ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2014
ÎNSCRIS: 02.08.12
APR-2014

Riviera Maya - Cancun

Buna tuturor,

In Ianuarie 2014 cand am vizitat pentru prima data Mexicul (a fost prima mea calatorie peste ocean) am cautat mai multe info despre zona si despre Mexic iar informatiile au fost partiale ca sa zic asa. Acum dupa doar 2 luni am revenit aici in Cancun, Mexic pentru a ramane permanent si am considerat de ajutor salas aici cateva impresii si sfaturi pentru cei ce vor urma sa viziteza Riviera Maya si Cancun. Eu si sotul meu ne-am mutat in Cancun deoarece el a fost detasat cu job-ul (ambii suntem romani). Conditiile de cazare pentru zona aceasta sunt deosebite, lanturile hoteliere intrecandu-se in oferte, in spatii generoase de cazare, in SPA-uri si tot felul de facilitate. Turcia este la degentul mic pentru Mexic. Parerea mea personala despre o excursie aici este urmatoare:

1. daca vrei sa vizitezi intens si esti o persoana activa nu are rost sa iti achizitionezi un pachet all inclusive deoarce minim 4 zilele le vei petrece in afara hotelului vizitand parcuri, ruine si alte puncte turistice pentru care ai nevoie de minim 1 zi (Cozumel - te poti scufunda cu sumarinul; Tulum - unde am gasit o plaja din vis (Plaja din fata hotelului Piedra Escondida - asta daca te atrage genul mai salbatic/romantic); parcurile Xel -Ha, Xcare si Xplore (vazut placut toate); Isla Mujeres - nimic deosebit; chichen itza - frumos). Daca mai vrei sa te mai plimbi si intr-o seara prin Playa del Carmen iar in alta prin Cancun, chiar nu are rost sa platesti la hotel pentru ceva ce nu beneficiezi. Mai bine iti inchiriezi un apartament intr-o zona rezidentiala frumoasa, o masina la aeroport si gusti astfel cu adevarat din aventura Mexicana schimband in fiecare zi restaurantul si mergand in fiecare seara la o bauta de mojito pe faleza din Playa.

2. daca doresti sa te relaxezi si sa mergi in excursie cu autocarul, organizat merita din plin sa cumperi unpachet touristic

Despre Playa del Carmen o sa va spun astefel: este o localitate frumusica cu multa activitate, principalele activitati turistice se desfasoarape Quinta Avenida (strada numarul 5). Aici este plin de buticuri si de restaurant iar vanzatorii si ospatarii sunt mai insistenti decat turcii in bazarele lor. Mare atentie preturile la tequila sunt duble fata de supermarket iar la celelalte produse sunt oricum mult peste valoarea lor reala. Daca in primele 2 3 zile vanzatorii imi pareau amuzanti apoi au inceput sa ma enerveze, nu mai vorbesc despre vanzatorii de excursii (ca sa scapi de ei le spui ca maine pleci), sau de ospatarii care parca vor sa te tarasca in restaurant. Din Playa del Carmen poti sa pleci la Cozumel (te sfatuiesc sa pleci de dimineta pentru ca e frumos sa poti lua masa de pranz acolo).

Despre parcurile tematice o sa fiu destul de succinda: stie mexicanul/ americanul sa faca turism. La Xel-Ha poti ajunge fie cu masina si cu excursie. Biletul de intrare costa cam la fel diferenta reprezinta costurile de transport. Poate la prima vedere pare costisitor, sa poti intra inntr-un parc thematic costa in jur de 100 de dolari dar daca iei in considerare serviciile puse la dipozitie in finala o sa iti para chiar un chilipir. La Xplore si Xel-Ha ti se pun la dispozitie mai multe serviciii (casete de siguranta unde sa iti poti lasa cheile de la masina de la camera, hainele cu care ai venit etc) in parcul Xplore nu ai ce sa faci cu banii totul se achita la inceput doar la sfarsit mai platesti pozele (doar daca vrei) pe care ti le fac ei in timpul sederii in parc. La Xel Ha mai sunt activitati care nu intra in costul biletului dar sincer nu prea merita sa le platesti extra, mai ales daca mergi sau ai mers si la Xplore. Ce poti face la Xel-Ha extra este sa innoti cu delfinii. In ambele parcuri ti se pun la dispozitie bauturi si mancare. La Xel Ha ai chiar un mic dejun copios si dupa ce ai terminat tura prin parc te asteapta mai multe locuri/ restaurant unde poti sa mananci si sa bei cat vrei. La Xplore nu ai mic dejun ai doar un loc de unde iti poti lua sucuri, cafele, fructe si niste biscuitei (sufficient pentru o persoana care vrea sa faca miscare acolo). La pranz esti invitat la o masa copioasa.

Despre Cancun ce sa va zic, este un orasel destul de mic pentru cat este de cunoscut. Ce trebuie vazut in Cancun este zona hoteliera extreme deluxoasa si de frumoasa.

Pana acum in afara de Cancun si Riviera Maya nu am mai vizitat nimic dar peste cateva zile voi merge la Merida si va voi lasa cateva impresii si de acolo.

Trimis de mytzushik in 06.05.14 18:20:49
Validat / Publicat: 06.05.14 19:58:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mytzushik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[06.05.14 21:27:28]

Draga mea, Ti-am dat vot maxim chiar daca nu ai pus niste fotografii. Consider importante sfaturile tale dar am citeva intrebari.

1. daca vrei sa fii activ cum naiba faci sa nu iei o excursie cu all inclusive si care a aiba si un pret decent? adica daca iei doar bilet de avion si oleaca de cazare, te duce mai mult decit daca ei un pachet cu all inclusive in care poti sa iti bagi piciorul la nevoie. parerea mea!

2... am uitat ce mai vroiam sa intreb. batrinetea, bat-o vina!!

[07.05.14 06:49:41]

@adri-nico: Buna, ai si tu dreptate ce sa zic. Cand am venit prima data si am cerut o oferta stiu ca am primit de la agentie suma de 3.500 euro avion, cazare si masa all inclusive/ 2 personae/ 5 stele. Separat biletele sunt cam 1500 euro, cazarea aici eu zic ca gasesti conditii super decente 80 dolari pe noapte iar diferenta eu zic ca merita investita in inchirierea unei masini si in schimbarea zilnica a locului unde mananci. Marele avantaj la inchirierea de apartamente in afara sistemului all inclusive este ca le poti lua mai aproape de centru sau chiar in centru.

TraianS
[07.05.14 18:20:37]

Eu si sotul meu ne-am mutat in Cancun

Hopa... avem colegi AFA undercover si-n Cancun.

Sper sa ne povestesti mai multe despre aceasta tara mai pe indelete si... sa incarci multe poze.

Nu te grabi cu reviewuri scurte - mai bine lungi si detaliate . "As a local" ai acces la mult mai multe secrete ale acestei tari. Sunt curios cu ce ne vei delecta in viitor.

[07.05.14 18:24:05]

@TraianS: Avand in vedere ca eu nu prea am activitate zic ca e bine sa mai fac cate o postare sa impartasec opiniile mele cu alte persoane. Imediatcum mai descopar un loc nou sau cum mai vad ceva frumos ce merita mentionat o sa va anunt.

[07.05.14 19:42:29]

@mytzushik: Pai cum te-ai mutat cu serviciul acolo si nu ai activitate? Ce serviciu e ala sa imi depun si eu CV-ul?

Esti o norocoasa ca ai ocazia sa vezi asemenea frumuseti si are dreptate colegul nostu cind spune ca trebuie sa ni le si arati, nu doar sa ni le descrii. Baga poze!!!

[07.05.14 23:21:57]

@adri-nico: Eu nu am activitate pentru ca nu muncesc, sotul meu munceste - el produce, eu cheltui

[07.05.14 23:43:15]

@mytzushik: pai si cheltuitul e o activitate care te seaca de forte! baga mare!

Adivera
[07.01.17 18:11:22]

@mytzushik: Buna! Care sunt preturile la mancare la restaurantele locale? in Cancun si Playa del Carmen plajele sunt private sau publice?

[07.01.17 20:12:53]

@Adivera: La restaurantele locale din. zonele turistice preturile sunt semi-turistice (gen europene) insa in Cancu si Playa e greu de ajuns la un restaurant local. Plajele sunt private mai toate sau poti face consumatie si sezlongul e gratis astfel. Daca ajungi acolo va recomand Tulum cu mare. drag.

Adivera, adri-nico, mytzushik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Riviera Maya: