Kervansaray Hotel

Avatar Mircea P
înscris/ă în 28.06.13
MAY-2014

Un hotel decent

Am stat o noapte în acest hotel. Am ajuns destul de greu la el (practic, hotelurile din zonă sunt pe aceeași stradă, care șerpuiește printre ele, într-o zonă foarte aglomerată, cu sens unic, piatră cubică). Rezervasem parcare care nu este la hotel, ci într-o parcare publică din apropiere, unde un funcționar al hotelului a mutat vreo 4 mașini ca să o pot pune pe a mea. Locul de parcare era atât de îngust încât am scos pasagerii și bagajele pentru că nu mai puteam deschide toate ușile mașinii după parcare (”distracția” asta a durat vreo 20 de minute și a solicitat la maximum talentele mele de șofer, toate manevrele fiind ”la milimetru” din cauza spațiului foarte mic).

Camerele, care se doresc tradiționale, au un mobilier care amintește de cel al anilor '50 din România - era vechi, dar nimic tradițional. Baia nu avea încălzire, ba chiar era frig, așa că dușul a fost o experiență nu tocmai plăcută. Căldură au dat abia pe la 2 noaptea, iar încălzirea prin aparatul de aer condiționat nu făcea față dat fiind înălțimea foarte mare a camerelor. Paturile comode, pături învelite în cearceafuri, deci fix ca la bunica (e drept, am plătit pentru Turcia tradițională, nu la bunica).

În camera erau 2 ceaiuri (ciudate la gust) iar seara ne-au adus din, partea casei, 2 sticle mici de apă plată (nu știam că pot fi și la 0.33), un măr și o portocală, tacâmuri.

Micul dejun, ce s-a dorit bufet suedez, a fost sărac, mezeluri și brânzeturi procesate, singura sursă de proteine fiind ouăle fierte.

Pe de altă parte, este bine poziționat, în centrul zonei comerciale (o pitorească parte din Turcia), lângă hotel se mânca bine și ieftin (produse turcești).

Sincer, la 50 de euro/cameră, din perspectiva raportului preț-calitate, aș lua în considerare și alte oferte.

Și o să reconsider ofertele de cazare pentru că am de gând să mă întorc cât de curând în orașul Canakkale, pentru că are un farmec aparte.

Impresii încărcate de Mircea P in 11.05.2014 09:58:42

Validat / Publicat: 11.05.14 11:40:40

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Mircea P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2