ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2009

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 599 DKK

Imbinarea dintre Praga, Amsterdam si Venetia

Kyteman - "Sorry (Live @ Tivoli)"

Saptamana trecuta am petrecut 3 zile in Copenhaga. Surprizele placute au aparut inca de la aeroport cand la biroul de informatii ni s-au dat toate detaliile legate de zona in care era asezat hotelul nostru, ce companie de taxi sa luam si care ar fi costul aproximativ al drumuli pana la hotel. Curatenia, linistea si lejeritatea traficului de la aeroport pana la hotel ne-a facut sa credem ca ne aflam intr-un mic orasel si nicidecum in capitala unei tari. Singura surpriza neplacuta am avut-o atunci cand am ajuns la hotel si nu semana deloc cu imaginea care o aveam noi despre un hotel Best Western de 3*** si aducea foarte putin cu ceea ce vazusem la ei pe site. Amabilitatea personalului si pretul relativ mic pentru un hotel in Danemarca (850 DKK - cca 125 euro/noapte) m-a facut sa trec cu vederea peste micile neajunsuri care le voi descrie pe scurt:

drumul de la receptie pana la camere trecea printr-un coridor de sticla si lemn fara nici un fel de incalzire, usa de la intrarea in camera parca era de la un camin muncitoresc, geamul de la camera dadea spre un hol. Ceea ce trebuia sa-l faca un Best Western erau defapt doar niste replici prost facute.

Micul dejun destul de bogat, 3-4 feluri de branza, ompleta, carnaciori, multe mezeluri, 4 feluri de paine, oua fierte moi sau tari, cafea de 4-5 feluri in fiecare dimineata, multe ceaiuri la dispozitie, lapte, sucuri naturale de portocale, mere si grapefruit, apa mineral si plata. Locul in cae e amplasat hotelul este la doar 5 km de aeroport si la 3 km de Bella Center - cel mai mare centru de conferinte, targuri, expozitii, etc. Recomand acest loc de cazare doar pentru cei care cauta ceva iefitn si aproape de Bella Center. O statie de autobuz este chiar vis-a-vis de hotel, iar la cca 100 m este o alta statie de autobuz de care se poate ajunge in centrul istoric, in Tivolli (parcul de distractii) si la Opera nationala. Costul unei calatorii pana in aceste zona dureaza cam 25-30 min si costa 31 DKK. In toate statiile sunt trecute orele la care vin autobuzele si sunt respecate intocmai.

Legat de oras pot sa va spun ca ordinea si curatenia sunt cuvintele de baza care troneaza asupra lui. Este un oras incarcat de istorie, dar preturile sunt pe masura renumelui. Homar proaspat la cuptor + garnitura de cartofi + apa plata = 350 DKK (cca 50 euro), coaste de porc + cartofi + salata + 1 bere = 400 DKK.

De vizitat obligatoriu:

Tivolli - cel mai mare parc de distractii din Danemarca, greu de descris in cuvinte;

Cladirea Circului - cea mai veche cladire care a fost contruita pentru spectacole de circ, acuma este un restaurant faimos;

Centrul vechi - imbinarea perfecta dintre istorie si modernism;

Hard Rock Cafe.

Turul orasului cu vaporasul - dureaza 50 minute si costa 60 DKK, cu ghid turistic

Mica sirena

Muzeul Guinnes World Records - cateva machete, stauete si cateva dintre recordurile mondiale

Fabrica de bere Carlsberg - probably the best beer

Daca aveti ceva bani in plus luati cina la Restaurantul Noma - singurul restarant care a primit 2** Michelin din Danemarca. www. noma. dk

Recomadari:

Inainte de plecare verificati temperatura de afara - era foarte frig din cauza vantului

Nu schimbati bani decat la banci sau automate - diferente de curs sunt uriase

Nu uitati sa luati acumulatori de rezerva pentru aparatul de fotografiat deoarece la fiecare pas se poate face o fotografie

Gasiti cazare cat mai aproape de centru. Seara e un oras si mai superb. Pretul e mai mare dar economisiti la taxi si autobuze.

Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie:)

Trimis de alexandruduma in 21.10.09 23:27:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 2601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandruduma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cladire anexa la Opera
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 599.00 DKK pe cameră

mirelab
    [21.10.09 23:31:04]

3000 de euro 2 zile, single??? zi-ne o vb, nu ne lasa asa incurcati de pretul asta

alexandrudumaAUTOR REVIEW
    [22.10.09 00:26:45]

Cheltuieli f pe scurt 3 zile - 2 nopti:

avion Timisoara - Bucuresti - Copenhaga - cca 700 euro

Cazare 2 nopti - 250 euro

Cheltuieli legate de masa si bauturi cca 200 euro + cina la Noma salon exclusiv - cca 270 euro (5 feluri de mancare + 5 feluri de vin + apa + cafea + desert+ciocolata)

Taxi + autobuz cca 100 euro

Intrare targ agricol la Bella Center 245 euro (nu e greseala, atata costa)

Hard rock Cafe minim 100 euro

Intrari la muzee + turul orasului - 300 euro

Intrare + alte activitati in parc distractii Tivolli - cca 100 euro

Alte cheltuieli: cadouri, cizme misto (cca 250 euro) hainute pentru fetita, jucarii, diferenta de bilet avion Bucuresti - Timisoara 90 euro ca am pierdut avionul, alte cheltuieli pe aeropot si in avion cam 75 euro (pe ruta Bucuresti - Copenhaga nu era nici macar apa gratuita). E un oras foarte scump.

Alte cheltuieli nu pot sa le scriu aici

Cristian_h*
    [21.11.09 00:02:42]

Praga+Amsterdam+Venetzia= http://www.trilulilu.ro/forte/327ab8d6eccd4f

[21.11.09 11:22:33]

adaugat propunerea lui cristian ca ilustratie sonora a review-ului

alexandruduma, Cristian_h*