ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2014
ÎNSCRIS: 02.05.14
APR-2014

Adevarata Grecie

Peste asteptari. Poti intelege Grecia ,cultura si oamenii ei. de-a lungul vremurilor au stiut sa-si aleaga conducatori care chiar si-au iubit poporul, l-a aparat si nu la sacrificat. au cedat in fata cuceritorilor si si-au pastrat identitatea si cultura. nimeni nu a distrus in aceasta insula doar a mai adaugat ceva la istorie si cultura. aici au trait invatatii Greciei antice, iar aici ai parte de o experienta care sa-ti aminteasca cat de importanta este istoria Greciei pentru Umanitate.

Religve antice, Acropole, cetati bizantine si medievale se impletesc cu cultura turca. cuceritorii au respectat peisajul au respectat intelepciunea gasita si au protejat-o.

Trimis de dana barbu in 02.05.14 14:47:52
Validat / Publicat: 02.05.14 20:48:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana barbu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 acropolele dein lindos

[02.05.14 17:19:25]

@dana barbu: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat cu roşu sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului. După publicare, completările se pot aduce prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează...", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

msnd
[02.05.14 22:16:39]

Îmi cer scuze, dar prea puține informații transmise.

Eu personal nu am petrecut decât vreo 5 ore pe această insulă și în acest oraș, dar cred că aș putea să scriu 3 sau 4 pagini despre aceasta. De la ”Colosul” ce a constituit una din minunile lumii antice, la cetatea venețiană, sau de la templul lui Apollo, la întâlnirea Mării Egee cu Marea Mediterană, sau de la numărul vaselor din port, la musacaua mâncată la o terasă în inima cetății, și încă multe altele.

Asta ca să nu mai vorbim de celelalte minunății din interiorul insulei.

Vă sugerez, dacă este posibil, să mai faceți câteva completări.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.05.14 08:44:29]

Bănuiesc că în poza 07 acel mozaic este din Palatul Marelui Maestru, palat ce a fost ornat cu mozaicuri din perioada elenistică târzie şi cea creştină timpurie aduse din insula Kos.

Palatul Marelui Maestru a fost distrus accidental de către o explozie în anul 1856 şi a fost restaurat de către italieni în 1930 din ordinul lui Mussolini.

Primul Mare Maestru a fost cavalerul francez Foulkes de Villaret (1305-1319), acesta a negociat cumpăratea insulei Rhodos de la Vignolo de Vignoli pe atunci Duce al Insulelor Dodecaneze, Cavalerii Ioaniţi au rămas în insulă până în anul 1522 cănd au fost expulzaţi de către... Suleiman Magnificul . Unul din vinurile albe celebre din insulă se numeşte Villare... ... sunt atăt de multe de spus despre această insulă...

fra
[03.05.14 21:03:12]

@msnd: Ce-i drept, si eu, care nu am fost inca niciodata in Grecia, cred ca as fi putut spune mai multe despre aceasta destinatie, doar privind pozele postate de autor... Dar privesc acest review tocmai ca o mica introducere pentru poze, si deci felicit autorul si il/o incurajez sa ne scrie si despre alte destinatii.

Rodel
[04.05.14 13:20:58]

Cum mă pregătesc pentru un sejur în Rhodos (în iunie), aș vrea mai multe informații. Poate vei reveni cu un review mai amplu. Impresiile tale se potrivesc întregii Grecii, nu numai insulei Rhodos.

fra, msnd, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Rhodos Town: