ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2009
ÎNSCRIS: 27.08.09
JUN-2007
4 AD. + 1 COPII

Excursie pe Rarau

Phoenix - "Mugur de fluier"

Deoarece locuiesc la poalele muntelui Rarau cred ca am intarziat prea mult in a va descrie frumusetea locurilor in care spre norocul meu am vazut lumina zilei. Unii il considera unul dintre muntii sfinti ai dacilor, autorul Pavel Corut ne spune ca aici ar fi un oras subteran al extraterestrilor, adeptii lui Bivolaru vin aici sa se incarce cu energie, pentru mine este muntele pe care l-am urcat de zeci de ori cu piciorul sau cu masina deoarece daca nu urc macar de cateva ori pe an pe Pietrele Doamnei ma simt intr-un anume fel bolnav. Nu a fost prieten ruda cunostinta sau chiar straini cu care sa urc pe Rarau si sa nu fie extrem de incantati de experienta traita.

Totul a inceput de mic copil deoarece locuind in Campulung Moldovenesc iar bunicii mei traind pe valea Bistritei, treceam saptamanal cu masina peste munte in vizita la ei. Va inchipuiti ca in zecile de drumuri invatasem complet tot drumul si l-as fi facut si in somn. Pe atunci (vorbim de anii 70) drumul era perfect asfaltat si foarte bine intretinut in asa fel incat o traversare a muntelui care insumeaza cam 30 de kilometri se facea in maxim 40 de minute.

Din pacate acum vechiul drum care pleaca din Campulung Moldovenesc, de langa gara de est a orasului, nu mai este practicabil pentru masinile normale, putand sa te aventurezi pe acolo doar pe jos sau cu masini de teren. Se poate urca pe acolo doar pana la manastirea Rarau si eventual de acolo pe jos daca aveti antrenament. Pentru a urca cu masina se foloseste drumul care pleaca din comuna Pojorata (cam la 6 kilometri dupa oras cum vii dinspre Suceava), un drum destul de bun, dar de pamant. Din fericire anul acesta s-au obtinut fonduri si se lucreaza intens la reabilitarea acestui drum si la asfaltarea lui lucrari care dupa cum ne spun autoritatile ar trebui sa se finalizeze in 2010. Daca vrei sa urci de pe valea Bistritei din satul Chiril, porneste drumul pe care il foloseam in copilarie si care este practicabil pentru orice fel de masina mai ales ca inca mai are portiuni din vechiul asfalt care era pe vremuri. Singurul lucru pe care trebuie sa il stiti pentru ambele drumuri este ca incepand cu prima zapada nu mai pot fi folosite deoarece autoritatile nu se obosesc sa le deszapezeasca.

Pe varful muntelui exista un hotel construit pe vremuri, care ofera conditii destul de bune de cazare si mancare pentru cei nu foarte pretentiosi. Anul acesta am observat ca si la acest hotel au inceput lucrari de modernizare si speram ca in curand vor fi oferite conditii mai bune de cazare. Autoritatile din Campulung ne promit de ani de zile ca se va incepe amenajarea unei partii de schi de dimensiuni impresionante care sa porneasca de pe varf si sa ajunga pana aproape de oras dotata cu telegondola si tot ce este necesar dar cu criza actuala vad ca nu se mai spune mare lucru despre acest subiect.

Pentru cei amatori de drumetii pe munte exista o gramada de trasee marcate si bine intretinute de serviciul de salvamont. Cei care urca spre varf pot vizita pe traseul de urcare cele trei manastiri care se afla pe acest munte cate una pe fiecare drum de acces. Pozele pe care le-am atasat vorbesc singure despre frumusetea peisajelor pe care le veti intalni daca va hotarati sa urcati pe munte. Ca si traitor pe aceste meleaguri va propun sa incercati sa apreciati si frumusetile mai putin cunoscute ale Romaniei cand va hotarati sa petreceti o vacanta sau macar un sfarsit de saptamana.

Trimis de cronung in 27.10.09 23:41:33

VIZUALIZĂRI: 3009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cronung); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pietrele Doamnei la urcare dinspre Pojorata .

Cristian_h*
[22.11.09 18:37:35]

dupa ce am citit aceste randuri mi-a venit in minte Mugur de Fluier, nu am sa uit maginea Pietrelor Doamnei, invaluite in aburul diminetilor, splendid!!

webmasterXY*
[22.11.09 19:09:37]

Superbe locuri si bineinteles o melodie pe masura!

[15.02.10 09:43:11]

mutat la 'Descopera Bucovina'