ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2014
ÎNSCRIS: 17.07.12
MAY-2014

Marble Beach - To go or not to go

Stiu ca in fiecare an mii de romani iau cu asalt plaja de marmura. Scriu acest review pentru a descuraja marcar o parte din ei sa faca asta.

Noi am fost in Mai 2014 si nu se platea nicio taxa de intrare, care este de 6 euro si drumul era pustiu. Altfel drumul este prin de masini si cred ca e destul de complicat sa ocolesti toate craterele de pe drum.

De la hotelul nostru din Thassos Town pana la plaja sunt fix 6 km din care 2 pe asfalt si 4 pe drum de pamant. Cei 12 km (dus-intors) i-am facut in fix 50 min.

Era sa ma intorc de vreo 2 ori pentru drumul era zob, dar am zis hai ca mai e putin si poate merita. Prima parte am reusit sa o fac cu viteza a doua, dar ultima nu reuseam sa merg decat in a intaia.

Dupa 25 min am ajuns. Apa arata bine, pietrele de marmura sunt dragute, dar daca te uiti 360 de grade in jur ai senzatia ca esti pe santier. Este ca si cum ai merge sa faci plaja pe un santier. Asta a fost feelingul meu cand am ajuns acolo. Feeling pe care l-am pastrat tot timpul cat am stat acolo.

In bugetul pentru ziua respectiva mai trebuie sa puneti si 5-10 euro cat este un spalat de masina pentru ca ea o sa fie plina de un praf alb... de marmura :)

Daca nu v-am convins si tot vreti sa mergeti acolo, ca indicatie mergeti numai pe drumul principal, vor fi tot felul de stradute stanga, dreapta, dar drumul principal va lasa fix in "parcarea" plajei.

Concluzia zilei pentru mine a fost ca am mers 40 min pe un drum praf ca sa fac plaja pe un santier, cand puteam sa fac plaja pe multe alte plaje mai frumoase.

Trimis de educlass in 16.05.14 00:50:03
Validat / Publicat: 16.05.14 07:02:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (educlass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.05.14 06:59:34]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

[16.05.14 07:00:20]

@educlass: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[16.05.14 08:18:07]

Salut! De unde ai scos taxa aia de 6 euro, ca sa poti ajunge la Marble? ea nu exista nici in sezon, ci este doar o taxa pe care o platesti daca vrei sa ajungi in complexul Makriamos!

gotty
[16.05.14 10:12:56]

Eu am renuntat sa merg cu masina acolo gandindu ma la haosul ce va fi in parcare precum si la faptul ca, in mod sigur, mi as fi lasat ceva ramasite din ea pe drum.

Insaaaa, am folosit taxi boatul. Frumos, lejer si la indemana.

Se gaseste in portul din Thassos, costa cativa euro, face cam jumatate de ora pana acolo. Singurul inconvenient este ca ajunge un pic cam tarziu pe plaja, fiind destul de greu sa mai gasesti sezlonguri.

alinafulg
[16.05.14 14:10:58]

Si noi am fost anul trecut in iulie la aceasta plaja. Aveti dreptate, ma simteam ca pe un santier iar masina a fost plina de praf dupa un drum anevoios. In iulie era o mare ingramadeala acolo, nu am gasit loc pe sezlong iar daca nu aveai loc nu aveai unde te aseza deoarece nu era spatiu pentru a putea sta pe prosop.

Am stat doua, trei minute, am facut niste poze si am plecat. Pentru mine a fost o mare dezamagire, ma asteptam la cu totul altceva, parea o copie nereusita a unor plaje din Insula Lefkada.

educlassAUTOR REVIEW
[16.05.14 16:36:51]

@mircea rpd: Asa citesem pe un forum. Probabil ca am inteles gresit. As sterge asta din post, dar nu stiu cum

Makriamos probabil ca merita 6 euro.

banal
[16.05.14 16:49:35]

@educlass: Am cateva intrebari pentru dvs. De ce am mai mergi in Thassos daca la plaja de marmura e santier; daca la metallia beach aluneci cand intri in apa; daca la Giola e departe si nu poti urca decat foarte greu la intoarcere la manastire ne imbraca ei cu vor atunci... Eforie este pentru cei ce nu le place aceste plaje ale Thassosului.

[16.05.14 17:48:31]

@educlass: sa stii ca merita! mie unul Marble nu-mi place, in sezon nu ai loc sa arunci un ac, daaaar sunt si persoane care sunt topite dupa ea (gen, sotia mea).

[16.05.14 17:52:17]

@banal: pana la mijlocul lui Iunie, la Marble nu este nimic amenajat, asa ca stai linistit! anul trecut, in iunie au fost niste ploi mari, incat suvoaiele au facut un sant mare in mijlocul plajei, in cateva zile au aranjat totul! Thassosul merita vazut in orice conditii, parerea mea!

cloverina
[17.05.14 14:35:47]

Şi eu sunt de părere că Marble-ul este supraestimat! Clar pentru cei care merg cu maşina personală (dacă nu cumva aveţi vreun SUV) nu merită! Nu o spun doar pentru că noi am făcut pană, pur şi simplu s-a întâmplat. Doar că ajungând acolo singurul loc unde poţi vedea "natura" este departe în larg. Pentru că este full de oameni, mai cu bun-simţ sau mai... fără.

O prietenă mi-a spus că a fost în mai şi a fost ok, fiind extrasezon. Noi am fost în plin sezon şi nu m-aş mai duce a doua oară. Poate doar într-o croazieră pe mare, să facem o baie, o poză şi să plecăm.

În rest prefer să nu mă calc în picioare pe un şantier supraestimat, la care ajung cu chiu, cu vai după multe încercări.

blonduta_blue
[02.07.14 17:25:00]

@banal: ca bine le zici: p (y)

Bogdan888
[05.07.14 19:32:00]

sal

eu am fost pe Marble Beach... la inceputul lui mai si era distrusa... marea acoperise jumatate de plaja cu nisip.

Recomand neaparat ochelari de soare altfel ramai orb.

Mai recomand daca tineti la masina personala nu o bagati pe drumul ala forestier. cele joase sigur vor atinge de jos, apoi cei 4 km de drum datorita gropilor o sa obositi de condus + ca mai aveti si drumul de intoarcere.

In rest este foarte frumoasa zona.

bye

[05.07.14 19:43:40]

@cainebogdan: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

iulianic
[05.07.14 21:05:13]

@All: Pentru că m-am întors din Thassos de numai o săptămână, cred că sunt în măsură să furnizez informaţii mai noi.

Drumul până la Marble Beach este într-adevăr păcătos, dar nu imposibil. Dacă mergeţi acolo la primele ore, nu veţi găsi aglomerat - cel puţin aşa era la sfârşitul lunii iunie. Marble Beach nu este o plajă pe care să rămâi toată ziua. Deşi în anii anteriori a fost amenajată (am văzut poze cu şezlonguri frumos aliniate, dar cam înghesuite), în prezent nu există nimic în afara unor duşuri care nu mai funcţionează.

Marble Beach este o plajă inedită, o plajă pe care merită să o vezi, să o încerci şi apoi să pleci. Cel mai frumos se vede de pe vasele de croazieră şi se pare că mulţi aleg această variantă. Cât am stat noi acolo (vreo oră), s-au apropiat de ţărm trei vaporaşe cu turişti. Au staţionat în larg, au pozat, dar nu au fost debarcaţi acolo.

Cât despre faptul că şoferii ajung stresaţi la Marble Beach, da, confirm! I-am văzut pe unii chiar nervoşi nu doar din cauza drumului prost, ci şi pentru că acesta nu este semnalizat. Adică, după ce că mergi pe un drum prost, nici nu ştii dacă este cel bun şi nici cât mai ai până scapi de calvar.

În legătură cu taxa... Nu, nu există aşa ceva! Dintre toate plajele pe care le-am văzut în Thassos, doar la Makyammos se percepe o intrare de 3 euro de persoană matură (pentru copilul de 4 ani şi jumătate nu s-a pretins nimic). Dacă mai adăugaţi 7 euro pentru o umbrelă şi două şezlonguri, rezultă ceva mai mult, dar eu cred că merită la condiţiile care sunt acolo.

dianabzs
[09.04.15 17:26:52]

@iulianic

ce bine ca am dat de ecoul tau! nu stiam daca sa mergem sau nu la Marble Beach, vorba colegului.

m-ai convins ca cea mai buna si comoda varianta este croaziera. multumesc!

Mitzoi
[23.06.15 15:44:48]

A fost careva

in 2015 la Marble? sunt interesata daca s-a amenajat ceva gen umbrelute, sezlonguri...

[23.07.18 17:24:50]

Mutat în rubrica "Marble Beach / Saliara Beach, SKALA PANAGIA (C. AMMOUDIA)" (nou-creată pe sait)

alinafulg, banal, Bogdan888, cloverina, dianabzs, educlass, gotty, iulianic, mircea rpd, Mitzoi
Alte impresii din această RUBRICĂMarble Beach / Saliara Beach: