ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2013
ÎNSCRIS: 30.10.13
JAN-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Rustic si calduros

Am fost la pensiunea Krisztian de pe data de 2 ianuarie 2013 pana pe 5 ianuarie 2013 o familie cu un copil de 2 ani si prietenii nostri, un cuplu. In special am ales aceasta zona si locatie fiind aproape de locul unde am petrecut revelionul si anul nou, adica in Deva. Telul nostru a fost sa mergem la schiat.

Despre drum pot sa va spun ca a fost bun, poti ajunge si cu masina, dar iarna este dificil deoarece de la un anumit loc incepe drum forestier si iti trebuie 4x4. Majoritatea turistilor foloseau telescaunul, care este cam vechi si lent si trebuie sa fii bine imbracat caci timpul necesar sa ajungi sus este cam de 30 de minute, mai se si opreste din cand in cand deci poti ingheta. Din locul de unde se ia telescaunul poti lasa masina intr-o parcare pazita iar plata din cate imi amintesc era de aproximativ 10 ron pe zi.

Telescaunul are doua opriri, una la poalele partiei, locul unde este si pensiunea Krisztian (cam la 100 de metri) si a doua si ultima oprire este in varful partiei.

Cazarea s-a facut repede, ne-am luat camerele in primire, erau foarte frumos amenajate, stil rustic care pe noi ne-a incantat foarte mult. Ce-i drept, camerele nu erau foarte mari, dar suficiente. Baia de asemenea frumos amenajata, cu cabina de dus, totul bine intretinut. Caldura si apa calda suficiente, nu au fost probleme. Dar din cate am inteles de la proprietar, mai sunt momente cand apa este restrictionata datorita temperaturilor scazute, neavand bazine de rezerva foarte mari si nefiind conectati la retea.

Un lucru important este ca exista o incapere pentru depozitat schiurile si un rastel incalzit pentru clapari.

Peisajele sunt foarte frumoase fiind cumva rupta de lume aceasta zona.

Despre partiile de schi pot spune ca nu sunt foarte grozave, fiind cam scurte.

Sunt doua partii din locul unde te lasa telescaunul, aproape paralele: una incepe exact de unde te lasa telescaunul, iar alta cam 40 de metri mai in stanga cum urci (am inteles ca asta se numeste Europartia).

Pe Europartie poti urca si cu un teleschi aflat la baza ei.

De pe partia aflata sub telescaun poti cobora pe schiuri pana la poarta pensiunii.

Mai este o partie care incepe mai de sus si care am inteles ca este mai lunga dar nu era deschisa in acea perioada. De asemenea se poate ajunge pe schiuri pana jos la baza telescaunului, in locul de parcare al masinilor, dar de asemenea aceasta zona de partie nu era bine amenajata nefiind suficienta zapada si fiind foarte multe pietre.

Mancarea a fost gustoasa, nu au fost probleme. Posibilitatile de a servii masa nu sunt foarte numeroase nefiind foarte multe pensiuni si restaurante in zona, dar suficiente.

Una peste alta recomand aceasta pensiune fiind una dintre cele mai bune din acea zona.

Ce mi-a placut mult la acest loc de vacanta a fost faptul ca o data urcati in telescaun si parcurse cele 30-40 de minute peste paduri si munti, te simti undeva rupt de lume intr-un loc de vis.

Sa mai dau cateva sfaturi pentru transportul cu telescaunul: daca aveti mai multe bagaje si nu aveti loc sa le puneti pe toate pe telescaunul cu care urcati, rugati operatorii telescaunului sa puna bagajele separat pe urmatorul telescaun, asigurate. Nu vor fi probleme. La sosire alti operatori va vor ajuta sa coborati si va vor da toate bagajele jos.

La final pot sa spun ca recomand acest loc pentru peisaj, amplasare chiar si pentru mancare dar pentru schiat este modest dar in ok.

Trimis de julienpopa in 31.10.13 08:23:26
Validat / Publicat: 31.10.13 09:32:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PARÂNG. A mai fost în/la: Brasov, Bran-Rucar, Rasnov, Valea Prahovei, Sighetul Marmatiei

VIZUALIZĂRI: 2388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julienpopa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Krisztian

[31.10.13 09:30:55]

@julienpopa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

julienpopaAUTOR REVIEW
[01.11.13 08:25:14]

@webmaster:

Nu este localizata corect, coordonatele gps sunt:

(45.387186283837885, 23.463642597198486)

Numai bine,

[01.11.13 08:45:07]

@julienpopa: Am introdus coordonatele furnizate de tine pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă acum este ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

julienpopaAUTOR REVIEW