ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2013
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 30.09.12
NOV-2013

Eleganta si desavarsire

In minivacanta din noiembrie am hotarat sa facem o plimbare prin tara si asa am ajuns in Sighisoara, dupa un drum lung si destul de obositor, am intrat in primul hotel care mi-a iesit in cale, intrand in oras. Si nu mi-a parut rau!

Hotelul este gazduit de o cladire veche, renovata, si de cum am pasit inauntru, m-a impresionat eleganta.

Receptia, patronata de candelabre de cristal, mocheta rosie, usi largi din sticla, toate iti fac impresia ca intri intr-un hotel de o eleganta londoneza. In stanga, intrarea in restaurant, in fata iesirea pe terasa, impartita pe 2 sectoare.

Parcarea privata in curtea din spate, unde intrai prin porti automate, grandioase. Dupa ce am intrebat de diponibilate si pret, Bobby, receptionerul, ne-a aratat 2 camere, intrarea prin corpul de pe terasa si am ales-o pe cea de la mansarda, de la etajul 3-301, pe care o recomand pentru design.

Am facut check-in si am urcat cu bagajul sus, am luat liftul (cam lent) pana la etajul 2, dupa care am urcat o scara de lemn pana la mansarda. Camera, nu foarte mare, dar intima, eleganta, mobilata modern, dar si cu accente de rustic, datorita grinzilor de lemn masiv de pe tavan, ne-a impresionat. prin bun-gust. Patul dublu, pe mijloc si pe lungul camerei un fel de divan inalt unde fetita mea a tinut mortis sa doarma, lenjeria impecabila, parfumata, un lcd cu ecran mare, minibar, si o baie foarte frumos amenajata, foarte spatioasa, cu mobilier de bun gust, in dulap halate si papuci de baie.

Ne-am lasat bagajele si am coborat sa mergem sa mancam. L-am intrebat pe receptioner unde ne recomanda, noi dorind sa experimentam bucatele zonei. Ne-a indrumat spre un restaurant din apropiere, daca nu vrem sa mancam in restaurantul hotelului, unde aveam si 10% discount. Dar, dupa o consultare a meniului pe baza de pizza, paste si cateva feluri de mancare gen gratar si gatita, ne-am intors rapid la restaurantul hotelului si bine am facut, caci am avut parte de o cina nemaipomenita, demn de masterchef: rulada de pui, piept de curcan si tochitura de porc, care nu pot sa va descriu in cuvinte cum arata pe farfurie, trebuie sa le vedeti pe site-ul lor. Iar pretul a fost neasteptat de mic pt cele 3 portii plus 1 sticla de vin, 1 apa min mare, 1 fanta, 50ml Finlandia=130 lei cu disc 10%. Totul a fost la superlativ!

Micul dejun afost a la carte, din 3 variante si a venit fiecare pe 1 tava, cu produsele de panificatie calde adica 1 chifla 1 croissant si un foietaj cu crema, dulceata de afine, unt, ochiuri sau omleta, salata de vinete, mezeluri, ciuperci umplute, branzeturi, arhisuficient, voi pune pozele pe site. Imi pare rau ca am stat numai 1 noapte, ne-am grabit sa ajungem la Bran, unde am fost dezamagiti de ce am gasit acolo, la vila Bran, poate si fiindca eram si sub influenta luxului de la Sighisoara, dar impresiile de la Bran le voi pune mai tarziu. Nu pot decat sasper ca voi mai ajunge la sighisoara cu proxima ocazie si cu siguranta ma voi caza tot la acest minunat hotel si nu pot decat sa multumesc staffului si mng care ne-a primit si cu catelusul nostru!

Felicitari si multi oaspeti! recomand si celor mai pretentiosi!

Trimis de ct64cas in 09.11.13 13:42:56
Validat / Publicat: 10.11.13 07:59:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ct64cas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

amero
    [10.11.13 10:47:41]

imi poti spune, pretul cazarii este 80 de Ron sau de Eur?

Michaell
    [10.11.13 13:41:33]

@ct64cas: ma bucur ca ti-a placut acest hotel. este locul unde pe vremuri parinti ma trimeteau la cumparaturi. restaurantul a fost mult timp o alimentara iar cladirea unde acuma este hotelul a gäzduit birourile firmei ,,prestarea ,,

in locul unde acuma se afla receptia hotelului pe vremuri intrau masinile firmei, dubite si camioane...

[11.11.13 16:57:16]

@amero: dubla e de 70 de euro, noi am platit 10 eur extra pt copil, dar a meritat fiecare banut! imi pare rau ca am stat numai 1 noapte!

[11.11.13 17:19:44]

@Michaell: as vrea sa vad mai multe hoteluri cu asemenea servicii si atat de elegante, se pare ca Ardealul ocupa primul loc; oricum, la mine in Constanta n-ai sa gasessti asa ceva, doar daca treci granita la vecinii bulgari...

Michaell
    [11.11.13 19:27:30]

@ct64cas: Da, in schimb voi il aveti pe ala cu bareta rosie in cap si haina kaki... -

[12.11.13 21:33:52]

@Michaell: hmmm, sezonul asta a fost Suleyman si alti eroi mitologici, acompaniat de sleahta de cadane, eunuci si meduze, laudandu-se ca a adus sute de mii de turisti in Mamaia, penibil, un primar in chiloti sa se maimutareasca in halul asta! Oare cand a mai avut timp sa treaca pe la birou, cand a stat numai prin cluburi!? Oricum, orasul arata jalnic...

[08.06.14 15:49:51]

@ct64cas: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[10.06.14 11:28:30]