ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2014
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 11.03.14
MAR-2014

O experiență cu gust amar

Am planuit impreuna cu prietenii nostri un week-end de vis la munte. O gasca destul de mare de 26 de persoane. Am inceput sa cautam vile/pensiuni pe internet si soarta a facut sa ne oprim la aceasta pensiune. Oferta imbietoare, fotografii reusite. Am sunat si ne-a raspuns “noul proprietar”. Spun noul pentru ca vazand review-rile altor turisti am intrebat clar daca situatia e asa gri cum se prezinta pe site. Dansul m-a asigurat ca toate problemele erau cand era proprietar altcineva care locuieste la Bucuresti si care nu isi prea “dadea interesul”. Am intrebat daca putem inchiria toata pensiunea, daca deranjam pe cineva cu galagia si daca s-a rezolvat problema cu apa calda la etajele superioare, daca bucatarie este complet utilata si daca trebuie sa ne caram, de acasa cu vase, tigai etc. Dansul mi-a spus din start ca are 3 camere inchiriate dar ca va muta acele persoane la vecini, deci se rezolva, pensiunea va fi numai a noastra. Bucataria este complet utilata nu trebuie sa ne aducem nimic si ca da, problema cu apa calda este rezolvata.

A venit si ziua de vineri cand 7-8 masini am pornit spre Sinaia. Eu si sotul meu am ajuns aproape ultimii si am fost intampinati de la strada de unul din prietenii nostri care ne-a avertizat ca nu avem unde sa parcam desi curtea pensiunii este foarte mare. Nici la strada nu puteam lasa masina pentru ca “se ridica”. Singura varianta sa urcam mai sus sa gasim o parcare si sa o lasam acolo. Zis si facut. Apoi au urmat celelalte vesti: Vila a fost vanduta (intr-o saptamana- de cand vorbisem cu proprietarul); banii ne-au fost ceruti imediat cum am ajuns si ne-au fost prezentate si regulile casei care sunt afisate pe toti peretii interior: NU SE FUMEAZA INAUTRU; NU SE FACE GRATAR DUPA ORA 21; NU SE GATESTE IN BUCATARIE (DOAR SE POATE INCALZI MANCAREA) SAU FIERBE OUA- exact asa scrie pe afis; NU TRANTATI USILE; PASTRATI LINISTEA INTRE ORELE 22-07; la ora 12 duminica pensiunea trebuie eliberata. Am ramas uimita de ce am auzit mai ales ca eu am fost cea care vorbisem cu proprietarul si nici pomeneala de regulile acestea la telefon.

Ne-am luat in primire camerele care de ce sa nu recunosc, arata foarte OK, curate, unele cu cabina de dus altele cu cada in camera. Insa prima problema de care toti ne-am plans insa din prima seara: nu aveam apa calda, nici macar la etajul 1. Numai la bucatarie era si apa calda.

A doua si dimineata o doamna draguta era in bucatarie. Unul din prieteni mi-a spus ca e trimisa sa proprietar sa vada daca este in regula pensiunea. Doamna a fost multumita si a spus ca o sa ii transmita proprietarului ca a gasit ordine. Ne-a mai anuntat sa nu cumva sa fumam inauntru ca va veni azi proprietarul in vizita. Ne-a deranjat pe toti acest lucru. Nu fumatul inauntru ci faptul ca vine in inspectie proprietarul. Nu am mai auzit de asa ceva si nici nu si s-a mai intamplat asa ceva nicaieri unde am mai fost. Ne-am plans dumneai de apa calda care lipseste din camera si de faptul ca am vrea totusi sa prajim niste cartofi sau sa folosim cuptorul. Dansa a fost draguta si i-a telefonat proprietarului care “din marea sa bunatate” si-a dat acordul sa folosim cuptorul.

Seara ne-am pomenit cu un grup de oameni care au intrat in pensiune. Nimeni nu s-a prezentat, nimeni nu ne-a salutat macar. Doua domnisoare erau insotite de un tanar, care am inteles ca era “vechiul proprietar”. Domnisoarele s-au instalat pe una din canapelele din living. Am ramas toti cu gurile cascate. Oamenii au fost condusi in camere si un cuplu cazat fix la camera 1 cu usa in living.

Pana la urma au plecat domnisoarele si tanarul si au ramas in pensiune doua cupluri, cei de la camera 1 si altii cazati la et 3. In jur de ora 12 noaptea cei de la camera 1 au parasite vila si ne-au oprit la iesirea din curte si curentul. Imi cer scuze fata de ei pentru galagie dar noi stiam ca am inchiriat toata vila, vina si nesimtirea este a proprietarilor.

Duminica dimineata a avut loc si un incident intre tanarul proprietar si unul din prietenii nostri care a indraznit sa isi faca o omleta in bucatarie. Proprietarul s-a infuriat si a oprit sunetul la TV-ul din living, unde noi ascultam muzica.

Concluzia mea si a celorlalti 25 de prieteni este: proprietarii sunt de o nesimtire grosolana, te simti acolo ca in armata. Este ca si cum ei te platesc pe tine nu invers. Vila este de decor cred, ar trebui sa nu o mai inchirieze. Am uitat sa mentionez si de camerele video din living... intimitate zero.

Acum fiecare face cum crede insa sfatul meu este sa ocoliti aceasta vila si sa nu va incredeti in vorbele mieroase de pana sa dati banii. Noi ne gandim la modul cel mai serios sa facem plangere la OPC.

Trimis de Misha06 in 11.03.14 10:19:15
Validat / Publicat: 11.03.14 18:00:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Misha06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.03.14 13:45:07]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

Misha06AUTOR REVIEW
[11.03.14 14:53:39]

@webmaster: Ok. Inteleg.

rentea
[11.03.14 21:08:08]

Acum... sincer sa fiu, cu exceptia faptului ca nu v-au anuntat inainte de reguli (aspect important daca este adevarat), regulile impuse de proprietar nu mi se par complet anormale... stiati ca veniti la o pensiune privata, destul de micuta... iar daca au fost si alti turisti prezenti, normal era sa pastrati linistea noaptea - exista cluburi pt galagie, nu, chiar si la sinaia?

Da, gasesc o vina celui care nu v-a spus aceste reguli, daca asa s-a intamplat, dar parca o luati un pic in tragic... si mai v-au si filmat in living

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.03.14 11:59:05]

Te aștepți să fie unele reguli, dar în limita normalului: să nu se fumeze în camere, să nu dai foc, să nu distrugi bunuri, cam astea. În momentul în care iei o pensiune întreagă, pentru un grup întreg, e evident că te duci la șpriț. Nu cred că proprietarul nu și-a dat seama de ce au închiriat 26 de persoane toată pensiunea, pur și simplu e evident că a fost necinstit. Nu e singura vină, deși, chiar dacă era, era o vină majoră, era vina principală. Omisiunea proprietarului le-a stricat weekendul la propriu. Nu putea face ceva mai nasol decît asta! Și-a contrazis meseria.

Iar cazarea altora peste ei este o dovadă de nesimțire, nimic altceva!

Misha06AUTOR REVIEW
[12.03.14 12:11:48]

@rentea: Sa inteleg ca tu scrii din partea proprietarului? Parca prea ii iei apararea... si cu filmarea din living mai dai de banuit Pensiunea nu este mica deloc si am recunoscut ca arata foarte OK, nimic de reprosat aici. Minciuna este insa minciuna oricum ai imbrac-o. Ni s-a spus ca vom fi numai noi in pesiune la telefon, nu a fost asa. Ni s-a spus ca avem de toate in bucatarie si ca o putem folosi, nu a fost asa. Am intrebat daca s-a rezolvat problema cu apa calda, raspunsul la telefon a fost: DA, SIGUR! Si bineinteles ca nici asta nu a fost adevarat. Cluburi da exista in Sinaia, nu e cazul de ironii de genul acesta, parerea mea. Eu mi-am spus pur si simplu parerea mea. Daca tu esti de acord cu ea sau nu e treaba ta!

rentea
[12.03.14 20:33:11]

@Misha06: Da, m-ai prins, scriu din partea proprietarului... speram sa nu ma descopere nimeni, dar, din moment ce ai făcut-o, nu ai pot sa ma ascund

Eu nu am spus ca mi se pare normal ca proprietarul sa va fi mințit in legătura cu ce ai afirmat, ba chiar mi se pare o mare nesimțire sa faci asta. Probabil ca s-a bucurat ca ii vin multi clienți dintr-o data și a zis ca e bine sa ascundă anumite aspecte! Urat!!

In opinia mea, daca vrei sa ai o pensiune de 5 stele si sa o si sa o si menții in standardele acestea, nu o inchiriezi in intregime la grupuri de 30 de petrecăreți. E normal sa o distruga, cu timpul. El a vrut sa impace si capra si varz, cum se spune.

Dar ar fi trebuit sa isi asume aceste lucruri si sa va spuna realitatea.

abancor, Misha06, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lucy: