ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 23.06.14
JUN-2014

O vacanta foarte buna la Edem Paradise

Buna ziua si va salut anticipat pe toti cei care veti citi aceasta recenzie.

Incep prin a mentiona ca am mai fost in Grecia, dar de data asta am dorit sa vad si alta regiune, incat am optat pentru un concediu mai lung, de 14 nopti, in Halkidiki, una cunoscuta pentru zonele ei mai dese cu verdeata, apa de mare transparenta, ospitalitate, animatie si plaje frumoase.

Ideea odata conturata, am inceput sa caut locatii pe cele 3 brate ale zonei, dar cum prietenii cu care organizasem aceasta plecare in concediu doreau ca hotelul sa aiba si piscina, acces rezonabil ca distanta spre mare si sa poata locui in apartament cu 2 camere, utilat cu chicineta, la un pret bun raportat la calitate, ceea ce nu era usor de intrunit toate aceste conditii, din aproape in aproape am reusit sa identific hotelul Edem, in Skala Fourka, o zona interesanta, iar hotelul cu o prezentare atragatoare si relaxanta si pot confirma ca am fost inspirat, iar la plecare nu am regretat alegerea.

Dar sa o iau pe rand.

Intrand pe site-ul hotelului, am luat legatura prin mail cu proprietarul, recomandat ca domnul Petros Vairlis. Acesta a raspuns amabil, prompt si eficient la dolentele noastre, trimitand un avans, restul urmand a fi platit la sosire, a doua zi. Acum nu mai ramanea decat sa asteptam ziua plecarii si sa ne bucuram de vreme buna, soare, mare, piscina, plaja.

Din corespondenta electronica pe mail, dovedind experienta in relatia cu clientii, imi imaginam ca Mister Petros este un domn de circa 50 ani, carunt si totusi volubil.

Dupa un drum lung cu autocarul (dar asta din vina agentiei transportatoare), ajunsi la hotel, nu mica mi-a fost uimirea ca sa fim intampinati cu multa cordialitate, de un tip tanar, de circa 30 de ani, care era acel Petros din corespondenta mea. Cand am urcat in balconul spre camera si am vazut privelistea spre piscina super curata, care astepta balaceala noastra si spre padurea de pini din apropierea ei, pot sa jur ca am simtit ca imi trecuse toata oboseala.

Dupa luarea in primire a camerei, un dus, ceva de mancare si odihna, pe seara am iesit in inspectie in zona, gasind de la magazine gen Carrefour, Vrosis (un market micut, dar multumitor de bine aprovizionat pentru ce ne trebuia), o macelarie si o pescarie, taverne pe malul marii (Thalassa si Tsakis), pana la gogoserie, agentie de turism, etc.

Nu departe de gogoserie si pescarie, mai era un supermarket bun, recomandabil, dar din pacate numele grecesc insa nu mi-l amintesc.

Pentru neplaceri medicale este deasemenea recomndat sa aveti o asigurare medicala si nu veti plati nimic.

Revenind la partea cu hotelul, tanarul Petros este un tip foarte amabil, atent la buna functionare a activitatilor necesare la hotel, de la dotarea camerelor si pana la curatarea piscinei si a aleilor sau muzica de la barul piscinei, care trebaluia de la primele ore ale zilei si pana seara tarziu, ca totul sa decurga bine si toti clientii sa fie multumiti si orice neplacere o rezolva cat se poate de prompt, fie el, fie unul din parinti, in functie de natura reclamatiei (dotare interioara, tehnica sau de intretinere).

Asa cum am mentionat, pe langa el, foarte mare grija de aceastea aveau si parintii (doamna Pascalita si domnul Vasilis), incat totul ne era pe plac si ne simteam bine, fara obiectii majore, incantati de acest sejur intr-un loc ce isi merita numele de mic paradis, desi nu e central amplasat, dar de fapt in asta consta avantajul: de a putea vedea marea, dar a avea si o padure aproape.

Lenjeria de pat si prosoapele erau mereu curate si apretate, schimbate la circa 3-4 zile, apa calda era ok pt dus. Umbrelutele, vantul printre palmieri si padurea de pini vecina, sezlongurile si muzica de la barul piscinei indemnau la leneveala si apa filtrata a piscinei, la inot si balaceala cat de multa.

In curte am facut si gratar, atat cu binecunoscutii nostri mici, dar si cu peste proaspat Dorada (9 euro kg, de la pescaria identificata nu departe de centrul orasului).

La agentia de turism, unde am intalnit alt sef amabil, dl Theodoros, care are stranse legaturi turistice cu tara noastra, am optat intai pentru o croaziera la Toroneos, cu plecare din Pefkohori, pe un vas ca de pirati (unul fiind chiar statueta, in marime naturala), pe o mare f calma si placuta, cu escala de 1 ora si jumatate la Toroni (deasemenea un loc grozav, cu apa f transparenta, plaja si sezlonguri), Neas Marmaras (alt port frumos, in care ne-am plimbat in ora si jumatate de escala), Insula Testoasei (unde s-a facut baie timp de 30 de minute, cu sarituri direct de pe vapor, spre amuzamentul general) si nu am regretat deloc aceasta croaziera, fiind insotiti la intoarcere si de niste simpatici si galagiosi pescarusi, care inhatau din zbor orice bucatica de mancare aruncata de cei din spatele micului vapor de croaziera.

Ca sa nu ma insir prea mult cu detalii, cum Salonicul il mai vazusem si cu alte ocazii, alte recomandari pot fi: cea de la Muntele Athos, cu plecare din Ormos Panagias (nu din Ouranopolis, pentru ca aceea nu face nici o escala), Meteora, Waterland, sau croaziera in jurul bratului Kasandra sau a bratului Sithonia.

Partea mai putin laudabila insa a locatiei Skala Fourka, un oras altfel curat, cu multi palmieri, leandri, maslini si palcuri de lavanda, o reprezinta plaja micuta si destul de neamenajata, insa am intrat si in mare, unde apa curata (cel putin in perioada aceea), compensa aceasta neplacere.

Cum era si perioada de inceput de Campionat Mondial la fotbal, erau si destule terase unde se putea servi ceva si sa te uiti la partide, sa faci cunostinta cu localnici si sa legi prietenii, dar puteau fi vizionate si in camera, la postul lor national.

Pentru cei sositi cu masinile personale, se pot vizita destul de usor si si orasele din jur: Posidi, Sani, dar si cele binecunoscute: Kallithea, Pefkohori, Polichrono, Kriopigi, Nea Skioni, etc., dar si cela mai indepartate (Vourvourou, Sarti, Ouranopolis).

Printre cei sositi astfel la Edem, m-am imprietenit si cu turisti sarbi, veniti in numar destul de mare din mai multe orase, gen Belgrad, Banja Luka, incat limba engleza

devenise puntea dintre civilizatiile noastre si care ma face sa retraiesc incantat acele zile si sper sa mai revin acolo, pentru oaza de liniste oferita.

Nu stiu cat de utila va fi cititorilor aceasta recenzie, fiind prima oara cand scriu asa ceva. Poate trebuia sa dau mai multe detalii despre preturi, de exemplu, insa ma gandesc la faptul ca ar putea varia la momentul citirii, incat nu vreau sa ofer informatii incorecte, dar legat de Edem, sper ca nu va fi si ultima recenzie, sa mai pot scrie pozitiv si alta data, depanand amintiri sau discutand noutati cu deja de acum prieten Petros.

Pretentiosi sau nu, eu inchei recenzia mea si va recomand totusi Grecia, ospitalitatea si cazarea lor, dar si hotelul Edem, mancarea si statiunile lor, care anual sunt vizitate de mii si mii de turisti din toata lumea.

Trimis de sorin_gabriel in 29.06.14 13:46:51
Validat / Publicat: 29.06.14 15:51:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Katerini si Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 3098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorin_gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 drapelurile infratite ale Greciei, Serbiei si Romaniei la intrarea la Hotel Edem

webmasterX [29.06.14 15:51:27] »

@sorin_gabriel: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

aurorre [10.01.15 10:25:41] »

Poti sa-mi spui ceva despre statiune? Vom avea si doi adolescenti cu noi si as vrea sa stiu daca ai vazut vreun club sau vreo discoteca. Poti sa-mi spui cat v-a costat croaziera? Multumesc.

sorin_gabriel [13.01.15 21:53:26] »

@aurorre: buna seara, aurrore. in ce priveste club sau discoteca nu am vazut si nici nu sunt genul care le frecventeaza, mai ales in vacanta, dar 4 dintre prietenii meu au fost intr-o discoteca in Kallithea, care esti si mai mare ca localitate, dat si mai populata, pe celalalt mal si au spus ca le-a placut locatia. Referitor la intrebarea despre croaziera, aici pot spune ca si-a meritat cei 35 euro/pers. Insa prietenia legata cu cei cazati pe acolo, dar mai ales cu intreaga familie ce are in ingrijire hotelul, au fost amintiri care pentru mine au fost mai importante, mai relaxante si sper ca si voi simti si gandi la fel dupa terminarea concediului. Si eu iti multumesc pentru interes si intrebari si iti stau cu placere la dispozitie. in ce ma priveste, astept cu placere sa revin intr-o zi la Edem, pentru alt concediu frumos

aurorre [25.01.15 13:44:52] »

Multumesc pentru raspuns! M-ai convins! Daca e sa mai putem merge in Grecia va fi la Edem. Ai scris ca plaja nu e foarte ok. Adica? Intrarea in apa e abrupta sau mai lina?

sorin_gabriel [25.01.15 18:19:11] »

@aurorre - plaja era destul de micuta si nu foarte amenajata, dar practicabila in zona aceea, cam perpendicular pe strada care da spre Edem. niste prieteni ai mei au gasit plaje mai bune in localitatile invecinate, din pacate nu mai retin numele, dar o sa ii intreb. Bafta multa si sper ca iti va fi de folos ceea ce ti-am scris si atata cat pot, iti mai stau la dispozitie si cu alte detalii.

sa aveti un concediu f frumos, asa cum l-am avut si noi

mbrandusa [12.07.15 13:45:22] »

@sorin_gabriel: buna ziua, spune-mi, te rog, la hotel exisata consumabile (gel de dus, hartie ig.).

sorin_gabriel [12.07.15 14:10:27] »

@mbrandusa - buna ziua, dra/dna Brandusa.

curatenia a fost foarte buna, nu am avut ce reprosa, iar Petros (managerul) si parintii lui raspundeau prompt oricei solicitari privind serviciile.

ca si consumabile, la hotel existau hartie si sapun (2 bucati mai mici), gel de dus nu.

dar nu departe de hotel era amplasat si un minimarket destul de bine aprovizionat, de unde se puteau achizitiona tot ce era necesar.

sper ca raspunsul meu v-a fost de folos.

ady77 [17.08.18 12:45:34] »

@sorin_gabriel: Salutare!

Ma numesc Bogdan si urmeaza sa mergem si noi anul asta la Edem Paradise, pentru care ai postat tu. As vrea sa te intreb, pentru ca ai pomenit de gratar, daca au gratar in cadrul locatiei si cum stau cu vesela la bucatarie, mai trebuia sa luam ceva in plus la noi? Gasim acolo gen o olita ceva in care se poate face o ciorbita la copii?

Multumesc!

mbrandusa [17.08.18 12:57:27] »

@ady77: gasesti absolut tot ce ti trebuie pt gatit: oale, tigaie, ibric, tocator, strecuraoare, castroane pahare si tot ce ai nevoie in bucatarie. Ai facut o alegere buna, noi am fost patru ani la rand si a fost f bine. Daca mai ai nevoie si de alte lamuriri iti raspund cu placere.

ady77 [17.08.18 13:52:50] »

@mbrandusa: Multumesc mult Sorin, daca mai imi vin idei noi te mai deranjej eu, dar zi-mi cum sta treaba cu gratarul, asta m-a arde pe mine?

mbrandusa [17.08.18 13:58:12] »

@ady77: da, exista gratar in curte. Noi l am rugat pe proprietar sa ne aprinda focul. Am facut de cateva ori gratar, Petras (proprietarul) e foarte dragut si ne a ajutat de fiecare data.

sorin_gabriel [17.08.18 14:02:42] »

@ady77: Salut. Din cate stiu, gratarul era foarte bun, noi l-am folosit ok in cateva randuri, am invitat si gazda (Petros) alaturi de noi, a acceptat cu placere si am stat cu totii la povesti pana seara tarziu

ady77 [17.08.18 14:27:29] »

@sorin_gabriel: E ok atunci, insemna ca am facut alegerea pe sufletul meu. Multumesc pentru informatii.

In iunie am fost in Sithonia si aveam vedere catre Kassandra, seara la bere pe balcon faceam planul ca trebuie vizitata, astfel dupa ce ne-am intors acasa, atat de mult ne-a parut rau incat la un moment dat am zis bai trebuie sa mai mergem odata prin septembrie. De data asta am zis sa vedem si Kassandra, iar dupa multe cautari si mail-uri am facut alegerea de Edem. Aici am simtit eu ca m-as simti cel mai bine. Noi mergem 2 adulti si 3 copii, 1.5, 7,10 ani la 400 eur/10 nopti/apartament. Apropo ai ceva informatii despre apartamentele lor, pozitie, compartimentare?

sorin_gabriel [17.08.18 14:34:59] »

@ady77: Noi am avut camera pe partea cu vedere la piscina, la etaj, ultima pe colt (din punctul meu de vedere, asta a fost un avantaj, deoarece nu se vantura nimeni prin fata usii ????) si era bine. Vila de alaturi era a fratelui lui Petros, iar putin mai sus, ere vila uneia din surorile lui Petros. Din ce imi amintesc, la Edem erau ok compartimentate. Nu stiu camerele de jos cum mai sunt acum, aveau niste plase de protectie, intrucat dinspre gradina mai veneau probabil si ceva furnici de la palmierii din jur.

sorin_gabriel [17.08.18 14:39:54] »

Plaja in zona nu era atunci foarte grozava, nu cu asa investii cum ar fi trebuit, dar cu masina personala, la cativa km in stanga sau dreapta de Skala Fourka, plaja era mult mai buna. Foarte recomandabili erau si pestii dorada, de facut la gratar, fiind proaspeti la pescaria din centru. Nu se aduceau mai mult de 2 lazi, tocmai pt a nu se strica. Se puteau si comanda pt a doua zi, veneau pescarii cu ei direct de la mare

ady77 [17.08.18 17:21:11] »

@sorin_gabriel: Iti multumesc mult pentru informatii. In privinta plajelor ce recomandari ai?

ady77, aurorre, mbrandusa, sorin_gabriel
Alte impresii din această RUBRICĂEdem Paradise Hotel: