Crowne Plaza HOTEL  (stele cf clasif. AFA:  5*)

29.10.2009
Avatar expert
înscris/ă în 09.09.09
OCT-2009
240 EUR

Excelent pentru weekend si afaceri

Hotelul este situat in partea de nord a Bucurestiului, intr-o zona linistita cu multa verdeata, langa parcul Herastrau.

Am rezervat 2 camere peste weekend, pentru invitatii de la botezul copilului meu. Am sunat petru rezervare, personal amabil, reduceri mari in weekend, ceea ce arata ca strategia este sa ai pe cineva in hotel decat sa tii la pret si sa fie hotelul gol.

Idei:

- personalul foarte amabil si discret, te ajutau atunci cand chiar aveai nevoie, in rest te lasau in pace sa te simti bine (am schimbat o camera imediat pt ca nu mergea televizorul)

- hotel micut (3 etaje), curat, linistit cu multa verdeata in jur

- acces la spa (piscina, jacuzzi, sauna si fitness) in pretul hotelului

- camera normala, curata, de remarcat masa + fier de calcat - foarte utile pentru invitatii mei

- micul dejun cu tot ce doresti (in pret de 70 RON de persoana), foarte bun si variat

- pretul bun in weekend 80E camera dubla - nici la 3 stele nu am gasit la acest pret - in restul saptamanii preturile sunt duble deoarece hotelul este preferat de oamenii de afaceri si straini

- holul prietenos cu muzica discreta, ambianta placuta, acces internet wireless, am stat cu placere la un pahar si o discutie

- in weekend se organizeaza nunti in diferite sali, trebuie ceruta o camera mai departe de aceasta zona (poate fi galagie)

- hotelul este in afara zonei centrale, este destul de dificil de ajuns in centru cu mijloacele de transport in comun, taxi-ul e singura solutie, deci NU e recomandat pentru cei ce vor sa se plimbe prin centru sau sa viziteze

- un minus ar fi ca parcarea se plateste, dar e de inteles pentru Bucuresti unde daca gasesti un loc disponibil parchezi imediat, cred ca nu au vrut sa se complice cu angajati in parcare care sa urmareasca masinile

- este foarte aproape de zona de afaceri din nord bucuresti, baneasa, piata presei libere, chiar pipera

- un alt minus internetul in camera se plateste, tinand cont ca e un hotel de business cu preturi mari in timpul saptamanii, mi se parea normal sa fie gratis

- preturi destul de mari in timpul saptamanii, normale pentru un hotel de 4 stele

- ideal pentru prezentari si conferinte

In concluzie, un hotel foarte placut si discret pentru intalniri de afaceri sau invitati din provincie la diferite evenimente.

Cea mai haioasa faza, a fost cand am intrebat de mic dejun si piscina (era o intrebare generica) si la receptie au inteles ca vreau micul dejun la piscina, nu pareau foarte mirati...

Impresii încărcate de expert in 29.10.2009 13:26:07

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (expert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  400 PMA (din 3 voturi) nota2

[26.04.10 14:57:30]

Am citit acum review-ul tau si ma bucur ca a scris cineva pe acest site despre Crowne Plaza. Eu sunt din Bucuresti, insa, datorita serviciului, mai mult de jumatate din zilele saptamanii mi le "petrec " la conferinte organizate in hoteluri din Bucuresti. De departe, Crowne Plaza este preferatul meu, nu dintr-un motiv anume, ci pentru un ansamblu de considerente, care, luate fiecare in parte, sunt minore: aspectul holului de la intrare, micuta curte interioara, salile de conferinte, restaurantul Primavera (cel de la intrarea in hotel), terasele unde se poate servi masa, personalul. Nu stiu cum arata camerele, dar doar elementele pe care le-am mentionat sunt suficiente pentru a-l plasa, personal, pe primul loc in topul preferintelor mele.

Am un singur amendament la cele scrise de tine: nu se ajunge deloc greu in centru cu transportul in comun. Este o masina (311) care se poate lua de langa hotel (statia este la 3-4 minute de hotel), care merge pana in centru si care circula, de regula, foarte bine. In privinta pretului, majoritatea hotelurilor din Bucuresti practica discount-uri destul de mari in week-end, asa ca pretul de 80 de euro/noapte (care tie ti se pare un pret mic) il mai gasesti si la alte hoteluri de top din Capitala.

- expert
[26.04.10 15:08:42]

Da, stiu ca se ofera discount-uri in weekend, dar in acel moment a fost cea mai buna oferta calitate/pret. Mai cautasem la Radisson, Novotel si Howard Johnson, dar preturile cred ca erau cam duble si fara mic dejun. Da, asa e, exista autobuz si chiar si tramvai, dar e destul de departe de centru + centru vechi mai ales pentru cei ce vor sa viziteze si nu vin in interes de servici. Depinde si de oameni si cat de comozi sunt, unii colegi de ai mei prefera Novotel pentru ca e mai aproape de centru, altii Crowne Plaza ca este mai izolat si intim.

Ma bucur ca sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine.

[26.04.10 16:25:31]

Da, tramvaiul este destul de departe, autobuzul insa nu, este o statie la circa 3 minute (mergand in directia opusa centrului, probabil ca nu ti-au spus ca este acolo, destul de putine persoane o folosesc). La Sofitel (acum se numeste Pullman) sunt preturi asemanatoare (erau si atunci, in toamna lui 2009), si cazarea si micul dejun sunt foarte, foarte bune. Problema acolo este, insa, ca esti in zona santierului de la Romexpo si ti se cam taie "cheful" de orice cu asa o "priveliste". Daca mai treci prin Bucuresti in week-end, pot sa-ti recomand hotelul Caro, care stiu - din auzite - ca are conditii foarte bune, iar pretul este de circa 80 de euro pentru doua zile (doua persoane), inclusiv micul dejun. Eu personal nu am fost acolo, dar stiu de la colegii mei ca este un hotel bun (tot 4 stele) si cu oferte de week-end excelente.

- expert
[26.04.10 16:35:16]

Eu sunt in Bucuresti acum, de 15 ani cred, luasem cazare pentru invitatii la un botez. Stiu hotel Caro, dar era departe de locatia botezului - Taverna Sarbului. Legat de PULLMAN - unde mai fusesem la conferinte sau cursuri, si parea decent, am inteles ca nu e renovat de ceva ani si se cunoaste. Asa mi-a sugerat si persoana de la receptie. E intunecos, rece si cu mobilier vechi. Ne auzim, poate ne vedem odata la masa, eu sunt pe langa Manastirea Casin / Pta Domeni cu biroul.

[26.04.10 18:48:50]

Nu, nu este adevarat ceea ce ai auzit despre Pullman. Eu am avut un voucher pentru o zi si m-am dus din curiozitate, deci aici vorbesc in cunostinta de cauza. Am fost in septembrie anul trecut. Conditiile sunt absolut exceptionale. Mobilierul este nou, modern, inclusiv un LCD cu o dimensiune adaptata dimensiunii camerei - camerele sunt foarte spatioase, baia este mare si foarte eleganta, iar micul dejun este la superlativ(aici includ si modul in care arata salonul unde se serveste micul dejun). Poate hotelul era nerenovat pana cand a fost preluat de Pullman, deci cand inca se numea Sofitel. Cand am fost eu, in toamna trecuta, a fost de nota 10+.