ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2009
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
JAN-2006

Vacanta placuta la schi

Franzl Lang - "Mitraliera de jodlere"

Am stat la aceasta pensiune timp de o saptamana si am ramas cu o impresie foarte placuta despre ce poate insemna turismul cu bani putini in alta tara. La vremea aceea Poiana Brasov sau Predeal erau destinatii de lux pentru multi dintre cei ca mine, care doreau un loc de cazare decent si o masa buna (e drept ca la pretul astronomic al unei vacante pe la noi contribuia si costul telecabinei, unde nimeni nu auzise de abonamente...).

Pensiunea are 18 camere si este localizata intr-o zona linistita a statiunii, la cativa zeci de metri de castelul Kaprun. Ei spun ca au sauna, sala de fitness si solar dar va spun cu sinceritate ca nu am vazut nimic din aceste dotari. Am vazut doar camerele, restaurantul si camera de "cazare" pentru snowboard, pentru ca plecam imediat dupa micul dejun si dupa ce ne intorceam de la partie mai aveam timp de un dus pana la sergem la cina. Marele avantaj este faptul ca statia de schibus este chiar in fata pensiunii (este chiar prima statie a autobuzului, si atunci poti sa gasesti linistit un loc pentru tine si pentru placa / schiuri).

In timpul vacantei noastre pensiunea a fost ocupata in intregime de romani si cu totii am avut, ca regim de masa, demipensiune. Micul dejun nu pot spune ca era foarte variat (chifle proaspete, unt, ou fiert, pate de ficat si cascaval), dar cina (sistem bufet suedez) a fost in fiecare seara extarodinara. Proprietarii pensiunii, Trauner-ii, organizau in fiecare seara cina cu alt specific: seara chinezeasca, italieneasca, seara barbeque etc la care se adauga bufetul de branzeturi si de salate. Mancarea foarte gustoasa, servirea ireprosabila! si eram la o pensiune de 3 stele... adica n-am fi avut chiar asa pretentii.

Noi am avut o surpriza cu bautura... fiind prima iesire cu demipensiune, nu am stiut clar ce este inclus si ce nu. Evident (acum mi se pare foarte normal) ca bautura nu a fost inclusa, dar noi am aflat de asta abia in ultima zi, cand am primit nota de plata: -). In prima zi, cand am vazut ca suntem intrebati ce bem si ca primim produsul dar nu apare si nota de plata, am zis ca asa o fi demipensiunea. Si ne miram cat de ieftin poate fi. Ne-am lipit de o alta familie de romani si, in fiecare seara, dupa ce hotaram ce sa bem, unul din noi comanda. Pentru toti 4 cati eram la masa. Vin, apoi vin fiert, mai o tuica fiarta, racoritoare sau ceaiuri. Nu are rost sa mai spun ca ne intindeam pentru cateva ore bune cu masa, licorile si povestile. Chiar ne-am simtit bine si ne intrebam de ce majoritatea co-locatarilor pleaca imediat dupa ce au terminat de mancat. Eh, pana la urma am inteles: in ultima zi am primit separat nota de plata pentru bauturile consumate. Ne-am facut probleme stiind ca niciodata nu ne-am uitat pe nici o lista de preturi (nu exista niciuna, poate daca am fi cerut in mod expres...) si ca intotdeauna am comandat "pentru toata masa", dar pana la urma distractia ne-a costat 180 de euro. O suma rezonabila, zic eu, si ma bucur ca am aflat preturile doar la final. Poate altfel ne-am fi gandit mai mult la bani si mai putin la faptul ca vacanta inseamna detasare, relaxare si, de ce nu, ocazia de a iti face noi prieteni (tinem legatura si acum cu familia respectiva, ba chiar au facut cateva sute de kilometri ca sa vina la noi la nunta, desi intre acest eveniment si vacanta in Austria trecuse un an jumate).

Trimis de lizuk in 11.11.09 12:15:08

VIZUALIZĂRI: 2707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Pensiunea se vede in fundal, pe dreapta

ileanaxperta*
[11.11.09 12:30:45]

lizuk, glumind, bineinteles, bine ca si in ultima zi ati mai avut suficienti bani...stii, se poate intampla si inversul distractiei. Si eu as fi gandit la fel: bine ca m-am distrat, relaxat, pt. ca, in fond, asta este cel mai important intr-o vacanta. Noi am patit ceva asemanator la prima iesire in Grecia, unde am avut minibar in camera si am consumat ceva bauturi de acolo, pana sa ne spuna cineva ce si cum. Oricum, nici noua nu ne-a parut rau. Nici n-aveam de ce. Eram doar in prima noastra vacanta afara...

[11.11.09 12:50:56]

Ha ha, si acum imi vine sa rad... chiar ca noroc ca am mai avut banii! Eu imi propusesem, nu stiu de ce, sa cheltuim absolut tot ce aveam la noi pe cumparaturi, si pana in ultima zi am incercat sa facem asta. Nu aveam prea multi, stiam ca am platit excursia din tara, aici ne mai trebuiau pentru skipass si mici distractii... In fine, am incercat sa ne luam haine de ski - banii nostri nu pareau suficienti pentru nimic din ce se vindea pe acolo (si care sa imi si placa) pentru ca piata se aliniase la cerintele rusilor (haine de ski "imbunatatite" cu blana naturala la maneci, gluga etc). Si atunci am zis sa ne luam fiecare cate o caciula si niste manusi - fiecare "set" era aproape 120 de euro. Ma rog, atata am lungit-o si atata am analizat preturile, pana cand in ultima zi am renuntat, am zis ca sunt prea scumpe si am ramas cu banii in buzunar. Ca altfel, nu stiu cum s-ar fi terminat povestea!

Aaaa, si inca o faza, fara legatura cu Austria, dar legat de minibar: la un hotel de 4 stele deschid minibarul, ma uit pe sticle, citesc etichete, le pun inapoi si vad un anunt: toate produsele care au fost scoase din frigider trebuie sa fie platite, pentru ca exista nu stiu ce sistem care "simte" ca au fost miscate. Am ramas masca... noroc ca nu ne-au taxat si nu ne-au intrebat nimic. Dar de atunci ma uit atenta la minibar, desi nu inteleg cum puteau ei (tehnic vorbind) sa "simta" ca eu amscos un anume produs si sa mi-l puna la plata

mirelab
[11.11.09 13:47:53]

lizuk, sistemul pentru minibar exista de multisor... eu l-am intalnit prima data la paris prin 2004, tot asa am fost norocoasa... dar iti dai seama ca cei de la receptie s-au amuzat de fata care am facut-o cand ne-au dat nota de plata... doar am balmajit ceva si au zambit, primindu-ne inapoi nota)).

Ar tb sa facem un jurnal de calatorie pt cei interesati cu: asa nu)

[11.11.09 13:52:32]

Ma bucur sa vad ca nu sunt singura care am patit-o... (nu pe principiul "sa moara si capra vecinului", dar pana acum credeam ca sunt singura care nu a stiut ca un astfel de sistem exista). Sincera sa fiu, desi am calatorit foarte mult si am stat intr-o multime de hoteluri de toate categoriile, atunci a fost singura data cand am dat peste un minibar asa destept :-)

ileanaxperta*
[11.11.09 14:04:03]

Fetelor, eu sa fiu sincera si spre rusinea mea, habar n-am avut de asemenea minibar gen 007 (bond, james bond). Acuma mi-am adus aminte ca in toamna, cand am fost cu fata mea in Odessa, de n-am rotit si invartit sticlele din minibar, pt. a face loc la prajiturile iam iam, mama, ce bune erau si le luam de jos, dela un magazin numai cu dulciuri extra bune atat la papilele gustative cat si la buzunarul portofelului meu. Cred ca ar fi facut scurt instalatia lor electrica la cat am "manarit" sticlele alea din minibar. (si nici macar un dop n-am desfacut...). S-au desteptat, domle, si minibarurile astea!!!!...

molko*
[12.11.09 12:09:46]

In principiu, din ce am vazut eu pana acum, minibarurile autotaxabile nu sunt chiar niste frigidere obisnuite, ci fiecare sticla (sau punga de dulciuri) are lacasul ei iar in momentul in care o "extragi" te taxeaza. Din cate imi aduc aminte, parca nici nu poti sa o mai pui la loc. Sau... asta am intalnit eu pana acum.

In alta ordine de idei: imi poti spune pretul unei camere duble/noapte cu demipensiune? Acceptau si doar mic dejun? iar 180 euro pe bauturi, 2-3 familii o saptamana intreaga nu mi se pare o suma mare... inseamna ca pensiunea practica totusi preturi rezonabile.

Mersi,

[12.11.09 13:10:43]

Mai jos gasesti doua linkuri cu oferte de vacanta la aceasta pensiune. Din amintirile mele, noi am platit tot cam atata, adica in jur de 250 de euro pentru o saptamana, cazare si demipensiune. Toata lumea care era in pensiune a venit in aceeasi zi si am plecat deodata, si vad in ofertele de mai jos ca si acum pastreaza sejururi obligatorii de 7 zile in sezonul de ski. Nici atunci si nici acum vad ca nu merg pe varianta de cazare si mic dejun, dar sa stii ca in zona sunt mai mult pensiuni si nu hoteluri cu restaurant, asa ca nu stiu daca ai putea manca pe undeva mai bine.

- pe infoturism.ro

- pe magazin-vacante.ro

Referitor la costul suplimentar, cei 180 de euro au fost doar nota noastra de plata, prietenii nostri au avut una cam tot pe acolo... Noi comandam pentru toata masa, dar cand comandam eu mi-o punea mie in cont, iar cand striga vecinul "fur alles" - pentru toti! i-o trecea lui in cont. Chiar si in aceste conditii, la cantitatile comandate de noi, nota nu e mare, sa stii, iese o consumatie sub 13 euro de persoana pe seara (ceaiuri, racoritoare, vin, tarie). Nu zic ca e ieftin sa bei de 13 euro pe seara, dar gandeste-te ca noi am comandat ca si cum ar fi fost din partea casei: -)) Si ce m-a surprins a fost corectitudinea cu care au trecut tot pe bon, fara nici o "infloritura"

molko*
[12.11.09 13:28:43]

In general caut mic dejun pt ca imi place sa mananc si sa incerc atmosfera in locuri diferite, ma cam plictisesc in aceeasi locatie.. (cu exceptia vacantelor cu copilu' la all inclusive - acolo nu am ce face). 13 eur e ok totusi. Mersi de raspunsuri

[13.11.09 23:22:11]

Desi la impresiile despre hoteluri nu stiu daca se obisnuieste adaugarea unui fundal sonor, eu te-as ruga sa pui totusi melodia de mai jos. Pentru noi pensiunea asta nu a insemnat doar un loc unde am dormit si mancat, ci unde am avut unul dintre cele mai vesele si placute concedii

http: //www. trilulilu. ro/Agrimensor_K/5f56d6264fdd90

webmasterXY*
[13.11.09 23:37:36]

Cu mare placere, numai sa aveti grija cum ramaneti in skiuri pe aceasta melodie

ileanaxperta*, lizuk, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂSportpension Trauner [ Kaprun ]: