ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2009
ÎNSCRIS: 04.07.09
DEC-2008
2 AD. + 1 copil - un an COPII

Locatie potrivita pentru Craciun - Revelion in echipa

Vila Maria este amplasata pe malul raului Simon, la mai bine de un kilometru de Castelul Bran.

Am ajuns prima data aici acum 5 ani, cand cautam o locatie unde sa petrec revelionul, alaturi de colegii mei de munca. Nu eram o firma mare, dar totusi aveam nevoie de douazeci si ceva de locuri de cazare si nu gaseam nimic. Era inca moda cand toata lumea mergea la Bran si pe Valea Prahovei... pana la urma au renuntat unii si am putut merge noi. Desi puteau sa ne "taxeze" bine, fiind pe ultima suta de metri si stiind ca nu mai avem alte solutii, gazdele ne-au facut totusi o oferta decenta de pret, asa ca am mers.

La parterul pensiunii exista crama si sauna, dupa care la mezanin este un living mare cu semineu si o sala pentru biliard. Camerele sunt amplasate la etajul 1 si 2 (camere duble si apartamente, cu baie proprie) iar la etajul 3 este o camera tip vagon, cu baie pe hol. Camerele de la primul etaj sunt destul de maricele - si asta poate fi un dezavantaj caci sunt mai friguroase. Am avut insa noroc cu niste calorifere electrice care ne-au ajutat. Altfel camerele sunt curate, au si balcon, paturile si baia sunt ok, dar dulapul de haine as spune ca e o improvizatie (spatios, nu-i problema, dar era improvizat intr-o nisa).

Cand am fost cu firma, la Revelionul din 2004, gazdele au taiat porcul special pentru noi, ne-au dat tot soriciul dupa care din ce a ramas ne-au facut de mancare in zilele urmatoare. Seara de anul nou am petrecut-o in restaurantul pensiunii si tin minte ca am avut un meniu de care am fost multumiti. La miezul noptii am iesit in curte si... ne-am intrecut in artificii cu ceilalti petrecareti din Bran.

Tocmai pentru ca ne-am simtit bine si pentru ca iar ne adunaseram o echipa (prieteni de aceasta data), anul trecut am hotarat sa ne petrecem Craciunul acolo. de data aceasta am fost doar familii cu copii, si ne-am simtit foarte bine. Dupa ce piticii adormeau noi reuseam sa mai stam in living, la povesti, sau sa jucam biliard, fara sa ii deranjam pe cei mici dar stand totusi destul de aproape de ei. Tot in living am avut un brad impodobit unde l-am asteptat pe Mos Craciun. Restaurantul mare le-a fost si loc de luat masa dar si loc de joaca seara, cand nu mai puteam iesi afara. Altfel ziua ne-o petreceam prin curte si pe dealul din curtea pensiunii, unde spre bucuria copiilor puteam sa ne dam cu sania.

Referitor la preturi: pentru ca gazdele nu "concepusera" un program de Craciun si ne-au primit la cererea noastra, ne-au taxat la cazare cu tarifele aplicate in restul anului, iar la masa a fost simplu: dimineata micul dejun era stabilit de noi, urmand ca celelalte mese sa le stabilim impreuna de dimineata. Asa am avut mancare proaspata in fiecare zi si cred ca toata lumea a fost multumita.

Pentru seara de Craciun ne-au facut ei o cina festiva, cu de toate, plus ca si-au petrecut-o alaturi de noi. Si fiind "oameni de vaza" in sat, am avut o multime de colindatori - ansambluri folclorice si grupuri mari, organizate. Desi a fost primul Craciun petrecut altundeva decat acasa ("acasa" mea, "acasa" parintilor sau a altor neamuri) noi ne-am simtit excelent aici si am avut un Craciun reusit.

Trimis de lizuk in 11.11.09 15:31:33

VIZUALIZĂRI: 2486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Fiind singurii ocupanti ai pensiunii, de Craciun am transformat restaurantul in loc de joaca pentru copii

lizukAUTOR REVIEW
[11.11.09 15:36:14]

Webmaster, te rog ajuta-ma si corecteaza Craiun in Craciun la titlu. Merci!

webmasterXY*
[11.11.09 15:42:03]