ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
DIN: Targu Jiu
ÎNSCRIS: 10.12.13
MAY-2014

1mai la Iberostar Sunny Beach

Am petrecut 3 nopti la hotel Iberostar cu ocazia vacantei de 1 mai. Noi am stat mai exact in intervalul 30 aprilie - 3 mai. Hotel este unul destul de bun si corespunde in totalitate descrierilor de aici sau din ofertele agentiilor de turism. La partile bune as enumera camera foarte curata, spatioasa, cu mocheta crem impecabila, in care ti se afunda piciorul. Baia este dotata cu cosmetice si uscator de par. Nu exista halat sau papuci. Restaurantul hotelului este aranjat cu bun gust si m-au impresionat in sens bun platourile de branzeturi de la toate mesele si un fel de bar cu uleiuri de masline (8-10 sortimente) si condimente. Mesele in regim all inclusive le cunoaste deja toata lumea. Mancarea a fost proaspata si destul de variata fara a fi foarte multe feluri la o masa: 3-4 salate-antreu, tot asa garnituri si felurile principale din carne. Foarte slab stateau la capitolul peste - cel mult un fel, la cuptor. Foarte bune au fost legumele si fructele. La micul-dejun se gaseau feluri pt toate gusturile: iaurturi, branzeturi, mezeluri, gustari dulci, omlete, ochiuri, clatite, carnaciori, bacon. O sa amintesc si de imbulzeala de nedescris si de alergatura cu farfuriile pline, lucru care a umbrit sejurul petrecut acolo dar care cade in vina turistilor, nu a hotelului. Pe 1 mai hotelul era plin iar vacarmul de la masa era de nedescris, lucru care ne-a lasat un gust amar. Angajatii se straduiaua sa faca fata turistilor (99 la suta români) in sensul ca atunci cand se elibera o masa intr-un minut, maxim doua era debarasata si aranjata. Intre pranz si cina existau gustari cu dulciuri si hamburgheri, hot dog.

Ce nu mi-a placut la acest hotel: cafeaua de la micul dejun era sub orice critica (genul prafuri de la automat). Ca sa bei o cafea buna trebuia sa astepti deschiderea barurilor la ora 10, unde iti puteai comanda un espresso. Un alt punct negativ ar fi dulciurile de la pranz si cina care in 90 la suta din cazuri erau niste creme si budinci dubioase in culori stridente, nu am fost curiosi sa le gustam. Gazdele au compensat prin fructe, platourile cu ananas proaspat inlocuind cu succes prajiturile. Despre bauturile de la bar nu pot spune mare lucru intrucat nu le-am incercat. Sucurile erau groaznice, berea parea ok, vinul am inteles ca nu a fost grozav. La bar se putea comanda de la coniac local la sampanie.

Un alt punct slab al hotelului, desi este recomandat familiilor cu copii este asa-zisul loc de joaca: de fapt un tobogan pt bebelusi si unul pt copii mai maricei si un leagan.

Spectacolele echipei de animatori au fost si ele mediocre, dar fetitei noastre de 5 ani i-au placut.

Despre piscine pot spune doar ca existau, atat pt copii cat si pt adulti, nu le-am incercat vremea nefiind favorabila. Accesul la plaja se face pe un pod din lemn care scurteaza distanta. De 1 mai, plaja (publica) nu era amenajata, nu existau sezlonguri care sa poata fi inchiriate.

Statiunea Sunny Beach ne-a dezamagit, era un santier general, tarabe una peste alta. Daca nu ar fi fost Nessebar (superb!) in apropiere unde am fost in doua din cele trei zile cat am stat acolo, nu stiu cum ne-am fi petrecut timpul. Precizez ca noi comparam Sunny Beach cu Duni, locul unde ne-am petrecut vacanta in 2013, la hotel Bellville. In afara de aspectul camerei, care ne-a placut mai mult la Iberostar, Duni a castigat la toate capitolele si il recomand cu incredere in special familiilor cu copii.

Trimis de crisanais in 05.05.14 13:40:02
Validat / Publicat: 05.05.14 16:16:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, hotel Bellville

VIZUALIZĂRI: 2287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisanais); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂMelia Sunny Beach Resort (ex Iberostar) :