ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2009
ÎNSCRIS: 20.10.09
OCT-2009
10 AD. + 3 (6-8ani) COPII

Ne-am simtit extraordinar!

Peisaj superb, liniste, aer curat; Curatenie desavarsita, conditii excelente. gazdele sunt foarte amabile, zambitoare, deosebit de ospitaliere. Daca vreti sa sa petreceti cateva zile de vis atunci Casa Boieresca e locul ideal... am fost acolo de cateva ori si de fiecare data si eu si prietenii mei ne-am simtit ca acasa... si daca tot am pomenit cuvantul "acasa", trebuie neaparat sa incercati la Casa Boiereasca prajiturile de casa (delicioase) dar si tuica de casa, afinata.

Pensiunea e intr-adevar un loc superb si cu toate ca uneori drumul pana sus la Pestera pare greu o data ajunsi acolo simti ca a meritat din plin efortul.

Camerele sunt curate, vederea e superba si cei mai frigurosi nu ar trebui sa-si faca nici macar pentru o clipa griji in ceea ce priveste caldura, mai ales pe timp de iarna.

Ar mai fi multe de spus despre aceasta pensiune dar mai bine va las pe voi sa va convingeti de faptul ca merita intr-adevar sa mergeti acolo.

Multumiri gazdelor si speram sa ne revedem curand!

Trimis de LuckyTrav in 20.10.09 15:16:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA CRAIULUI. A mai fost în/la: Moeciu, Predeal,Sinaia, Mamaia...

VIZUALIZĂRI: 2358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LuckyTrav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x prima zapada -Octombrie 2009.....superb! poza a fost facuta de pe terasa.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[20.10.09 15:35:35]

notat pozele ca apartinand prezentului review (nu erau atasate la nici un review); sters una dintre ele - P02, era o dublura a P03.

cambi
    [22.10.09 15:46:59]

Multumim pentru review, dragilor. Si intr-adevar poza cu pensiunea este foarte buna, mi-a zis mama de ea. O sa o "furam si noi". Si bineinteles cu mare placere va mai asteptam cand va rupeti putin timp liber. Oana

Wallace*
    [17.11.09 15:07:08]

la nici 300 de metri de aceasta pensiune superba, cand urci inspre satul Magura, se afla in constructie o alta, care arata...de vis! am vazut-o acum doua week-enduri. stie cineva mai multe? Realmente...noi ne-am indragostit de satul Pestera.

Victor1
    [14.04.10 20:16:03]

Satul Pestera este o mica Austrie sau Elvetie. Am vizitat si pestera liliecilor din acest sat, unde chiar traieste o mica colonie de lilieci-vampiri. Putini stiu insa legenda de care se leaga aceasta asezare. Pe la 1700 insusi Tarul Petru al Rusiei a venit la Pestera sa cumpere niste pamanturi insotit de catre frumoasa printesa Ludmila Berejnova, cu care Tarul avea o relatie amoroasa discreta. A poposit si la Castelul Bran unde ar fi negociat cu un conte transilvanean cumpararea mai multor pamanturi din Pestera.

Contele si Tarul aveau relatii de prietenie foarte stranse si datorita telului lor comun in lupta cu turcii. Insa in ciuda prietenei lor acestia nu s-au inteles asupra pretului pamanturilor. Orbit de frumusetea meleagurilor cat si de dorinta Printesei Ludmila de a avea un mic castel la Pestera, Tarul a facut cale intoarsa in Rusia cu intentia de a mai lua niste galbeni si a se inapoia cu acestia pentru a cumpara pamanturile si a incepe constructia viitorului sau castel. Pe printesa Ludmila insa a lasat-o in grija Contelui pentru a nu atrage suspiciuni legate de relatia lor tainica la portile Imperiului rus. Ramasa doar cu Contele, intre acesta si Ludmila s-a legat o relatie amoroasa. Constientizand ca este o relatie imposibila, in lungile lor plimbari ecvestre, Contelui i-a incoltit ideea sa o omoare pe Printesa Ludmila. Acest lucru s-a intamplat chiar la poalele Pietrei Craiului, in satul Pestera.

Alina Croitoru
    [26.04.10 10:34:24]

La Casa Boiereasca incercati ciorbita de vacuta, este delicioasa!

RobertCodescu
    [27.09.10 08:12:34]

LuckyTrav şi de atunci NU ai mai fost nicăieri să-ţi placă!?!?

Aşteptăm cu drag următorul review! Până atunci 400 PMA de la mine, pentru încurajare!

cambi, Wallace*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Boierească [Peștera]: