ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2014
FEB-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 1.5

Nu-i ceea ce pare

Salutate tuturor,

Initial, inainte sa fac rezervare la acest hotel, am citit si eu reviewurile de mai sus si am decis ca pare OK. Este adevarat ca puteam gasi ceva mai bun la banii astia dar datorita informatiilor primite, am hotarat sa ramanem aici.

Asadar, in luna Decembrie 2013 fac rezervare online (unde specific varsta copilului). In Ianuarie 2014 am fost contactat de cei de la hotel sa achit un avans pentru a garanta rezervarea. Zis si facut, mentionand ca as dori sa rezerv camera 22.

In data de 2 Februarie, ma prezit la receptie, unde... incep surprizele:

1. Patul de copil nu era inca montat, trebuind sa mai astept "putin". OK, fie, am asteptat putin.

2. Cand suntem condusi in camera, surpriza: ni se prezinta camera 23 si nu 22 asa cum cerusem. Cand am luat legatura cu receptia, mi s-a comunicat ca "imi pare rau, eu nu stiu, stati sa discut cu colegul meu care s-a ocupat de... ". In sfarsit, decidem sa ramanem in camera asta, unde, la aducerea patului de copil, apare a 3-a surpriza.

3. Patul de copil era, defapt, unul normal, de adult, pliant (modelul cu stinghii transversale, prinse in niste capace de plastic). Intreband-o pe camerista care venise sa il instaleze ce-i cu el, imi spune ca "asta e patul suplimentar, nu exista alt model":(Oare cum oferi siguranta unui copil de 1 an si 6 luni intr-un pat de adult?! (cei care au sau au avut copii mici stiu cum dorm prichindeii, ca se zvarcolesc in somn si sunt f. mari sansele sa cada din pat). Ma rog, am trecut si peste asta (in prima faza) imaginandu-mi ca doarme sotia cu cel mic in patul mare iar eu pe patul pliant, lipit de patul mare, astfel ingradind-ul pe cel mic sa nu avem alte surprize, da' de unde, cand ma asez pe patul pliant, imi dau seama ca nu suporta 115 Kg, si instataneu sar 3 stinghii, moment hazliu, care ne-a mai descretit fruntile.

4. Dupa ce ne-am instalat, am servit masa la restaurantul hotelului si am iesit putin sa vedem imprejurimile revenind pe seara. La intoarcere, vrem sa aprindem lumina dar constatam ca "se face mai intuneric decat cu ea stinsa". E doar un fel de a spune ca becurile erau din cele economice, gen neon care necesita timp sa ajunga la puterea maxima. Dupa aproximativ 1h de asteptare constatam ca incep sa ne doara ochii, moment in care o contactam din nou pe camerista, rugand-o sa ne schimbe becurile. Raspunsul a fost ca le vor schimba maine dimineata intrucat acum nu au becuri si trebuie sa cumpere (wow!!! hotel de 4* nu are becuri de schimb?! ce faceam daca se ardeau?!). Pentru asta a trebuit sa desfac abajurul si sa stam cu ele asa, pentru a putea sa beneficiem de putina lumina. In sfarsit, am adormit cu gandul ca maine va fi mai bine... credeti?!

5. Da, urmeaza si surpriza 5. A doua zi, cand ne-a trezit am plecat sa ne dam cu sania iar la pranz am revenit pentru masa unde, supriza, ciorba de pui avea aceeasi zeama ca si ciorba de vacuta de cu o zi in urma (sincer, am mai mancat si pe la carciumi mai ieftine, chiar si la "impinge-tava" dar peste tot zemurile erau diferite in functie de ciorba pe care o alegeam - cine a mai pomenit ciorba de pui cu fasole verde?!). In sfarsit, mancam si mergem la somnul de dupa-amiaza; somn care are si el parte de o noua surpriza...

6. Pe la ora 3-3 jumate, la aproximativ 1h dupa ce am adormit, pe etajul pe care avem camera, personalul hotelului s-a apucat sa dea cu aspiratorul... tare, nu? A trebuit sa ies la ei sa le explic ca avem un copil mic care doarme si chiar si fara, la ora aceea nu se da cu aspiratorul. Intr-un tarziu, adormim la loc si la ora 5 jumate ne trezim cu intrebarea: oare s-or fi dus sa cumpere becuri Philips din Olanda?!

7. Dupa vreo inca o ora, decidem sa mergem sa ne cumparam singuri becuri de la un magazin din apropiere. Bine inteles ca la intoarcere am patrulat prin hol cu ele in mana sa vada toata lumea ce am eu si ei nu au... PS: la acest punct trebuie sa spun ca am fost asigurat de patroana ca "... daca am reclamat acest lucru de dimineata, trebuie sa se fi rezolvat deja... ". Cam in 10 minute de cand am urcat in camera, s-a infiintat la usa camerista intrebandu-ne daca poate cineva sa vina sa schimbe becurile, bine inteles ca i-am explicat politicos ca deja ne-am cumparat singuri becuri.

- Deja incepusem sa ne cautam cazare in alta parte.

8. In continuare, voi puncta faptul ca la al 3-lea pranz am decis sa gustam supa de pui (diferita de ciorba de pui) care parea mai mult o supa la plic; pentru cel mic, am cerut sa ne incalzeasca niste chiftelute cu care am venit de acasa numai ca ni s-a adus o lingurita ca si tacam (se poate manca chiftele cu lingura?!). Am rugat-o pe chelnerita sa ne-o schimbe cu o furculita, numai ca furculita pe care ne-au adus-o era murdara iar cand zic murdara, nu ma refer la faptul ca nu fusese clatita bine dupa spalare ci nu fusese spalata deloc (foarte urat pentru 4*).

9. O alta surpriza pe care am avut-o a fost legata de baie. Comparativ cu alte hoteluri la care am mai fost, chiar si de 3 *, baia nu avea cada si doar cabina de dus. Nu stiu daca este de ajuns pentru clasificare de 4* dar o sa o iau ca atare si cu asta basta dar de asemenea nu am gasit un cuier in baie, unde sa imi pun hainele cand intru la dus si de asemenea nu am gasit priza pentru feon sau masina de barbierit.

Probabil, daca stateam mai multe zile, as mai fi avut si alte surprize.

Ca si parti pozitive, as putea sa mentionez ca personalul este cald si primitor. Iti zambeste tot timpul si este mereu gata sa te ajute cu orice pot numai ca... nu preau au cum.

Ca si concluzie, nu recomand hotelul persoanelor cu copii mici si de asemenea nu il recomand celor mofturosi ca mine.

Altfel, distractie placuta oriunde ati merge.

Trimis de mikcutu in 10.02.14 13:35:59
Validat / Publicat: 10.02.14 15:33:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI. A mai fost în/la: litoral (majoritatea statiunilor), munte (Azuga - hotel nu-ma-uita)

VIZUALIZĂRI: 2288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mikcutu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[10.02.14 15:33:00]

Excelent articol de debut!

@mikcutu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂMagic Club Hotel: