ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2013
SEP-2013

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pur si simplu NU

Am stat o noapte la acest hotel dar nu imi mai trebuie niciodata. Nici nu stiu cu ce sa incep, cred ca cu inceputul... :)

Cazarea a costat 120 de lei fara mic dejun.

Am ajuns la Tg. Jiu dupa ce am stat 4 ore in Petrosani deoarece Defileul Jiului este inchis pentru urmatorii 6 ani, din primavara pana in toamna, martea, miercurea si joia intre orele 8.00 si 18.00. Dupa ora 18 se circula in conditii de drum in lucru, adica semaforizat pe fiecare sens, limita de viteza la 40 de km/h asa ca un drum pe care il faceam intr-o ora l-am facut in 2 ore.

La Tg Jiu am ajuns in centru, langa parcul unde se afla Poarta sarutului (care este in restaurare si este plina de schele si acoperita cu o panza care are imaginea ei ca sa se stie ce e acolo :) sau pentru cei care vin special sa o vada sa nu zica ca nu au vazut-o :).

Am incercat sa gasim pe acolo cazare dar nu am dat decat de un hotel, ''Europa'' parca se numea. Superb hotelul dar si camera 260 de lei si... am zis pas. Ne-am asezat frumos pe bancuta, eu si sotul meu, si am cautat pe telefon ceva cazare. Am gasit acest hotel, hotelul Laguna. Am sunat la hotel sa vedem daca au camere libere si sa ne indrume pe unde sa o luam deoarece gps-ul nu cunostea nr. strazii si ne ducea aiurea. Am vorbit cu un baiat la telefon, foarte amabil care ne-a zis ca au camere libere si mi-a explicat cum sa ajungem. Nu a fost greu de gasit, era destul de aproape fata de unde eram. Hotelul este in spatele unor blocuri dar ne-am ghidat dupa un baner care indica unde se afla. Cand am ajuns am lasat masina pe un loc de parcare din fata unui bloc. Cand am ajuns in fata hotelului am vazut ca au si parcare de 5-6 masini cred, . La receptie era baiatul cu care vorbisem la telefon. Am cerut sa vedem o camera. Eu stiu ca normal merge cineva cu tine sa iti prezinte camera. El ne-a dat o cheie, ne-a zis ca e la etajul 2 camera si atat. Am urcat, am intrat in camera si... patul deranjat, nefacut, usa de la terasa deschisa, frig de crapau pietrele, mirosea asa si asa, adica mai mult a frig :). Am coborat si i-am zis baiatului ce am gasit in camera. S-a facut el ca se uita pe acolo pe niste hartii si a zis ca da, trebuie sa faca baiatul curat si ca daca ramanem ne da camera urmatoare, 207. Am fost de acord si am platit. Cand am intrat in camera acelasi frig si miros asa amestecat de de toate. Patul era facut de data asta, usa la terasa tot asa deschisa. Am lasat bagajele si ne-am pregatit sa plecam la masa insa sotul meu a mers la baie. Usa de la baie era deschisa si cand a vrut sa o inchida a scos niste sunete de... cred ca daca era noapte trezeam tot hotelul si vreo 2 scari de bloc. Din nou am coborat la receptie si i-am explicat baiatului de acolo problema. A zis ca nu e nicio problema si ne-a dat o alta cheie, de la camera 208. Am ras cu sotul meu ca parca am fi la Peles si facem turul castelului :). Camera asta avea holul putin mai mare ca celelalte 2 dar avea la fel, usa de la balcon deschisa, frig, usa de la baie deschisa, mirosul la fel. Am verificat usa de la baie, avea un scartait dar usor asa, se trezeau doar persoanele din camera :). Am lasat bagajele, am inchis usa la balcon si am coborat sa cautam un loc unde sa mancam deoarece eram lesinati de foame, nu mai mancasem de la micul dejun luat la Timisoara si vreo 2 cornuri pe drum (in Petrosani nu am gasit nimic, doar 2 terase unde doar puteai sa bei un suc sau o cafea si o shawormerie unde... intelegeti voi!). L-am intrebat pe baiatul de la receptie si ne-a indrumat la un local, aproape de hotel (doar traversai strada principala si mergeai in stanga vreo 200 de metri cred). Era deja ora 21.00. L-a mai intrebat pe baiatul de la receptie daca poate parca in parcarea hotelului ca este o bariera (de fapt nu era chiar o bariera) in fata parcarii hotelului. El foarte amabil i-a zis sotului meu ca da, cum sa nu, sa ridice bariera aia sa o mute si sa isi parcheze masina. Asta a si facut sotul meu, a ridicat fieratania aia (care era destul de grea si de lunga), a parcat masina si a pus fieratania la loc (nu mi se pare nici acest lucru normal in contextul in care baiatul nu avea treaba, se uita la televizor – adica totusi e chipurile hotel de 3 stele). Intr-un final am ajuns si la mancarica – Hanul Drumetului – asa se numeste localul unde am mancat. Aici se merita sa mergi, e foarte ok. Intrarea se face din starada principala dar e intrare ingusta, intr-o curticica cu vreo 3 mese si inauntru in dreapta este crama care este tot restaurant dar unde se si fumeaza (n-am fost) si in stanga am stat noi, cateva mese de lemn, cu bancute... stilul rustic, niste obiecte vechi, pe pereti in loc de tablouri - bucati de ziare vechi, in rama. Foarrte placut. Muzica gen Edith Piaf, Maria Tanase, etc. La inceput ne-am suparat putin deoarece am asteptat mai bine de 10 minute (fara sa exagerez) ca sa vina cineva sa ne aduca meniurile macar dar cred ca erau ocupati in partea cealalta – la fumatori am inteles ca era plin, aici nu erau decat 2 mese ocupate. Intr-un final a venit cineva, ne-a luat comanda si ne-au adus-o cam in 20 de minute. Am luat o ciorba de curcan (foarte buna dar putin cam sarata), o portie de ficatei la tigaie trasi in vin si usturoi cu piure si salata de rosii cu branza, o limonada facuta acolo de 500 de ml, o bere fara alcool, o ceafa la gratar cu cartofi prajiti si o portie de papanasi (ne-a pus cate un papanas la fiecare, in farfurii separate, cu o multime de dulceata si smantana). Paine uitasem sa comandam, era in meniu 0.30 de bani felia parca, dar ne-a adus un cos plin cu felii de paine din aia buna, prospata, de vatra. In afara de piure, care era facut din fulgi sau din niste cartofi ordinari (peste care am dat si eu de cateva ori acasa la mine cand am cumparat de la piata), mancarea a fost delicioasa. V-am detaliat masa luata acolo ca sa va faceti o impresie fata de raportul cantitate-calitate-pret. Am platit 67 de lei si nu, nu a fost nicio greseala ca am verificat cu sotul meu deoarece ni s-a parut incredibil de putin. Recomand cu drag acest „Han al Drumetului ”. Ne-am intors la hotel extrem de multumiti de masa luata, am oprit la masina sa iau pilota (mereu plec cu o pilota de vara la mine deorece o mai folosesc in masina sau ori de cate ori este nevoie :) ) si am urcat in camera.

Cand am deschis usa la camera... m-a izbit un miros de picioare nespalatea (ca sa o zic pe aia dreapta). Doamne-Dumnezeule! Am uitat si de frig si de tot, am deschis putin usa la balcon – ce mai bolboroseam eu cu usile de la balcon deschise – na – am ajuns sa deschid singura :). Am vrut sa merg la receptie din nou dar nu m-a lasat sotul, mi-a zis ca daca la toate camerele pe care „le-am vizitat” aveau usile deschise nu e logic ca aveau ei un motiv sa le lase asa pe frigul ala? Motivul – mirosul de... stiti voi. Mi-a zis sa rabdam pana dimineata si asta e daca nu ne-am gandit dinainte sa cautam ceva k lumea si cu recomandare AFA.

Cand sa intru in baie sa fac dus (vroiam sa ma incalzesc bine bine si dupa sa ma bag in pat, am mai avut o surpriza mirositoare. Mirosea a abur din ala fierbinte iesit din canalizare. Mi-a fost efectiv sila sa ma spal. Ce sa mai stau sa ma incalzesc... am facut la foc automat, mi-a fost sila sa calc in cabina de dus... offfffffff. Doamne ce s-a mai bucurat sotul meu ca luasem de acasa 2 prosoape (ca de altfel ma boscorodea ca bag tot ce prind in bagaje - barbatii :)))).

Stiu ca am scris mult dar va rog sa ma credeti ca nici nu mi-am dat seama. Am vrut sa va dau cat mai multe detalii despre ce am gasit, trait si suportat in acest „ hotel ”.

Consider ca o stea este deja prea mult. N-as recomanda acest hotel la nimeni nici macar pentru o ora nu pentru o noapte. Imi pare rau, nu vreau sa fiu rautacioasa dar... este purul adevar.

Pacat, locatia i-ar ajuta destul de mult, intre blocuri este liniste noaptea, te poti odihni.

Mobila este albastra cu galben. Cel putin asa era in toate cele 3 camere incercate de noi. Este mocheta pe jos dar din pacate cred ca in mare parte de la ea se trage mirosul, un tv cu tub, suspendat, un minifrigider. Daca s-ar fi facut curatenie cum trebuie, s-ar fi respectat toate normele de igiena si ar fi fost si angajatii pregatiti pentru un hotel de 3 stele (nu doar amabili) chiar nu erau rau deloc. Am nteles ca au si piscina...

Am atasat si cateva poze pe care le-am facut dimineata inainte sa plecam, special pentru AFA si pentru a-mi sustine cele povestite.

Inca ceva si cu asta inchei. Este un lucru bun ca este un magazin NON STOP langa hotel si daca ai nevoie noaptea de ceva (de ex. apa ca noi in toata nebunia si dezamagirea am uitat sa luam si a mers sotul la 2 noaptea sa cumpere) gasesti.

La plecare am oprit si in celebrul parc cu celebrele lucrari ale lui Brancusi. Nu vreau sa comentez prea multe pentru ca nu vreau sa supar iubitorii de arta dar dupa mine de asta suntem, noi oamenii din intreag lume, snobi. Dam milioane de euro pe niste bucati de piatra si metal.

Va multumesc daca ati avut rabdare sa citit tot reviw-ul si sper ca o sa va fie de folos.

Trimis de nicolcrys in 07.10.13 09:17:55
Validat / Publicat: 07.10.13 10:19:00

VIZUALIZĂRI: 1612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicolcrys); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La Hanul Drumetului unde am mancat foarte bine.

[08.10.13 23:06:31]

nicolcrysAUTOR REVIEW
[09.10.13 09:26:22]

@webmaster: da, acolo este. stiu ca de pe Bl. Victoriei mergeam in dr, la sensul giratoriu faceam stg, la urmatorul sens giratoriu dr pe Bl. C-tin Brancusi si pe partea stg era parcul.

nicolcrys
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Laguna Hotel-Restaurant: