ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2014
ÎNSCRIS: 06.07.11
AUG-2013

Cetatea Alba Carolina o adevarata pagina de istorie

In August 2013 ne-am hotarat sa vizitam localitatea Alba Iulia. Ajunsi aici, ne-am dat seama ca nu vom avea ce face timp de 2 zile, ca este un loc unde sa vii o singura zi, strict pentru Cetate.

Cetatea Alba Carolina, este usor de gasit, orice locuitor intalnit pe drum va stii sa va indrume catre Cartierul Cetate, iar odata ajunsi acolo aceasta nu poate fi ratata.

Afla in plin proces de reabilitate/reconstructie sau cum vrea fiecare sa ii spuna, acest obiectiv turistic nu trebuie ratat si consider ca este de datoria fiecaruia dintre noi, cei care avem copii sa ii ducem aici pentru a-si fixa niste cunostinte de istoria romanilor ce li se predau "fara suport". Fara a avea pretentia ca eu stiu sau am vazut tot, voi incerca sa detaliez cat mai mult ceea ce am vazut aici, si mai ales voi lasa fotografiile sa vorbeasca.

Cetatea este inconjurata de un sant unde se putea cobora si vita. Noi nu am facut-o fiind un pic presati de timp pentru ca vroiam sa participam la spectacolul oferit de schimbarea garzilor si sincer nici nu prea stiu ce am fi putut vedea pentru ca inca se faceau lucrari acolo.

Parcarea din fata Cetatii este imensa, deci puteti merge fara grija cu propriul automobil, ba mai mult accesul este permis pana in parcarea Hotelului Medieval ce se afla chiar in incinta Cetatii. In fata acestui hotel are loc schimbul garzilor. Un moment de-a dreptul impresionant si foarte greu de descris in cuvinte.

In curtea Cetatii sunt o sumedenie de statui ce reprezinta figuri semnificative din istoriei Romaniei: Regina Maria, Regele Ferdinand, Mihai Viteazu, precum si statui ce reprezinta activitatile oamenilor din acele vremuri: dans, lectura ziar, vanzarea florilor etc.

Tot aici se gaseste si Muzeul National al Unirii, un loc in care se arata evolutia teritoriului Romaniei de-a lungul timpului, a obiectelor de uz casnic si vanatoare, a indeletnicirilor oamenilor, a oamenilor ce au avut un rol de-a lungul istoriei in unirea teritoriilor romanesti.

Odata ajunsi in fata Hotelului Medieval, acesta trebuie lasat in dreapta si trecut podul de lemn (nu cred ca se ridica vreodata, desi parea perfect functional) strajuit de garjile cetatii. De acolo de pe pod se pot vedea zidurile cetatii si camerele acesteia.

La ora 12.00 de pe pod se vad calaretii ce vin sa faca schiimbul de garda. Caii sunt superbi, la fel si oamenii ce ii calaresc, portul lor. Atmosfera este incredibila si trebuie traita de fiecare in parte.

Dupa ce se face schimbul de garda se plateste o taxa, daca imi amintesc eu bine am dat in jur de 15-20 lei de persoana si am intrat in adevarata curte a Cetatii. Un loc impresionant, unde spectacolul garzilor continua si se trag salve de tun.

Dupa spectacol se pot vizita si o parte din camerele Cetatii. Pentru acest lucru se mai platesc inca 10 lei de persoana, dar se merita. In aceste incaperi veti gasi masa unde se intalneau Cavalerii, o parte din armuri, steaguri,

Trimis de cristianam in 03.07.14 18:45:15
Validat / Publicat: 03.07.14 19:57:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Cetate

sunflower
[04.07.14 09:03:27]

"Odata intrati in Cetate veti gasi o biserica, ce se poate vizita, iar in partea dreapta a acesteia se vede turnul cu ceas al acesteia. "

- este vorba despre doua catedrale, Catedrala Incoronarii - unde au devenit suverani Regele Ferdinand si Regina Maria, ale caror statui troneaza la intrarea in curtea catedralei ortodoxe - si Catedrala Catolica, veche de peste 1000 de ani!

cristianamAUTOR REVIEW
[04.07.14 10:13:38]

@sunflower: multumesc pentru precizari.

[26.07.15 11:29:51]

Mutat în rubrica "Cetatea Alba Carolina, ALBA IULIA" (nou-creată pe sait).

cristianam, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Alba Carolina: