ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2014
DIN: targu jiu
ÎNSCRIS: 04.08.09
DEC-2013

Locatie ideala la un pret decent

Ca si anul trecut, anul acesta am decis sa facem Revelionul in statiunea Bansko, motivul principal fiind partiile de ski, dar si preturile rezonabile.

Cazarea ne-am rezervat-o inca de la sfarsitul lui septembrie pe booking, pretul fiind de 240 euro pentru un apartament cu doua dormitoare. Asa cum rezulta si din denumire, apartamentul are doua dormitoare si o bucatarie comuna cu livingul. Dotarile sunt excelente, avand masa de calcat, fier de calcat, radio cu cd, televizoare in sufragerie si unul din dormitoare (cam mici, dar bune sa mearga o muzica in fundal), feon si cada in baie.

Bucataria are hota, plita electrica cu doua ochiuri, cuptor electric, sandwichmaker, toaster, fierbator apa, cuptor cu microunde, frigider cu un mic congelator. Am avut suficiente farfurii, tacamuri, pahare, cani, oala mare, oalamica, tigaie, inclusiv tirbuson si curatator de legume.

Apartamentele sunt ideale pentru cine isi doreste o vacanta ieftina, sa-ti poti pregati micul dejun si chiar si cina, chiar daca preturile la restaurante nu sunt chiar asa de mari.

Livingul, care este mare si comun cu bucutaria, are in dotare o canapea dublă extensibila si un fotoliu rabatabil, exista si o masa mare cu 4 scaune, dar mai aveam si inca 3 scaune pliante. Ce sa mai, mobilat intocmai pentru o adunare la o cana de vin fiert dupa o zi de petrecut pe partie si la dapanat povesti.

Unitatea are si o parcare privata peste drum, gratis, blocata cu ajutorul a doi bolovani si un lant cu lacat, un adevarat garaj cum ne placeasa glumim, dar foarte utila intr-o statiune sufocata de turisti la trecerea dintre ani.

Evitati parterul si mansarda, daca vreti balcon. Noi din pacate am fost cazati la etajul 5 (mansarda) si nu am avut balcon, schimbul fiind imposibil, toate camerele fiind ocupate in aceasta perioada.

Cu toate ca citisem pe tripadvisor ca exista spa, la fata locului nu am gasit aceasta dotare, chiar daca in lobby era un indicator cu aceasta facilitate. Din cate am inteles de la una din receptionere, cu o engleza la nivelul unui copil de gradinita, aceasta exista in plan sau in renovare (data viitoare o sa insist mai mult sa inteleg).

Cel mai mare plus al acestei unitati este locatia, la 5 minute de locul de plecare al gondolei, deplasarea facandu-se cu echipamentul de schi in spate. Atentie, nu exista camera speciala pentru echipamentul de ski si nici nu este permisa intrarea in incinta incaltat in clapari. Noi am lasat echipamentul in masina.

Pentru pretentiosi, nu se face curatenie, nu se schimba lenjeria si nici prosoapele, cel putin nu in timpul sejurului nostru de 5 zile. Noi ne-am cumparat saci menajeri si ne-am coborat singuri gunoiul, ghena fiind langa intrare.

De apreciat, in bucatarie am gasit burete si detergent vase, lucru de apreciat, dar eram pregatiti si am preferat sa nu le folosim.

Nu ne-a placut faptul ca intr-unul din dormitoare erau doua paturi duble alaturate, iar in celalalt era un pat dublu, dar care avea pe el doua saltele single. un alt minus a fost praful ce se aduna pe la colturi, nu stiu de unde venea, dar nu puteai sa umbli descut, se adunau smocuri intregi foarte dezagreabil si imposibil de adunat, intrucat nu exista in dotare nici o matura sau mop, iar in hotel exista un singur aspirator cu care se face curatenie.

Trecand cu vederea peste micile defecte, recomand cu toata increderea locatia celor care pun distractia pe primul loc si nu-si facun scop sa descopere toate neajunsurile.

Stelele adaugate sunt din imaginatia mea, nu am gasit niciunde ceva oficial.

Imi pare rau ca nu am facut nici o poza, insa am fost prea grabiti sa mai facem cateva coborari inainte de a pleca inapoi spre casa si am uitat, insa cu mana pe imima pozele de pe booking corespund intru totul realitatii.

Trimis de lia_popescu in 08.01.14 16:16:15
Validat / Publicat: 08.01.14 17:21:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: bansko, razlog, nisipurile de aur, sunny beach, sofia

VIZUALIZĂRI: 1213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lia_popescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs