruri personale. Tot la plaja, langa bar sunt hidrobiciclete si caiacuri ce pot fi inchiriate gratuit, cu rezervare la salvamar.

Masa se poate servi la restaurantul principal si la cele 3 restaurante a la carte unde se merita sa mergeti. Singurul minus al acestui resort (din punctul meu de vedere, desigur) este faptul ca restaurantul principal este sub capacitatea de cazare, iar la un grad de ocupare mare se formeaza cozi, atat la achizitionarea hranei, cat si la ocuparea meselor. Ospatarii nu mai reusesc sa le refaca in timp util.

Bauturile aici sunt servite doar de ei, iar in asemenea situatii poti astepta mult si bine sau chiar poti ramane fara bautura la masa (nu a fost cazul nostru, dar am auzit la altii). Mancarea este de calitate, gustoasa, suficienta, din punctul nostru de vedere, insa aici nu o sa mai insisit... gusturile nu se discuta.

Asa cum am mai spus nu am gasit nimic la minibar la sosire, asa ca am cerut la restaurant o sticla cu apa plata pt copil. Am fost trimisi la marketul din complex. Aici toate preturile sunt duble fata de Roda, unde se poate ajunge pe jos, pe plaja, aprox, 10min. Acolo gasiti supermarket cu de toate, inclusiv suveniruri.

Ulterior venea cineva zilnic si aducea cate 2 bidoane de 1,5 l apa plata la camera. Seara se poate sta la terase, baruri, spectacole life, dupa minidisco. La barul de la plaja, seara dupa 22 se organizeaza club-disco, lucru ce l-am descoperit intr-un tarziu.

Excursiile se pot face organizat cu autocarul, prin tour operatorul dvs. sau individual cu masina inchiriata din Roda (aprox. 41euro/zi) Cu autocarul se pierde mult cu organizarea si transportul... cu masina puteti cuprinde mai multe obiective intr-o zi. Ambele variante merita pt ca e mare pacat sa nu vizitati insula sau macar o parte din ea.

Plecarea noi am avut-o la 5 dimineata cu decolarea la 9... chinuitor, mai ales pt copii. Aeroportul din Kerkyra este mic supraaglomerat asa ca cele 2 ore de cech-in sunt petrecute pe la cozi incomensurabile.

Toate aceste mici inconveniente pot fi trecute cu vederea, iar una peste alta am avut o vacanta extraordinara la Mitsis Roda Beach, ceea ce doresc tuturor ce vor merge acolo.

Trimis de ThePitea in 05.07.14 06:46:30
Validat / Publicat: 05.07.14 09:58:00

VIZUALIZĂRI: 5908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ThePitea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Piscina de la bungalowuri

[05.07.14 09:09:35]

Vdeoclipul dorit a fost ataşat. Vizionare/audiţie plăcută.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.07.14 10:05:32]

Review-ul este ok, dar am o singură remarcă... negativă. Păi dacă mergi în Grecia, ce cauți la restaurant chinezesc? În rest, foarte utile informații pentru comunitatea AFA.

ThePitea
Alte impresii din această RUBRICĂMitsis Roda Beach Hotel [Roda]: