Eftalia Aqua Resort [Turkler]

REGIM MASĂ UAI
circa 600-650 euro+120 euro
+ COPII: 2

Negociere la fata locului

De obicei, in ultimii ani, incep din decembrie sa studiez piata hotelurilor pentru vara care urmeaza.

Asa am ajuns in ianuarie sa citesc pe forumuri despre hotelurile noi din Turcia, care fac oferte exceptionale la deschidere.

Dupa cautari pe net, am gasit Eftalia Aqua, ca facand parte dintr-un lant de vreo 5 hoteluri, pare-se turcesc.

Mi-am zis ca daca merg celelalte, merge si asta. Pozele de pe net erau, majoritatea, cu hotelul si piscine, din faza de proiectare.

In final, am optat pentru acest hotel si am plecat la drum. Cu masina din dotare. Doua zile dus, doua zile intors.

Imediat cum am ajuns, am fost preluati la receptie. Aici au aparut problemele, care pana la urma s-au rezolvat foarte bine. Si anume, camerele duble din corpul principal erau ocupate. Over bookink. Asa ca ni s-a oferit un apartament, pentru prima noapte, in primul corp de vile catre piscina.

Am acceptat. Ni s-a spus ca daca vrem putem sa ramanem acolo, dar cu un cost suplimentar, pe care trebuie sa-l achitam la receptie. Pretul, la prima strigare, era de peste 300 euro, adica diferenta de la camera dubla la apartament. Nu le-am dat raspunsul.

A doua zi, m-am dus sa discut despre apartament. Normal ca era mai bine in doua camere, la etajul 1, mai departe de vacarmul si mirosul restaurantului, decat intr-una dubla la nu stiu ce etaj.

Dupa mai bine de o jumatate de ora de negocieri a venit acceptul sefului si am "scos" un pret de 120 euro, diferenta de la camera dubla cu pat suplimentar la apartament. De la peste 300 euro.

Am acceptat si am platit.

Altfel, cazarea a fost foarte buna, fara galagia piscinelor, curat, personal amabil, mini bar completat zilnic ci bere, suc, apa.

Hotel fiind nou deschis, a avut cateva minusuri, prin lipsa pomilor si a umbrei, dar si lipsa personalului cu experienta.

Am vazut copii care au alunecat la piscine si s-au lovit rau, maini si picioare julite, nas spart, din cauza gresiei pe care se aluneca si a lipsei unor covorase speciale antialunecare.

Aceste lucruri nu sunt importante daca nu ni se intampla, noua, dar sunt esentiale pentru cei care le patesc.

Masa a fost excelenta, cu putina coada la preparatele gatite pe loc, dar este inevitabil acest lucru. Oricum, 3-5 minute la coada nu cred ca deranjeaza pe cineva.

Gaseai la orice ora din zi si din noapte ceva de mancare si de baut.

Plaja era foarte slab amenajata cand am fost noi, imediat cum a inceput vacanta, cam la 1 luna si jumatate dupa deschidere, iar in apa numai pietre.

In apropiere gasesti magazine, o zona amenajata cu magazine de tot felul.

Pentru raportul pret/calitate, sejurul a fost foarte bun. Am vazut ca in anul urmator oferta a fost aproape dubla, iar acum au lasat iar la pret.

Sper ca cele scrise si descrise de mine sa va ajute in vacantele voastre.

Impresii încărcate de cosminp in 07.01.2014 11:20:49

Validat / Publicat: 07.01.14 17:29:04

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9000 PMA (din 13 voturi) nota2

• Calitatea in scadere (Sep.2017) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 24.09.17 de sake din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • Nu recomand (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 5.30 (scris in 01.02.16 de noargam din BUCUREşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Mergi aici doar pentru copil! (Jun.2012) - punctaj satisfactie: 5.00 (scris in 26.06.12 de procurror din PITESTI) - NU RECOMANDĂ
  • 5 stele înghesuite (Jun.2011) - punctaj satisfactie: 8.00 (scris in 29.06.11 de giorgio din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • INFO: