ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2014
MAR-2014
team-building

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

If is necessary, you can use the mop!

Deci, asta e priceless si trebuie sa o inteleaga orice roman care aterizeaza la Vila Chesa din Corunca (teoretic Corunca e un fel de Floresti al Targu Muresului).

Doamnelor si domnilor, "daca e necesar, puteti sa folositi mopul", asta scrie in doua limbi de circulatie internationala, romana si engleza of cors, pe peretii baii. Ma rog, termenul "baie" e o chestie pe care fiecare o intelege cum vrea. Eu, sunt obisnuit cu o chestie de vreo 8 metri patrati sau mai mare. La Vila Chesa, chestia e perceputa oleaca altfel si e de a dreptu' criminala cand faci un dus. In sensu' ca hogeacu' se umple instant si puteti folosi barca daca e necesar. Sau mopu' cum se sugereaza cu delicatete de catre onorata conducere.

Pe de alta parte, in restaurantul unde am deosebita placere sa ma aflu in acest moment, mirosul de lavabila e bestial si nu stiu daca printre nasucurile dumneavoasta se afla exemplare care stiu cum miroase o pereche de sosete nespalate. Asta e termenul cel mai apropiat de realitatea olfactiva inconjuratoare.

Facandu-mi tema cu privire la eventuale review uri cu privire la stabilimentul unde ma aflu, confirm faptul ca izolatia fonica e un dezastru dar asta e cea mai mica problema.

S-au schimbat urmatoarele, fata de review-ul colegului cristi_an3000, dupa cum urmeaza:

10 lei o ciorba. Fara alte acareturi pe langa ea.

10 lei un guias de porc, cu ceva carnati si cartofi multi multi.

7 lei cinj' de Metaxa d'ala ieftin.

Alte preturi nu mai pomenesc fiindca o sa spuneti ca-s snob.

Camera la opj' de lei, de mentionat faptul ca se face curatenie si daca vasul rezervor al WC ului se strica dimineata, dupa masa e reparat. N-am ce comenta, instalatoru' e operativ si se misca repede. Geamurile, chiar daca le lasi deschise, dupa masa le gasesti inchise. Asa o fi obiceiu' local...

Nu se fumeaza in camere desi detectoarele de fum sunt niste caricaturi si sistemul de supraveghere video cu care se lauda, e o gluma proasta facuta din camere false. Aici deja e ochiul profesionistului, daca aveti valori mari in masina, nu va bazati insa pe sistemul de supraveghere.

Patronu' tranteste doua gipane in parcarea destul de stramta si isi face lucrarile de extindere a restaurantului, dimineata la micu' dejun, cu o echipa de bastinasi care folosesc masina de gaurit ca niste adevarati Da Vinci ai Bosch ului.

Serviciul: criminal/mormantal.

O mentiune la capitolul "servicii" si fac mentiunea asta cu botu' intr-un bol de coniac pe care fatuta de la bar l-a gasit cu chiu cu vai. Altfel, primeam coniacul in pahar de whisky si n-aveam nimic bun de scris despre servicii. Da' asa se schimba situatia si avem dupa cum urmeaza:

Kinga. Singura chelnerita de pe planeta romaneasca ce paseste printre niste mese amarate, cu eleganta unei pisici, impartind zambete discrete in stanga si'n dreapta, stie cum arata un bol de coniac si se inseala gratios, punand 100 in loc de 50 :) Kinga asta, cu ochi verzi si bun simt, contrastand cu Tunde, care se cearta cu toata lumea (inclusiv cu clientii), manevrand ca un tanc rusesc printre aceleasi mese amarate.

Daca vreti sa o enervati pe Tunde, faceti comanda dupa ora 21:30. Va face o tentativa de refuz, voi inghititi galusca si faceti comanda la 21:55. O sa iesiti biruitori, cel mai probabil cu un scuipat in ciorba. Persoana pare capabila... nu'sh ce sa zic, eu nu m-am certat cu ea :)

Nene patronule, daca citesti randurile astea: fa-ti serviciul si sorteaza-ti angajatele. Ai cateva de top... si cateva deloc.

N-am scris demult pe aici si mi-au cam ruginit telescoapele dar nu ma pot opri sa va spun ca Vila Chesa nu mai e ce-a fost in istoria antica a turismului romanesc. Daca ai pretentii minime spre deloc, Vila Chesa poate fi locul unde sa te opresti pentru o noapte. Ca sa dormi undeva intr-un pat curat, sa te uiti la un TV maricel seara, in timp ce rontzai o aluna (evitati restaurantul = portiile-s mici, preturile-s mari).

Inca o chestie funny, ca sa adormiti zambind: masa vine de undeva de la etaj, cu un lift foarte fensi smensi. Nu prea ii vad rostul dar... trebuie pomenit.

Toate astea fiind zise, va doresc un sejur placut in alta parte, o seara deosebit de deosebita si un an nou fericit sau ceva de genul asta.

Trimis de RAIDER in 05.04.14 20:57:16
Validat / Publicat: 05.04.14 22:05:05

VIZUALIZĂRI: 1992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RAIDER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

carmen_22_09
    [06.04.14 20:55:10]

Am inteles ca dincolo de genul satiric al descrierii, is don't go if is not necessary!!!

Chiar mi-a placut review-ul! Vot maxim!

Ciclop72*
    [06.04.14 22:39:38]

Daca tot m-am oprit din ras, hai sa ma dau si eu istet.

Stimate domn, permite-mi, te rog, un sfat. Hai doua:

1) Schimba bautura! Un ardelean care bea coniac e precum marinarul de cursa lunga care incearca sa navigheze intr-o ferma piscicola. Adica... nu prea ''mere''. Treci pe palinca sau, daca e si sefu'de fata, da-o pe un whiskey.

2) Treci la alta cantitate: minim 250 ml pentru tine. Cu sefu'e alta poveste, pentru el comanzi direct 400 ml. Nu cred ca ai vrea sa se scoale inaintea ta de la masa iar la cantitatile astea nu o mai ''vezi'' nici pe Tunde, poate pe Zana Maseluta.

Hai, sa auzim de bine!

[07.04.14 07:31:12]

@Ciclop72: beau coniac prin definitie. Tuica beau prin natura de ardelean

1: Seful era langa mine la masa si mi a spus ca am uitat sa scriu in review faptul ca la micul dejun cafeaua nu e inclusa. Ceaiul da, cafeaua nu. E prima locatie de cazare unde stau si cafeaua are statut special.

2: Coniacul se bea in cantitati mici, nu e chestie de pilit ca si tuica, nu ma indoiesc de faptul ca stii asta. Se degusta, e ca la femei: un strop de ici... un strop de colo... ma rog, stii tu cum e. Sefu' pe de alta parte nu pileste, e un sef mai sef de felu' lui.

In afara de asta, sa beau un sfert la preturile din meniu, ar insemna sa mi rad diurna cu chestii lichide.

Criza monser, criza...

[07.04.14 07:36:18]

@carmen_22_09: multumesc pentru aprecieri

Recomand pensiunea doar in caz de necesitate.

biancuta
    [07.04.14 13:02:06]

@RAIDER, de ce nu ai incercat la Hotel Sandoria, sau la Business Hotel? Sunt in apropiere si aveai conditii mult mai bune, plus masa asigurata...

[07.04.14 20:14:40]

@biancuta: because budget.

Ma rog, locatia n a fost aleasa de mine insa, la banii astia am stat la Tineretului si crede ma, puteam intoarce masina din 3 miscari in baie. Macar atat

Pe de alta parte, daca am nimerit aici, scriu ce vad. De plans, nu ma plang dar trag o linie: la Chesa ma mai vedeti eventual cand o sa fiu adus intr o epubeta si facut pasta ca sa n am picioare si sa fug.

alinaro
    [07.04.14 20:20:42]

@RAIDER: Ai revenit! Mi-a placut!!

maria55 †
    [07.04.14 23:29:31]

@RAIDER, dupa raspunsul tau franc, adresat Biancutei, am prins curaj...

Pai daca... "because budget"... atunci nu crezi ca ai avut asteptari mult prea mari de la aceasta locatie?!

Nu interpreta asta ca pe un repros, fereasca sfantu'...

Am fost si nu o data, cazata la Vila Chesa, poate din aceleasi considerente... pret! Am ales singura, nu a hotarat nimeni in numele meu, crede-ma ca la pretul platit eu una am fost multumita! Am ales-o dupa ce am fost la Tineretului, la Pensiunea Ana Maria si la un alt hotel din centrul orasului, imi scapa numele (parca Premier), cu mentiunea ca si primele doua sunt centrale...

Sunt de acord cu ceea ce spui in mare parte dar nu in totalitate! "Daca ai pretentii minime spre deloc, vila Chesa poate fi... "

Unii ar putea crede ca e vorba de o hidosenie... dar cu pat curat, cum spui... ori locatia ofera totusi o cazare decenta ca nu degeaba e plin mereu si mai ales cu persoane care-si cauta de sanatate in spitalele din Tirgu Mures!

Parcarea era suficienta pt cel putin 15 masini (in curte) ceea ce nu peste tot gasesti, iar faptul ca este in Corunca nu e un impediment, de aici poti ajunge in centru mult mai repede decat din multe alte zone ale orasului...

Am votat articolulu pt savoarea, umorul sihazul de necaz... cum se spune, dar Chesa ramane o varianta buna pt cei care doresc un popas in oras, raportat la pret si in comparatie cu celelalte locatii exemplificate de mine.

[08.04.14 07:27:47]

@alinaro: am revenit ma bucur ca ti a placut

[08.04.14 07:44:19]

@maria55: dupa cum se poate vedea si la alte review uri, fac turism din cauza job ului. Bugetul alocat pentru sportul asta, e relativ mic.

Tipul asta de cazare, se incadreaza la stereotipul clasic si romanesc: "ce ai vrea la 80 de lei? ".

Hai sa ti spun ce vreau de la 80 de lei:

1: curatenie (da, se face)

2: liniste (nu, nu se face)

3: respect din partea angajatului vs client (se face/nu se face).

4: respect din cauza conducerii vs. client (nu se face)

5: cafeaua inclusa la micul dejun (nu se face)

6: restaurant la pret accesibil (nu se face)

Atat. Daca astea s pretentii, eu sunt popa catolic.

Am review uri scrise si la alte locatii. Preturi intre 80 si 100 de lei, cu o exceptie la 120. Diferenta nu e mare si nu e cea mai proasta cazare unde am stat, sa ne intelegem.

Scriu exact ce vad

Cat despre parcare, spatiul pentru masini, e marcat in momentul de fata pentru 15 insa, doar un sofer excelent ar putea ajunge pe 6 dintre ele in caz ca 9 sunt ocupate. A fost de 16 locuri, s a redus unul cu ocazia extinderii restaurantului (da, acum m am ridicat de la masa si m am uitat). N o mai zic pe aia cu masina julita in parcare

Oricum, dupa cate masini sunt trantite in parcare (doua dintre ele cu numar "CHE" - oare ale cui or fi?), n ai zice ca s a scumpit carburantul

In concluzie: data vitoare scriu despre Tineretului (am mai stat acolo de 2 ori dar am nevoie de refresh la informatii) si o sa transform Chesa in amintire amaruie. Personal, nu mai imi prezint fizicul aici.

In cazul de fata nu mi am ales locatia, intamplator a fost aleasa de firma.

Game over

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.04.14 08:23:48]

@RAIDER: Un superbonus binemeritat pentru o repriză de bună dispoziție dis de dimineață!

[08.04.14 20:05:33]

@johnnyredlabel: multumesc pentru apreciere