ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 19.08.12
FEB-2014

O locatie de 3 stele meritate, linişte-lux-calitate-preţ

Am hotărît împreună cu soţia să petrecem sărbatoarea de Valentine"s day într-un loc retras, liniştit şi cu tot confortul necesar.

După o atentă studiere a ofertelor, am stabilit că la Păltiniş am găsi ceea ce căutăm, aşa că am făcut rezervare de la începutul lui Ianuarie, ca să fim siguri că nu avem surpriza să nu găsim locuri.

Ajunşi în hotel, de la recepţie ne-a întîmpinat un domn foarte amabil şi extrem de politicos, care ne-a spus că noi am rezervat o cameră dublă superioară, însă, conducerea hotelului a decis să ne cazeze în apartamentul panoramic, piesa de rezistenţă, după cum aveam să constatăm. Ajunşi la ultimul etaj, am intrat într-un apartament de cca. 100 mp, o imensitate, care întradevăr avea o privelişte panoramică de excepţie, avînd dotări mai mult decît suficiente, şi am să enumăr: băi utilate complet (cu uscător de păr şi bideu), veselă pentru cel puţin 4 persoane, în cazul în care doreşti să serveşti ceva în cameră, terasă superbă dotată cu sezlong-uri, masă cu scaune tapiţate, o plasmă de 110 cm în living, o imenstitate de frigider, halate de baie şi papuci iar farmecul total era întreţinut de un superb şemineu, care era funcţionabil, şi nu scotea pic de fum. Am solicitat într-o seară să îl pornească, şi foarte amabili, nu au avut nici o problemă în a-l porni.

Am remarcat curaţenia şi mireasma plăcută ce rămînea după ce femeile de servici îşi făceau treaba foarte atent.

Hotelul dispune de un spa foarte modern şi funcţionabil în totalitate, la intrarea de la piscine şi saune, este permanent un băiat ce vă oferă prosoape, şi vă stă la dispoziţie cu orice vă poate face mai plăcut sejurul. Noi prima dată am venit cu prosoapele noastre, însă ne-a spus pe un ton foarte amabil şi prietenos că nu trebuie să le avem pe ale noastre întrucît le putem folosi pe cele de la intare, şi le putem schimba de cîte ori avem nevoie, fără nici o problemă.

Hotelul mai dispune şi de un club pentru copii unde se pot juca în voie şi bucura de tehnologia modernă, tablete, etc.

Tot pe holul dintre etaje, vis-a-vis de clubul bebelaşilor, mese de biliard unde le puteai folosi gratuit.

Restaurantul foarte încăpător, cu locuri separate de fumători şi nefumători, cu delicatesuri pentru toate gusturile, însă ATENTIE preţurile nu sunt pentru toate buzunarele, extrem de mari: ciorbiţa 22 lei, papanaşi 34 lei etc.

Mergînd prin staţiune, am constatat că este singurul loc unde îţi poţi petrece timpul, neavînd alternative.

Totul a fost la superlativul absolut, chiar uimitor pentru România, foarte mult schimbat în bine, mai ales că am mai fost în această locţie, însă pe cînd se numea Casa Turiştilor.

Chiar dacă îi voi acorda nota maximă din toate punctele de vedere, am să fiu critic şi extrem de exigent, ca de obicei, şi voi scrie şi aici, ceea ce am discutat cu cineva din conducerea hotelului, lipsul lor îl reprezintă orchestra de la restaurant care, nu este, deşi seara se simte nevoia de a bea un pahar în compania unor acorduri muzicale, făcînd mult mai plăcută şederea, însă sunt convins că îşi vor remedia această problemă.

Îi voi mai vizita, mai ales că m-am odihnit extraordinar de bine, şi m-am simţit excelent.

Felicitări pentru: ospitalitate, curăţenie, confort, panoramă, amabilitate, bun simţ îmbinat cu inteligenţă a angajaţilor cît şi liniştea şi frumuseţea locului.

Trimis de maximus1976 in 10.04.14 23:25:01
Validat / Publicat: 11.04.14 07:05:19

VIZUALIZĂRI: 2752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maximus1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aşa arată apartamentul panoramic
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂHohe Rinne Păltiniș Hotel & Spa (ex Casa Turiștilor):