ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 19.08.12
JAN-2014

Zugspitze, un varf la inaltime, atat la propriu cat si la figurat

Bernard Marlyn - Au pays du yodler Walzer

Este cel mai inalt varf muntos al Germaniei 2962m, facand trecerea intre Austria si Germania la... inaltime.

Din Ehrwald (Austria) se poate lua telecabina, una dintre cele mai moderne, cu o capacitate de 100 locuri, frecventa acesteia fiind de cca. 15-20 min.

Privit de jos traseul de urcare al telecabinei, la un moment dat dupa al doilea stalp de sustinere catre punctual de oprire, ai impresia ca urca vertical, si ca se transforma in... lift, urcarea fiind foarte abrupta, insa, asa cum am specificat mai inainte, datorita tehnologiei si confortului din interior, nu simteai ca urca aproape pe verticala. Peisajul si panorama este una de exceptie dar si senzatia traita atat la urcare cat si la coborare este... cam de exceptie pentru cei care nu consuma... adrenalina.

Civilizatia de care dau dovada, te intampina de la casa de bilete de unde poti achizitiona tichetul de urcare, sau urcare-coborare, desi era un singur ghiseu deschis, si circa 40-50 persoane la rand, nimeni nu parea agitat, nervos, mai ales ca la un moment dat, in fata noastra a fost o doamna din Australia care isi procurase biletul prin intermediul internetului, a trebuit sa asteptam cca. 5-6 minute pentru a-i valida plata, nimeni nu a inceput sa-i reproseze angajatului ca se intarzie... cum era normal in tara noastra.

Odata chizitionat tichetul, am privit suspiciosi spre... stancile din fata noastra, si la drumul cu telecabina. Ne-am luat locurile in telecabina, fiecare de cantitatea de adrenalina dorita a fi servita, intrucat desi eram in aceeasi telecabina, senzatile erau diferite, in functie de unde stateai, in spate fiind senzatia cea mai tare, si mai ales cand trecea de un stalp de sustinere.

Ajunsi in varf, panorama era superba, desi erau ceva grade cu minus, amplificate de un vant foarte rece, am inceput sa exploram zona, intrucat de acolo, mai pleca o alta telecabina catre ghetar. Dupa o scurta pauza de... revenire, am urcat si in a doua telecabina, ajungand (coborand) la 2600m altitudine, unde erau amenajate partii de schi si restaurante cu autoservire, atat in aer liber, cat si in locatie acoperita, deja aici ne aflam in Germania, desi cu prima telecabina plecaseram din Austria. Dupa ce am servit ceva... cald (o canuta de vin fiert = 3,6 euro) intrucat era frig, am mers sa vizitam o bisericuta aflata la aceasta inaltime.

Tot spre uimirea noastra a fost sa descoperim, ca de fapt, de aici, daca doreai, dar contra cost (un cost suplimentar fata de pretul tichetului cu telecabinele), puteai cobora in Garmisch-Partenkirchen cu... trenul care circula la o altitudine de 1700m, prin tunel si ajungand la suprafata in Garmisch-Partenkirchen, noi nu am mers cu acesta intrucat doar eu doream asta, iar ceilalti... au considerat ca se face tarziu pana ne intoarcem.

Oricum, privelistea si conditiile intalnite, sunt SUPERBE si greu de descries in cuvinte.

Ca si pozitionare a punctului de plecare al telecabinei: se afla la 110km de Munchen, la 70km de Innsbruck.

Cu siguranta vom mai reveni la o asemenea... inaltime, pentru priveliste si confort.

Trimis de maximus1976 in 16.01.14 12:52:57
Validat / Publicat: 16.01.14 18:12:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maximus1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 O zona superba

webmaster13 [16.01.14 20:40:17] »

simihai [17.01.14 00:05:49] »

colegu' Maximus, daca ma receptioneaza... Va rog sa nu mai incurcati cozile de la Zugspitze Tirolbahn cu cozile de la muzeul Swarovski. Pe urma crede lumea ca era vreo inghesuiala la telecabina aia criminala. Va rog sa nu mai denaturati adevarul... prietenii stiu de ce ))

simihai [17.01.14 00:08:52] »

cu toate astea aveti votul meu

maximus1976 [17.01.14 11:36:31] »

pentru simihai:

Admitand ca sunteti mai in varsta, accept cele spuse, insa daca bine va aduceti aminte, erau destui si acolo, insa... unii de frica... poate au mai uitat un pic din realitate.

iulianic [17.01.14 12:11:31] »

@maximus1976: Pentru că sunt fascinată de crestele înzăpezite, de natura adevărată, am citit cu interes impresiile tale. Am înţeles că urcuşul cu telecabina este fantastic şi în acelaşi timp dătător de emoţii.

…ai impresia ca urca vertical, si ca se transforma in... lift, urcarea fiind foarte abrupta…

Sunt curioasă cum a fost coborârea sau mai bine zis cum s-a resimţit coborârea unei pante atât de abrupte.

Eu am făcut câteva astfel de ascensiuni (adică motorizate) în Alpi, dar nu pot uita ascensiunea cu telecabina, la Aiguille du Midi (3842 m). O porţiune mare din cablul nesusţinut de nici un pilon intermediar, a fost cum a fost la urcare, dar coborârea, din cauza curbei accentuate pe care o face cablul nesusţinut intermediar, a fost resimţită acut de toata lumea.

maximus1976 [17.01.14 13:07:58] »

pentru iulianic:

Stii ce am remarcat? la coborare, a fost plina telecabina, si nu s-a simtit asa de mult inclinatia, mai ales ca mers incet, insa era o senzatie de cadere in gol la trecerea de primul pilon de sustinere, insa mie imi place, e o senzatie asemanatoare cu decolarea avionului. Oricum merita peisajul de sus sa rabzi o... excursie cu telecabina.

Stii care este paradoxul stiintei? cu cat sti mai multe cu atata temerile sunt mai mari, asa ca... te poti gandi ca esti intr-ul loc frumos cu prietenii, si iti trece mai usor... calatoria plina de adrenalina.

simihai [17.01.14 13:16:06] »

pentru maximus1976:

ecoul meu a fost sub forma de gluma (vezi semnele ) de doua ori), dar tu vrei sa ma intepi... ca sunt mai in varsta, ca mi-a fost frica cu telecabina... Ei bine, chiar si cu "defectele" astea, memoria nu-mi joace feste in a confunda o coada de 4-5 persoane cu una de 40-50, aflate in doua localitati diferite (Wattens si Ehrwald) despartite de 85 km si vizitate in zile diferite. Treaba cu "denaturatul adevarului" era o gluma (bineinteles ca nu e important cati oameni erau la coada si ca era sau nu era o australianca cu probleme acolo sau in alta parte) pe care tu n-ai prins-o. Nici pe asta. Pacat...

iulianic, maximus1976, simihai
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Ehrwald: