ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2014
ÎNSCRIS: 19.02.13
JUN-2014

O locatie superba, dar pentru familii cu copii.

Dupa 12 ore de mers cu autocarul, am am ajuns in port si ploua, pe ferry am dat biscuiti la pescarusi, sa nu pierdeti aceasta placere, am plecat cu 3 pachete mari de biscuiti din tara special pentru pescarusi.

In Limenaria deja nu mai ploua, dar nu a fost vreme de plaja, asa ca am pierdut o zi.

Mi-a placut hotelul, am fost multumita de masa, destule feluri de mancare. Mancare proaspata mereu, zilnic cate un fel nou de mancare, fructe de mare de doua ori in 7 zile.

Camera curata, zilnic schimbata lenjeria si prosoapele.

Hotelul are o gradina uriasa, plin de verdeata, palmieri, plus gradina proprie cu legume si pomi fructiferi.

Tot pesonalul munceste continuu, nu am vazut un angajat care sa stea la tigari (lucru des intalnit la noi in tara).

Cat este complexul de mare, atat este de curat si de ingrijit.

La masa de seara barbatii nu pot intra decat in pantaloni lungi, detaliu important pe care nu l-am vazut la nimeni in review.

Am vizitat doar Giola cu o familie cunoscuta in Potos, fara masina pe insula nu prea poti sa vezi multe.

Este necesar seara sa aveti ceva cu maneca lunga, si incaltari lejere pentru drum lung (pe jos)

Nu sunt tantari sau alte vietati miscatoare care sa va deranjeze.

La piscina nu se consuma bauturi luate de la market, doar pe plaja.

Sunt masini de inchiriat, dar nu avem carnet de conducere, asa ca ne-am multumit doar cu Giola, si plimbari lungi pe malul marii

Seara mancam la Irene, o taverna la care lucreaza o fata romanca, Otilia, cautati-o, va recomanda tot ce este mai bun, face si reducere la nota de plata, si mai primiti si din partea casei vin, sau inghetata.

Orasul este la 10 minute de mers pe jos, sunt super- market-uri destule pentru suveniruri, pe plaja sunt mai scumpe.

Este necesar sa aveti incaltarile speciale pentru pietris si arici de mare.

Ce nu mi-a placut, pentru ca trebuie sa spun si asta, e ca unele doamne din Romania faceau plinul sacosei pentru plaja rasturnad farfurii intregi in gentile de plaja, asa ca am refuzat sa comunicam in limba materna, pur si simplu mi-a fost rusine ca sunt roman.

Desi sunt scrumiere uriase la fiecare sezlong zecile de romani la care nu ma asteptam aruncau chistoacele tigarilor tot pe jos.

Desi sunt cosuri de gunoi foarte dese, am vazut gramezi de gunoi intre pomi care contineau cutii de bere de la noi din tara.

Cei 7 ani de acasa a lipsit cu desavarsire atat parintilor cat si copiilor catorva familii de romani.

Desi este un panou mare in care este specificat interzis sariturilor in piscina, atat copiii cat si tatii copiilor faceau sarituri in piscina, ignorand faptul ca apa sarea pe tabletele celorlalti turisti vizibil deranjati, desi oamenii doar citeau, pe langa faptul ca mamele strigau de 20 de ori pe minut numele copiilor, un fel de educatie in public.

Singurul lucru care nu mi-a placut deloc, a fost zgomotul copiilor, si ignoranta parintilor fata de ceilalti turisti veniti la relaxare.

Greseala romanilor, unesc vacanta copiilor cu cea a adultilor (probabil din lipsa de fonduri) in felul acesta nici copiii nu se distreaza, si nici parintii care stau toata ziua doar cu ''gura'' pe copii.

Alexandra e un fel de parc pentru copii, piscina adultilor este ocupata 80% de copii, asa ca nu-ti ramane decat sa mergi jos la plaja cu pietris si sa cauti un loc cat mai retras (daca ai noroc) unde sa nu auzi tipete si strigate ca in padure.

Nu a fost prima vacanta in Grecia, dar a fost prima data in Thassos, am sperat la relaxare si la liniste ca in celelalte insule pe care le-am vizitat. Nu am gasit, asa ca nu recomand tinerilor Thassos, este prea aproape de casa, si e plin de copii romani daca tot e gratis cazarea si masa la copii: p: p: p (mentionez ca erau si copii englezi sau nemti dar nu I-am auzit)

Pacat de peisajul superb, de apusul minunat, si de localnicii primitori.

Urmatoarea vacanta va fi in Creta, sper sa nu avem acelasi ghinion.

Va doresc vacante placute si linistite, noi sigur nu ne mai intoarcem in Thassos.

Trimis de blonduta_blue in 02.07.14 09:07:57
Validat / Publicat: 02.07.14 16:58:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (blonduta_blue); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Nu uitati, paine sau bicuiti pentru pescarusi, un spectacol dragut.

[02.07.14 16:59:33]

[02.07.14 19:28:31]

Sunteti deja a doua persoana care remarca un comportament primitiv al unor conationali care nu inteleg civilizatia si regulile de baza dintr un hotel de 4 stele, in speta acesta din Thassos. A ti varsa in geanta mancarea si bautura de la micul dejun pt a o manca si bea la piscina sau pe plaja este ff trist si chiar va inteleg cand ati spus ca v a fost rusine ca sunteti conational cu ei. Am trait si eu asa ceva si stiu ce inseamna.

Din pacate thassos se transforma in ceva urat (sau sa zicem de evitat pt turistii cu ceva pretentii), si noi contribuim serios la asta.

[02.07.14 19:34:34]

@blonduta_blue: mai mult, rezonez total cu dvs si referitor la greseala pe care o fac multi parinti de a contopi vacantele pt copii cu cele pt adulti. Ce ii distreaza pe primii, nu le face mare placere mereu si celor de-ai doilea...

Va recomand in creta, dar si in alte destinatii sa alegeti, pt linistea dvs, hoteluri unde nu este permis accesul copiilor.

Iar vacantele pt copii sa fie PENTRU acestia si nu ca sa impacam si cspra si varza altfel iese ce ati vaxut la acest hotel.

iulian68
    [02.07.14 20:31:20]

@rentea: iar eu rezonez ca si tine, doar din cauza ca aceste review-uri consecutive remarca aceleasi lucruri... de autocar nu mai spun, parca sunt la "indigo"! Ar fi cazul ca cineva indrituit sa o faca sa cerceteze aceasta "potrivire"...

[02.07.14 20:56:54]

@iulian68: aici ai nimerit o. Cei doi autori au intr adevar o "potrivire", dar sunt pers distincte...

[02.07.14 22:45:03]

Poate stunt rude, mai stii?

[02.07.14 22:49:41]

@rentea: nu stunt rude, sunt altceva.

[03.07.14 01:58:16]

In Creta nu cresc copii, doar masline. Vin doar turisti "cu pretentii", "tineri" (de parca cei cu copii sunt septuagenari).

Oameni buni, glumiti sau e vorba de altceva? Daca eu imi iau copiii in concediu (din lipsa de fonduri, bineinteles) inseamna ca le indes mancarea in pungi de un leu, ca beau bere la PET la piscina sau ca ma arunc in piscina stropind i-padul "turistului cu pretentii", respectiv cutiuta personalizata cu alune sau ca "monstruletii" vor urla ca din gura de sarpe prin tot "COMPLEXUL"?

"Greseala de a contopi vacantele copiilor cu ale adultilor"??? Un mod de... sa zicem, gandire, cat se poate de interesant. Poate daca iti petreci copilaria prin tabere pe la Amara nici nu ai cum sa gandesti altfel.

@rentea: civilizatia si regulile de baza sunt aceleasi, fie ca esti cazat la o stea, fie ca esti la cinci stele. Stelele sunt pentru hoteluri, nu pentru persoane.

[03.07.14 09:32:30]

@red_dog: chestia cu taberele de la Amara cred ca e prea profunda pt a o intelege... poate ne-o explicati putin, celor mai cu pretentii de a nu ne fi stropit ipadul la silence pool de niste adulti si copii care nu inteleg conceptul.

Si, da, eu zic ca e o greseala sa crezi ca, intr-o vacanta, ceea ce ii place unui copil ii va placea obligatoriu si unui adult. Exista vacante pt copii (bineinteles impreuna cu parintii, dar in locuri Pentru copii) si vacante pt relaxarea adultilor, mai mult ca sigur in care copii nu se vor simti ok. nici adultii, insotiti de ei.

Este ipocrizie sa sustii opusul. Asta e opinia mea.

Dar si admit ca banii sunt principalul obstacol in calea acestui fapt.

[03.07.14 09:35:47]

@webmasterX: wow... deja cred cs e un caz pentru agentul 008.

[03.07.14 11:23:12]

@rentea: daca s-a inteles ca iau apararea celor care se comportau necivilizat, e o greseala, nu asta a fost intentia mea.

parerea dvs Despre cauzele pentru care parintii isi petrec impreuna concediul cu copii este cat se poate de neintersanta pentru mine, iar ipocrizie este sa-ti adaptezi comportamentul in functie de stele hotelului la care esti cazat (vezi post de mai sus).

[03.07.14 12:39:47]

@red_dog: haideti sa incetam. Nu reusiti sa intelegeti ce spun. Asa ca... intr-adevar parerea dvs asupra unui lucru pe care nu il intelegeti este cat se poate de neinteresanta. punct.

[03.07.14 16:23:33]

Nu reusesc sa inteleg "conceptul" de "silence pool", precum si celelalte idei cat se poate de profunde provenite dintr- o vasta experienta de viata. Noapte buna. Punct.

steluta.d
    [03.07.14 17:22:28]

@iulian68: mai vad ca au si 2 poze identice. Unul are poza cu PH25 iar celalalt cu P20. Sigur au fost impreuna.

[03.07.14 17:55:43]

@red_dog: noapte buna? Eu v-as ura buna dimineata, dar in mod sigur e prea tarziu pt asta. Vasta experienta de viata avuta de dvs va face sa ignorati aspecte importante din prezent.

Dar, ma rog, poate dupa ce veti scrie si primul dvs review, lucrurile se vor mai aseza si ne veti impartasi din experientele dvs de concedii fara silence pool, fara ipad-uri, ci doar cu persoane frumoase si fermecatoare. Buna dimineata.

calatorul
    [04.11.15 09:20:24]

Ocolind neintelegerile celor doi combatanti, adaug si eu votul 14, meritat de informatiile si sfaturile utile, pentru un SB care nu mai vine...

liliana anitei
    [24.11.16 10:29:44]

@blonduta_blue:

spuneti-mi, varog, ce tip de camera ati avut? aveti informatii sau recomandari pt camerele standard?

Raspunsul dv. v. mi-ar fi de mare ajutor

Multumesc mult!

blonduta_blue, calatorul, iulian68, liliana anitei, red_dog, rentea, steluta.d