ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2014
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 23.09.11
MAY-2014

Calatorie placuta in Grecia

In luna mai 2014, am fost pentru a treia oara in Grecia, impreuna cu inca o familie (in total 4 adulti), cu masina proprie, intr-un circuit religioas pentru care am facut rezervarile pe internet cu circa 2-3 saptamani inainte.

Visam de mult la aceasta calatorie mai ales ca in vizitele din anii din urma au avut ca destinatie-Paralia Katerini si Insula Corfu.

Pentru cei interesati, vreau sa va impartasesc cateva impresii legate de cazarile avute si costurile totale rezultate din aceasta calatorie.

Am plecat din Bacau la orele 24, am iesit din tara pe la Giurgiu iar la prima noastra destinatie-Salonic (Grecia), am ajuns la orele 13.

Ne-am cazat la Hotel Nea Metropolis - 3 stele, in centrul orasului cu camere foarte mici, mobilate clasic, cu paturi "duble" pentru 1 persoana si jumatate, baie privata si aer conditionat.

Micul dejun a fost satisfacator (fara produse din carne). Pret-39 eur/camera dubla/noapte, cu mic dejun. Personalul de la receptie a fost extrem de amabil (ne-au ajutat la bagaje), si pe ansamblu, pot sa recomand acest hotel daca nu esti foarte pretentios si esti in tranzit asa cum am fost noi.

Salonicul este un oras foarte frumos, cu terasele pline la orice ora din zi, cu o forfota continua si cu multe obiective turistice incantatoare. Noi am vizitat Biserica Sf Dumitru, Catedrala Mitropolitana, Biserica Rotonda (exterior), Piata Aristotel, Turnul Alb, faleza marii, Arcul lui Galeriu. A doua zi, dupa ce am vizitat Catedrala Sf Sofia, am plecat spre Suroti-la 30 km de Salonic, la Manastirea Sf Ioan Teologul cu moastele sf Arsene Capadocianul si la mormantul Parintelui Paisie Aghioritul.

De aici, ne-am continuat drumul spre Meteora cu oprire pe Valea Tembi, la Sf Paraschiva si spre seara (orele 16), ne-am cazat la poalele Meteorei la Hotel Meteora - 2 stele, cu un peisaj superb. Hotelul are putine camere, destul de modeste, este administrat de o familie foarte draguta iar micul dejun a fost destul de diversificat (salate, sarmale, etc). Pret-35 eur/camera dubla/noapte cu mic dejun.

La Meteora am vizitat Manast Marele Meteor, Manast Warlam, Man Sf Stefan si am urcat putin la Manast Rusanu care era inchisa pentru lucrari de renovare. Am facut o plimbare prin Kalambaka, am mers la supermarket unde am fost fericiti ca am gasit apa minerala (doar la LIDL se gaseste asa ceva).

De la Meteora, am plecat spre portul Igoumenitsa de unde am luat vaporul pentru Insula Corfu. In Corfu, in localitatea Perama-langa Palatul Achillion (la 7 km de Kerkyra), ne-am cazat la Hotel Alexandros - 4 stele, un hotel frumos, cu camere foarte spatioase, cu mobilier modern, cu piscina exterioara si cu vedere superba spre mare.

Fiind asezat pe coasta muntelui, accesul la plaja nu este tocmai OK daca te duci sa faci un sejur acolo. Ma refer la faptul ca trebuie sa cobori mai multe trepte, sa traversezi o sosea foarte circulata, sa ocolesti mai multe cladiri si apoi, prin incinta altui hotel ajungi la plaja. Pret-41 eur/camera dubla/noapte. Micul dejun a fost foarte bogat si variat.

In Kerkyra am vizitat Bis Sf Spiridon, Catedrala Mitropolitana si ne-am plimbat prin oras avand in vedere ca alte obiective le mai vazusem si cu alte ocazii.

De aici, dupa ce am traversat din nou marea spre Igoumenitsa, ne-am indreptat spre Parga - o statiune la malul marii considerata bijuteria Epirului unde am stat doar cateva ore.

Mai departe, am coborat spre Peninsula Lefkada, in loc Fryni, la manastirea Faneromeni (a Maicii Domnului), o manastire foarte frumoasa, pe varful muntelui, are o mica gradina zoologica si un muzeu.

Calatorim apoi spre Patras, si ne oprim pentru cazare la Hotel Star, un hotel pe malul marii (circa 10 m) -24 eur/cam dubla/fara MD, conditii foarte bune. Pentru mic dejun am platit acolo 5 eur/familie.

A doua zi dimineata am traversat Podul Andirio si ne oprim la Patras (Peninsula Peloponez) pentru Catredrala Sf Ap Andrei iar apoi ne-am continuat drumul spre loc Vasta-la Sf mucenita Teodora (bis cu copaci pe acoperis).

In drum spre Atena, ne oprim in loc Loutraki, la Manast Sf Patapie cu un peisaj deosebit - pe varful muntelui.

Seara ajungem in Atena, unde ne cazam la Hotel Epidavros - 2 stele, la cateva minute de mers pe jos de Piata Omonia. Camera este spatioasa (cu pat dublu si cu pat de o persoana), curata, zilnic se schimbau prosoapele, cu aer conditionat si, micul dejun multumitor. Un inconvenient - sala de mese neincapatoare si cam trebuia sa astepti pana gaseai un loc liber la masa. Aici am stat 2 nopti - pret 72 eur/cam dubla/2 nopti.

Am vizitat centrul nou, centrul vechi - Plaka, Piata Omonia, magazine, am facut o plimbare cu trenuletul si am savurat la taverne produse preparate din peste.

Din Atena-Pireus, am plecat cu vaporul -compania Poseidon, in Egina, la Manast Sf Nectarie - cu o incarcatura religioasa deosebita.

La intoarcere, din Atena, am plecat spre loc Nea Makri-Manast Sf Efreim cel Nou si ne-am indreptat apoi spre insula Evia - loc Prokopi, la manast Sf Ioan Rusul.

Am ajuns in portul Agiokampos de unde am luat vaporul catre Glyfa si ne indreptam catre loc Platamonas la Hotel Zeus - 3 stele unde ne cazam 3 nopti pentru odihna si plaja la Marea Egee. Este o localie excelenta - cu confort deosebit, cu piscina, gratar in curte si, o gazda extrem de ospitaliera. La plecare ne-au dat chiar si pachete pentru drum.

De aici, am plecat in Romania, cu opriri pe traseu pentru masa si alimentat combustibil.

A fost o calatorie excelenta pentru ca am ajuns la toate obiectivele propuse, am avut timp la dispozitie sa stam cat dorim la fiecare dintre ele, am avut si timp pentru relaxare, si, vremea a fost excelenta.

Am uitat sa va spun ca pentru masa de pranz ne-am descurcat foarte bine cu proviziile luate de-acasa (salamuri uscate, cascaval, conserve, dulciuri etc) si daca era cazul, mai cumparam pe traseu cate ceva, iar seara, fie mergeam la taverna, fie faceam gratar acolo unde am avut posibilitatea.

In concluzie, costurile pentru un astfel de traseu, cu o singura masina (4 persoane) au fost de 1.248 eur (combustibil - 300 eur, cazare 9 nopti - 695 eur, 233 eur - ferry, taxi Egina, pod, tunel, autostrada, trenulet Atena - 20 eur).

Va recomand cu caldura aceasta calatorie pentru ca merita.

Trimis de mariutabarbieru in 03.07.14 01:12:53
Validat / Publicat: 03.07.14 02:32:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariutabarbieru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Egina-Man Sf Nectarie

[03.07.14 01:52:40]

Bun, interesant review de debut, interesant circuitul, deasemenea.

@mariutabarbieru: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Informaţiile despre hoteluri - deşi utile & valoroase - vor fi însă greu de regăsit (aici) de către cei care se documentează despre aceste destinaţii - despre hotelul Epidavros, de exemplu şamd.

Recomandăm să le reîncarci (şi) în rubrica hotelurilor în cauză.

Ai mai jos un link "generic", care te poate ajuta la eventuala încărcare a unor reviews-uri - distincte, pentru fiecare hotel în parte!

amfostacolo.ro/scr-review ... php?tid=7&rid=0

(selectează ca tip "de cazare" acolo, apoi regiunea, apoi încerci să găseşti hotelul la care vrei să scrii; dacă nu-l găseşti, selectează "rubrica tampon (buffer) " - e un link în partea dreaptă-jos)

[03.07.14 10:20:54]

Peste o lună şi jumătate am şi eu în proiect un astfel de circuit cu caracter de pelerinaj. Citind review-ul tău am descoperit cu plăcere că traseul se suprapune în cea mai mare parte traseului pe care eu însămi mi l-am propus. Aşa încât l-am citit cu mare atenţie, sperând să aflu amănunte interesante care să-mi fie utile pe parcursul circuitului. Din păcate, n-am găsit prea multe recomandări, dar trebuie să recunosc că lectura review-ului tău mi-a fost de folos cel puţin din două perspective:

-una, că acest periplu care însumează în jur de 3000 km, poate fi realizat în doar şase zile (căci am înţeles că ultimele trei zile din călătoria voastră de 9 zile au fost un mic sejur petrecut la Hotel Zeus). Circuitul la care voi participa îşi propune un termen de şapte zile.

- a doua, este ideea că în ceea ce ne priveşte, costul circuitului de doar 300 euro-persoană este mai mult decât confortabil. Spun asta citind în finalul review-ului tău lista celor mai importante cheltuieli efectuate pe parcurs. Nu-ţi pot spune cât de satisfăcută am fost cînd am văzut că numai pentru ferryboat (pe care nu avem cum să-l ocolim) aţi plătit 233 euro, adică 78% din costul circuitului antamat de noi.

Iată de ce, dragă Măriuţa, îţi mulţumesc pentru această inedită lectură, care a fost ca un preludiu al propriei mele călătorii, despre care sper să povestesc la rându-mi.

Denisa13
[03.07.14 13:44:40]

@mariana. olaru: Buna ziua. Sunt sigura ca cei " 233 eur - ferry, taxi Egina, pod, tunel, autostrada" reprezinta suma pentru toate taxele, nu doar pentru ferry. Anul trecut noi am platit 80 de euro pentru dus-intors in Corfu pentru masina si 4 persoane.

Atentie la pretul dus-intors. Companiile ofera reduceri semnificative daca cumperi bilet dus-intors. Fiind mai multe firme de transport este si concurenta. Noi am fost cu firma Eleni si cand ne-am cumparat biletul ne-au dat si voucerul pentru intoarcere + programul ferry pentru intoarcere. Pe voucer spunea ca avem 50 % reducere la drumul de intoarcere. Inainte de plecare am aruncat un ochi pe preturile pentru ferry si am vazut ca este 40 euro pentru masina si 10 euro pentru persoana, pe sens. Platind la dus bilet dus-intors si achitand 80 de euro, ne-am asteptat ca la intoarcere sa mai platim 40 de euro. Nu mica ne-a fost bucuria cand la drumul de intoarcere nu am mai platit nimic.

Atentie, trebuie sa folosesti aceeasi firma de transport si sa pastrezi voucerul si biletul de dus, pentru a primi pe baza lor biletul de intors.

Drum bun si vacanta placuta.

[03.07.14 14:52:39]

stefan_cristina

Mulţumesc pentru... ponturi! Am reţinut informaţiile tale şi le voi avea în vedere cînd ne vom afla în porturile de îmbarcare. Circuitul la care voi lua parte este organizat de un grup de iniţiativă din care fac şi eu parte, cu sprijinul unei agenţii locale, doar la capitolul cazare. Noi am venit cu mijlocul de transport (un microbuz de 20 locuri), pentru care am negociat noi înşine tariful, cu desenarea traseului şi stabilirea locurilor de popas, iar agenţia cu rezervarea camerelor la hoteluri.

Având în vedere că circuitul nostru impune trei treceri dus-întors cu ferry, acesta a fost dintr-un început un subiect pe care l-am studiat mai îndeaproape, dar încă nu am reuşit să-l acreditez cu un răspuns cuprinzător şi cert 100%. Şi nici tovarăşii mei de călătorie n-au fost mai inspiraţi, aşa că am zis cu toţii, lasă să ajungem noi acolo, că ne-om descurca într-un fel sau altul. Înţelegi dar, cât de preţioiase sunt informaţiile primite de la cei care chiar au fost acolo.

Mulţumesc încă o dată!

mariutabarbieruAUTOR REVIEW
[03.07.14 22:29:20]

@stefan_cristina: Eu nu prea am avut timp sa detaliez si din graba, nu am completat cateva cifre la: tunel sub mare la Preveza-3 EUR, pod Andirio-13 EUR si taxe autostrada-50 EUR. Suma de 233 EUR este corecta si e doar pentru ferry. Ea se compune din:

-80 EUR (40 EUR ferry catre Corfu EUR pt masina si 40 EUR pt 4 pers). Compania-KERKYRA LINES-AGIA TEODORA

-40 EUR (20 EUR ferry intoarcere Corfu/masina si 20 EUR/4 pers)

Compania-ELENE

-43 EUR (36 EUR ferry catre Egina/4 pers-aici am mers fara masina si 7 EUR taxi/4 pers, din port pana la sf Nectarie)

-35 EUR (7 EUR taxi/4 pers intoarcere de la SF Nectarie pana in port Egina si 28 EUR ferry/4 pers de la Egina catre Pireus) Compania POSEIDON

-35 EUR (13 EUR/masina si 22,5 EUR/4 pers ferry Agiokampos-Glyfa)

Va doresc concediu placut si mai putem discuta daca doriti.

mariutabarbieruAUTOR REVIEW
[03.07.14 22:47:05]

@mariana. olaru: Nu stiu daca va intereseaza orele la care am luat noi feribotul:

-14,15 catre Corfu

-9,30 intoarcere din Corfu

-9,40 catre Egina

-14,30 intoarcere din Egina

-18 din Evia-Agiokampos catre Glyfa. Atentie! Aici cursa anterioara fusese la orele 15. Deci pauza de 3 ore. Poate acum, in luna iulie, orarul curselor este mai bogat ca in luna mai.

[04.07.14 08:36:41]

Multumesc, @mariutabarbieru, precizarile tale sunt binevenite!

mariana.olaru, mariutabarbieru
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Grecia: