ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2014
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 06.06.14
JUN-2014

Corfu - de vis!

Buna ziua! In data de 3 iunie m-am intors din vacanta in Corfu. Am fost cazata impreuna cu sotul meu la Niouris Marina Apartments.

Am stat in prima vila, la etajul 1, unde am avut un apartament foarte spatios, cu bucatarie mare, utilata cu absolut tot ce-si poate dori cineva care gateste, frigider incapator, plita si cuptor electric, fierbator de apa, hota, baie cu cadita de dus (spatioasa si aceasta) si o camera mare, cu doua paturi mari de cate o persoana, noptiere, masuta de toaleta cu oglinda, sifonier incapator, etc.

Cealalta camera a apartamentului a fost inchisa, insa nici n-am fi avut nevoie de ea, pentru ca a fost spatiu mai mult decat suficient pentru doua persoane. Balconul lung, care dadea spre strada, avea 2 masute rotunde de plastic cu cate 2 scaune, loc numai bun de stat la terasa :).

In spatele vilei exista piscina cu bar, unde lucreaza o doamna foarte simpatica, foarte comunicativa, cu care ne-am facut prieteni. Sezlongurile si piscinele (pentru ca au si de copii - adancime de 0.5 m) pot fi folosite in mod gratuit, numai ca nu ai voie sa consumi bauturile proprii sau mancare adusa din camera. Deci daca vrei sa bei ceva, comanzi si platesti (ex. 2 euro un pahar de suc, 3 euro o doza de heineken + chipsuri gratis), iar daca vrei sa mananci ceva, la snack bar au sandwich-uri, pizza foarte buna (preturi cam intre 5-6-7 euro). Totul este extrem de curat, apa din piscina este excelenta, in camere curatenie maxima, la 2 zile venea cineva sa ne schimbe lenjeria, prosoapele, sa ne aduca hartie ig, sa ia gunoiul, sa ne dea cu mopul, etc. Chiar e o fata din Romania angajata acolo pentru curatenie, care a fost si translatorul nostru, intrucat Marina, proprietara, nu vorbeste engleza, decat greaca. Apropo, pe insula nu vorbeste nimeni lb romana, dar daca sti engleza, te descurci perfect.

La taverne preturile sunt destul de mari (de ex. eu am cheltuit intr-o seara pe 2 pizza Margherita, 2 beri, 2 sucuri si ceva bacsis cam 40-50 euro)... Bine, a fost si muzica greceasca live si poate mai mult de-asta mi s-a parut ca merita. In Agios Gordis exista foarte multe supermarketuri, in cazul in care te gandesti ca iti faci aprovizionarea sa iti gatesti la vila, doar ca preturile si aici sunt foooarte mari! Deci atentie, nu te duci in Corfu cu buget redus, ca mori de foame! La supermarket o doza de bere e 2 euro, niste feliute de salam, cam 10 felii transparente, vidate, costa 3,5 euro, un kg de cartori costa cam 1.7 euro, fructele sunt scumpe, apa plata e ieftina - 6 sticle X 1,5 = 1.3 euro, in timp ce la piscina o singura sticla de 1.5 costa 1 euro, lichiorul lor traditional din Kum Kuat e intre 1.8 si 30 euro, depinde de sticla, toate dulciurile pe baza de kum kuat la gasesti la fiecare pas, doar ca, dupa cum am zis, nu trebuie sa gandesti in lei, decat in euro.

Daca vrei, poti inchiria atv-uri, scutere sau chiar masini pt plimbari pe insula, sunt centre de inchirieri la tot pasul si nu e foarte scump.

Trebuie stiut ca toata statiunea e situata pe munte, deci, cu cat cobori, ajungi la plaja, cu cat urci, mergi in varful muntelui. Peisajele sunt absolut superbe, deci daca esti globe trotter, esti in lumea ta acolo.

De la Niouris, ca sa ajungi la plaja, cobori o straduta plina de taverne si magazine de haine si suveniruri, cam 350-500 m, nu stiu cat sa zic exact. La coborare, e ok, ca ai viteza, dar cand te intorci obosit de la plaja, e mai greut. Plaja e minunata, cu nisip auriu, fin, curat, marea e turcoaz si apa limpede, fara alge, insa sunt curenti in golful respectiv, asa ca sunt valuri.

In alte statiuni mai din nord, ex. Paleokastritsa, sunt ape linistite. Am fost aici la Paradise Beach si apa este super linistita, cu niste culori de vis. Una peste alta, daca te gandesti sa mergi cu buget redus in vacanta asta, ar fi bine sa iti pui in bagajul de cala si cateva alimente vidate sau conserve (apropo, desi acolo muntii sunt plini de maslini, in supermarket gasesti masline doar vidate, pachetele mici de vreo 200 de g cam 10 euro, uleiul de masline este foarte scump fata de Romania, iar produsele pe baza de ulei de masline, chiar exagerate... iar pentru ca vorbeam de conserve, atentie ca mai mult pe alimente de acest gen se bazeaza supermarketurile, nu exista carne proaspata, peste proaspat nu ai de unde cumpara, decat din piata de peste din Corfu Town, unde ajungi cu autocarul dupa un drum de vreo 30 min... si ca si cand nu ar fi o insula, inconjurata de ape pline de peste, preturile sunt mari comparativ cu cele de la noi). Asadar, pentru ca tot nu ai ce sa cumperi de la supermarket decat vidate si conserve si instanturi si semipreparate, nu ar fi rau sa iti iei din tara cate ceva.

Odata ce problema ca mancarea ti-ai rezolvat-o, nu mai ai decat sa cumperi suveniruri, produse specifice insulei... si sa explorezi. Din Agios Gordis pana in Corfu Town poti sa iei autocarul - biletul e 2.2 euro, mergi cam 20-30 min pana in autogara, de unde foarte usor ajungi in orasul vechi, unde e un fel de Venetia fara canale. Magazine peste magazine, taverne, cafenele, spa-uri, obiecte ieftine din piele veritabila care chiar merita, bijuterii din aur si argint la preturi foarte bune, hainele sunt urate si foarte scumpe (ex. un tricou banal 40 euro, o pereche de pantaloni scurti 20-30 euro, deci chiar nu se merita).

Langa autogara e portul, la 10 min de mers pe jos intri in orasul vechi, unde sunt o gramada de bisericute, catedrale, muzee, stradute cu specific, e ceva foarte frumos. In cateva ore de colindat, ai vazut tot orasul. La intoarcere, autocarul are alta ruta, costa tot 2.2 euro, dar ca dureaza mai mult calatoria, cam 70 min.

Eu am ales perioada mai-iunie pentru ca temperaturile sunt mult mai acceptabile, dupa jumatatea lui iunie cresc exagerat, atat temperaturile, cat si preturile.

Cat despre mine, eu am prin o oferta foarte buna, am platit 488 euro cu toate taxele, cu avion (Blue Air cu masa de pranz inclusa +bauturi, la intoarcere Aegean cu mic dejun inclus + bauturi si deserturi). Dupa ce m-am intors, la aceeasi agentie, aceeasi vacanta, costa 870 euro, la aceeasi vila.

Asa ca orientati-va din timp si o sa aveti parte de o locatie de vis, cu bani putini. Merita! Corfu e superb!

Trimis de alyssa_anda in 06.06.14 16:52:39
Validat / Publicat: 06.06.14 19:26:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alyssa_anda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

[06.06.14 19:26:12]

@alyssa_anda: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicoleta.b
    [07.06.14 13:13:22]

Bun review. Si noi avem de gand sa mergem in acelasi loc, iar postarea ta ne-a convins.

Peste tot preturile la taverne sunt asa de mari? pt ca o masa pt 2 pers in Thassos ajungea la 25 de euro, iar 50 cat spui tu ca e aici mi se pare ff mult!

Mai vreau sa te intreb daca exista vreo agentie de turism in statiune, de unde se pot lua excursii optionale?

Autobuzele locale merg des spre corfu town, sau trebuie sa te grabesti daca vrei sa vizitezi ceva?

Mersi frunos

[07.06.14 14:22:57]

@nicoleta. b: Buna, Nicoleta! O sa incep cu raspunsul la intrebarea despre taverne. Da, e scump, depinde ce alegi si ce mananci, noi am fost la o taverna unde era si muzica live atunci si unde preturile au fost cam mari. In afara de 20 euro cat am dat la cantareti pentru ca ne-au facut pe plac, am platit 35 euro pentru 2 pizza Margherita (care la noi una e in jur de 10 lei), 2 beri Heineken, o Cola si o apa minerala. De exemplu, o portie de musaca e intre 15-20 euro, o porte de pulpe de pui e 10-15 euro, o salata de fructe e intre 6-8 euro, o inghetata e intre 2-4.5 euro... Sunt preturi mari comparativ cu noi, dar e cumva de inteles pentru ca e o insula care traieste in mare parte din turism, in afara de exportul produselor traditionale sau, mai stiu eu, exploatarea zacamintelor de marmura...

In statiune sunt vreo 3 sau 4 agentii de turism, nu mai stiu exact, de unde iti poti achizitiona excursii optionale cam la 33 euro. Agentia prin care am mers eu ne-a propus vreo 5 excursii, fiecare la pret de 38 euro, in afara de cea in Albania, pentru care trebuia sa platesti in plus pe vapor o taxa de viza de 10 euro de persoana si inca 20 de euro optional daca vroiai sa mergi in excursie organizata de albanezi dupa ce ai ajuns pe coasta lor. La noi a fost pretul de 38 stas pt o excursie, daca mergeai in 2 plateai 35 pt fiecare, iar daca vroiai 3 excursii, plateai 33 euro pentru fiecare. Eu am fost la Paradise Beach in Paleokastrista... Am plecat cu un autocar din statia de autobuz care este aproape de vila, am mers vreo 40 min pana mai spre nordul insulei, in statiunea Paleokastrista, despre care se spune ca este cea mai frumoasa statiune, de aici, din portul Alipa, am plecat su speed boats spre grotele Nausicai, unde apa este de niste culori incredibile, unde cresc si corali roz (se spune ca doar in Corfu se gasesc) si am ajuns pe plaja Paradisului, unde era un cuplu de greci cam de vreo 60 de ani... el ne facea gratar de pui, iar ea ne pregatea salata greceasca si ceva felii de pepene rosu. Am avut pranzul inclus in pret. Peisaje superbe, atata doar ca pe plaja nu exista nimic amenajat, nu exista sezlonguri, nu exista umbrele, nu exista toaleta, singura solutie e sa mergi vreun km pana la capatul plajei, unde gasesti niste bolovani dupa care sa iti rezolvi treburile. In afara de aceste mici minusuri, merita peisajele, e ceva ce nu am mai vzut in alte locuri.

Autocarele Green Bus (locale) duc pana in autogara din Kerkira (Corfu Town). Eu am plecat la ora 9.15 de la vila si la intorcere sunt doar 3 autocare, la ora 11,13 si ultimul la 17.30 parca. Oricum, e timp berechet sa bati la picior tot orasul, e usor, mai ales daca ai o harta. Si chiar daca nu ai, e ok, pentru ca sunt la tot pasul panouri turistice cu harti, unde iti arata exact unde te afli. Iar daca nu, oricum, localnicii sunt foarte draguti sa te indrume.

Cam asta e, dar daca mai ai si alte intrebari, iti raspund cu cel mai mare drag!

Denisa13
    [07.06.14 15:51:28]

@nicoleta. b: Anul trecut noi dadeam la o masa cam 25 de euro (doua feluri principale, bere, apa). Un fel principal era in jur de 10 euro, plus - minus 1-2 euro. Pizza era intre 7 si 12 euro. Cred ca gasesti si locuri mai ieftine. Tatoneaza intai preturile si apoi decizi unde si ce mananci. Noi am luat masa in general in Ipsos (acolo eram cazati) si in Paleokatrista. De exemplu in Paleokatrista era o terasa in port (sus pe deal, de unde se vede portul) cu preturi foarte mari si mancare jalnica. Noi am mancat la intoarce, mai spre statiune, pe partea dreapta la o teresa (nu-I retin numele) cu preturi mai mici decat in Ipsos, mancare foarte buna. Despre terasa aceasta am citit aici pe site.

In Ipsos erau vreo 3 supermarketuri cu preturi diverse. Diferentele erau semnificative. Daca nu ma insel noi am cumparat de la AB, parca aveau cele mai bune preturi. Berea Amstel la alimentara din colt (aleea principal cu strada care ducea la hotel) era cam 1 euro. Am gasit oferta aici sub un euro, dar in general erau 7 euro, 6 beri.

Nu cred ca nu vei gasi in Agio Gordis preturi accesibile. Astept sa te intorci si sa ne povestesti.

Vacanta placuta.

nicoleta.b
    [07.06.14 16:57:00]

va multumesc frumos pt raspunsuri. o sa ne luam bani de rezerva in caz ca mancarea o sa fie mai scumpa decat ne asteptam.

oricum suntem genul care nu leneveste toata ziua la o terasa cu berea in mana, asa ca nu cred ca mancarea ne va da batai de cap totusi.

O sa va povestesc in august detalii

[08.06.14 08:47:05]

Ce bine ca a venit cineva de acolo. plecam si noi in 17 iunie. Te rog, poti sa-mi spui ceva de albine si alte insecte. Merg cu copilul si mi-e frica pentru el de albine...

Dragoș_MD
    [08.06.14 09:16:32]

@didi: dacă ți-e frică de albine, caută să eviți parfumurile, fructele, băuturile și mâncărurile dulci (sucuri, înghețate, bomboane, prăjituri etc.) când ești în aer liber.

Dacă totuși se apropie vreuna, nu te agita - caută s-o îndepărtezi suflând spre ea, sau cu un evantai (ziar), nu dând din mâini!

În caz de înțepătură, acul e bine să fie scos cu mare grijă, preferabil cu un vârf de ac de cusut, nu trăgând de el cu penseta sau cu unghiile - asta va determina comprimarea sacului de venin care rămâne atașat de ac și o supra-otrăvire a înțepăturii. Zona se freacă bine cu amoniac, persoana înțepată e bine să bea un comprimat de calciu efervescent (antialergic).

Dar dacă respecți cele de mai sus, nu se ajunge până acolo.

Iar în cazul (puțin probabil că o albină aterizează pe cineva, ultimul lucru care trebuie făcut este s-o alungi cu mâna (sau mai rău! s-o strivești). Trebuie lăsată să se odihnească și va zbura singură.

[08.06.14 09:33:32]

@Dragos: multumesc, dragos. sper sa nu avem probleme. Eu i-am explicat copilului sa nu se agite, nu stiu daca o sa si faca asa...

[12.06.14 08:47:57]

@didi: Noi nu am avut nici macar un fel de probleme cu albinele, dar probabil ca nu era perioada lor. In schimb, am mai citit si despre altii care au avut de furca cu tantarii.

Noi am folosit un aparat electric cu ultraviolete pe care l-am avut in priza non-stop, asa ca ii electrocuta pe toti.

La geamuri nu exista plase de tantari.

[12.06.14 16:10:10]

@alyssa_anda: multumesc. da, luam si noi aparat de tantari

[20.06.14 08:48:14]

Review-ul a fost mutat la rubrica nou creata Niouris Marina.

Alexa Nico
    [25.05.15 11:52:16]

Buna! Anul acesta, impreuna cu prietenul meu ne-am hotarat sa mergem in Corfu. Dupa multe cautari, deoarece bugetul este cam redus, ne-am hotarat sa ne cazam7zile zile la Marina Appartaments si am cateva intrebari la care te-as ruga din suflet sa imi raspunzi cand poti si ai timp:

1. ce camera sa ne alegem avand in vedere ca eu am un somn foate sensibil (lucrez in sanatate) si ma trezeste orice zgomot si am inteles ca unele sunt la strada si iar altele au vedere la un deal...

2. intr-o camera dubla de 2pers kicinetta e in aceeasi incapere sau sunt 2 sunt diferite

3. pe ce mail ai putut sa comunici cu cei de acolo.

Mulumesc mult si astept raspuns!

[25.05.15 15:32:30]

@Alexa Nico - Buna! Referitor la prima intrebare o sa te cam dezamagesc! In toata statiunea ai sa auzi zgomote de motoare de scutere si atv-uri de dimineata pana seara. Camerele de la parter au vederea catre piscina, insa acolo, ca sa-ti raspund si la cea de-a doua intrebare, kicinetta este undeva inspre strada, in camera!!! La etaj sunt apartamente (noua ne-au repartizat chiar primul ap de la et. 1, adica exact cum intri in curte, primul balcon pe stanga. Mie mi-a placut mult acolo pentru ca am avut spatiu, am fost doar 2 pers intr-un apartament, bucataria e bucatarie, camerele sunt camere, baia e baie. Nu sunt toate la un loc

Iar la ultima intrebare nu am un rapuns exact. In sensul ca cei de la agentia de turism din Corfu ne-au dat un nr de tel pe care ii puteam contacta, ne-au tinut ei la curent in legatura cu ora de plecare la sfarsitul concediului. Iar proprietara vilei venea o data la doua zile cu menajera (care e din Bacau, o cheama Gabi). In rest, nu stiu ce sa zic, probleme nu am avut, poti sa faci ce vrei acolo, sa te simti ca la tine acasa, nu te intreaba nimeni de sanatate ) Daca mai ai intrebari, te astept cu drag! (Si eu aveam in plan sa mai merg o data acum, in mai, insa tocmai mi-am luat catel mic si nu il pot lasa cu nimeni)

Alexa Nico
    [26.05.15 00:10:49]

Iti multumesc din suflet pentru lamuriri! M-ai pus putin pe ganduri cu zgomotul noaptea dar pana la urma nu "batem"atatia km sa dormim . si mai am

2intrebari:ce putem face seara, adica exista locuri unde poti sa mergi sa te mai si distrezi un pic ca doar deaia suntem tineri nu just kiddingmergi sa te mai si distrezi un pic ca doar deaia suntem tineri nu ? (just kidding) si a doua te rog sa-mi zici si ce e de vizitat prin imprejurimi

[28.05.15 09:52:44]

@Alexa Nico - Cu zgomotul ai sa te obisnuiesti, mai ales daca ai de gand sa inchiriezi si tu un atv sau un scooter. Iar de vizitat, te sfatuiesc neaparat sa iei autobuzul si sa mergi in oras, drumul pana acolo e foarte frumos, iar acolo sunt o gramada de minunatii de vazut (plus magazine foarte frumoase- apropo, daca ai de gand sa iti iei haine, sfatul meu e sa te abtii, preturile sunt foarte mari!!! , in rest, accesorii, argint, aur, suveniruri, gasesti ce vrei). Sa nu ratezi inghetata, care e delicioasa, mai ales combinatia de fructe grecesti. In Agios Gordis poti sa te duci la taverne, restaurante, unde sunt deseori spectacole cu muzica live. Exista un singur club de biliard, sa nu te astepti la discoteci, muzici bubuind ca in Mamaia, ca n-ai sa gasesti. E mai mult o statiune linistita Oricum, atmosfera de acolo, unde toata lumea se cunoaste cu toata lumea si daca nu se cunoaste, se imprieteneste, localnici care trateaza turistii ca pe unii dintre ei... e ceva minunat!! Toti sunt foarte calzi, primitori, prietenosi. Si pentru ca statiunea asta nu ofera foarte multe posibilitati de distractie, singura varianta e sa iei harta, inchiriezi atv-ul si pleci in alte statiuni

Daca esti fan vizite, te sfatuiesc sa iti iei excursia cu turul insulei cand iti este prezentata de catre reprezentantii locali ai agentiei de turism , in care sunt incluse multe din obiectivele din Corfu. Nu te sfatuiesc sa iei excursia in care am fost eu, cu Paradise Beach, nu se merita!!! Zici ca esti naufragiat pe o insula pustie din care nu poti sa scapi nicium!!! Si o sa iti prezinte si o excursie intr-un sat pescaresc pentru o seara greceasca, aia se merita! E distractie. Dar daca nu vrei sa mergi, sa stii ca si in statiune se organizeaza, si pt ceva euro, poti participa

Daca esti fan mers pe jos/ explorat de unul singur... daca o iei in sus pe drumul ce trece pe langa vila, treci pe langa livezi de lamai, portocali, mandarini, paduri de maslini (ca astia cres sporadic aici) si ajungi intr-un sat cu specific pescaresc. Eu nu am fost, dar mi-au povestit niste persoane care au stat cu noi si au zis ca a fost foarte frumos. Drumul e de vreo ora-doua, asa ca sa va luati lichide/mancare ca sa rezistati pana ajungeti acolo, unde am inteles ca se si poate manca

Asadar, harta!!! Neaparat O sa va dea si cei de la agentie niste pliante la fiecare si acolo aveti si o mica harta, sa va orientati in oras si in imprejurimi

Alexa Nico, alyssa_anda, Denisa13, didi, nicoleta.b
    Alte impresii din această RUBRICĂNiouris Marina Apartments: