ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 19.08.12
JAN-2014

O asezare in care luxul, curatenia si eleganta convietuiesc

Am sa incep descrierea acestui orasel cochet, sarind peste o scurta prezentare istorica, intrucat cei care au deschis aceasta rubrica au facut-o deja si nu este cazul sa repetam fiecare acelasi lucru.

Desi am ajuns intr-o zi ploioasa, dupa ce am parcat masina intr-un loc destinat, platind la un automat ce se afla in parcare (cu fise), am inceput sa luam la pas oraselul ce parea foarte linistit, si... pustiu (cam dura exprimarea, dar am sa exemplific de ce), intrucat nu prea circula per pedes, mai nimeni, insa, cum este normal in lumea civilizata, neaflandu-ne in centrul oraselului unde sa fie turisti, localnicii erau la munca, nu gura casca.

Dupa vreo 10 minute de admirat cladiri vechi dar cu gust intretinute, am descoperit gara din ST. Gallen, o cladire foarte impresionanta si impunatoare, mijloacele de transport circulau dupa un program foarte bine stabilit si afisat pe diferite panouri electronice, si nu in ultimul rand... foarte modern. O parcare destul de mare pentru biciclete, parca voia sa spuna, ca se poate deplasa si altfel decat motorizat, acestea nefiind asigurate, adica... legate cu lanturi ca la noi, si nu le deranja nimeni.

Langa gara, se afla un centru turistic informativ, loc de ghidaj si pentru noi, de unde am putut lua o harta a orasului (nu contra cost) si am purces apoi la... descoperiri.

Fiind insotiti de parte feminina, nu puteam ocoli magazinele de haine si incaltaminte, insa... a trecut repede aceasta... curiozitate feminina, intrucat preturile erau mai mult decat descurajatoare, fiind mult prea mari pentru noi, dar obisnuite pentru ei (la cca. 3000 euro / persoana/ angajat, altfel vezi viata si... preturile).

Dupa cum bine se stie, elvetienii sunt renumiti pentru sistemul bancar, ceasuri si produse din ciocolata si derivate, ca atare, am poposit intr-o cofetarie, unde am servit din delicatesele lor, de fapt nu prea stiai ce sa alegi, avand un aspect impecabil si o multitudine de produse care iti luau ochii prin forme si aspect. Zis si... intrat in cofetarie, dupa o discutie in prealabil cu fetele ce serveau, acestea ne spun ca trebuie sa asteptam sa se elibereze o masa, intrucat nu sunt locuri libere, intrarea in cofetarie facandu-se printr-un culoar cu exponatele delicioase, apoi dupa o draperie rosie era sala de consumatie. Am asteptat civilizati sa se elibereze o masa, dupa care am comandat, eu si sotia cate o prajitura de fiecare si cate un suc, plata putandu-se face atat in euro, franci elvetieni sau cu card (bani sa fi avut ca in rest, totul OK). Suma de plata pentru consumatie? 23 euro, dar delicatesele delicioase si amabilitatea personalului cat si eleganta cofetariei si-au facut toti banii.

Plecand mai departe, am gasit o alee in centru, care era imbracata complet intr-un covor rosu cauciucat, si spre surprinderea noastra, circulau si autovehicule pe acolo, foarte incet si atent, insa, initial noi crezuseram ca este doar pietonala, curatenia desavarsita si contrastul acesteia cu cladirile din zona ne-au reamintit ca ne aflam intr-o lume extrem de civilizata.

Intrand apoi pe o straduta central, pe o parte si pe cealalta a ei, se aflau magazine de tot felul, pentru suveniruri, cu haine, ceasuri, telefoane etc. ei aici, o aglomeratie... civilizata.

Nu puteam parasi oraselul fara a admira si vizita Abatia Sankt Gallen (manastire benedictina) inscrisa in partimoniul UNESCO, o cladire impunatoare si reprezentativa pentru oras. Linistea, decorul si frumusetea interioara ne-au amintit de spiritualitate, si ca indiferent de credinta celuilalt, locasurile sfinte trebuie vizitate si respectate.

Nu pot incheia descrierea in cateva cuvinte a unui loc mirific, fara a sublinia detasarea oamenilor ce i-am intalnit in acest oras, tot timpul eleganti prin tinuta si foarte comunicativi si binevoitori.

Pozele atasate, vor arata ceea ce nu a putut fi descries in cuvinte, si cu siguranta, vom mai vizita frumusetile Elvetiei, intrucat merita cu desavarsire.

Trimis de maximus1976 in 14.01.14 10:51:15
Validat / Publicat: 14.01.14 13:47:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 2296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maximus1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un... magazinas

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona St. Gallen: