ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2014
ÎNSCRIS: 30.09.10
AUG-2012
DURATA: 1+1 nopți

Barokk Hotel sau popas catre Europa

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari

Departe mai este Constanta de batrana Europa! …. Drum lung, obositor…. Cand oare o sa ajungem si noi pe o autostrada sa parcurgem 700Km in 5-6 ore pana la granita cu Ungaria? Inca mai speram ca in viata asta!

Da! Pana sa ajungem in Vestul Europei, aveam nevoie de o escala pe care o faceam in Ungaria la un motel de langa autostrada in Tatabanya. Cautand pe net si altceva, ne-a atras atentia o locatie mai aproape de granita cu Austria, tot langa autostrada. Din pozele de prezentare si review- rile de pe booking si tripadvisor, am bifat aceasta locatie ca loc de odihna, de o seara.

Hotel Barokk. Adresa: Gesztenyesor 3 Hegyeshalom, 9222. Ungaria

Hotelul este clasificat la 3 stele, si din dotari se incadreaza.

Am facut rezervarea pe booking, am primit apoi confirmarea si de la hotel pentru o noapte de cazare.

Pretul pentru o noapte de cazare cu mic dejun inclus pentru 3 persoane a fost de 58 euro, si in plus o taxa de oras de 1,5 euro de persoana, deci 4,5 euro.

Am ajuns la hotel intr-o duminica pe la jumatetea lui august 2012 dupa masa. Nu a fost greu sa il gasim mai ales ca aveam setate coordonatele in GPS, dar si indicatiile cum sa ajungem primite odata cu rezervarea. Nici nu e foarte complicat.

Hotelul este pozitionat langa autostrada la o distanta de cativa zeci de metri, deci nu se aude zgomotul traficului. In fata are o curte mare, cu gazon, flori diferite, ingrijite si in lateral dreapta cum privesti dinspre strada, este aleea de acces in curte, si parcarea pentru destul de multe masini. Am lasat masina in parcare si placut impresionati de exterior am mers la receptie.

Doamna era ocupata la telefon, noi am cascat putin gura in holul receptiei si discutam intre noi, caci eram si cam obositi si convorbirea se prelungea iar receptionera nu ne dea atentie. La un moment dat inchide convorbirea si ni se adreseaza pe un ton calm, intr-un limbaj ardelenesc linistitor cu “buna ziua si bine ati venit la noi! ”

Ooops! Romanca! Ne-am privit asa rapid intre noi si am redat intr-o fractiune de secunda discutiile noastre. Am zis ceva de rau? vreeo injuratura? slava domnului ca nu! Era ok. Si-a cerut scuze doamna pentru telefon si intarziere, noi i-am raspuns ca nu e nicio problema si asa am trecut peste moment. Am platit, am facut formalitatile de cazare si hai la masina sa ne luam strictul necesar pentru o noapte. Pe alee pana la masina ne amuzam intre noi, incercand sa ne reamintim oare am zis ceva deranjant? A... nu. ! Ne-am minunat de trofeele de pe pereti, de racoare, de liniste, am vazut baruletul micut opus receptiei, intrarea catre sala de mese. Siguuur nu am zis nimic.

Camera noastra era chiar prima pe holul care pleca dinspre antreul de la receptie catre stanga, si de pe hol era pe stanga. La intrare in camera imediat pe dreapta era baia. Nu mai tot povestesc ca avea toaleta nu stiu de care sau chiuveta curata si cabina de dus. Astea sunt deja obisnuite in afara. Prosoape curate, oglinda, uscator si ce iti mai trebuie intr-o baie.

Camera avea un pat de o persoana in partea stanga. apoi o masa cam pe mijloc si in dreapta era patul matrimonial destul de mare sa incapa 3 persoane si in lateral erau noptiere. Salteaua confortabila, si pernele asa moi, parca deja ne imbiau la somn. Ne-a placut lustra foarte frumoasa, tablourile ce ornau peretii si brusc am avut senzatia ca suntem intr-un conac de vanatoare al vreunui nobil maghiar de pe la anii 1900. Asta era imaginea intregii pensiuni.

Internet wireless este disponibil în întregul hotel şi este gratuit.

Peste tot trofee de vanatoare, pasari si animale impaiate, tablouri, mobilier mai vechi dar super intretinut. Se vedea ceva bun gust in decorare.

Sala de mese era mare, iar noi am ocupat o masa catre curte, sa servim cina de unde puteam privi prin geamul de sus pana jos, si respiram aerul curat si proaspat mirosind a iarba proaspat cosita dupa ploaie, caci mergeau aspersoarele de udat gazonul.

Si salonul de mese era decorat cu niste lustre mari, mai degraba mini candelabre asa in diferite culori, mesele frumos aranjate, chiar am vazut 2 scaunele speciale pentru bebei sa poata sta la masa, erau cateva dulapuri vechi asa de epoca sa le zic sa nu se inteleaga ca erau rapciuge, intretinute si polisate frumos, iar inauntru vesela de calitate.

Noi am servit masa de seara, a durat cam 15-20 de minute pana sa ne serveasca, dar la alti clienti care veneau mai tarziu am vazut ca se intarzia mai mult deoarece nu era atunci decat un ospatar si mai venea si ajuta doamna de la receptie.

Dupa orele 18.00-19.00 incepea sa se aglomereze la hotel, veneau grupuri de turisti, foarte multi romani in tranzit catre Italia sau Spania, dar si sloveni, slovaci, plimaretii de olandezi si alte natii. Am vazut un comentariu negativ in legatura cu timpul de asteptare al unui client nemultumit. Oamenii veneau in general de la drum lung, obositi si poate usor iritati de aceea se imflamau imediat in caz ca era ceva in neregula, probabil de aici si comentariile negative ale unora nemultumiti.

Noi am fost multumiti drept dovada, la intoarcere din excursia prin Astria Germania, ne-am mai rezervat o noapte tot la acest hotel. Aveam o restanta la o ciorba gulas de fasole, bunaaaaa si trebuia neaparat sa mai gustam inca odata. Si asa s-a si intamplat.

Micul dejun era variat, nu excelent, dar indestulator cu: ceaiuri, suc de fructe, lapte, cafea, mezeluri, branza, masline, mai era si iaurt, cereale, fructe.

Am observat ca langa acest corp de cladire principal, in lateral in prelungirea parcarii mai au un corp de cladire, dar noi nu am stat acolo sa va spun cum este.

Camera noastra fiind prima de pe hol, in apropierea receptiei, era putin deranjant ca se auzeau vocile din zona receptiei mai ales la ore tarzii cand inca soseau oaspeti, dar si dimineata cand plecau, unii dintre ei fara bun simt, se credeau probabil pe la campurile de unde au plecat.

Am citit acum un review al unui turist roman care reclama patul fiind prea mic, perna cam subtire, altcineva se plange ca patul scartaie, dar spune ca e prea mare camera si nu prea incalzita si se plang de zgomotul facut de ceilalti turisti care vin si pleaca.

Acestea fiind spuse, voi decideti daca este hotelul care va poate aduce linistea si odihna pentru o noapte, repet este doar o locatie de tranzit si nu cunosc imprejurimile. Impresia noastra per total a fost una buna, fiind cazati doar o noapte la dus si una la intors, nu putem spune mai multe despre lenjerie daca se schimba sau nu, ori despre curatenie de zi-cu zi.

Va doresc concedii placute oriunde v-ati afla, iar celor care inca nu au ajuns inca, macar sansa de a visa... Multumesc.

Trimis de alunelu69 in 12.05.14 18:47:44
Validat / Publicat: 12.05.14 19:53:48

VIZUALIZĂRI: 1674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

[12.05.14 19:53:18]

alunelu69AUTOR REVIEW
    [12.05.14 20:18:57]

@webmaster: Punct ochit! Locatie identificata!

alunelu69
    Alte impresii din această RUBRICĂBarokk Hotel: