ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2009
    JUN-2007

Vânzătorii de pietre

Maktub

Maktub

Pentru a ajunge în sudul Marocului la marginea desertului Sahara şi a vizita “Vallee du Dades” denumita si valea celor 1000 de Kashbah´s trebuie să traversăm Munţii Atlas. Denumirea acestor munţi îmi este cunoscută doar din povestirile antice unde “Atlas” sprijinea pe umerii lui cerul deasupra pământului.

Urcând tot mai în sus pe străzile în serpentine, verdele devine tot mai rar lăsând loc mai întâi pământului roşu de argilă şi pe urmă stâncilor gri de piatră. După câteva ore de drum vegetaţia la marginea drumului dispare lăsând loc doar unor boscheţi şi unor stânci de piatră. Şi din când în când la marginea străzii câte un băieţel între 10 şi 15 ani încearcă să ne oprească din drum voind să ne vândă ceva. Oprim într-un târziu din curiozitatea de a afla ce pot să vândă aceşti copii în zona aceasta pustie. Un băieţel de circa 10 ani vine în fugă înspre maşina noastră şi în mâini aduce cu el pietre. Cobor din maşină şi mă apropii de el întrebându-l:

“Ques que ce? “

"De pierre, madame... " şi într-adevăr îmi arată mâinile ţinând în ele două pietre de mărimea unei portocale. Văzându-mi semnul de întrebare în ochi, loveşte piatra cu putere de pământ şi aceasta spărgându-se îşi arată miezul de cristale strălucind în soare în diverse culori roşu, verde, albastru...

Eu sunt uimita şi hotărăsc spontan că doresc să cumpăr aceste pietre oricât ar costa. Combien? îl întreb. Băiatul dă din umeri şi mi-e teamă că nu mă înţelege, scot portmoneul arătându-i 5 euro. Avez vous de l´eau? mă întreabă el cu glas slab şi timid. Băiatul nu întinde mâna înspre banii mei, pare dezinteresat. OK, 10 euro trebuie să ajungă şi îi întind din nou banii voind în acelaşi timp să iau pietrele şi să plec mai departe. L´eau? Am înţeles bine? Plec spre maşină şi scot o sticlă de apă. Un zâmbet imens îi luminează faţa. Cu mâinile aproape tremurânde ia sticla cu apă şi o bea pe nerăsuflate.

Cele 2 pietre de mărimea unei portocale cu miezul de cristale strălucind în culorile curcubeului le-am pus la noi în vitrină. Şi când cineva mă întreabă dacă sunt pietre preţioase – îi pot răspunde cu siguranţă că sunt – sunt atât de valoroase cât o sticlă de apă în deşert…

Trimis de Pami* in 27.10.09 11:11:29

VIZUALIZĂRI: 3549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Kashbah in sudul Marocului

Admin [27.10.09 13:30:41] »

emotionant, cred ca e review-ul care mi-a starnit, sincer, cea mai mare emotie ever...

cristinadumitru* [02.11.09 17:34:21] »

Felicitari Pami pentru review! La urma urmei, cred ca destinatia si scopul unei calatorii nu trebuie sa fie hotelul in care ne petrecem noaptea, ci experienta de viata pe care o capatam umbland prin lume.

Inca o data felicitari pentru felul in care ai reusit sa surprinzi un moment atat de emotionant!

ileanaxperta* [02.11.09 22:07:09] »

Pami, citindu-ti review-ul am simtit cum mi s-a zbarlit pielea pe mine de emotie. Pe bune!!!! O poveste cutremuratoare, de unde ar trebui sa tragem niste concluzii, noi, astia care avem cam de toate dar nu vedem uneori, nimic. Felicitari si tot inainte!

webmasterXY* [13.11.09 21:25:45] »

Pami... sunt fara cuvinte in fata emotiei transmise de mica ta poveste!

O adevarata provocare sa cauti melodie pentru un review atat de emotionant... felicitari tutoror celor care se straduiesc in acest sens.

Admin [14.11.09 09:14:11] »

web99 a adaugat, ca ilustratie muzicala, o melodie sugerata de un utilizator care doreste, de acum inainte, sa nu mai fie facute explicit publice contributiile lui (pentru a nu fi interpretate altfel). Personal nu sunt de acord, dar respect deocamdata dorinta autorului, astfel ca am modificat usor si finalul ecoului scris de webmaster99.

stefania [15.11.09 09:35:05] »

Buna Pami!

Ai talent nu gluma.

Am cumparat si eu excursie in Maroc de revelion, asa am dat Egipt.

In legatura cu Maroc ce sfaturi imi poti da?

Pami* [15.11.09 11:37:42] »

Stefania,

accepta te rog sa primesti emailuri private pe pagina Contul meu / Setari / ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALTI UTILIZATORI- astfel iti pot scrie mai multe si despre Maroc

webmasterXY* [15.11.09 11:57:56] »

Pami, poti scrie mai multe si ca ecou la review-ul tau, sunt sigura ca informatiile tale vor fi de mare folos si altor useri.

Pami* [18.11.09 15:58:18] »

Stefania

eu am facut doar o tura prin sudul Marocului cu plecare din Marrakesh astfel incat iti pot da sfaturi doar din aceasta regiune.

Marrakech este al doilea oras ca marime în Maroc.

Orasul vechi (Medina) este ingradit de ziduri cu porti de intrare si este defapt un labirint de străzi înguste, bazare si pieti. Piata principala fiind “Djemaa el Fna” denumita si piata decapitatiilor – un targ in mijlocul orasului care se transforma seara de seara intr-un teatru “open air” cu acrobati, dansatori, animale exotice si bineiteles si hoti de buzunar! deci atentie!

Parcurile orasului nou sunt remarcabile. Jardin Majorelle este o gradina botanica fantastica in mijlocul careia pictorul Jaques Majorelle a construit o vila de un albastru impresionant (Vila a fost cumparata in 1982 de Yves Saint Laurent). Oraşul are insa si palate, muzee şi moschei ce merita sa fie vizitate. De ex. Moscheea Koutoubia din anul 1153, Moscheea Ben Youssef Medersa cu mozaicuri şi sculpturi in lemn, Palatul Bahia, mormintele Saadian, etc. Pentru a vizita Marrakech-ul ai nevoie de cel putin 3-4 zile.

În partea de sud a Marocului peisajul este foarte impresionant – orase construite din argila rosie, desert si oaze de palmieri! Ouarzazate este un bun punct de plecare pentru excursii pe Valea de Dades si o vizita a localitatii Ait Ben Haddou ce a folosit ca si culisa la filmul “Gladiatorul”. Studiourile Atlas se afla in drum intre Marrakesh si Ouarzazate. Pentru doar 5 euro poti vizita culisele multor filme foarte cunoscute – de ex. Mumia I si II, Laurence din Arabia, Gladiatorul, Asterix si Cleopatra, In cautarea juvelului de pe Nil. Noi am inoptat in Hotelul Mercure care are o priveliste minunata peste oras si Kasbah Taouirt.

Agadir la malul Oceanului Atlantic este un oras modern cu hoteluri, case de vacanta si apartamente. Plaja cu nisip auriu, fara palmieri, temperatura apei si in vara ajunge la doar circa 20 °C din cauza curentilor reci de apa ce traverseaza Atlanticul in aceasta zona. In iarna nu cred ca poti inota.

Daca ai nevoie de informatii mai detaliate scrie-mi!

stefania [18.11.09 20:40:02] »

Multumesc foarte mult! Parca esti o enciclopedie, de ce nu-ti incerci norocul la vreo editura cu descrierile tale superbe si detaliate a locurilor pe care le-ai vizitat? Banuiesc ca si in Maroc sant bancomate?

Nou avem o excursie prin tot Marocul. Cred ca va fi foarte obositor.

dianaolivia [14.12.09 21:38:39] »

http: //www. marrakech-riad. co. uk/ro minuntaul maroc!

[... restul a fost sters de webmaster - spam = bani pe net]

Admin [14.12.09 23:17:07] »

dianaolivia -- doua zile de pauza pentru spam (bani pe net)

lucretiamedi [05.01.10 10:44:40] »

Plec in Maroc pe 7 ianuarie 2009. Este o excursie particulara. Va rog amanunte despre cazare, locuri, oameni. Sunt un pic speriata

Cu multumiri

ancamariagadea* [05.01.10 12:08:58] »

Emotionant! Apreciez mult cuvintele si oamenii sensibili. Intr-adevar, apa este o comoara in zonele desertice (eu am fost in Tunisia si in zona desertului era la fel).

Pietrele cumparate de Pami sunt geode (o roca sferica care are in interior, ca o captuseala, cristale cu varful catre interior). Purificati-le o zi la lumina soarelui sau o noapte la lumina lunii (tinadu-le deschise) si apoi "programati-le" pentru a va indeplini o dorinta Ca orice cristal, are puterea de a va ajuta...

Pami* [18.01.10 10:45:55] »

lucretiamedi

imi cer scuze ca nu ti-am putut raspunde la ecou dar am fost si eu plecata - sper totusi sa ai un concediu reusit, nu ai de ce sa-ti fie teama, daca tu esti prietenoasa si respectuoasa fata de localnici oriunde esti pe lume vei fi primita cu bratele deschise.

stefania [18.01.10 11:56:24] »

Buna Pami. Multumesc, nici o suparare. Si noi de curand ne-am intors din Maroc.

lizuk [05.02.10 11:08:04] »

Foarte emotionant... sa am grija, sa nu te mai citesc de la munca, imi dau lacrimile aici de fata cu toata lumea: -)

Am descoperit materialul tau pentru ca incerc sa schitez vacanta "de aventura" de la vara (cea fara copil), si ma gandeam sa leg Marocul de Barcelona (tren din Barcelona pana undeva de unde sa putem lua un ferry). Vad ca sosirile ar fi in Tanger. Ai idee, de acolo incotro ar trebui sa o luam? am avea la dispozitie 4-5 zile, banuiesc, si nu ma intereseaza statul la plaja.

mili1983 [05.02.10 11:48:19] »

Intr-adevar foarte emotionant... la cat sunt de sensibila... daca eram eu acolo... ma bufnea plansul pe loc...

Sa le pastrezi cu sfintenie... acele minunatii... chiar valoreaza mult... (o comparatie mai buna nici nu puteai gasi...) Felicitari!!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / MAROC [07.11.11 14:57:27] »

Pami, tocmai ti-am citit acest review, si... mi s-a facut pielea gaina. Felicitari!!

elbrigas [13.08.12 20:26:15] »

Foarte frumos!! Tocmai ma documentam pentru o iesire in Maroc pe cont propriu si mi-a trezit interes postarea ta initiala, pentru ca si eu incep tot din Fes unde ajung tot cu RyanAir dar din Londra iar la masina apelez doar din Casablanca pentru Essauira si Marrakesh! Insa nu ma asteptam la o poveste atit de emotionanta ca aceasta din postul actual... sincere felicitari!

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / MAROC [14.08.12 12:14:36] »

am adaugat azi o poza cu pietrele cumparate in desert... ca vad ca si acum se mai citeste acest review... ceea ce ma bucura nespus de mult: -)

elbrigas - daca mai ai si alte intrebari in legatura cu Marocul poti sa ma contactezi si privat!

alinaro, ancamariagadea*, Cristian_h*, cristinadumitru*, dianaolivia, elbrigas, ileanaxperta*, lizuk, lucretiamedi, mili1983, Pami*, stefania
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maroc:

• pagină generată în 0.061208963394165 sec