ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 19.01.11
SEP-2012
2 ADULȚI -- v: -

A treia oara in Grecia şi a fost cel mai bine!

M-am decis sa postez desi au trecut aproape doi ani de cand am fost deoarece am vazut ca nu s-a mai postat nimic si consider eu ca poate voi fi de folos cumva.

Suntem un cuplu din Oradea, am optat pentru acest hotel in urma impresiilor citite aici pe site-ul dumneavoastră si desi din câte vad exista si oameni nemultumiti, noi am fost foarte multumiti. Dar sa incep cu drumul, a fost bun, am facut 13 ore din Oradea pana la hotel, am gasit usor hotelul! Cand am ajuns acolo am fost intampinati cu amabilitate şi ospitalitate. Bagajele ne-au fost carate de un angajat al hotelului care le-a preluat cu o masinuta de golf si le-a dus la receptie. Hotelul este întradevar vechi, dar curat si întretinut. Receptia curata si renovata, scarile si coridoarele la fel, caldirea principala avea si lift. Am primit camera după ora 13, am avut cu vedere la mare în corpul principal unde era si receptia. Camera era la etajul III, spatioasa, baia nu foarte mare dar curata, un balcon mic dar cochet cu un uscator de rufe rabatabil, totul stalucea de curatenie. Mentionez ca mobilierul si frigiderul (minibarul) erau vechi dar funcţionale. Întradevar era un anunt prin care se interzicea utilizarea acestuia (si totodata se mentiona ca daca sunt atinse produsele din interior trebuiesc platite, produse care aveau niste preturi exagerate), dar noi l-am utilizat si nu ne-a zis nimeni nimic desi se facea curatenie zilnic. Legat de acest minibar mai vreau sa specific ca la plecare am predat cheia pur si simplu, ne-au întrebat doar daca am consumat ceva si nu s-a dus absolut nimeni sa verifice camera în urma noastră ci ne-au dat pasapoartele si ne-au urat drum bun.

Lenjeria de pat era imaculata la fel si prosoapele, asa cum ni s-a comunicat la receptie s-a si intamplat adica faptul ca se face curatenie zilnic, se schimbau asternuturile si prosoapele la 3 zile. Consumabilele pentru toaleta erau completate tot zilnic.

Privelistea era minunata, efectiv îţi lua rasuflarea, sper ca se observa si din poze acest lucru . Din balcon se vedeau marea, pinii, gradina minunata. Referitor la mare si la plaja doar cuvinte de lauda, lucru demonstrat si de steagul albastru cu care a fost premiata plaja. Apa era minunata, turcoaz, extrem de limpede si curata. Sezolngurile erau contra cost dar cine nu dorea putea sa se aseze pe nisipul fin. Piscina era curata, cu orar de functionare, aici senzlongurile erau gratuite. Noi am stat intr-o singura dimineata la piscina în rest am preferat sa profitam de apa marii.

Pentru a ajunge la plaja aveai trei variante: liftul care functiona doar cu cheia de la camera, incapeau 4 persoane, sau pe niste scari care erau langa lift sau pe o alee care pornea din curtea prinicipala. Noi am incercat toate variantele. In septembrie temperaturile nu sunt foarte ridicate dar apa este cea mai calda din tot anul si pentru noi este un lucru foarte important sa bucuram de apa si sa nu fim nevoiti sa urcam in camera la amiaza.

Un plus pentru acest hotel, un lucru pe care nu l-am mai intalnit pana acum este ca organizeaza si faciliteaza sejururi si pentru persoane cu handicap si se comporta deosebit de frumos cu acestia. Am remarcat ca multi turisti cazati aici aveau diferite probleme de sanatate (deficiente de vedere, erau paralizati, sindromul down etc) si erau tratati cu un mare respect, la fel ca si restul clientilor din hotel.

Din ce am observat eu din totalul turistilor cazati jumatate erau familii cu copii asa ca dimineata si seara gradina se umplea de galagie si de prezenta mai mult decat agreabila a acestora, de la noi din balcon se vedea intrarea la resturant.

La intrarea în sala de mese erau anumite momente in care se astepta dar nu exagerat, te intrebau numarul camerei ca sa il bifeze pe o lista pentru a vedea daca au veniti cu toti la masa, mesele se debarasau rapid, noi am mancat cred ca tot sejurul la aceasi masa. Personalul foarte amabil, vorbitor de engleza, nimeni nu te-ar fi privit urat sau se te grabeasca. Mancarea era bufet suedez, din punctul nostru de vedere foarte buna, diversificata, foarte bine gatita:

-dimineata: cafea, ceai, lapte, suc de fructe, iaurt, paine, cereale, oua fierte/omleta (delicioasa), mezeluri feliate (2 sau 3 sortimente), masline, castraveti, rosii (noi am gasit in fiecare zi), foietaj cu branza, cascaval, branza feta, crema de ciocolata, gem, miere de albine, unt, cremvusti, clatite, paine cu oua, budinca, compot, fursecuri

-seara 1 sau 2 feluri de supa/ciorba, felulul II era cel mai bun, destul de diferit, foarte gustos, si multe modalitati de alegere si combinare a acestuia. Erau 2-3 feluri de paste si 3 feluri de sosuri, sau sufleu de paste la cuptor, frigarui, orez simplu, cus-cus, mazare, fasole verde, cartofi prajiti, snitele, peste file, tocanita, musaca de vinete, fructe de mare, friputura de miel sau porc sau pui, sarmale, salate ti le preparai singur si aveai de unde alege: rosii, masline, rucola, castravetii, salata verde, varza, cu diferite desinguri: ulei de masline simplu sau cu arome, iaurt, tzazichi. În fiecarea seara serveam si salata pentru ca toate legumele erau proaspete si rezultau cel mai gustoase si savuroase salate; fructe: struguri, mere, pere, portocale, nectarine, pepene rosu; desert: prajituri, gris cu lapte, orez cu lapte, diferite spume/creme cu fructe sau cacao. Toate au fost foarte bune, unele prajituri se preparau in fata clientilor si trebuia intradevar sa astepti putin dar nu din vina personalului ci din vina celor care isi umpleau farfuriile la refuz si nu se gandeau si la ceilaltii care asteptau. Apa nu era inclusa, se asigura contra cost. Nu am vazut in nici o zi “lupta pentru mancare” descrisa intr-un alt review, daca se consuma un sortiment de mancare bucatarii schimbau tava goala cu una plina cu acelasi fel de mancare (aveau un sistem de incalzire prin niste conducte sub tavile de mancare care asigurau ca meniurile servite erau tot timpul calde). Referitor la diversitatea care i-a nemultumit pe altii as vrea tare mult sa stiu ce manaca acesti oameni la ei acasa zi de zi???

Noi felicitam din suflet pe toti cei care sunt implicate in procesul de preparare si servire a meselor. Din fericire, din punctul nostru de vedere, totul a fost foarte bine si foarte multumitor si nu s-au confirmat unele pareri negative publicate de alti turisti. Consider ca bani au fost investiti foarte bine , raportul calitate /pret mai mult decat foarte corect si sigur vom reveni cu mult drag!!!

Per total hotelul nu e unul de 4*, referitor strict la dotarea camerelor e de 2* dar trebuie sa tinem cont si de tariful serviciilor achizitionate deoarece nu cred ca in suma achitata de noi am fi gasit ceva mai bun in Grecia. Pentru cei care doresc mai mult lux sau am pretentii mai deosebite nu recomand pt ca nu vor gasi aici (probabil ca acestor li s-ar potrivi mai bine un sejuri All Inclusive în Trucia), in schimb cei care doresc sa se simta bine, sa se bucure de peisajele Greciei, de mare, de plaja, de o gradina minunata, de o camera curata, de bucataria greceasca excelenta, de o masa foarte bogata si diversificata recomand din tot sufletul.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie cu mult drag.

Trimis de alyna_oradea in 10.06.14 15:05:18
Validat / Publicat: 10.06.14 16:35:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Da de doua ori si am postat parerile despre ambele hoteluri.

VIZUALIZĂRI: 3501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alyna_oradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 una din terasele hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[10.06.14 17:32:49]

Basy
    [03.07.14 15:56:13]

@webmaster: ok localizarea!

visatoarea
    [13.07.14 10:26:03]

Sunt intru totul de acord cu parerea dvs, ati fost foarte obiectiva. Si eu m-am simtit la fel de bine si am fost multumita de acest hotel acum in iunie 2014 (si eu am plecat cu o usoara retinere dupa ce am citit impresiile unora). Il recomand si cum ati precizat raportul calitate-pret este foarte bun.

delia93
    [11.01.15 07:54:45]

@alyna_oradea: Buna,

si noi avem rezervare in septembrie la acest hotel sper sa fie ok, sincer am emotii.

alyna_oradeaAUTOR REVIEW
    [12.01.15 08:54:31]

@delia93 -

Eu personal consider ca nu ai de ce sa ai emotii, nu stiu unde ai camera, in care corp, am inteles ca acolo unde am avut noi adica in corpul principal sunt cele mai ok.

De obicei suntem destul de pretentiosi la manacare, dar ma repet si sustin ca a fost foarte buna.

Plaja cea mai frumoasa din toate 4 locurile in care am fost in Grecia... seara era minunat sa te plimbi pe faleza sau sa faci baie.

Inca pastrez aminitire vii in minte din acest sejur.

In ultima vacanta din Grecia, respectiv septembrie 2014 Ouranopolis a avut si eu un soc, am fost dezamagita de totul de cum am ajuns. Am plans si am zis ca vin acasa, dar dupa ce m-am calmat am incercat sa vad plusurile si am reusit sa am un concediu frumos.

delia93
    [23.07.15 08:27:42]

@alyna_oradea:

Buna ziua,

Tot încerc sa iau legătura cu o persoana care a fost la acest hotel si sper sa ma ajutați. Noi suntem din Cluj si mergem in Septembrie. As vrea sa va întreb pe unde ați mers, pe la bulgari sau prin Sebia? Oare cum este mai bine? Va mulțumesc!

visatoarea
    [23.07.15 21:47:19]

@delia93 - Noi suntem din Satu Mare, si in Grecia vom merge in septembrie pt a 6 oara si de fiecare data am mers prin Serbia. Drumul nu este greu, doar in Macedonia se lucra la autostrada, dar nu ai nici un stres, calatoresti in siguranta, nu iti cer politistii mita fara motiv - cum am auzit de la altii care au plecat prin Bulgaria.

Daca mai aveti intrebari linistita, daca pot sa va fiu de folos cu cea mai mare placere.

Va doresc concediu placut

alyna_oradeaAUTOR REVIEW
    [24.07.15 12:00:00]

@delia93 - Si noi am fost de 4 ori si de fiecare an am mers pe Serbia, Macedonia.

Am facut cam 14 ore din Oradea, cu mici opriri pentru toaleta, cafeluta sau pur si simplu sa admiram peisajele.

In total ne-a costat drumul 100 - 110 Euro cu taxele de drum incluse, nu am avut nici o problema cu politia sau la vama, uneori chiar te baga in fata daca esti roman (la greci ma refer).

Am alimentat la dus cat si la intors, in tara si in Macedonia unde mototrina era mai ieftina ca la noi, am platit chas sau cu cardul si a fost totul foarte bine.

Mie personal chiar imi place sa studiez drumul, peisajele si mi s-a parut ca avem ce vedea in aceste doua tari, plus ca in fiecare an s-a lucrat la autostrada si se vede acest lucru.

Va doresc concediu placut, si sper sa postezi si tu impresii la hotel la intoarcere.

alyna_oradea, Basy, delia93, visatoarea
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexander The Great [Kriopigi]: