ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2014
DIN: BOTOȘANI
ÎNSCRIS: 31.07.12
NOV-2013

Pensiunea Poiana Izvoarelor Vatra Dornei; Controverse și obiectivitate

Greu mi-a fost să găsesc o locație de cazare cu opinii mai contradictorii ca în cazul acestei pensiuni.

După îndelungi analize am decis totuși să includ locația în itinerariul din aceasta toamnă tocmai de dragul piscinei și a plăcerii de a ne recupera după hălăduiala pe munte.

Pentru a ajunge aici trebuie să ieșiți din Vatra Dornei spre Bistrița pe șoseaua E 576 (DN 17) și, în localitatea Roșu, limitrofă orașului, o să vedeți o stație SOCAR PETROLEUM pe partea stângă, traversați calea ferată, treceți podul peste râul Dorna și, aproape imediat după pod, se face o stradă la dreapta, strada Podeni. Nu faceți dreapta la prima intersecție ci continuați drumul care se termină practic după vreo 500 metri în terasa pensiunii.

Adresa exactă pentru GPS Str. Popeni Nr. 80, 725700, Vatra Dornei.

Parcarea este mai mare decât ar trebui pentru întreaga pensiune dar probabil au în vedere afluxul de la petrecerile organizate aici.

Te cobori din mașină și stai puțin pentru a observa minunata amplasarea a stabilimentului, într-o vale ce curge lin spre șosea, de-a lungul unui fir de apă amenajat pentru păstrăvării.

Pensiunea Poiana Izvoarelor, este clasificată la 4 stele, dar are şi camere de 3 stele la preţ diferenţiat. Personalul cu care am interacţionat eu a fost amabil, politicos şi chiar surprinzător de bine pregătit.

Noi am optat pentru o cazare de 4 stele şi am primit o cameră cu balcon și vedere la superba vale în care era amenajată pensiunea.

Este drept că ne-am întrebat ce naiba or vedea cei cu camerele în partea din spate de vreme ce acolo sunt toate anexele: bucătărie, spălătorie, centrala cu depozitul de lemne etc.

Oricum, eu nu am avut de ce să fiu nemulţumit. O cameră mare, superb mobilată, cu mochetă curată şi lenjerie impecabilă. Baia destul de mare, bine utilată dar cu un vag miros de canalizare, specific cazărilor din această zonă dar nimic de neînlăturat cu odorizant și ventilatorul de baie.

Restaurantul este mare, frumos, ambianță plăcută, mâncarea gustoasă iar tarifele practicate acceptabile doar că durează cam mult până vine comanda, indiferent cât de aglomerat este localul.

Specialitatea casei este păstrăvul, crescut de gazde în bazinele special amenajate de-a lungul văii, pe care îl puteți servi gătit clasic, prăjit, cu mujdei de usturoi sau cu sos de smântână dar și în alte combinații la grătar sau cuptor.

Veți avea surpriza să găsiți și feluri de mâncare netradiționale începând cu pizza preparată chiar foarte bine sau paste cu diferite sosuri.

Nu trebuie să uitați că micul dejun NU este inclus în prețul cazării practicat de pensiune.

Piscina de dimensiuni medii (10 metri lungime, adâncimea maximă 1,5 metri) cu hidromasaj, cocheta și îngrijită. Apa era curată și caldă iar pentru că am folosit-o puțini din clienții pensiunii a fost super.

Sauna mare cu vatra alimentată cu lemne completează posibilitățile de relaxare pe care le aveți aici.

Neplăcut este că pentru piscină nu se pun la dispoziție papuci de casă, prosoape sau halate iar accesul la și de la piscina se face prin restaurant sau prin exterior. Hmmmm…. cam neplăcut sau cam frig, depinde pe unde o iei.

Din punctul meu de vedere principalul dezavantaj al pensiunii este distanta mare până la pârtiile de schi din Vatra Dornei, vreo 4 km. Eşti nevoit să cari maşina după tine, deci gata cu vinul fiert...

Și acum despre controverse.

Am văzut critici aduse personalului. Probabil că sunt obiective ținând seama de fluctuația și lipsa de personal a celor din turism. Eu personal nu am avut probleme, dimpotrivă, am fost prompt și fără reproș servit în tot ce am solicitat (inclusiv focul la saună doar pentru un singur doritor, eu).

Zgomotul din restaurant atunci când sunt nunți. Ei asta poate fi o mare problemă căci sunt convins că cei din pensiune nu se vor odihni. Eu nu am prins nuntă și nici altfel de petrecere așa încât nu am avut de ce să nu dorm.

Cred de asemenea că sunt probleme la cazare în ceea ce privește camerele cu ”vedere” în spatele pensiunii dar acestea sunt cele de 3 stele și tarifele sunt reduse tocmai pentru genul acesta de disconfort. Bănuiesc că dacă îți asumi tariful ar trebui să suporți și condițiile. Părerea mea că administratorul pensiunii face cam puține pentru a informa turiștii și de aici neplăcerile.

În ceea ce privește lipsa posibilităților de a face drumeții, e o falsă problemă. Dacă nu vrei să iei dealul în piept și să ajungi pe munte, deasupra satului sau a orașului ai posibilitatea de a veni fie pe jos, fie cu mașina, cei 6 kilometri până în centru iar de aici să mergi unde dorești.

Din punctul meu de vedere șederea la această pensiune a fost reușită și chiar dacă au fost unele mici neplăceri nu a fost nimic ce nu a putu fi remediat de personalul de acolo.

Meritat încercat.

Trimis de unq in 17.02.14 20:03:01
Validat / Publicat: 17.02.14 21:38:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: peste tot în țară

VIZUALIZĂRI: 2855 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (unq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Poiana Izvoarelor

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Poiana Izvoarelor [Roșu, SV]: